Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Kanalizácia, žumpa

Odvetranie vnútornej kanalizácie

Hľadáte odborníka na kanalizáciu, žumpu? V tejto kategórii máme 21 217 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Odvetranie vnútornej kanalizácie
Kanalizácia, žumpa

Odvetranie vnútornej kanalizácie

Každý dom by mal byť vybavený kvalitným kanalizačným systémom, ktorý sa dokáže postarať o odpadové vody pochádzajúce z vaní, záchodov a umývadiel. Splaškové vody sa musia zneškodňovať v súlade s platnými normami.

Správne fungujúci kanalizačný systém má veľký význam aj z hygienického hľadiska. Veľmi často sa môžete stretnúť s problémom šírenia neznesiteľného zápachu, ktorý je spôsobený zle odvetranou kanalizáciou, netesnosťou potrubí či nasávaním splaškov do pitnej vody. 

Čo tvorí vnútorný kanalizačný systém?

Kanalizáciu je potrebné vnímať ako komplexný systém. Pozostáva z odtokových, odpadových a pripojovacích potrubí. Na vetranie vnútornej kanalizácie sa využívajú vetracie potrubia. Sifóny, teda zápachové uzávery, sú jedným z najdôležitejších súčastí kanalizácie. Slúžia na zamedzenie úniku plynov z kanalizácie do interiéru. V umývadlách a vaniach sú v odtokovom systéme inštalované mriežky, ktoré predstavujú bariéru proti vniknutiu väčších predmetov do kanalizácie.

Odvetrávanie WC potrubia

Pri stavbe nového domu alebo jeho renovácii je dôležité navrhnúť funkční odvetrávací systém pre kanalizáciu, ktorý sa dá jednoducho napojiť napríklad na odpadové potrubie vašej toalety. Tá každý deň odvádza určitý objem odpadu, ale nie všetky domácnosti majú nainštalovaný odvetrávací systém. Môže sa jednať o staršie domy či menšie bungalovy, ale v skutočnosti by ním mal disponovať každý dom, odvetrávanie je nevyhnutnou súčasťou vnútornej kanalizácie. 

Medzi najdôležitejšie benefity vetracieho systému pre kanalizáciu patria:

  • vyrovnanie tlaku – pri procese vypúšťania odpadov do kanalizácie vzniká v potrubí podtlak. Vďaka vetraciemu systému sa dostáva vzduch z vonkajšieho prostredia cez vetracie potrubie, čím prichádza k zachovaniu rovnakého tlakového rozdielu v kanalizačnom systéme.
  • zabráni prenikaniu nepríjemných pachov do interiéru – vzduch, prichádzajúci z vetracieho potrubia pomáha udržiavať stálu hladinu vody v kolene kanalizačného potrubia. Neprichádza tak k jej odčerpávaniu, čiže naďalej blokuje prístup nepríjemných pachov zo stúpačiek do interiéru.
  • zamedzuje hromadeniu odpadových plynov – počas spracovania odpadu v čističkách odpadových vôd a septikoch prichádza k uvoľňovaniu rôznych plynov, medzi ktoré patrí aj metán. Vetrací systém odvádza horľavý plyn, ktorý by dokázal ohroziť život a zdravie obyvateľov.

Umiestnenie odvetrávacieho systému

Vetracie potrubie pre kanalizáciu sa navrhuje vždy pred samotnou výstavbou domu a montuje sa počas výstavby domu. V prípade, že dom nedisponuje žiadnym vetracím systémom, je možné viesť vetracie potrubie cez nosné steny. 

Pri zvažovaní inštalácie odvetrávania pre vnútornú kanalizáciu máte na výber 2 možnosti:

  1. odvetranie vnútri budovy – odvetrávacie potrubie sa pripája k stúpačke toalety, vane alebo umývadla, a vyúsťovať by malo minimálne 50 cm nad úrovňou strechy
  2. odvetranie mimo budovy – odvetrávacie potrubie je nainštalované na odpadové potrubie mimo budovy. V tomto prípade je vetracie potrubie pripevnené na akýkoľvek zvislý povrch, napríklad na stenu budovy a malo by vyúsťovať nad úrovňou strechy vo výške minimálne 100 cm.Správna inštalácia vetracieho systému

Pri montáži odvetrávacieho potrubia je dôležité dbať na použitie rovnakej rúry, aká sa využila aj pri budovaní vnútornej kanalizácie. V súčasnosti sa používajú plastové rúry s minimálnym prierezom 50 alebo 110 mm. Pre rodinný dom stačí pripojiť jednu vetraciu odbočku, ktorá sa pripevní na odpadové potrubie a vyúsťuje nad strechu. Vetracie potrubie je ukončené voľnou privzdušňovacou hlavicou vo výške 50 cm nad úrovňou strechy. 

Hlavica má zvyčajne väčší priemer ako samotné odvetrávacie potrubie a vetrací otvor musí byť voľný, tak aby nebránil prirodzenému prúdeniu vzduchu. V prípade jeho upchatia hrozí zvýšenie miery kondenzácie a počas zimných mesiacov môže prísť k vytváraniu ľadu, ktorý môže poškodiť potrubie. Takisto sa neodporúča montáž vetracieho otvoru v blízkosti previsu strechy – v prípade snehových prehánok môže takisto prísť k jeho upchatiu snehom a následnému poškodeniu.

Výhody správne umiestneného vetracieho systému

Vyvedenie vetracieho potrubia v minimálnej výške 50 cm nad strechou spoľahlivo odvetrá vnútornú kanalizáciu – odvedie do exteriéru neželané plyny a zápachy, ktoré sa tvoria v kanalizačnom systéme. Takisto vyrieši problém so vznikom podtlaku v kanalizácii, ktorý vzniká pri každom vypustení vane či spláchnutí toalety.

Najčastejšie chyby pri inštalácii odvetrávacieho systému:

  • vyústenie odvetrávacieho potrubia končí v podkroví – niektorí majitelia sa rozhodnú pre túto alternatívu, ale každé odvetrávacie potrubie musí ústiť do voľného ovzdušia. V prípade vyústenia do podkrovia prichádza k postupnému hromadeniu plynov a zápachu z kanalizácie. Z odvetrávacieho potrubia preniká do podkrovia teplý vlhký vzduch, ktorý v chladnejšom prostredí začne kondenzovať. Prichádza tak k znehodnocovaniu strešného systému a vzniku hnilobných procesov, ktoré môžu po čase nepriaznivo ovplyvniť aj váš zdravotný stav.
  • vyústenie odvetrávacieho potrubia pod úrovňou strechy – pri tomto type inštalácie sa môžete stretnúť s častým nepríjemným pachom v okolí domu. Je spôsobený nedostatočnou výškou vetracieho potrubia, komínový efekt je nedostatočný. Takisto nastáva problém aj s kondenzáciou, zvýšenou mierou vlhkosti pri obvodovom múre a vzniku hnilobných procesov. 
  • vyústenie odvetrávacieho potrubia v blízkosti okna – vetracia hlavica sa musí nachádzať od najbližšieho okna v minimálnej vzdialenosti aspoň 2 metre. V prípade jej nevhodného umiestnenia sa môže cez okná, najmä počas teplých letných mesiacov, dostávať do interiéru zápach z kanalizácie. 

Montáž a údržbu odvetrávacieho systému si nechajte navrhnúť kvalifikovaným odborníkom, ktorého vám pri stavbe nového domu môže zabezpečiť stavebná firma. Na trhu existuje veľké množstvo odvetrávacích systémov, pričom existujú aj varianty s rôznymi typmi privzdušňovacích hlavíc. 

 

autor: Jakub

Apr 27, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 21 217 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Eduard R.

Firma
Piešťany
5,0

Vodár, inštalatér

Vodoinštalacie,čistenie odpadov a kanalizácie, chemické čistenie kúrenia a kotlov, monitoring kanalizácie Poruchová služba non-stop

#
#
#
Zadať dopyt

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0

Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty...Zobraziť viac

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

#
#
#
Zadať dopyt

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody...Zobraziť viac

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

#
#
#
Zadať dopyt

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9

Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od...Zobraziť viac

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

#
#
#
Zadať dopyt

Kubota M.

Živnostník
Mojzesovo
4,9

Stavebné práce

PONÚKAM ZEMNÉ A VÝKOPOVÉ PRÁCE MINIBÁGROM KUBOTA K008-3.ŠÍRKA VÝKOPOVÝCH LYŽÍC JE 20cm,35cm,PLANÍROVACIA JE 70cm.BAGER JE VHODNÝ NA PRÁCU V STIESTNENÝCH...Zobraziť viac

PONÚKAM ZEMNÉ A VÝKOPOVÉ PRÁCE MINIBÁGROM KUBOTA K008-3.ŠÍRKA VÝKOPOVÝCH LYŽÍC JE 20cm,35cm,PLANÍROVACIA JE 70cm.BAGER JE VHODNÝ NA PRÁCU V STIESTNENÝCH PRIESTOROCH,HĹBKA VÝKOPU JE 1,7m (mimoosē kopanie).REALIZUJEM VÝKOPY BAZÉNOV,SEPTIKOV,INŹ.SIETÍ,ELEK.VODA,PLYN,ZÁK LADY PLOTOV,BUDOV,TRATIVODY,OBKOPAVANIE VLHKÝCH BUDOV.....MINIBAGRIK JE NA GUMOVÝCH PÁSOCH TÝM JE ŠETRNÝ TRÁVNIKOM DLAŹBÁM...BÁGRIK JE VHODNÝ AJ NA PRÁCU V INTERIÈRI..cena prace dohodou. LEPŠIE MALÝ BÁGRIK AKO VEĽKÁ LOPATA.

#
#
#
Zadať dopyt

Tomáš B.

Firma
Bratislava
4,8

Vodár, inštalatér

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov...Zobraziť viac

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov a budovaní dôveryhodnej firmi, ktoru chcem odovzdať synovi.

#
#
#
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Košice
4,8

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Dobrý deň prajem zaoberáme sa stavebnými úpravami, ktoré začínajú vykopovymi prácami a končia finalizaciou interiéru. Radi Vám pomôžeme s Vašimi...Zobraziť viac

Dobrý deň prajem zaoberáme sa stavebnými úpravami, ktoré začínajú vykopovymi prácami a končia finalizaciou interiéru. Radi Vám pomôžeme s Vašimi požiadavkami tak, aby ste boli maximálne spokojní, pričom však na prvom mieste je výber kvalitných materiálov a nie stále jeho cena. Prajem pekný deň.

#
#
#
Zadať dopyt

Peter A.

Firma
Košice
4,7

Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem...Zobraziť viac

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

#
#
#
Zadať dopyt

Peter G.

Živnostník
Poprad
4,7

Murárske práce, murár

Hlavným zameraním je vykonávanie stavebnej činnosti všetkého druhu v rôznych etáp vyhotovenia. Poskytujeme profesionálny prístup k práci a individuálny...Zobraziť viac

Hlavným zameraním je vykonávanie stavebnej činnosti všetkého druhu v rôznych etáp vyhotovenia. Poskytujeme profesionálny prístup k práci a individuálny prístup k zákazníkovi.

#
#
#
Zadať dopyt

Lukáš Š.

Živnostník
Bratislava
4,7

Plynár

VODA-PLYN-KURENIE-ODPAD-MONTAZ KOTLOV-REVIZIE KOTLOV-PODLAHOVE KURENIE-KOMPLETAZE KUPELNY....................................ROZNE OPRAVY PRI HAVARIACH VODY PLYNU

#
#
#
Zadať dopyt

Miroslav L.

Firma
Bratislava
4,6

Vodár, inštalatér

Dobrý deň alebo večer drahé zákazníci, som vodo-instaliater z 13 ročnou praxou. Prácu som zdedil po otcovi. Mám momentálne 34...Zobraziť viac

Dobrý deň alebo večer drahé zákazníci, som vodo-instaliater z 13 ročnou praxou. Prácu som zdedil po otcovi. Mám momentálne 34 rokov rád vám pomôžem z vašimi problémami, a rešim všetko v krátkom čase. Z pozdravom váš vodár Miroslav Lovha.🙂 Ešte mozeme vam spravit rozne obklady, dlažby a kompleknu rekonstrukciý kupelne.

#
#
#
Zadať dopyt

Robo S.

Firma
Senec
4,6

Murárske práce, murár

Stavba ekologických a pasívnych domov, drevostavby, murovanie z kameňa, domy na kľúč, rekonštrukcie domov a bytov. Výškové práce horolezeckou technikou.

#
#
#
Zadať dopyt

Otto E.

Živnostník
Veľké Kosihy
4,6

Stavebné práce

Vykopove prace minibagrom ba a okolie Okrem toho este robíme : zámkovú dlažbu ,hrubú stavbu,prípojky voda-kanál

#
#
#
Zadať dopyt

Vladimír G.

Firma
Košice
4,6

Murárske práce, murár

Venujeme sa rozvodom vody,kúrenia,kanalizácii,odpadových potrubí,rekonštrukcie bytov,domov,výstavbu plotov a oplotení. Pokládka dlažby,obkladov,zámkovej dlažby, búracie a výkopové práce,maľby....

#
#
#
Zadať dopyt

Lukáš M.

Firma
Stupava
4,5

Murárske práce, murár

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio. Ponúkam Vám murárske služby viac info po tel.alebo po osobnej obhliadke. Pri osobnej obhliadke...Zobraziť viac

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio. Ponúkam Vám murárske služby viac info po tel.alebo po osobnej obhliadke. Pri osobnej obhliadke poprosím co najmenej osôb. Z dôvodu covid 19.

#
#
#
Zadať dopyt

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4

Pokládka dlažby a obkladov

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás...Zobraziť viac

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

#
#
#
Zadať dopyt

Martin L.

Firma
Bratislava
4,4

Vodoinštalácia

Dobrý deň. V prípade že máte akýkoľvek problém s vodoinštaláciou, alebo kanalizáciu, kedykoľvek ma kontaktujte. Pracujem vo večerných hodinách,víkendy a...Zobraziť viac

Dobrý deň. V prípade že máte akýkoľvek problém s vodoinštaláciou, alebo kanalizáciu, kedykoľvek ma kontaktujte. Pracujem vo večerných hodinách,víkendy a sviatky sú samozrejmosťou.

#
#
#
Zadať dopyt

Miroslav T.

Firma
Prešov
4,3

Murárske práce, murár

Ponúkame kvalitné služby v stavebníctve: vystavba domov, zakladove dosky, murovanie, rekonštrukcie bytov, zateplovanie. Cenova ponuka po obhliadke, alebo...Zobraziť viac

Ponúkame kvalitné služby v stavebníctve: vystavba domov, zakladove dosky, murovanie, rekonštrukcie bytov, zateplovanie. Cenova ponuka po obhliadke, alebo zaslani projektu.

#
#
#
Zadať dopyt

Jo B.

Živnostník
Bratislava
4,0

Záhrada a vonkajšie práce

Som živnostník pracujúci v oblasti záhrad už 15 rokov. Robím chodníky, vodoinštalácie, terasy, dlažby, ploty, závlahy, pôdne a terénne úpravy,...Zobraziť viac

Som živnostník pracujúci v oblasti záhrad už 15 rokov. Robím chodníky, vodoinštalácie, terasy, dlažby, ploty, závlahy, pôdne a terénne úpravy, trávniky, výsadby, detské ihriská a domy na strome.

#
#
#
Zadať dopyt

Tomáš S.

Firma
Dubnica nad Váhom
4,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

po 20 rokoch skúseností v zahraničí som založil firmu na Slovensku s individuálnou orientáciou na zákazníka, cenovo dostupnými službami a...Zobraziť viac

po 20 rokoch skúseností v zahraničí som založil firmu na Slovensku s individuálnou orientáciou na zákazníka, cenovo dostupnými službami a odbornosťou. ponúkame realizáciu projektov: stavebníctvo, vodoinštalatérstvo kúrenárstvo, elektromontáže, obnoviteľné zdroje, kamerové systémy, alarmy,havarijná služba, servis pre byty,domy a bytové domy

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac

Pošlite dopyt 21217 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte odborníka na kanalizáciu, žumpu? V tejto kategórii máme 21 217 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt