Plynový, olejový alebo LPG kotol
Aj keď všetky tieto palivá uvoľňujú pri spaľovaní uhlík do atmosféry, čo je hlavnou príčinou zmeny podnebia, moderné kondenzačné vykurovacie systémy sú účinné a vysoko efektívne. Najmä v porovnaní s kotlami z minulých rokov.
Plynové kotly vykurujú domy už celé desaťročia a je na to niekoľko veľmi dobrých dôvodov:
- Ekonomicky efektívne (plyn je lacný spôsob vykurovania domu)
- Spĺňa vysoké požiadavky na vykurovanie
- Zaisťuje vysoké teploty
- Moderné plynové kotly sú kompaktné
Plynové kotly sa osvedčili ako účinné vykurovacie systémy. Treba však spomenúť, že uvoľňujú uhlík do atmosféry. Našťastie existuje riešenie, ktoré umožní vykurovanie domácností mierne vylepšeným plynovým kotlom. A to je vodík.
Pokiaľ ide o nehnuteľnosti, ktoré nie sú napojené na plynovú sieť, voľbou sú vykurovacie systémy na olej a LPG. Obe tieto palivá sa dajú kúpiť a následne i uskladniť vo väčšom množstve. Ich cena na kilowatthodinu vyjde len o niečo viac ako zemný plyn.
Bez ohľadu na to, aké palivo sa používa, môžete si zvoliť typ kotla. Najobľúbenejšie sú kombinované a systémové kotly.
Kombinované kotly sú ekonomicky efektívne. Všetko, čo potrebujú na zabezpečenie kúrenia a prípravu teplej vody, je v samotnom kotle. Vďaka tomu sú mimoriadne kompaktné a odpadá potreba akýchkoľvek ďalších nádržiek alebo valcov.
Väčšina kombinovaných kotlov je ideálna do domácností s jednou kúpeľňou. Tie totiž ohrievajú a dodávajú horúcu vodu podľa potreby a nedržia ju v zásobníku. Pre väčšie domy s viacerými kúpeľňami je lepšou voľbou systémový kotol. Takýto kotol akumuluje teplú úžitkovú vodu v zásobníku, vďaka čomu dodáva horúcu vodu do viacerých okruhov súčasne. Na druhej strane, keď sa zásobník vyprázdni, budete musieť počkať, kým sa znovu naplní.
Podľa všetkého bude od roku 2025 zákaz inštalácií plynových, olejových a LPG kotlov v nových domoch. Cieľom tohto opatrenia je zníženie emisií uhlíka. Z tohto dôvodu môžete zvážiť použitie obnoviteľného vykurovacieho systému.
Najlepšie obnoviteľné vykurovacie systémy pre novostavbu
Obnoviteľný vykurovací systém funguje ako konvenčný kotol – vykuruje a ohrieva vodu. Namiesto spaľovania fosílnych palív a uvoľňovania uhlíka do atmosféry vytvára teplo z obnoviteľných zdrojov energie. Patrí k nim vzduch, zem, drevo a slnko.
Medzi najlepšie obnoviteľné vykurovacie systémy pre novostavby domov patria:
- Tepelné čerpadlo vzduch
- Tepelné čerpadlo zem/voda
- Kotol na biomasu
- Solárne panely
Aby ste z obnoviteľného vykurovacieho systému vyťažili maximum, musí byť váš pozemok dobre izolovaný. Obnoviteľné vykurovacie systémy, najmä tepelné čerpadlá, nedokážu zabezpečiť vykurovanie na rovnako vysoké teploty ako kotly na plyn, olej a LPG. Ak teda zabránite úniku čo najväčšieho množstva tepla, zvýši sa tým efektívnosť a tiež komfort vo vašom domove.
Existujú dva typy tepelných čerpadiel so zdrojom vzduchu: vzduch-voda a vzduch-vzduch.
Tepelné čerpadlá vzduch-voda sú vhodné pre objekty s mokrým systémom ústredného kúrenia. Môžu to byť radiátory alebo podlahové kúrenie. Na druhej strane tepelné čerpadlá vzduch-vzduch vykurujú miestnosti prostredníctvom siete ventilátorov a v lete zas môžu zabezpečovať chladenie.
Tepelné čerpadlá typu zem absorbujú teplo zo zeme na zabezpečenie kúrenia a prípravy teplej úžitkovej vody. Za týmto účelom je pod zemou (vertikálne alebo horizontálne) inštalovaná sieť potrubí, kde sú teploty po celý rok stabilne na úrovni 10-15°C. Zavedenie potrubí pod zem môže trvať niekoľko dní. Môže to byť tiež dosť rušivý proces, pretože stroje budú potrebovať prístup do oblasti záhrady. Aj keď montáž tepelných čerpadiel typu zem je komplikovanejšia ako u tepelných čerpadiel typu vzduch, celoročne môžu byť účinnejšie.
Kotly na biomasu spaľujú palivo rovnakým spôsobom ako kotly na plyn a olej. Hlavný rozdiel je však v tom, že palivo, ktoré používajú, je naturálne. V závislosti od modelu bude kotol na biomasu spaľovať buď kusové drevo, pelety alebo štiepky. Je to oveľa šetrnejšie ako spaľovanie fosílnych palív a tiež aj uhlíkovo neutrálne.
Existujú dva typy kotlov na biomasu: do jedného si musíte palivo vkladať sami, manuálne a druhý sa zásobuje automaticky cez násypku. Automatické kotly na biomasu sú drahšou možnosťou, ale ušetria vám prácu.
Solárne panely sa inštalujú na strechu, kde zachytávajú teplo zo slnka. Toto teplo následne môže bezplatne ohrievať vodu v zásobníku. Nie sú to kompletné vykurovacie systémy, takže musia byť inštalované spolu s kotlom alebo tepelným čerpadlom. Aj keď sú solárne panely iba súčasťou vykurovacieho systému, môžu u vás výrazne znížiť emisie uhlíka a výdavky za kúrenie.
Elektrický vykurovací systém, ako je elektrický kotol alebo infračervené panely, je ďalšou možnosťou pre novostavby domov. Jedinou nevýhodou je, že elektrina je pomerne drahý spôsob vykurovania. Elektrické kotly fungujú podobne ako plynové a olejové kotly. Odlišujú sa však v tom, že nespaľujú palivo. Namiesto toho sa elektrina používa na výrobu tepla a teplej vody. To znamená, že majú menej pohyblivých častí, čo výrazne znižuje riziko poruchy.
Nevýhodou elektrických kotlov je, že nemôžu spĺňať vysoké požiadavky na vykurovanie, preto sa hodia skôr do menších domov a bytov.
Druhou voľbou sú infračervené panely. Pracujú nezávisle na sebe, čo znamená, že nie sú pripojené k vykurovaciemu systému tak ako kotol. Namiesto vykurovania priestoru v miestnosti, ako to robia bežné radiátory, poskytujú priame teplo ľuďom alebo ohrievajú predmety. Infračervené vykurovacie panely sa rozohrejú podstatne rýchlejšie ako iné vykurovacie systémy. Steny a ďalšie predmety navyše udržia teplo, vďaka čomu sa dlhšie budete cítiť príjemne.
Náklady na inštaláciu vykurovacieho systému v novej budove
Pokiaľ ide o počiatočné náklady, najdostupnejšie vykurovacie systémy pre novostavby sú kotly na plyn alebo elektrinu. Kotly na olej a LPG nie sú na tom horšie, je však potrebné vziať do úvahy ďalšie náklady na inštaláciu nádrže na uskladnenie paliva.Zvoľte si obnoviteľný vykurovací systém, výsledok v podobe nižších výdavkov na kúrenie vás zrejme poteší. Taktiež ho netreba vymieňať aspoň 20-25 rokov, čo je zhruba dvakrát toľko ako v prípade kotla. Pri voľbe tepelného čerpadla vám síce stúpnu účty za elektrinu, ale môžete požidať o bonus na obnoviteľné zdroje tepla.
Aký je najlepší vykurovací systém pre novostavbu?
V súčasnosti sú domy pripojené k plynovej sieti najlepšie s účinným plynovým kotlom. Sú efektívne a schopné udržiavať váš domov pri príjemnej teplote. Alternatívou, pokiaľ sa chcete vyhnúť uhlíkovej stope, by mohol byť hybridný vykurovací systém. Hybridné vykurovacie systémy sú kombináciou plynového kotla, tepelného čerpadla alebo solárnej energie. Systém automaticky prepína medzi dvoma vykurovacími systémami podľa toho, ktorý je v danom okamihu najefektívnejší.
Vzhľadom na to, že novostavby domov musia byť postavené podľa určitých energeticky efektívnych štandardov (to znamená, že by mali byť dobre izolované), je obnoviteľný vykurovací systém dobrou voľbou. Môže to byť tepelné čerpadlo, kotol na biomasu, solárny termálny alebo elektrický vykurovací systém poháňaný solárnym panelom. Domy mimo siete by mali pre maximálnu úsporu brať do úvahy biomasu, tepelné čerpadlo alebo solárnu energiu.
autor: Dagmar
Jun 24, 2021