Povrch betónu je pórovitý, vďaka čomu ľahko absorbuje kvapaliny. Vďaka tejto vlastnosti sa farba veľmi jednoducho dostane pár milimetrov pod samotný povrch betónu. Preto by sa dalo polemizovať o tom, či je vôbec možné v domácich podmienkach farbu odstrániť. Možné to je, avšak treba dodržiavať niekoľko zásad a presný postup.
Ako dlho môže odstraňovanie farby trvať? Závisí od veľkosti plochy, avšak buďte pripravení na to, že odstraňovanie farby z betónu je dlhodobý proces. Určite to nestihnete počas obedovej prestávky v práci.
Krok 1: Dôkladné očistenie povrchu
Keď sa chystáte odstrániť farbu z betónu, prvou vecou ktorú budete musieť spraviť je jeho dôkladné vyčistenie. Pripravte si roztok mydla a vody, resp. špecializovaný čistiaci prostriedok na to určený. Medzitým betón pozametajte alebo utrite, aby ste z neho odstránili čo najviac nečistôt a prachu.
Následne môžete začať s čistením pomocou čističa, či predpripraveného roztoku za použitia štetca s dlhou rukoväťou. Neskôr miesto opláchnite a nechajte povrch zaschnúť. Za normálnych podmienok by malo byť miesto suché do troch hodín od vyčistenia.
KROK 2: Úprava povrchových nedokonalostí a nanášanie odstraňovača farby
V prípade, že sa časť farby už začala štiepať alebo odlupovať, odstráňte ju pomocou špachtle. Po vykonaní tohto kroku sa pripravte na použitie chemického odstraňovača náterov a farieb. Je potrebné aby ste použili taký, ktorý je určený pre typ farby, ktorú chcete odstrániť. Inými slovami, použite odstraňovač farieb na báze oleja na povrch potiahnutý farbou na báze oleja.
Nie ste si istí, aký typ farby je na betóne? V takom prípade je najlepším riešením použiť odstraňovač starých náterov na báze oleja.
Keď ste betón pokryli dostatočnou vrstvou odstraňovača farieb, nechajte ho odstáť šesť až osem hodín. Za ten čas prebehne chemická reakcia, ktorej magickým výsledkom je odstránenie farby. Pamätajte, že ak pracujete s odstraňovačom farieb, je nevyhnutné, aby ste používali vhodné ochranné pomôcky: respirátor (alebo inú formu prekrytia dýchacích ciest), dlhé rukávy a kvalitné gumené rukavice.
KROK 3: Eliminácia zvyškov odstraňovača farby
V tejto fáze práce si pravdepodobne vystačíte s drôtenou kefou alebo škrabkou na farby. Na väčšej ploche sa kvôli lepšej ovládateľnosti však odporúča použitie tlakového čističa. Ak taký doma nemáte, môžete využiť služby Wilio a objednať si tak zapožičanie čističa už dnes.
Po niekoľkých minútach uvidíte či samotná farba ide pomocou odstraňovača farby ľahko dolu, alebo je potrebné krok dva ešte raz zopakovať. Myslite na to, že pre dosiahnutie dokonalého výsledku bude možno potrebné kroky dva a tri opakovať niekoľko krát. Chce to iba dostatok času a trpezlivosti.
Rozliatie farby
Čo ak sa vám napríklad v garáži vyleje nádoba s farbou? V prípade čerstvo rozliatej farby, ktorú chcete odstrániť je postup rovnaký, až na použitie odstraňovača farby. V tomto prípade je potrebné odstraňovač nahradiť pastou, resp. iným špecializovaným absorpčným materiálom, ako napríklad ílový prášok alebo podstielkový piesok určený pre vašich domácich miláčikov.
Ekologické riešenia
Ako pri množstve iných oblastí, tak i vo sfére odstraňovačov farieb existujú ekologické alternatívy. Všetky sú však náročnejšie na prácu. Napríklad na betónovom povrchu malých rozmerov je správnou voľbou použitie orbitálnej brúsky. Avšak najúčinnejšou ekologickou alternatívou je pieskovač na báze hydrogen-uhličitanu sodného tzv. sódy bikarbóny. Prenájom pieskovačov nájdete taktiež na Wilio, tak neváhajte a vyberte si taký ktorý vám najviac vyhovuje už dnes.
autor: Maroš
May 31, 2021