Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Nízkoenergetické domy

Prečo sa nízkoenergetický dom oplatí?

Hľadáte staviteľa na nízkoenergetické domy? V tejto kategórii máme 15 763 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Prečo sa nízkoenergetický dom oplatí?
Nízkoenergetické domy

Prečo sa nízkoenergetický dom oplatí?

Klásť dôraz na energetickú úsporu býva už dnes pri stavbe domov samozrejmosťou. Už len z legislatívneho hľadiska sa tejto téme pri plánovaní novostavby nevyhneme – od začiatku roku 2021 totiž do platnosti vstúpila zmena zákona, ktorá energetickú triedu A0 predurčuje pre všetky novopostavené stavby vrátane rodinných domov. Čoraz viac investorov si však uvedomuje výhody nízkoenergetických domov nie len z ekologického hľadiska, ale aj v spojitosti s nemalými úsporami, ktoré tieto stavby svojim užívateľom prinášajú. Vďaka pokroku v oblasti materiálov a technológií našťastie dokážeme dosiahnuť optimálne výsledky jednoduchšie a účinnejšie než kedykoľvek predtým.

banner

Prečo sa nízkoenergetický dom oplatí?

Čo sú to teda vlastne nízkoenergetické stavby? Už z pojmu je jasné, že problematika úzko súvisí s úsporou energií. Až 80% celkovej energie sa pritom v priemernom dome spotrebuje na kúrenie. V súlade s platnou normou je preto pre nízkoenergetické domy daná horná hranica energie ročne spotrebovanej na vykurovanie do 80,4 kWh/m2. Dom je označený ako ultranízkoenergetický pokiaľ táto hranica dosiahne hodnotu pod 40,7 kWh/m2 a pre dosiahnutie štandardu A0, „nulového domu“ alebo domu s takmer nulovou potrebou energie, je potrebné toto číslo znížiť až na 20,4 kWh/m2.

Tieto čísla môžu pôsobiť odstrašujúco, predovšetkým v kombinácii s historkami o neúmerne drahej a náročnej výstavbe takýchto domov. V skutočnosti  to tak pritom vôbec nemusí byť – pri rozumnom plánovaní môžu byť náklady na výstavbu len o málo vyššie než pri dome nižšej energetickej triedy a táto investícia sa užívateľovi čoskoro vráti v podobe komfortného bývania a nízkych účtov za energie. Od správnej orientácie až po obnoviteľné zdroje energií, v tomto článku Vám ponúkame niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu na ceste k Vášmu vysnívanému bývaniu.

Zásady nízkoenergetického domu

Plánujte dopredu

Znižovanie energetickej náročnosti nemusí hneď znamenať iba využitie sofistikovaných technických riešení a najmodernejších technológií. Naopak, pri dôslednom plánovaní sa dokážeme priblížiť požadovanému štandardu už od samotného architektonického konceptu. Správny návrh je samozrejme omnoho jednoduchším a ekonomickejším riešením, než akékoľvek dodatočné úpravy.

Objekt by mal byť ideálne čo najkompaktnejší, keďže čím je povrch obálky domu menší, tým je nižšie riziko tepelných strát. Zvážiť je vhodné tiež výhody viacpodlažného domu oproti bungalovu. Optimálna orientácia veľkých presklených plôch na juh znamená väčšie solárne zisky a nižšiu potrebu tepla na vykurovanie, zároveň však môže viesť k prehrievaniu počas letných mesiacov, preto je potrebné rátať s vhodným systémom tienenia – najefektívnejšou voľbou sú vonkajšie rolety alebo žalúzie.

Ďalšou dôležitou otázkou je správne zvolené materiálové riešenie. Výbornou alternatívou sú stavby z dreva, ktoré umožňujú dosiahnutie požadovaných tepelnotechnických parametrov pri nižšej hrúbke konštrukcií. V prípade montovaného systému je navyše možné čas výstavby skrátiť až na 4 mesiace. Každý stavebný materiál má však samozrejme svoje výhody i nevýhody a neexistuje iba jedno správne riešenie. Skúsený architekt Vám pri výbere rád poradí.

Dobrá izolácia je kľúčom k úspechu

Bez kvalitnej izolácie sa už dnes pri stavbe domu nezaobídeme. Trendom je využívanie čo najtenších nosných konštrukcií doplnených masívnou vrstvou tepelného izolantu. Myslieť treba samozrejme na kvalitné zateplenie obvodových stien, základov a strešných konštrukcií, zatepľujú sa ale tiež vnútorné konštrukcie medzi vykurovanými a nevykurovanými časťami domu. I tu sú samozrejme je samozrejme k dispozícii široké spektrum možností, z ktorého si vyberie každý. Dôležitý je výber izolácie s dostatočnou hrúbkou, vysokou tepelnou kapacitou a dobrým tepelným odporom. Veľký dôraz musí byť kladený predovšetkým na kvalitnom prevedení všetkých detailov.

Výber správnych okien

Vhodný výber výplní stavebných otvorov a ich už spomenutá orientácia je ďalším dôležitým krokom k eliminácii tepelných mostov a dosiahnutiu potrebného energetického štandardu. Súčiniteľ prechodu tepla okna by mal byť menší ako 0,80W/(m2K). Okrem tepelnoizolačných vlastností samotných okien je však nezanedbateľná taktiež ich vzduchotesnosť a tu opäť platí, že kvalitné osadenie a utesnenie je nemenej dôležité než výber správneho materiálu rámov a izolačného trojskla.

Nezabudnite na vhodné osvetlenie

Osvetlenie priestoru taktiež hrá svoju rolu pri spotrebe energií a v dôsledku i pri ich úspore. Pri typických riešeniach nízkoenergetických domov sú veľké presklenia orientované predovšetkým na juh, naopak na severných a východných stranách fasády bývajú obmedzené na minimum pre redukciu tepelných strát.

Možný nedostatok prirodzeného svetla v týchto priestoroch tak môžeme kompenzovať vhodným riešením umelého osvetlenia. Komfortné osvetlenie dokážeme dosiahnuť použitím energeticky úsporných a teda ekologických i ekonomických riešení. LED žiarovky už dnes bývajú normou, no i tak je vhodné poznamenať, že oproti tým halogénovým môžu znížiť náklady na osvetlenie až o 90%.

Využite solárnu energiu

Využitie obnoviteľných zdrojov je jedným z najpodstatnejších bodov pri ekologickej výstavbe. Práve strategickým využitím solárnej energie si môžeme vo veľkej miere pomôcť pri snahe dosiahnuť nižšiu energetickú triedu domu. Pri výpočte energetickej hospodárnosti sa totiž energia získaná z obnoviteľných zdrojov zohľadňuje, nehovoriac o štátnych dotáciách, ktoré sa na túto tému uplatňujú.

Okrem pasívnych solárnych ziskov cez okná a presklenia je vhodné využiť aj aktívne systémy - vhodne umiestnené solárne kolektory dokážu pokryť 50 - 70 % energie potrebnej na ohrev teplej vody a využiť ich možno i pre potreby vykurovania. Pomocou fotovoltaiky zas dokážeme zo slnečného žiarenia získavať aj elektrickú energiu. Tieto riešenia sú nie len ekologické, ale aj  vysoko efektívne a ich inštalácia býva pomerne cenovo dostupná.

Nízkoenergetický dom na kľúč

Pokiaľ túžite po novom bývaní, ktoré bude spĺňať všetky potrebné energetické kritériá, no netrúfate si pustiť sa do stavby svojpomocne, existujú samozrejme aj alternatívy. Firmy ponúkajúce domy „na kľúč“ tiež pravdaže kráčajú s dobou a súčasťou svojej ponuky zaručujú aj dosiahnutie potrebnej energetickej triedy a to vrátane pasívneho štandardu. Vy tak môžete zveriť túto úlohu do rúk odborníkov, ktorí sa postarajú o celý proces, šetriac Vám tak čas i starosti. Ostáva už len vybrať skutočne zodpovednú a  odbornú firmu s dlhoročnými skúsenosťami, ktorá Vám poskytne ozaj kvalitné služby.

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti DEVLEV s.r.o.

Aké výhody a nevýhody má drevostavba oproti murovanému domu?

V priebehu rozhodovania o výstavbe domu je určite jedným z prvých faktorov cena, tá je spravidla o niečo nižšia v prípade drevostavieb. Nemusí to však byť pravidlo, v prípade výstavby z masívneho dreva, prípadne zrubových stavieb sa cena realizácie môže vyrovnať alebo aj prevýšiť cenu murovaných stavieb.

Ďalším faktorom je rýchlosť výstavby. V prípade montovaných drevostavieb s výnimkou základových konštrukcií odpadajú mokré procesy čím sa rýchlosť výstavby značne skráti. Medzi nezanedbateľné výhody patrí taktiež ekologický aspekt. Na výstavbu drevostavieb sú využívané vo veľkej miere práve prírodné obnoviteľné zdroje. S týmto súvisí aj následná ekologickejšia likvidácia odpadu pri rekonštrukciách alebo búraní stavby. V prípade priznaného dreva je výhodou taktiež pocit, ktorý drevo ako prírodný materiál vyvoláva a má pozitívny vplyv na ľudský organizmus.

Drevo taktiež lepšie pohlcuje vlhkosť. Výhodou drevostavieb sú taktiež lepšie tepelno-izolačné vlastnosti dreva.

Aký je rozdiel medzi katalógovým a individuálnym projektom pri stavbe rodinných domov? Komu by ste odporučili katalógový rodinný dom?

Hlavný rozdiel medzi týmito kategóriami je hlavne v cene projektovej dokumentácie a v čase vyhotovenia. Individuálny projekt rodinného domu môže byť 2x až 3x drahší, ako katalógový projekt a vyhotovenie takéhoto projektu trvá 2-3 mesiace. Výhodou je, že si svoj vysnívaný projekt môžete realizovať pod drobnohľadom projektanta podľa vlastných parametrov. Katalógový projekt môžete mať v princípe do siedmich alebo štrnástich dní, čo je najväčšia výhoda pričom katalógový projekt je hlavne výhodný pre mladšie rodiny, ktoré chcú rýchlo a lacnejšie získať svoj projekt domu.

Aký je rozdiel medzi rodinným a rekreačným domom z architektonického hľadiska?

Z architektonického hľadiska sú na rekreačné objekty kladené oveľa menšie konštrukčné a funkčné požiadavky ako na klasické rodinné domy. Rekreačné objekty nemusia spĺňať takmer žiadne teplotechnické normy a nemusia byť zaradené do kategórie A0 ako klasické rodinné domy. Vzhľadom na to, že rekreačné objekty nie sú využívané celoročne, tak aj dispozícia domu býva riešená len na krátke bývanie, čo sa odráža hlavne v celkovej ploche objektu.

Spoločnosť DEVLEV s.r.o. -  skúsení architekti a špecialisti na kreatívne riešenia od rodinných domov, cez komerčné stavby až po revitalizáciu verejných priestranstiev

autor: Lucia

Aug 6, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 24 203 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Patrik P.

Firma
Zborov nad Bystricou
5,0

Domy na kľúč

Spoločnosť, ktorá vznikla za účelom stavebno obchodnej činnosti. Postupne rozširujeme svoje portfólio s lídrami v oblasti stavebníctva a obchodu na Slovenskom a Českom trhu. Spolupracujeme tiež s významnou nemeckou spoločnosťou Wallpen, ktorá si patentovala revolučnú metódu tlačenia na vertikálne povrchy. Držíme prvensto na domácom a Českom trhu, kde sme prvá a jediná spoločnosť realizujúca vertikálnu tlač. Naším cieľom je poskytovať kvalitne odvedenú prácu za použitia najlepších matárialov a pracovných postupov. Máme viacero referenčných objektov, kde sa budúci zákazník môže osobne presvedčiť o našich kvalitách a výsledneho dojmu zrealizovaného diela.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ján M.

Firma
Zlaté Moravce
5,0

Hrubá stavba

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio, v oblasti stavebníctva .poskytujem služby ako hrube stavby, stavby do holodomu ,základy a zakladove dosky ,krovy, sadrokartóny, betónové ploty, výmena striech a iné

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukas D.

Firma
Ilija
5,0

Maliar, Maliarske práce

Murar.venujem sa uz tomu 10 rokov.realizujeme-zateplovanie.domy na kluc.zamkova dlazba.obklady a dlazby ,sadrokarton Vybavime stavebne povolenie kolaudaciu.a ponukame stavebneho dozora

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Radoslav D.

Živnostník
Tesárske Mlyňany
5,0

Nábytok

Profesionálny stolár 25 rokov praxe výroba a montáž nábytku, kuchynské linky, obývačky, predsiene, spálne, vstavané skrine, pergoly a iné výrobky z dreva.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Filip K.

Živnostník
Bratislava
4,9

Rekonštrukcia bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež vykonavam podlaharske prace (laminatova podlaha, vinylova podlaha,drevena podlaha click alebo lepenim, drevena podlaha do vzoru stromceka, montaz zarubni a pod.). Tiez maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dušan D.

Firma
Malacky
4,9

Maliar, Maliarske práce

Robime murarske prace zamkova dlazba,stavane ploti ,priecky,zateplovanie,buracie prace,vykopove prace,asvalt,sme ptecizni a spolahlivy a cenovo vyhodny..

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Filip L.

Firma
Skalica
4,9

Hodinový manžel

Stavebné práce, výkopové a zemné práce minibagrom, obklady, dlažby, domy na kľuč, maľovanie technikou AirLess, fasády, základy, sadrové/štukové omietky, montáž sadrokartónov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Miroslava B.

Živnostník
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, naša stavebná firma Vám ponúka svoje komplexné služby v oblasti stavebníctva. Našou hlavnou činnosťou sú výstavby domov na kľúč, rekonštrukcie starých domov, bytov a bytových jadier. Poskytujeme Vám viac ako 10 ročné skúsenosti!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Radoslav Z.

Živnostník
Žilinský kraj
4,9

Zateplenie, izolácia

Robím murárske práce ako: -Bytove jadrá -Buranie priečok -Murovanie priečok -Znizovanie stropu sadrokartonom -Omietky vnútorné aj vonkajšie -Obklady a dlažby -Malovanie -Plavajuce podlahy. Robím stavebné práce ako: -Vyhotovenie zakladovej platné pre rodinne domy -Vyhotovenie terasy k rodinným domom -Odvodnenie a izolácia pre rodinne domy -Rozne oplotenia všetkého druhu -Murovanie obvodových múrov -Murovanie priečok -Pokladka obrubnikov -Pokladka zámkovej dlažby -Asfaltujem v jazdy do rodinných domov. Robím stavebné práce ako: -Vykopove práce bagrom -Buram rodinné domy -Buram staré oplotenia -Buram hospodárske budovy -Zabezpecim odvoz stavebnej sute -Terenne úpravy pozemku. To všetko robím v okolí: PP,LM,RK,DK,BB,MT,ZA

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9

Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter P.

Firma
Senec
4,8

Montáž, skladanie nábytku

Mam skúsenosti z mnohých oborov .Rád vám pomôžem.Prax stavebné práce vodoinstalacne prace komplet prerabky bytov kupelky montáž zarubni pokladka podlahy montaz kuchyn montaz nabytkov montaz svietidiel zasuviek vypinacov led pasov.Robim Kvalitne Rychlo a Cisto.Bavi ma to .Rad vam pomozem pripadne poradim

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8

Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Prešov
4,8

Obklady, dlažby

Dobrý den prajem, Naša firma sa venuje výstavbe a rekonstrukcii domov a bytov. Zameriavame sa na hrubé stavby,holodomy ako aj domy na kľúč v štandarde ako aj z vyšším štandardom. Ponúkame omietky,poter, pokladku nivelacej podlahy,murovanie odvodového muriva , priečok ,zatepľovacie prace, izolácie , sadrokartony, fasády, obklady a dlažby,pokladka plávajúcich podláh.... Tiež sa zaoberáme terennými úpravami strojovo.Výkopové prace a presun zeminy a všetkeho sypkého materiálu kolesovym nakladačom Lokust 753 Disponujeme už aj z nákladným autom do 12t Auto z rukou Týmto by som Vás chcel osloviť a ponúknuť spoluprácu Ak by ste maly záujem tuna je na mna kontakt

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Attila H.

Firma
Šamorín
4,7

Rekonštrukcia bytu

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás naučili profesionalite. Poskytujeme široké spektrum stavebných služieb, ktoré vykonávame s maximálnou spoľahlivosťou. Od zákazníka nežiadame dopredu zálohy. Špecializujeme sa na: Výstavba domov a záhrad na kľúč Rekonštrukcie domov a bytov Obkladačské, maliarske a sadrokartonárske práce Kompletné elektroinštalačné a vodoinštalačné práce Ploty, zámkovú dlažbu a ostatné exteriérové podlahy Zatepľovanie fasád Záhradné domčeky, altánky, prístrešky, bazény a prekrytia Búracie, terénne a upratovacie služby a iné Našou výhodou oproti konkurencii, je náš novootvorený showroom v Šamoríne. Tu si môžete pozrieť našu prácu, ale zároveň si môžete vybrať materiály a technologické postupy. Portfólio činností sme rozšírili a teraz vieme Váš dom vizuálne spracovať, 3D vymodelovať, vytlačiť na 3D tlačiarni a špeciálne odprezentovať.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimír P.

Firma
Trenčín
4,7

Rekonštrukcia bytu

Sme spoľahlivá stavebná firma ktorá si zakladá na kvalitnom prevedení našich prác a služieb ktoré ponúkame. Realizujeme výstavby domov na kľúč, elektroinštalačné práce, maliarske práce, návrh a výroba nábytku na mieru, sadrokartónové práce, terénne úpravy okolo domu, strechy, skrátka od A po Z čo sa týka stavebníctva. Používame prvotriedne materiály a ponúkame dlhoročné skúsenosti. U nás budete mať všetko z jednej ruky !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Gustin L.

Firma
Miloslavov
4,6

Obklady, dlažby

ahojte, nam 40 rokov a robim pokladku zamkovej dlazby, kachliciek, chodníky, ploty, zahrada, taktiez viem aj malovat interiéri, plus viem robit aj veškere prace v dome a byte ako hodinový manžel teda okrem elektriky a plynu :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš V.

Firma
Galanta
4,6

Murárske práce

sme partia skusenich viucenich murarov , obkladacou venujeme.sa vistavbe ale aj kompletnim.rekonstrukciam bytov , domou , dokoncenie holodomou a holo bytov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš C.

Firma
Holice
4,5

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
banner
Priemerné ceny

Cena za: Nízkoenergetické domy

Nižšia cena45 787,00 €/ks
Priemerná cena63 352,80 €/ks
Vyššia cena87 890,00 €/ks

Pošlite dopyt 24203 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte staviteľa na nízkoenergetické domy? V tejto kategórii máme 15 763 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt