Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Záhradníctvo

Objavte prírodné odpudzovače komárov

Hľadáte záhradníka na záhradníctvo? V tejto kategórii máme 8 122 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Objavte prírodné odpudzovače komárov
Záhradníctvo

Objavte prírodné odpudzovače komárov

Oklamete dotieravý hmyz a do svojej záhrady vnesiete novú krásu s týmito druhmi účinných prírodných odpudzovačov.

Vytvorte prirodzenú obranu proti bodnutiu komárom

Radostí v príjemnom teplom počasí je veľa: špliechanie v bazéne, zábava vonku, posedenie na terase pri pozorovaní západu slnka. Komáre vám, bohužiaľ, môžu pokaziť zábavu. Navyše rastúce teploty predstavujú i väčšie riziko chorôb prenášaných komármi.

Na svete žije približne 3500 druhov komárov, pričom všetky potrebujú na rozmnožovanie stojatú vodu a uprednostňujú vlhké podmienky. Na území Slovenska sa ich vyskytuje približne 50 druhov. Zatiaľ čo samčeky sa väčšinou živia rastlinným nektárom, samičky sú notoricky známe bodaním a našu krv využívajú na bielkoviny potrebné na vývoj vajíčok.

Boj s týmto dotieravým hmyzom je zároveň dobrý biznis, pretože na trhu je veľa sprejov, náramkov, sviečok a chemických repelentov proti hmyzu. Mnoho ľudí však nevie, že existuje aj niekoľko rastlín, ktoré komáre odpudzujú. Ak si chcete vychutnať leto bez svrbenia štípancov a chorôb, skúste pestovať niektoré z nasledujúcich 13 rastlín na vašom dvore a v blízkosti vašich obľúbených vonkajších posedení.

1. Kocúrnik obyčajný

Nepetalakton, chemická látka v listoch kocúrnika, ktorá láka mačky, má na komáre opačný účinok. Štúdie preukázali, že nepetalakton je účinnejším repelentom proti komárom ako komerčná chemická látka DEET. Bonusom je, že kocúrnik má od jari do jesene pekné bodce bielych alebo fialových kvetov. Rastline, trvalke, sa najlepšie darí na slnečnom mieste; medzi zalievaním nechajte pôdu mierne vyschnúť.

2. Citronela

Sviečky z citronely pravdepodobne poznáte, ale nemusíte vedieť, že ich silná vôňa, ktorá je pre komáre veľmi nepríjemná, sa získava z listov rastliny citronela. Citronela má vzhľad trávy, je pomerne odolná voči suchu, má rada popoludňajší tieň a bohatú, rýchlo priepustnú pôdu. 

3. Levanduľa

Zatiaľ čo väčšina ľudí miluje vôňu levandule, pretože pôsobí uvoľňujúco, komáre sa tejto krásnej fialovo kvitnúcej trvalke vyhýbajú. Existuje niekoľko druhov levandule, ale všetky druhy uprednostňujú plné slnko, mierne suchú pôdu a periodické zalievanie, aby sa podporilo ešte viac kvitnutia.

4. Medovka lekárska

Medovka lekárska má citrusovú vôňu, ktorú komáre neznášajú. Z jej listov, ktoré sa nechajú vysušiť, sa dá pripraviť vynikajúci bylinkový čaj s citrónovou chuťou, ktorý pomáha navodiť spánok. Pestujte medovku na čiastočne tienistom mieste a pre najlepší rast udržujte pôdu vlhkú, ale nie premočenú.

5. Nechtík lekársky

Mnoho odrôd nechtíka má jasné žlté, zlaté, biele alebo oranžové letné kvety, ktoré komárov odpudzujú. Pestovanie je nenáročné a zvlášť dobre sa im darí na slnečnom mieste. Pred zalievaním nechajte pôdu mierne vyschnúť a uschnuté kvety odstráňte, aby ste podporili rast ďalších kvetov až do konca jesene.

6. Bazalka pravá

Nielen pre pesto je bazalka žiadaná, je aj silným prírodným repelentom proti komárom. Všetky odrody tejto bylinky za teplého počasia permanentne odpudzujú komárov, preto si vyberte svoju obľúbenú odrodu a vysaďte ju na slnečné miesto. Pôdu udržujte vlhkú, mesačne do nej pridávajte viacúčelové hnojivo a odstráňte všetky zaschnuté kvetné puky, v opačnom prípade prestanú rásť nové listy.

7. Mäta sivá

Mäta sivá, člen rodiny mäty, má silnú vôňu, ktorú komáre a iný hmyz neznášajú, čo z nej robí jednu z najúčinnejších rastlín odpudzujúcich dotieravý hmyz. Pozor: bylina môže byť toxická pre ľudí a zvieratá, preto ju pestujte v nádobe, aby bola pod kontrolou, mimo dosahu detí a domácich miláčikov. Mäte sivej sa darí, keď má dostatok slnka a je v pôde, ktorá je vlhká, ale nie príliš mokrá.

8. Mäta pieporná

Rovnako ako iné odrody mäty, aj vôňa mäty piepornej je prírodným odpudzovačom komárov. Táto všestranná vytrvalá bylina má mnoho kulinárskych využití: listy na čaj vysušte, niekoľko čerstvých listov použite do limonády alebo koktejlu, nakrájajte listy na ázijské jedlá a šaláty alebo dodajte ovocnému šalátu šmrnc niekoľkými nasekanými listami. Mäta pieporná môže byť invazívna, preto ju pestujte v nádobe, postavte ju na čiastočne zatienené miesto a pravidelne ju polievajte, aby hlina nevyschla.

