Prečo použiť kamennú dlažbu?
Kamenná dlažba predstavuje prírodný materiál, ktorý esteticky pôsobí prirodzenejšie ako betónová alebo terasová dlažba. Štruktúra kamennej dlažby je jedinečná a hoci existuje množstvo vierohodných napodobenín, kameň zostane vždy kameňom.
Prírodný kameň sa vyznačuje nielen svojou unikátnosťou zloženia a prirodzenou stálou farbou, ale aj trvanlivosťou a nulovou záťažou voči životnému prostrediu. Oplýva vysokou pevnosťou a tiež mrazuvzdornosťou a vysokou odolnosťou voči vplyvom počasia.
V nepriaznivom počasí iste oceníte jeho drsný povrch, ktorý pôsobí protišmykovo. Vďaka veľkej variabilite tvarov a farieb ladí s rôznymi dizajnovým štýlmi domov.
Aké kamenné dlažby poznáme?
Pokiaľ sa rozhodneme deliť kamenné dlažby podľa typu kameňa, z ktorého sú vyrobené, najčastejšie sa používa žula, pieskovec, andezit, vápenec, bridlica a mramor.
Žula je ako prírodný kameň známa svojou tvrdosťou, a teda aj vysokou odolnosťou. Je odolná voči UV žiareniu i mechanickému poškodeniu. Vďaka skutočne vysokej pevnosti je vhodná aj pre dlažby, ktoré sú vystavované veľkej námahe, ako je napríklad príjazdová cesta či parkovacie miesta. Zrnitá štruktúra a obsah minerálov dodáva vzhľadu žuly perleťový lesk. Ak je povrch žuly flambovaný, zostane drsný, a tak má výrazné protišmykové vlastnosti.
Andezit sa často predáva ako jedna z variant žuly, pretože ide o kameň vulkanického pôvodu. Rovnako ako žula je vďaka obsahu kremičitanov odolný voči nepriaznivým vplyvom počasia, je možné ho vyleštiť do oslnivého lesku a oplýva vysokou odolnosťou a tvrdosťou.
Pieskovcová dlažba je unikátna svojim historickým vzhľadom a farebnou škálou od zelenej až po červený odtieň. Ide o mäkší typ prírodného kameňa, čo však vôbec neškodí jeho funkčnosti, ale práve naopak jeho opracovanie je tak jednoduchšie a kameň je tvarovateľnejší.
Bridlica je známa svojou ľahkou štiepateľnosťou a jemnozrnnou štruktúrou. Typická farba bridlice je hrdzavá, ale nájdete ju aj v čiernom, šedom či zelenom odtieni. Na rozdiel od iných prírodných materiálov sa nedá leštiť a vďaka nenasiakavosti predstavuje ideálny materiál na exteriérovú dlažbu.
Mramor ako pojem zahŕňa množstvo prírodných kameňov vápencového typu. Ak ho porovnáme so žulou, jeho štruktúra nie je zrnitá a celkový vzhľad mramoru je teplejší. Farebná škála mramoru je obrovská a často sa spája s rôznymi typmi kontrastného žilkovania, ktoré ozvláštňujú jeho vzhľad. Mramor sa používa na menej namáhané exteriérové dlažby, ktoré majú skôr dekoratívny alebo pochôdzny charakter.
Travertín sa vzhľadom podobám mramoru hoci jeho zloženie je odlišné. Disponuje pórovitou štruktúrou, a to z neho robí ľahký a mäkký materiál. Typické je jeho pastelové zafarbenie pretkávané tvarmi dutín a minerálov, ktoré dokáže vytvoriť pololesklý dojem.
Aký je proces pokladania kamennej dlažby?
Príprava podkladu
Či už sa chystáte kamennú dlažbu klásť na betónový podklad alebo do hliny, je potrebné povrch očistiť a zarovnať, aby podkladanie podlahy prebehlo čo najľahšie.
Príprava kameňa
Kamenná dlažba musí byť pred pokladaním takisto očistená a zbavená mechanických nečistôt. Nebojte sa ju pred pokladaním umyť vo vedre alebo záhradnou hadicou.
Pokladanie dlažby
Na podklad nanesieme maltu a začneme postupne pokladať dlažbu. Maltu latou zarovnávame na požadovanú hrúbku a vždy si pripravíme iba toľko podkladu, aby sme mohli komfortne dlažbu pokladať a nekľačali v malte.
Škárovanie dlažby
Keď máme dlažbu položenú, je potrebné ešte zaplniť vzniknuté škáry. Môžeme to urobiť mokrou verziu, keď s vodou zarobenú škárovaciu hmotu aplikujeme do škár a vlhkou hubkou odstraňujeme prebytky alebo suchou verziu, keď suchú škárovaciu hmotu nasypeme do škár, zavlhčíme a necháme uschnúť.
Kamenná dlažba má svoje čaro a je neodškriepiteľne veľmi obľúbená nielen u majiteľov domov, ale aj u stavbárskych firiem. Už ste si vybrali, ktorá bude pre vás tá najvhodnejšia?
autor: Miroslava
Apr 20, 2022