Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Kanalizácia, žumpa

Odvetranie vnútornej kanalizácie

Hľadáte odborníka na kanalizáciu, žumpu? V tejto kategórii máme 16 800 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Odvetranie vnútornej kanalizácie
Kanalizácia, žumpa

Odvetranie vnútornej kanalizácie

Každý dom by mal byť vybavený kvalitným kanalizačným systémom, ktorý sa dokáže postarať o odpadové vody pochádzajúce z vaní, záchodov a umývadiel. Splaškové vody sa musia zneškodňovať v súlade s platnými normami.

Správne fungujúci kanalizačný systém má veľký význam aj z hygienického hľadiska. Veľmi často sa môžete stretnúť s problémom šírenia neznesiteľného zápachu, ktorý je spôsobený zle odvetranou kanalizáciou, netesnosťou potrubí či nasávaním splaškov do pitnej vody. 

Čo tvorí vnútorný kanalizačný systém?

Kanalizáciu je potrebné vnímať ako komplexný systém. Pozostáva z odtokových, odpadových a pripojovacích potrubí. Na vetranie vnútornej kanalizácie sa využívajú vetracie potrubia. Sifóny, teda zápachové uzávery, sú jedným z najdôležitejších súčastí kanalizácie. Slúžia na zamedzenie úniku plynov z kanalizácie do interiéru. V umývadlách a vaniach sú v odtokovom systéme inštalované mriežky, ktoré predstavujú bariéru proti vniknutiu väčších predmetov do kanalizácie.

Odvetrávanie WC potrubia

Pri stavbe nového domu alebo jeho renovácii je dôležité navrhnúť funkční odvetrávací systém pre kanalizáciu, ktorý sa dá jednoducho napojiť napríklad na odpadové potrubie vašej toalety. Tá každý deň odvádza určitý objem odpadu, ale nie všetky domácnosti majú nainštalovaný odvetrávací systém. Môže sa jednať o staršie domy či menšie bungalovy, ale v skutočnosti by ním mal disponovať každý dom, odvetrávanie je nevyhnutnou súčasťou vnútornej kanalizácie. 

Medzi najdôležitejšie benefity vetracieho systému pre kanalizáciu patria:

  • vyrovnanie tlaku – pri procese vypúšťania odpadov do kanalizácie vzniká v potrubí podtlak. Vďaka vetraciemu systému sa dostáva vzduch z vonkajšieho prostredia cez vetracie potrubie, čím prichádza k zachovaniu rovnakého tlakového rozdielu v kanalizačnom systéme.
  • zabráni prenikaniu nepríjemných pachov do interiéru – vzduch, prichádzajúci z vetracieho potrubia pomáha udržiavať stálu hladinu vody v kolene kanalizačného potrubia. Neprichádza tak k jej odčerpávaniu, čiže naďalej blokuje prístup nepríjemných pachov zo stúpačiek do interiéru.
  • zamedzuje hromadeniu odpadových plynov – počas spracovania odpadu v čističkách odpadových vôd a septikoch prichádza k uvoľňovaniu rôznych plynov, medzi ktoré patrí aj metán. Vetrací systém odvádza horľavý plyn, ktorý by dokázal ohroziť život a zdravie obyvateľov.

Umiestnenie odvetrávacieho systému

Vetracie potrubie pre kanalizáciu sa navrhuje vždy pred samotnou výstavbou domu a montuje sa počas výstavby domu. V prípade, že dom nedisponuje žiadnym vetracím systémom, je možné viesť vetracie potrubie cez nosné steny. 

Pri zvažovaní inštalácie odvetrávania pre vnútornú kanalizáciu máte na výber 2 možnosti:

  1. odvetranie vnútri budovy – odvetrávacie potrubie sa pripája k stúpačke toalety, vane alebo umývadla, a vyúsťovať by malo minimálne 50 cm nad úrovňou strechy
  2. odvetranie mimo budovy – odvetrávacie potrubie je nainštalované na odpadové potrubie mimo budovy. V tomto prípade je vetracie potrubie pripevnené na akýkoľvek zvislý povrch, napríklad na stenu budovy a malo by vyúsťovať nad úrovňou strechy vo výške minimálne 100 cm.Správna inštalácia vetracieho systému

Pri montáži odvetrávacieho potrubia je dôležité dbať na použitie rovnakej rúry, aká sa využila aj pri budovaní vnútornej kanalizácie. V súčasnosti sa používajú plastové rúry s minimálnym prierezom 50 alebo 110 mm. Pre rodinný dom stačí pripojiť jednu vetraciu odbočku, ktorá sa pripevní na odpadové potrubie a vyúsťuje nad strechu. Vetracie potrubie je ukončené voľnou privzdušňovacou hlavicou vo výške 50 cm nad úrovňou strechy. 

Hlavica má zvyčajne väčší priemer ako samotné odvetrávacie potrubie a vetrací otvor musí byť voľný, tak aby nebránil prirodzenému prúdeniu vzduchu. V prípade jeho upchatia hrozí zvýšenie miery kondenzácie a počas zimných mesiacov môže prísť k vytváraniu ľadu, ktorý môže poškodiť potrubie. Takisto sa neodporúča montáž vetracieho otvoru v blízkosti previsu strechy – v prípade snehových prehánok môže takisto prísť k jeho upchatiu snehom a následnému poškodeniu.

Výhody správne umiestneného vetracieho systému

Vyvedenie vetracieho potrubia v minimálnej výške 50 cm nad strechou spoľahlivo odvetrá vnútornú kanalizáciu – odvedie do exteriéru neželané plyny a zápachy, ktoré sa tvoria v kanalizačnom systéme. Takisto vyrieši problém so vznikom podtlaku v kanalizácii, ktorý vzniká pri každom vypustení vane či spláchnutí toalety.

Najčastejšie chyby pri inštalácii odvetrávacieho systému:

  • vyústenie odvetrávacieho potrubia končí v podkroví – niektorí majitelia sa rozhodnú pre túto alternatívu, ale každé odvetrávacie potrubie musí ústiť do voľného ovzdušia. V prípade vyústenia do podkrovia prichádza k postupnému hromadeniu plynov a zápachu z kanalizácie. Z odvetrávacieho potrubia preniká do podkrovia teplý vlhký vzduch, ktorý v chladnejšom prostredí začne kondenzovať. Prichádza tak k znehodnocovaniu strešného systému a vzniku hnilobných procesov, ktoré môžu po čase nepriaznivo ovplyvniť aj váš zdravotný stav.
  • vyústenie odvetrávacieho potrubia pod úrovňou strechy – pri tomto type inštalácie sa môžete stretnúť s častým nepríjemným pachom v okolí domu. Je spôsobený nedostatočnou výškou vetracieho potrubia, komínový efekt je nedostatočný. Takisto nastáva problém aj s kondenzáciou, zvýšenou mierou vlhkosti pri obvodovom múre a vzniku hnilobných procesov. 
  • vyústenie odvetrávacieho potrubia v blízkosti okna – vetracia hlavica sa musí nachádzať od najbližšieho okna v minimálnej vzdialenosti aspoň 2 metre. V prípade jej nevhodného umiestnenia sa môže cez okná, najmä počas teplých letných mesiacov, dostávať do interiéru zápach z kanalizácie. 

Montáž a údržbu odvetrávacieho systému si nechajte navrhnúť kvalifikovaným odborníkom, ktorého vám pri stavbe nového domu môže zabezpečiť stavebná firma. Na trhu existuje veľké množstvo odvetrávacích systémov, pričom existujú aj varianty s rôznymi typmi privzdušňovacích hlavíc. 

 

autor: Jakub

Apr 27, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 24 963 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Eduard R.

Firma
Piešťany
5,0

Vodár

Vodoinštalacie,čistenie odpadov a kanalizácie, chemické čistenie kúrenia a kotlov, monitoring kanalizácie Poruchová služba non-stop

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0

Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin O.

Firma
Nové Mesto nad Váhom
4,9

Vodár

Snažim sa robit kvalitne a zodpovedne aby som sa uz nemusel vracat na rovnake miesto nebudem. predsa len je lepsie spravit robotu na 1 x a poriadne ako sa k nej x krat ...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9

Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Maroš K.

Firma
Bratislava
4,9

Vodoinštalácia

Volám sa Maroš, mám 26 rokov, som vyučený inštalatér a mám viac ako 8 rokov skúseností v oblasti inštalatérskych prác ako doma tak aj v zahraničí. Nieje problém urobiť kompletnú vodoinštaláciu rodinného domu, od odpadov, rozvodov TUV, podlahového kúrenia či úpravne vody. Rád Vám pomôžem s čím bude treba. Na vybrané produkty ponúkam zľavy + predĺženú záruku od výrobcu. V mojej cenovej ponuke je zahrnutá predovšetkým kvalita a záruka na vykonané práce. Teším sa na spoluprácu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Filip L.

Firma
Skalica
4,9

Hodinový manžel

Stavebné práce, výkopové a zemné práce minibagrom, obklady, dlažby, domy na kľuč, maľovanie technikou AirLess, fasády, základy, sadrové/štukové omietky, montáž sadrokartónov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin B.

Živnostník
Košice
4,8

Hodinový manžel

Už 10 rokov poskytujem svoje služby ako montáž interiérových dverí, pokládka podlahy, skladanie nábytku a rôzne údržbárske práce.Som pedant a preto kvalita vykonanej práce je pre mňa dôležitá.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter A.

Firma
Košice
4,7

Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš Š.

Živnostník
Bratislava
4,7

Plynár

VODA-PLYN-KURENIE-ODPAD-MONTAZ KOTLOV-REVIZIE KOTLOV-PODLAHOVE KURENIE-KOMPLETAZE KUPELNY....................................ROZNE OPRAVY PRI HAVARIACH VODY PLYNU

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír G.

Firma
Košice
4,6

Murárske práce

Venujeme sa rozvodom vody,kúrenia,kanalizácii,odpadových potrubí,rekonštrukcie bytov,domov,výstavbu plotov a oplotení. Pokládka dlažby,obkladov,zámkovej dlažby, búracie a výkopové práce,maľby....

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Myroslav L.

Firma
Bratislava
4,5

Vodár

Dobrý deň alebo večer drahé zákazníci, som vodo-instalater z 13 ročnou praxou. Prácu som zdedil po otcovi. Mám momentálne 34 rokov rád vám pomôžem z vašimi problémami, a rešim všetko v krátkom čase. Z pozdravom váš vodár Miroslav Lovha.🙂 Ešte mozeme vam spravit rozne obklady, dlažby a kompleknu rekonstrukciý kupelne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Robo H.

Firma
Bratislava
4,5

Vodár

Realizujem vodoinštalačne prace a kurenarske prace, vymena radiatorov, vymena baterii, rozvodov vody a odpadu, montaz kotla montaz podlahoveho kurenia, podomietkovych systemov, prerabky kupelni

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Robo S.

Firma
Senec
4,5

Murárske práce

Stavba ekologických a pasívnych domov, drevostavby, murovanie z kameňa, domy na kľúč, rekonštrukcie domov a bytov. Výškové práce horolezeckou technikou.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4

Obklady, dlažby

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin L.

Firma
Bratislava
4,4

Vodoinštalácia

Dobrý deň. V prípade že máte akýkoľvek problém s vodoinštaláciou, alebo kanalizáciu, kedykoľvek ma kontaktujte. Pracujem vo večerných hodinách,víkendy a sviatky sú samozrejmosťou.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Miroslav T.

Firma
Prešov
4,3

Murárske práce

Ponúkame kvalitné služby v stavebníctve: vystavba domov, zakladove dosky, murovanie, rekonštrukcie bytov, zateplovanie. Cenova ponuka po obhliadke, alebo zaslani projektu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš S.

Firma
Dubnica nad Váhom
4,0

Rekonštrukcia bytu

po 20 rokoch skúseností v zahraničí som založil firmu na Slovensku s individuálnou orientáciou na zákazníka, cenovo dostupnými službami a odbornosťou. ponúkame realizáciu projektov: stavebníctvo, vodoinštalatérstvo kúrenárstvo, elektromontáže, obnoviteľné zdroje, kamerové systémy, alarmy,havarijná služba, servis pre byty,domy a bytové domy

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac

Pošlite dopyt 24963 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte odborníka na kanalizáciu, žumpu? V tejto kategórii máme 16 800 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt