Ak ste to ešte netušili, od roku 2015 platí zmena stavebného zákona, ktorá hovorí o tom, že na posúdenie stavu strechy nie je potrebné vyjadrenie od odborníka, ak chceme vymeniť strechu alebo urobiť rekonštrukciu. Takisto zmenu strešnej krytiny už nemusíme hlásiť príslušnému miestnemu úradu.
Keď si myslíme, že naša strecha nie je v najlepšom stave, je nutné ju skontrolovať a na základe posúdenia sa rozhodnúť, či treba strechu vymeniť alebo postačí len rekonštrukcia. V tomto prípade je najlepšie najať si odborníka, ktorý vie, na čo sa pri posudzovaní strechy zamerať. Odborník ľahko posúdi tesnosť strechy, stav konštrukcie či krytiny.
Kedy stačí rekonštrukcia
Rekonštrukciu možno urobiť v prípade striech, ktoré sú pokryté asfaltovou lepenkou. V prípade nepoužívaného podkrovia môžeme poškodenia opraviť bez výmeny celej strechy. Rekonštrukcia sa tiež týka striech pokrytých pálenými tehlami – tu stačí vymeniť časti, ktoré sú poškodené.
V niektorých prípadoch môže byť nevyhnutné vymeniť celú konštrukciu alebo krov, no vo väčšine prípadov môže stačiť oprava opláštenia strechy. Oprava strešnej krytiny je odporúčaná alebo nevyhnutná vtedy, ak vám voda začne pretekať do obytných priestorov alebo ak ide o viditeľné poškodenie krytiny – v takom prípade by mala byť strecha opravená čo najskôr, aby sa predišlo riziku pretekania.
Dôvodom opravy strechy môže byť aj neatraktivita strešnej krytiny – aj tá najlepšia strešná krytina časom stráca svoj pôvodný vzhľad a vyžaduje si obnovu. Opravu strechy môžeme zvažovať aj v prípade, že plánujeme prispôsobiť podkrovie na obytné využívanie.
Kedy je výmena strešnej krytiny nevyhnutná
Keď je oprava či rekonštrukcia strechy nedostačujúca, je potrebné krytinu vymeniť. Výmena strechy je potrebná v prípade strechy pokrytej plechovou krytinou alebo strechy pokrytej asfaltovými šindľami.
Demontáž je tiež nevyhnutná vtedy, ak máme obytné podkrovie a chceme sa dostať ku krokvám z dôvodu ich opravy, impregnácie či odstránenia plesní. V prípade výmeny strešnej krytiny sa oplatí vybrať si plechovú škridlovú krytinu, ktorá je ľahká a nezaťaží starú konštrukciu.
Poďme si to teda zhrnúť. K výmene strešnej krytiny dochádza najčastejšie, keď:
- je konštrukcia krovu napadnutá hmyzom, ktorý parazituje na dreve
- keď plášť strechy alebo krov napadli huby a plesne
- keď sa plocha strechy ohýba a konštrukcia sa láme
Všetky tieto situácie si vyžadujú čo najrýchlejšie riešenie – v opačnom prípade sa môže stať, že vaša strecha nebude bezpečná a v najhorších prípadoch môže viesť až k jej zrúteniu.
Apr 27, 2022