Čo sú napínacie stropy?
Ide o špeciálne krytiny bez spojov a švov, ktoré sa pripevňujú na špeciálne nosné profily, umiestnené v určitej výške pod stropom interiéru. Napínací strop tvorí samostatnú povrchovú úpravu stropu. Funguje na princípe napnutia PVC membrány pomocou líšt po obvode stien.
Tento strop pôsobí moderne a zároveň dokonale prekryje všetky inštalácie a nedokonalosti hrubej stavby nad nimi. Napínací strop vytvorí dokonalú rovinu a pôsobí ako „klasický“ strop. Celé to pôsobí jednoliato, nakoľko sa strop skladá z jedného kusu fólie. V Európe sa toto riešenie používa dokonca už viac ako 20 rokov.
Realizácia napínaných stropov má oproti sadrokartónu i niekoľko výhod. Nielen, že vytvorí vo vašom domove dojem elegancie a luxusu, môžete si vybrať aj z niekoľkých dizajnov. Ďalšou výhodou je i samotná realizácia. Pri realizácii napínacieho stropu sa vyvarujete nepríjemnému a prašnému škrabaniu pôvodnej omietky či bieleniu stropu.
Ako sa montujú napínacie stropy?
Montáž nosnej konštrukcie napínaného stropu vám urobia odborníci, ktorí vám ho namontujú bez toho, aby ste po nich museli ešte niekoľko hodín čistiť interiér. Pod napínanou textíliou tiež ľahko schováte nerovnosti stropu, škvrny po vytopení susedmi, ale aj praskajúce panely či elektrickú kabeláž.
Napínané stropy sú dobrou voľbou aj vtedy, ak sa chystáte v miestnosti inštalovať moderné svetelné systémy či dokonca klimatizáciu. Napínací strop dokonca zvyšuje aj akustické vlastnosti interiéru. Napínacie stropy sa aplikujú pomocou zvýšenej teploty do vopred upevnenej hliníkovej konštrukcie, na ktorú je aplikovaná PVC fólia, ktorá môže mať rôznu štruktúru alebo farbu.
Napínaná textília sa vyrába v rôznych farbách a povrchových úpravách. Obľúbené sú napríklad lakované prevedenia napínaných stropov, kde si môžete vybrať akúkoľvek potlač s tým najvyšším rozlíšením. Záleží len na vás, či ste verní klasickej bielej alebo si vyberiete niečo odvážnejšie.
Matný strop je zas porovnateľnej štruktúry ako sadrokartón či jemná omietka, vďaka čomu je populárny najmä pre domácnosti. Ďalej poznáme saténový napínací strop – prechod medzi lesklým a matným materiálom. A na záver si môžete vybrať strop s vlastnou potlačou, kde na fóliu môžete dať vytlačiť akýkoľvek obrázok podľa vlastných predstáv.
Cena, výhody a nevýhody napínacích stropov
Špeciálny profil, ktorým textíliu k stenám pripevnia odborníci, zaručí, že stropy neovísajú a nepoškodia sa pri bežnom mechanickom pôsobení, ako tlak korkového štopľa pri otváraní fľaše či sektu šampanského. Montáž napínaných stropov a stien je rýchla a nevyžaduje si žiadne mokré procesy. Dá sa robiť pri izbovej teplote a keďže pri nej nevzniká zápach a nie je potrebné steny sušiť, nemusíte vetrať, ako pri maľovaní.
Napínané stropy sú antibakteriálne a odpudzujú nečistoty. Biele plátno časom neožltne, navyše jeho kedykoľvek možné očistiť vlhkým mopom a bežnými čistiacimi prostriedkami.
Montáž napínaného stromu nevyžaduje úplné vypratanie nábytku z miestnosti a trvá neporovnateľne kratší čas ako montáž sadrokartónového stropu. Montáž stropu v obývačke s rozlohou cca 20m2 trvá približne osem hodín. Pred aplikáciou napínacieho stropu môžete vopred zakúpiť osvetlenie – lustre či bodové svietidlá, na základe ich rozmerov sa dopredu objednajú nosné platformy a termokoliečka (termoštvorce) podľa toho, v akom tvare sú bodové svetlá. Je potrebné len čiastočne vypratať izbu alebo len stiahnuť nábytok do stredu izby, aby majstri mali prístup k stenám po obvode izby.
Napínacie stropy sa nehodia do exteriérov a do miestností s veľkými výkyvmi teplôt, najmä do mínusových teplôt. Do takých miestností sa odporúčajú radšej textilné napínané stropy. Ceny napínaných stropov sa líšia v závislosti od veľkosti priestoru, do 20m2 je cena matnej alebo lesklej fólie okolo 29 eur za meter štvorcový, pri väčšom rozmere miestnosti sa cena za meter štvorcový znižuje.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti PROFI INTERIER s.r.o.
Aký tlak vydržia napínacie stropy ?
Táto otázka je dosť individuálna. Napínací strop síce vydrží veľký tlak, ale v prípade, že je v miestnosti veľa svietidiel a susedia zhora vytopia byt, kde budú namontované naše stropy - tým menší tlak stopy znesú. Pod každé svietidlo je namontovaná špeciálna nosná platforma, nakoľko lustre sa nemontujú len na membránu. Samotná membrána nie je nosná pre lustre.
V prípade vytopenia väčšinou stropy (membrána) síce znesú tlak vody, ale pod váhou vody ovisnú. Poruchu vtedy treba odstániť demontážou membrány. Voda sa vyleje, strop nad ňou sa musí presušiť a následne sa tá istá membrána namontuje naspäť (ak nie je poškodená).
Ako dlho trvá montáž napínacích stropov ?
Montáž napínacích stropov je veľmi rýchla. Dokonca oveľa rýchlejšia ako montáž sadrokartónových stropov. Dokážeme namontovať cca 50m2 stropov denne, čiže panelový byt o rozlohe 70m2 namontujeme za 2 dni.
Aké prevedenia napínacích stropov poskytujete?
Dokážeme vytvoriť rôzne tvary stropov podľa požiadaviek zákazníka a vytvoriť tak veľmi zaujímavé interiérové riešenia. Povrch napínacieho stropu môže byť matný a napodobňovať vzhľad omietky alebo lesklý so zrkadlovým efektom.
Taktiež môže mať aj satenový vzhľad, ktorý nie je ani matný ani lesklý, ale má vzhľad saténu. Strop môže mať aj farebné vyhotovenie vo všetkých spomenutých troch kombináciách - matný, lesklý, saténový. Klientom dokážeme namontovať aj stropy s fototlačou, svetelné (translucentné) stropy, ktoré majú celoplošné podsvietenie, stropy s linearným LED osvetlením alebo akustické stropy.
Spoločnosť PROFI INTERIER s.r.o. - špecialisti na stavebné úpravy interiérov a exteriérov, rekonštrukčné a montážne práce
autor: Lucia
Jan 14, 2022