Nízkoenergetická strecha by mala chrániť tiež podkrovie pred ochladzovaním v zime a prehrievaním v lete. Ďalej by mala odvádzať dažďové vody a zamedzovať prenikaniu vlhkosti do strešnej konštrukcie. Ktorý typ strechy teda môžeme považovať za nízkoenergetický?
V súčasnosti už musí každá strecha spĺňať isté energetické štandardy a všetky nízkoenergetické domy s novou strechou musia dosahovať predpísané energetické hodnoty. Taktiež plášť strechy musí mať zodpovedajúcu izoláciu. Najvhodnejším typom strechy pre nízkoenergetický dom je preto buď plochá šikmá strecha alebo pultová šikmá strecha.
Plochá strecha
Delí sa na jednoplášťovú alebo viacplášťovú. V prípade jednoplášťovej strechy sa odporúča voliť inverznú plochú strechu, ktorá zabráni kondenzácii pár vzniknutých vnútornou prevádzkou. Plochá strecha musí byť absolútne vodotesná, čo zaistí kvalitná hydroizolácia, v podobe asfaltových pásov alebo hydroizolačnej fólie. Vodotesnosť sa dá skontrolovať takzvanou zaplavovacou skúškou, ktorá sa vykonáva po dobu 24 hodín.
Ďalej sa plochá strecha delí na pochôdznú a nepochôdznú. Pochôdznú strechu možno využiť aj ako terasu či okrasnú zelenú strechu, ktorá je v súčasnosti trendom v modernom bývaní. Ak však plánujete strechu osádzať vegetáciou, musíte to oznámiť projektantom ešte v rámci projektu nového domu.
Šikmá strecha
Za šikmú strechu sa považuje strecha so sklonom od 10° - 55°. Vyšší uhol sklonu je už znakom strmých striech. Napriek tomu, že šikmé strechy sú nákladnejšie a náročnejšie na údržbu než ploché strechy, jedná sa o preferovanejší typ strešných konštrukcií. Niektorým vyhovuje vzniknuté podkrovie či vyvýšený strop, aj za cenu väčšej tepelnej náročnosti budovy. Šikmé strechy sú tiež menej vystavované nepriazňam počasia, čo je ich ďalšou výhodou.
Pultová šikmá strecha
Čoraz populárnejšie sú šikmé strechy pultové, ktoré majú spád len na jednu stranu – takéto strechy spájajú výhody plochých a šikmých striech. Nepotrebujú žiadny krov a sú stavebne menej náročné ako šikmé strechy. Čo sa vodotesnosti týka, tu zas pultové strechy prevyšujú nad plochými. Zvýšená strana fasády s veľkými oknami sa orientuje smerom k slnku, čím zachytáva viac slnečnej energie. Pultová strecha je zástupcom jednoduchosti a originality zároveň a stojí za to ju spomenúť ako jednu z možností strechy pre nízkoenergetickú novostavbu.
Strechy, ktoré sa neodporúčajú
Vzhľadom k tomu, že strecha značne udáva finálny výzor celého domu, sa mnohí developeri a investori snažia docieliť originalitu práve cez atypické tvary striech. Zabúdajú však na to, že práve tieto atypické tvary (iný tvar, než má strecha šikmá alebo plochá) zhoršujú tepelnú bilanciu domu a komplikujú konštrukčné strešné detaily. Valbová, polvalbová, členitá alebo romboidná strecha sú síce realizovateľné, no stavbu domu značne predražujú a zvyšujú budúce náklady na prevádzku. Preto je rozumné obrátiť sa na odborníkov so skúsenosťami vo výstavbe domov a riešením strešných konštrukcií.
Oct 11, 2021