Všimli ste si nedávno niekoľko trhlín v stene vašej obývačky a nie ste si istý, či tam už nejaký čas boli a len ste ich nepostrehol, alebo sú nové? Sú praskliny v stenách ľahko opraviteľné kozmetické problémy alebo príznaky štrukturálneho problému, ktorý si bude vyžadovať rozsiahle opravy?
Trhliny na stenách sú pomerne časté v nových aj starších domoch a často sú výsledkom normálneho „usádzania“ domu. Dajú sa rýchlo a lacno napraviť opätovným zaškárovaním spojov – švov, kde sa stretávajú panely. Príležitostne však praskliny v stenách znamenajú väčší problém, ktorý by ste mali vyriešiť skôr, ako sa trhlinu pokúsite opraviť.
Príčiny prasklín v stenách
Ak bol váš dom postavený len nedávno, praskliny na stenách môžu byť výsledkom usádzania „nového domova“. Nové rezivo, niekedy nazývané „zelené rezivo“, obsahuje vysokú hladinu vlhkosti a po vyschnutí má tendenciu mierne sa pohybovať, takže v novopostavených domoch sú bežné malé trhlinky. Je dobré počkať s opravou prasklín rok po dokončení domácnosti. Takto získa drevo čas na úplné vysušenie. Potom môžete popraskané miesta prelepiť páskou bez obáv, že sa objavia ďalšie.
Tenučké prasklinky na dverách a oknách sú pravdepodobne spôsobené tiež usádzaním. Domy v akomkoľvek veku sa v priebehu času nenápadne pohybujú a posúvajú a najslabšia oblasť steny je najpravdepodobnejší kandidát na praskliny. Stena je vyrobená z pevne spojených materiálov ťahajúcich sa od podlahy po strop. Kvôli dverám a oknám musia byť vynechané otvory. Tieto oblasti a preklady sú slabšie ako zvyšok steny a pri usádzaní budovy sú tieto miesta prvé, na ktorých sa vytvárajú trhliny. Vlasové praskliny na stenách a dverách nenaznačujú štrukturálny problém. Stačí ich jednoducho prelepiť špeciálnou páskou a premaľovať.
Ak opúšťate dom na dlhšie, môže dôjsť k prasknutiu steny. Prázdninové domy a chaty, ktoré zostávajú prázdne niekoľko mesiacov, sú náchylné na vytváranie trhlín na stenách aj stropoch. Je to spôsobené tým, že dom nie je klimatizovaný a vykurovaný, ako keby bol obývaný. Kolísanie teploty a vlhkosti môže spôsobiť, že rámové prvky a sadrokartón sa rozšíria a stiahnu, čo má za následok prasknutie. Rovnako ako iné trhliny na stene, aj tieto môžete prelepiť páskou a natrieť.
Výsledkom chybného prelepenia môže byť tenká rovná trhlina. Keď sú nainštalované panely zo sadrokartónu, švy medzi panelmi sú vyplnené sadrokartónovým tmelom a pokryté papierovou páskou. Ak páska nemá pod sebou toľko tmelu, aby sa pevne prilepila, môže sa časom začať odlepovať od steny. Keď sa to stane, uvidíte jemné prasknutie na mieste, kde sa páska zdvihla. Ak je to iba jedna trhlina, skúste naniesť za ňu trochu lepidla a zatlačiť ju späť na miesto. Ak sa páska odliepa na viacerých oblastiach, najlepším riešením je prelepiť znova všetky švy, pretože problém sa bude cyklicky opakovať.
Zmena farby okolo okrajov trhliny naznačuje netesnosť. Voda stekajúca z okna alebo zo strechy, alebo dokonca zo zle tesniaceho podkrovného vodovodného potrubia môže stiecť dovnútra steny a dostať sa až na sadrokartón, ktorý potom mäkne a zhoršuje sa jeho stav, čím sa vytvára trhlina so zreteľnými žltými alebo hnedastými škvrnami. Ak je únik čerstvý, napríklad z nedávneho dažďa, môže byť oblasť na dotyk tiež vlhká. Pred opravením trhliny, ktorá si bude vyžadovať výmenu poškodenej časti sadrokartónu a následné opätovné zalepenie pásky, je dôležité vyhľadať zdroj netesnosti a opraviť ho.
Veľké, zubaté alebo diagonálne praskliny môžu naznačovať štrukturálny problém. Členité alebo diagonálne trhliny naznačujú, že sa mohli posunúť alebo prepadnúť základy, alebo sa vyskytol iný problém, napríklad zhoršenie stavu a zrútenie nosných drevených prvkov v dôsledku nejakého poškodenia. Rovnako širšie praskliny naznačujú potenciálny problém so štruktúrou domu. Tieto praskliny vás už zrejme prinútia nájsť si renomovaného staviteľa, stavebného inžiniera alebo odborníka na stavby, ktorý by dokázal skontrolovať štruktúru a statiku domu, rozsah poškodenia a určil jeho príčinu. Po vyriešení štrukturálneho problému môžete vykonať opravy sadrokartónu, ktoré zahŕňajú výmenu poškodených panelov sadrokartónu a následné opätovné zalepenie spojov.
Najlepším spôsobom, ako opraviť trhlinu v sadrokartóne, je znovu prelepiť spoj. Spočíva to v oškriabaní uvoľnenej pásky a rozpadnutých kúskov tmelu zo sadrokartónu, hladkom prebrúsení povrchu a následnom vyplnení trhliny sadrokartónovou zmesou a nanesením novej pásky. Trik, ako získať hladkú stenu, je naniesť na papierovú pásku dve až tri veľmi tenké vrstvy sadrokartónovej zmesi a každú zaschnutú vrstvu pred nanesením ďalšej vrstvy prebrúsiť.
Vyplnenie trhlín špachtľou sa neodporúča. Špachtľovanie neposkytuje rovnaké zosilnené povrchové pokrytie, aké získate opätovným prelepením pásky, a akékoľvek mierne usadenie spôsobí, že sa zasa objaví trhlina. Aby ste opravu vykonali poriadne a tak, aby vám opravované miesto vydržalo čo najdlhšie v poriadku, a aby sa praskliny pri každej možnej príležitosti neopakovali, radšej ich prelepte páskou, než aby ste ich vyplnili špachtľou.
Jun 24, 2021