9. Voňavé muškáty

Zatiaľ čo väčšina odrôd muškátov sa pestuje pre farebné kvety, voňavé muškáty sú cenené predovšetkým pre príjemné vône ich listov. Existuje veľa odrôd tejto rastliny, ale na odpudzovanie komárov sú najúčinnejšie muškáty citrónové, muškáty s vôňou pomaranča, limetky a mäty. Pestujte ich na slnečnom mieste a pred zalievaním nechajte pôdu vyschnúť. Nemusíte si robiť starosti s hnojením, pretože voňavým muškátom sa najlepšie darí v trochu chudobnejšej pôde.

10. Rozmarín lekársky

Rozmarín dokáže veľa: skrášli vašu záhradu peknými fialovými kvetmi, je univerzálnou bylinkou v kuchyni a svojou silnou vôňou odrádza komárov. Pestuje sa ako jednoročná rastlina vo všetkých oblastiach s výnimkou najmiernejších zimných období. Rozmarínu sa darí na plnom slnku, pokiaľ ho zasadíte do piesočnatej pôdy, z ktorej rýchlo odteká voda, a zalievate ho až keď je pôda suchšia.

11. Citrónová tráva

Citrónová tráva, populárna v ázijskej kuchyni, už ako naznačuje jej názov, vyzerá ako vysoký trs trávy a má silnú citrónovú vôňu a chuť. Jej príchuť oceníte v kuchyni, ale komáre sa jej vôni zďaleka vyhýbajú. Rastie celý rok na teplom slnečnom mieste. Každých pár týždňov prihnojte pôdu rybou emulziou alebo všeobecným hnojivom a udržujte pôdu vlhkú.

12. Monarda

Monarda je nádherne kvitnúca trvalka, ktorá priťahuje opeľovače vrátane včiel a motýľov, ale svojou mätovo-bylinkovou vôňou odpudzuje komáre. Monarda uprednostňuje miesto na plnom slnku, aj keď v najteplejších oblastiach ocení i popoludňajší tieň. Pôdu udržiavajte pravidelne vlhkú.

13. Agerát mexický

Agerát obsahuje zhluky malých fialových kvetov. Nízko rastúca letnička, ktorá sa obzvlášť dobre hodí do kontajnerov, obsahuje kumarín, látku, ktorú komáre neznášajú. Vysádzajte ho na čiastočne slnečné miesto do pôdy, ktorá dobre odvádza vodu a pravidelne ju polievajte, aby pôda nevyschla.

 

autor: Dagmar

Jun 1, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 10 470 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Tibor Č.

Firma
Bratislava
4,9

Záhrada a vonkajšie práce

Spoľahlivý a férový záhradník s víziou a chuťou do práce. Ponúkam kompletné služby v oblasti záhradníctva od strihania/rezu ovocných stromov, plánovania a realizácie nových záhrad, cez mechanické/chemické ošetrovanie okrasných drevín a zelene až po pílenie/výrub stromov či úpravu terénu. Záhradníctvo nie je pre mňa len prácou, je pre mňa vášňou spojenou s poslaním. Teším sa na spoluprácu !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jakub H.

Živnostník
Igram
4,9

Záhrada a vonkajšie práce

•starostlivosť o záhrady - kosenie, pílenie, rúbanie, výkopové práce, sadenie, úprava •výroba okrasných kochlikov a záhonov •efektívne využitie starého dreva,dosiek a latiek na výrobu okrasných kvetináčov, záhonov a pod. •starostlivosť o zver, hydinu a menší dobytok •predaj domáceho kozieho syra a mlieka

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Prešov
4,8

Obklady, dlažby

Dobrý den prajem, Naša firma sa venuje výstavbe a rekonstrukcii domov a bytov. Zameriavame sa na hrubé stavby,holodomy ako aj domy na kľúč v štandarde ako aj z vyšším štandardom. Ponúkame omietky,poter, pokladku nivelacej podlahy,murovanie odvodového muriva , priečok ,zatepľovacie prace, izolácie , sadrokartony, fasády, obklady a dlažby,pokladka plávajúcich podláh.... Tiež sa zaoberáme terennými úpravami strojovo.Výkopové prace a presun zeminy a všetkeho sypkého materiálu kolesovym nakladačom Lokust 753 Disponujeme už aj z nákladným autom do 12t Auto z rukou Týmto by som Vás chcel osloviť a ponúknuť spoluprácu Ak by ste maly záujem tuna je na mna kontakt

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Jarovce
4,8

Záhrada a vonkajšie práce

Realizacia automatickych zavlzovacich systemov na kluc, kvapockova zavlaha, vertikutacia travnika. Zadarmo vypracovanie projektu závlahy pre Váš trávnik a cenová ponuka do 48h od zaslania náčrtu. Automatické Zavlažovacie Systémy, Závlaha trávnika - BA Jarovce

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Erik H.

Firma
Šenkvice
4,6

Záhrada a vonkajšie práce

Sme certifikovaná inštalačná firma na závlahové systémy. Realizujeme záhrady na kľúč ako aj rekonštrukcie starších zanedbaných záhrad. Ponúkame kompletné služby od návrhu, realizáciu a následný celoročný servis zavlahových systémov a záhrad.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Záhradníctvo

Nižšia cena0,11 €/m2
Priemerná cena0,20 €/m2
Vyššia cena0,25 €/m2

Pošlite dopyt 10470 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte záhradníka na záhradníctvo? V tejto kategórii máme 8 122 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt