Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Tepelné čerpadlo

Podlahové kúrenie v spojení s tepelným čerpadlom

Hľadáte kúrenára na tepelné čerpadlo? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Podlahové kúrenie v spojení s tepelným čerpadlom
Tepelné čerpadloPodlahové kúrenie v spojení s tepelným čerpadlom

Tepelná pohoda nie je žiadna exaktná veda. Okrem samotnej teploty vzduchu má na ňu vplyv rada ďalších parametrov – vzdušná vlhkosť, osobné faktory, a v neposlednom rade aj distribúcia tepla v miestnosti. Mať “nohy v teple” aj počas tej najtuhšej zimy je pocit na nezaplatenie a práve tento komfort nám ponúka podlahové vykurovanie. Nečudo, že ide o jeden z najobľúbenejších systémov vykurovania v rodinných domoch.

Zabudovaním vykurovacích prvkov – elektrických rohoží alebo rúrok naplnených teplou vodou – do podlahy môžete zabudnúť na nevzhľadné radiátory, ktoré by kazili dojem z interiérového dizajnu miestnosti. Od podlahy sa teplo distribuuje do stien a vzduchu a optimálnu a stabilnú pocitovú teplotu tak dokážeme dosiahnuť aj bez extrémne vysokých prevádzkových teplôt. 

Tento typ kúrenia je teda výhodný nie len z hľadiska zdravia a komfortu, ale aj po ekonomickej stránke. A pokiaľ chcete s podlahovým vykurovaním skutočne ušetriť, určite by ste mali zvážiť tepelné čerpadlo. Je vedecky podložené, že kombinácia tepelného čerpadla s teplovodným podlahovým vykurovaním je ideálnou dvojicou, ktorá Vám poskytne ten najlepší pomer výkonu, kvality a ceny. 

Výhody tepelného čerpadla

Pri plánovaní stavby domu skôr či neskôr padne otázka na zdroj tepla, ktorý v novostavbe využiť. Možností máme samozrejme viacero, od najekonomickejšieho kúrenia drevom cez elektrické a plynové kotly. Rastúcej popularite sa ale teší vykurovanie na báze obnoviteľných zdrojov. Tu prichádzajú do hry tepelné čerpadlá.

Hoci sa vyznačujú vyššími investičnými nákladmi a o niečo zložitejším technickým riešením, ich výhody sú ľahko preukázateľné – pri viac než trojnásobne vyššej efektivite oproti elektrickému kotlu vyprodukújú štyrikrát nižší objem CO2, než pri vykurovaní plynom. 

Tepelné čerpadlá teda ponúkajú komfortné riešenie pre vykurovanie i ohrev vody, pričom zbytočne nezaťažujú životné prostredie a poskytujú nemalú úsporu energie. Teplo získavajú zo svojho okolia – zo vzduchu, zeme, prípadne z vody. Keďže tieto zdroje sú prakticky bezplatné, pri vykurovaní tepelným čerpadlom sa môžete tešiť na výdavky na energiu nižšie aj o polovicu.

Vyššia počiatočná investícia sa Vám teda počas prevádzky rýchlo vráti. Vzhľadom na výhody tohto zdroja tepla je navyše inštalácia tepelných čerpadiel podporovaná našou i európskou legislatívou, vďaka čomu naň môžete v prípade dodržania podmienok získať nemalú dotáciu.

Tepelné čerpadlo a podlahové vykurovanie

Teraz, keď sme si už stručne popísali výhody tepelného čerpadla i podlahového vykurovania, ostáva otázka – prečo sú tieto dva prvky ideálnou dvojicou? Odpoveď leží, ako už bolo spomenuté, v relatívne nízkej teplote vody, ktorú teplovodné podlahové vykurovanie potrebuje na správnu prevádzku.

Vďaka veľkej vykurovacej ploche a akumulačným vlastnostiam betónovej mazaniny musí samotné vykurovacie teleso za účelom vyhriatia podlahy na optimálnu teplotu dosiahnuť teplotu približne 30-35°C. Táto hodnota sa samozrejme môže mierne líšiť v závislosti od vrstiev podlahy a iných faktorov, no pre porovnanie, centrálny vykurovací zdroj akým je radiátor potrebuje pre dosiahnutie rovnakého komfortu v miestnosti aj dvojnásobne vyššiu teplotu vody.

Aby však bola prevádzka podlahového vykurovania skutočne efektívna, aby nedochádzalo k zbytočným energetickým stratám, mala by byť táto teplota stabilná. A na rozdiel od kotla, ktorý nárazovo dodáva veľké množstvo vody ohriatej na vysokú teplotu, je tepelné čerpadlo schopné zabezpečiť konštantnú dodávku vody počas celého dňa, presne tak, ako to vyžaduje podlahové vykurovanie. 

Tento systém navyše môže poslúžiť aj na chladenie v letných mesiacoch. Stačí si vybrať tepelné čerpadlo, ktoré touto funkciou disponuje. Počas teplých mesiacov sa potom rúrky podlahového vykurovania naplnia namiesto teplej vody studenou a takýto systém chladenia je výnimočne úsporný. Pre ešte väčšiu efektivitu môžete zvážiť investíciu do stropného chladenia, ktoré samozrejme rovnako dobre funguje v kombinácii s tepelným čerpadlom.

autor: Nadia

Jan 3, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 22 215 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Termo T.

Firma
Košice
5,0
Kúrenie

Team odborníkov, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Poradia a vyriešia všetko od vykurovania po klimatizáciu. Sú tu pre vás dostupní vždy, či sa vám pokazí kotol na Vianoce alebo počas vrcholu sezóny klimatizácií. Riešenia na mieru bez starostí Postaráme sa o príjemné teplo a chlad vo vašom domove. Poradíme vám, aké zariadenia sú najvhodnejšie do vašej domácnosti. Zabezpečíme kompletnú montáž a prípadne aj likvidáciu starého zariadenia. Na produkty od nás nemusíte dlho čakať a šetriť. Dodanie celého riešenia sa snažíme realizovať do 7 dní a v prípade potreby aj so splácaním postupne. Montážou sa naša starostlivosť nekončí a ku všetkým produktom patrí aj následný servis. Našou úlohou je prevziať všetky vaše starosti na seba, aby ste si vy mohli užívať príjemnú teplotu vo vašom dome.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Varga - Team w.

Firma
Čakany
5,0
Vodoinštalácia

Poskutujeme vodoinštalatérske a kúrenárske práce. Stropné chladenie(mokry,suchy system). Kotle-tepelné čerpadlá) Plynové prípojky.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0
Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tomáš B.

Firma
Bratislava
4,8
Vodár

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov a budovaní dôveryhodnej firmy.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8
Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tomáš S.

Firma
Jelka
4,7
Kúrenie

-servisak kotlov Buderus, Junkers -čistenie vykurovacieho systému -kopletná montáž voda, uk, plyn novostavby aj rekonštrukcie -momtáž kotolní -montáž solárnych systémov a tepelných čerpadiel

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tomáš S.

Firma
Dubnica nad Váhom
4,0
Rekonštrukcia bytu

po 20 rokoch skúseností v zahraničí som založil firmu na Slovensku s individuálnou orientáciou na zákazníka, cenovo dostupnými službami a odbornosťou. ponúkame realizáciu projektov: stavebníctvo, vodoinštalatérstvo kúrenárstvo, elektromontáže, obnoviteľné zdroje, kamerové systémy, alarmy,havarijná služba, servis pre byty,domy a bytové domy

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt