Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Novostavba

Pálená tehla alebo pórobetón? Z akého materiálu postaviť dom?

Hľadáte staviteľa na novostavbu? V tejto kategórii máme 16 186 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Pálená tehla alebo pórobetón? Z akého materiálu postaviť dom?
Novostavba

Pálená tehla alebo pórobetón? Z akého materiálu postaviť dom?

Plánujete novostavbu a neviete sa rozhodnúť, aký materiál pri výstavbe použiť? Bývanie s vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami možno vybudovať z viacerých materiálov. V našich podmienkach sa najčastejšie stavajú domy z tehly alebo pórobetónových tvárnic.

banner

Nový dom by vám mal slúžiť dlhé roky, a preto je potrebné vybrať si správne. Páči sa vám viac klasická pálená tehla alebo sa vám viac pozdáva modernejší, ľahší porobetón? Nech už si vyberiete čokoľvek, na stavebnom materiáli by ste nemali šetriť, preto je dobré vždy sa poradiť s odborníkmi a vybrať si čo najkvalitnejší. 

Pálená tehla

Tehlu pozná zrejme každý. Nie nadarmo sa radí k najobľúbenejším stavebným materiálom. Pálená tehla je vyrobená z prírodnej hliny, preto ju možno nazvať ekologickým materiálom. Dnešné tehly však majú s tými pôvodnými len málo spoločného. Kvôli presným kritériám a pravidlám v oblasti udržiavania tepla obsahujú tehly omnoho viac vzduchu v podobe vzduchových bublín. To im uberá na akumulačnej schopnosti, pevnosti a váhe. Klasické pálené tehly sú dnes nahrádzané pri výstavbe obvodových múrov veľkoformátovými dierovanými tehlami, ktoré majú výborné tepelné a zvukové izolačné vlastnosti.

Nevýhodami stavby domu z tehál je časová náročnosť pri stavaní, náklady sú zväčša vyššie ako pri pórobetóne a pri zavádzaní rozvodov je náročnejšie sekanie. Napriek tomu tehla stále patrí k najpevnejším stavebným materiálom (má vysokú nosnosť) a má výbornú životnosť.

Ľahký pórobetón 

Pórobetón patrí medzi novšie stavebné materiály a pri novostavbách sa teší čoraz väčšej obľube. Tvárnice sú zložené z piesku, vápna a cementu, šedé pórobetónové tvárnice obsahujú vápno a elektrárenský popolček. Ide o jednoliaty materiál, ktorý má podobné vlastnosti ako dierovaná tehla, s tým rozdielom, že pórobetón nemá žiadne diery.

Pórobetón je pre nízkoenergetické domy často využívaný a obľúbený materiál. Tvárnice z neho sú ľahké, jednoducho opracovateľné, ich rezanie je nenáročné, šetria spotrebu malty a urýchľujú celkovú výstavbu domu. Pórobetón má tú výhodu, že na rozdiel od dierovaných tehál nevzniká vzduchotesnosť domu.

Medzi nevýhody pórobetónu patrí menšia nosnosť, to však pri stavbe rodinného domu nepocítite. Sú viac nasiakavé, čo si vyžaduje kvalitnú hydroizoláciu a majú horšie zvukovo-izolačné vlastnosti ako tehla. Pórobetónové tvárnice sa rovnako, ako aj tehly, vyrábajú v rôznych hrúbkach a aj tu platí, čím hrubšia tvárnica, tým vyššia nosnosť. 

Pórobetón vs. tehla - výhody a nevýhody

  • Životnosť materiálov je viac-menej pri oboch rovnaká.
  • Z hľadiska pevnosti je tehla lepšia než porobetón, pretože je ťažšia. Neplatí to však z hľadiska statických vlastností! 
  • Pórobetón má lepšie tepelno-izolačné vlastnosti. Na rozdiel od tehly nemá vnútorné vzduchové komory a predely. Tehla môže stratiť svoje výborné tepelnoizolačné vlastnosti v momente, ak ju niekto v procese výstavby domu poškodí až cez jej vzduchové komory a tieto poškodenia zamaskuje maltou. Preto by ste mali prácu robotníkov na dome kontrolovať každý deň. 
  • Tehla má lepšiu akustiku. 
  • Vzduchotesnosť lepšie dosiahnete pri pórobetóne.    
  • Prestup vlhkosti (vertikálne) je nižší pri pórobetóne, tu však netreba zabúdať na kvalitnú hydroizoláciu. V porovnaní s klasickou tehlou však pórobetón podstatne dlhšie schne. Pravdou je, že tehlové murivo sa s vlhkosťou vyrovnáva podstatne lepšie ako pórobetónové. 
  • Prácnosť pri výstavbe by mala byť nižšia pri pórobetóne - pórobetónové tvárnice sú veľmi presné, ľahké a dodávajú sa vo veľkých formátoch. Jednoducho sa delia a režú pílením. Vo všeobecnosti sa udáva, že jeden meter štvorcový pórobetónovej steny možno postaviť za 65 % času, potrebného na rovnakú plochu tehlovej steny. Najdôležitejšia v tomto smere je, samozrejme, odborná znalosť, technické vybavenie a zručnosť konkrétnych majstrov, ktorí budú váš dom zhotovovať. 

Rada na záver

Každý stavebný materiál, ako tehla, tak i pórobetón má vlastnosti, kvôli ktorým si ho jeho prívrženci obľúbili. Dôkazom toho je množstvo sivých, bielych alebo oranžových rozostavaných stavieb. Výber hlavného stavebného materiálu komunikujte s odborníkmi a pozorne načúvajte ich argumentom. Svoje postoje konzultujte s projektantom a pri výstavbe vášho domu rešpektujte jeho konečný názor.

autor: Lucia

Oct 11, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 25 333 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Patrik P.

Firma
Zborov nad Bystricou
5,0

Domy na kľúč

Spoločnosť, ktorá vznikla za účelom stavebno obchodnej činnosti. Postupne rozširujeme svoje portfólio s lídrami v oblasti stavebníctva a obchodu na Slovenskom a Českom trhu. Spolupracujeme tiež s významnou nemeckou spoločnosťou Wallpen, ktorá si patentovala revolučnú metódu tlačenia na vertikálne povrchy. Držíme prvensto na domácom a Českom trhu, kde sme prvá a jediná spoločnosť realizujúca vertikálnu tlač. Naším cieľom je poskytovať kvalitne odvedenú prácu za použitia najlepších matárialov a pracovných postupov. Máme viacero referenčných objektov, kde sa budúci zákazník môže osobne presvedčiť o našich kvalitách a výsledneho dojmu zrealizovaného diela.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Radoslav D.

Živnostník
Tesárske Mlyňany
5,0

Nábytok

Profesionálny stolár 25 rokov praxe výroba a montáž nábytku, kuchynské linky, obývačky, predsiene, spálne, vstavané skrine, pergoly a iné výrobky z dreva.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukas D.

Firma
Ilija
5,0

Maliar, Maliarske práce

Murar.venujem sa uz tomu 10 rokov.realizujeme-zateplovanie.domy na kluc.zamkova dlazba.obklady a dlazby ,sadrokarton Vybavime stavebne povolenie kolaudaciu.a ponukame stavebneho dozora

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Filip K.

Živnostník
Bratislava
4,9

Rekonštrukcia bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež vykonavam podlaharske prace (laminatova podlaha, vinylova podlaha,drevena podlaha click alebo lepenim, drevena podlaha do vzoru stromceka, montaz zarubni a pod.). Tiez maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dušan D.

Firma
Malacky
4,9

Maliar, Maliarske práce

Robime murarske prace zamkova dlazba,stavane ploti ,priecky,zateplovanie,buracie prace,vykopove prace,asvalt,sme ptecizni a spolahlivy a cenovo vyhodny..

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Filip L.

Firma
Skalica
4,9

Hodinový manžel

Stavebné práce, výkopové a zemné práce minibagrom, obklady, dlažby, domy na kľuč, maľovanie technikou AirLess, fasády, základy, sadrové/štukové omietky, montáž sadrokartónov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9

Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Miroslava B.

Živnostník
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, naša stavebná firma Vám ponúka svoje komplexné služby v oblasti stavebníctva. Našou hlavnou činnosťou sú výstavby domov na kľúč, rekonštrukcie starých domov, bytov a bytových jadier. Poskytujeme Vám viac ako 10 ročné skúsenosti!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Radoslav Z.

Živnostník
Žilinský kraj
4,9

Zateplenie, izolácia

Robím murárske práce ako: -Bytove jadrá -Buranie priečok -Murovanie priečok -Znizovanie stropu sadrokartonom -Omietky vnútorné aj vonkajšie -Obklady a dlažby -Malovanie -Plavajuce podlahy. Robím stavebné práce ako: -Vyhotovenie zakladovej platné pre rodinne domy -Vyhotovenie terasy k rodinným domom -Odvodnenie a izolácia pre rodinne domy -Rozne oplotenia všetkého druhu -Murovanie obvodových múrov -Murovanie priečok -Pokladka obrubnikov -Pokladka zámkovej dlažby -Asfaltujem v jazdy do rodinných domov. Robím stavebné práce ako: -Vykopove práce bagrom -Buram rodinné domy -Buram staré oplotenia -Buram hospodárske budovy -Zabezpecim odvoz stavebnej sute -Terenne úpravy pozemku. To všetko robím v okolí: PP,LM,RK,DK,BB,MT,ZA

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter P.

Firma
Senec
4,8

Montáž, skladanie nábytku

Mam skúsenosti z mnohých oborov .Rád vám pomôžem.Prax stavebné práce vodoinstalacne prace komplet prerabky bytov kupelky montáž zarubni pokladka podlahy montaz kuchyn montaz nabytkov montaz svietidiel zasuviek vypinacov led pasov.Robim Kvalitne Rychlo a Cisto.Bavi ma to .Rad vam pomozem pripadne poradim

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8

Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Prešov
4,8

Obklady, dlažby

Dobrý den prajem, Naša firma sa venuje výstavbe a rekonstrukcii domov a bytov. Zameriavame sa na hrubé stavby,holodomy ako aj domy na kľúč v štandarde ako aj z vyšším štandardom. Ponúkame omietky,poter, pokladku nivelacej podlahy,murovanie odvodového muriva , priečok ,zatepľovacie prace, izolácie , sadrokartony, fasády, obklady a dlažby,pokladka plávajúcich podláh.... Tiež sa zaoberáme terennými úpravami strojovo.Výkopové prace a presun zeminy a všetkeho sypkého materiálu kolesovym nakladačom Lokust 753 Disponujeme už aj z nákladným autom do 12t Auto z rukou Týmto by som Vás chcel osloviť a ponúknuť spoluprácu Ak by ste maly záujem tuna je na mna kontakt

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Gustin L.

Firma
Miloslavov
4,7

Obklady, dlažby

ahojte, nam 40 rokov a robim pokladku zamkovej dlazby, kachliciek, chodníky, ploty, zahrada, taktiez viem aj malovat interiéri, plus viem robit aj veškere prace v dome a byte ako hodinový manžel teda okrem elektriky a plynu :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Attila H.

Firma
Šamorín
4,7

Rekonštrukcia bytu

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás naučili profesionalite. Poskytujeme široké spektrum stavebných služieb, ktoré vykonávame s maximálnou spoľahlivosťou. Od zákazníka nežiadame dopredu zálohy. Špecializujeme sa na: Výstavba domov a záhrad na kľúč Rekonštrukcie domov a bytov Obkladačské, maliarske a sadrokartonárske práce Kompletné elektroinštalačné a vodoinštalačné práce Ploty, zámkovú dlažbu a ostatné exteriérové podlahy Zatepľovanie fasád Záhradné domčeky, altánky, prístrešky, bazény a prekrytia Búracie, terénne a upratovacie služby a iné Našou výhodou oproti konkurencii, je náš novootvorený showroom v Šamoríne. Tu si môžete pozrieť našu prácu, ale zároveň si môžete vybrať materiály a technologické postupy. Portfólio činností sme rozšírili a teraz vieme Váš dom vizuálne spracovať, 3D vymodelovať, vytlačiť na 3D tlačiarni a špeciálne odprezentovať.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír P.

Firma
Trenčín
4,7

Rekonštrukcia bytu

Sme spoľahlivá stavebná firma ktorá si zakladá na kvalitnom prevedení našich prác a služieb ktoré ponúkame. Realizujeme výstavby domov na kľúč, elektroinštalačné práce, maliarske práce, návrh a výroba nábytku na mieru, sadrokartónové práce, terénne úpravy okolo domu, strechy, skrátka od A po Z čo sa týka stavebníctva. Používame prvotriedne materiály a ponúkame dlhoročné skúsenosti. U nás budete mať všetko z jednej ruky !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš V.

Firma
Galanta
4,6

Murárske práce

sme partia skusenich viucenich murarov , obkladacou venujeme.sa vistavbe ale aj kompletnim.rekonstrukciam bytov , domou , dokoncenie holodomou a holo bytov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4

Obklady, dlažby

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin J.

Firma
Košice
4,4

Murárske práce

Poskytujeme komplexné stavebné a rekonštrukčné práce, od 3D vizualizácií, cez poradenstvo až po samotnú realizáciu projektu. Kvalitná práca za prijateľné ceny je samozrejmosťou.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
banner
Priemerné ceny

Cena za: Novostavba

Nižšia cena45 787,00 €/ks
Priemerná cena63 352,80 €/ks
Vyššia cena87 890,00 €/ks

Pošlite dopyt 25333 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte staviteľa na novostavbu? V tejto kategórii máme 16 186 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt