Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Nízkoenergetické domy

Prečo sa nízkoenergetický dom oplatí?

Hľadáte staviteľa na nízkoenergetické domy? V tejto kategórii máme 20 502 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Prečo sa nízkoenergetický dom oplatí?
Nízkoenergetické domy

Prečo sa nízkoenergetický dom oplatí?

Klásť dôraz na energetickú úsporu býva už dnes pri stavbe domov samozrejmosťou. Už len z legislatívneho hľadiska sa tejto téme pri plánovaní novostavby nevyhneme – od začiatku roku 2021 totiž do platnosti vstúpila zmena zákona, ktorá energetickú triedu A0 predurčuje pre všetky novopostavené stavby vrátane rodinných domov. Čoraz viac investorov si však uvedomuje výhody nízkoenergetických domov nie len z ekologického hľadiska, ale aj v spojitosti s nemalými úsporami, ktoré tieto stavby svojim užívateľom prinášajú. Vďaka pokroku v oblasti materiálov a technológií našťastie dokážeme dosiahnuť optimálne výsledky jednoduchšie a účinnejšie než kedykoľvek predtým.

Prečo sa nízkoenergetický dom oplatí?

Čo sú to teda vlastne nízkoenergetické stavby? Už z pojmu je jasné, že problematika úzko súvisí s úsporou energií. Až 80% celkovej energie sa pritom v priemernom dome spotrebuje na kúrenie. V súlade s platnou normou je preto pre nízkoenergetické domy daná horná hranica energie ročne spotrebovanej na vykurovanie do 80,4 kWh/m2. Dom je označený ako ultranízkoenergetický pokiaľ táto hranica dosiahne hodnotu pod 40,7 kWh/m2 a pre dosiahnutie štandardu A0, „nulového domu“ alebo domu s takmer nulovou potrebou energie, je potrebné toto číslo znížiť až na 20,4 kWh/m2.

Tieto čísla môžu pôsobiť odstrašujúco, predovšetkým v kombinácii s historkami o neúmerne drahej a náročnej výstavbe takýchto domov. V skutočnosti  to tak pritom vôbec nemusí byť – pri rozumnom plánovaní môžu byť náklady na výstavbu len o málo vyššie než pri dome nižšej energetickej triedy a táto investícia sa užívateľovi čoskoro vráti v podobe komfortného bývania a nízkych účtov za energie. Od správnej orientácie až po obnoviteľné zdroje energií, v tomto článku Vám ponúkame niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu na ceste k Vášmu vysnívanému bývaniu.

Zásady nízkoenergetického domu

Plánujte dopredu

Znižovanie energetickej náročnosti nemusí hneď znamenať iba využitie sofistikovaných technických riešení a najmodernejších technológií. Naopak, pri dôslednom plánovaní sa dokážeme priblížiť požadovanému štandardu už od samotného architektonického konceptu. Správny návrh je samozrejme omnoho jednoduchším a ekonomickejším riešením, než akékoľvek dodatočné úpravy.

Objekt by mal byť ideálne čo najkompaktnejší, keďže čím je povrch obálky domu menší, tým je nižšie riziko tepelných strát. Zvážiť je vhodné tiež výhody viacpodlažného domu oproti bungalovu. Optimálna orientácia veľkých presklených plôch na juh znamená väčšie solárne zisky a nižšiu potrebu tepla na vykurovanie, zároveň však môže viesť k prehrievaniu počas letných mesiacov, preto je potrebné rátať s vhodným systémom tienenia – najefektívnejšou voľbou sú vonkajšie rolety alebo žalúzie.

Ďalšou dôležitou otázkou je správne zvolené materiálové riešenie. Výbornou alternatívou sú stavby z dreva, ktoré umožňujú dosiahnutie požadovaných tepelnotechnických parametrov pri nižšej hrúbke konštrukcií. V prípade montovaného systému je navyše možné čas výstavby skrátiť až na 4 mesiace. Každý stavebný materiál má však samozrejme svoje výhody i nevýhody a neexistuje iba jedno správne riešenie. Skúsený architekt Vám pri výbere rád poradí.

Dobrá izolácia je kľúčom k úspechu

Bez kvalitnej izolácie sa už dnes pri stavbe domu nezaobídeme. Trendom je využívanie čo najtenších nosných konštrukcií doplnených masívnou vrstvou tepelného izolantu. Myslieť treba samozrejme na kvalitné zateplenie obvodových stien, základov a strešných konštrukcií, zatepľujú sa ale tiež vnútorné konštrukcie medzi vykurovanými a nevykurovanými časťami domu. I tu sú samozrejme je samozrejme k dispozícii široké spektrum možností, z ktorého si vyberie každý. Dôležitý je výber izolácie s dostatočnou hrúbkou, vysokou tepelnou kapacitou a dobrým tepelným odporom. Veľký dôraz musí byť kladený predovšetkým na kvalitnom prevedení všetkých detailov.

Výber správnych okien

Vhodný výber výplní stavebných otvorov a ich už spomenutá orientácia je ďalším dôležitým krokom k eliminácii tepelných mostov a dosiahnutiu potrebného energetického štandardu. Súčiniteľ prechodu tepla okna by mal byť menší ako 0,80W/(m2K). Okrem tepelnoizolačných vlastností samotných okien je však nezanedbateľná taktiež ich vzduchotesnosť a tu opäť platí, že kvalitné osadenie a utesnenie je nemenej dôležité než výber správneho materiálu rámov a izolačného trojskla.

Nezabudnite na vhodné osvetlenie

Osvetlenie priestoru taktiež hrá svoju rolu pri spotrebe energií a v dôsledku i pri ich úspore. Pri typických riešeniach nízkoenergetických domov sú veľké presklenia orientované predovšetkým na juh, naopak na severných a východných stranách fasády bývajú obmedzené na minimum pre redukciu tepelných strát.

Možný nedostatok prirodzeného svetla v týchto priestoroch tak môžeme kompenzovať vhodným riešením umelého osvetlenia. Komfortné osvetlenie dokážeme dosiahnuť použitím energeticky úsporných a teda ekologických i ekonomických riešení. LED žiarovky už dnes bývajú normou, no i tak je vhodné poznamenať, že oproti tým halogénovým môžu znížiť náklady na osvetlenie až o 90%.

Využite solárnu energiu

Využitie obnoviteľných zdrojov je jedným z najpodstatnejších bodov pri ekologickej výstavbe. Práve strategickým využitím solárnej energie si môžeme vo veľkej miere pomôcť pri snahe dosiahnuť nižšiu energetickú triedu domu. Pri výpočte energetickej hospodárnosti sa totiž energia získaná z obnoviteľných zdrojov zohľadňuje, nehovoriac o štátnych dotáciách, ktoré sa na túto tému uplatňujú.

Okrem pasívnych solárnych ziskov cez okná a presklenia je vhodné využiť aj aktívne systémy - vhodne umiestnené solárne kolektory dokážu pokryť 50 - 70 % energie potrebnej na ohrev teplej vody a využiť ich možno i pre potreby vykurovania. Pomocou fotovoltaiky zas dokážeme zo slnečného žiarenia získavať aj elektrickú energiu. Tieto riešenia sú nie len ekologické, ale aj  vysoko efektívne a ich inštalácia býva pomerne cenovo dostupná.

Nízkoenergetický dom na kľúč

Pokiaľ túžite po novom bývaní, ktoré bude spĺňať všetky potrebné energetické kritériá, no netrúfate si pustiť sa do stavby svojpomocne, existujú samozrejme aj alternatívy. Firmy ponúkajúce domy „na kľúč“ tiež pravdaže kráčajú s dobou a súčasťou svojej ponuky zaručujú aj dosiahnutie potrebnej energetickej triedy a to vrátane pasívneho štandardu. Vy tak môžete zveriť túto úlohu do rúk odborníkov, ktorí sa postarajú o celý proces, šetriac Vám tak čas i starosti. Ostáva už len vybrať skutočne zodpovednú a  odbornú firmu s dlhoročnými skúsenosťami, ktorá Vám poskytne ozaj kvalitné služby.


autor: Lucia

Aug 6, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 20 502 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Filip K.

Firma
Bratislava
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.)...Zobraziť viac

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

#
#
#
Zadať dopyt

Patrik P.

Firma
Zborov nad Bystricou
5,0

Dom na kľúč

Spoločnosť, ktorá vznikla za účelom stavebno obchodnej činnosti. Postupne rozširujeme svoje portfólio s lídrami v oblasti stavebníctva a obchodu na...Zobraziť viac

Spoločnosť, ktorá vznikla za účelom stavebno obchodnej činnosti. Postupne rozširujeme svoje portfólio s lídrami v oblasti stavebníctva a obchodu na Slovenskom a Českom trhu. Spolupracujeme tiež s významnou nemeckou spoločnosťou Wallpen, ktorá si patentovala revolučnú metódu tlačenia na vertikálne povrchy. Držíme prvensto na domácom a Českom trhu, kde sme prvá a jediná spoločnosť realizujúca vertikálnu tlač. Naším cieľom je poskytovať kvalitne odvedenú prácu za použitia najlepších matárialov a pracovných postupov. Máme viacero referenčných objektov, kde sa budúci zákazník môže osobne presvedčiť o našich kvalitách a výsledneho dojmu zrealizovaného diela.

#
#
#
Zadať dopyt

Pavel V.

Firma
Váhovce
5,0

Maliarske práce, maliar

VITAJTE, VOLÁM SA PAVEL VALKO a v prvom rade chcem poďakovať za recenzie mojim klientom, pretože ich spokojnosť je pre...Zobraziť viac

VITAJTE, VOLÁM SA PAVEL VALKO a v prvom rade chcem poďakovať za recenzie mojim klientom, pretože ich spokojnosť je pre nás prvoradý cieľ k úspechu (robím maximum preto, aby tomu tak bolo) a pre nových je zároveň zárukou spokojnosti. Preto Vám, ponúkame naše služby, ktoré zahŕňajú komplexné riešenie pre váš čistý domov,firmu, stavbu, maliarske práce. Sme partia ľudí ktorí majú široké spektrum služieb a skúsenosti. Vopred sa tešíme na spoluprácu !🙂

#
#
#
Zadať dopyt

Patrik P.

Firma
Šaľa
5,0

Tesár

Ponúkame výrobu drevostavieb na mieru,altánky, pergoly,prístrešky,strechy,krovy. Cenovu ponuku vam vypocitame na mieru. Prístrešky na kľúč, nemusíte sa o nič starať, všetko...Zobraziť viac

Ponúkame výrobu drevostavieb na mieru,altánky, pergoly,prístrešky,strechy,krovy. Cenovu ponuku vam vypocitame na mieru. Prístrešky na kľúč, nemusíte sa o nič starať, všetko vybavíme za Vás

#
#
#
Zadať dopyt

Michal O.

Živnostník
Vranov nad Topľou
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Dobrý deň...Ponúkame naše služby v oblasti rekonštrukčných a stavebných prác...Zateplenie,Fasáda,Sadrokarton,Stierky,Murovanie,Obklady a Dlažby,Maľovanie,Zámkova dlažba a mnohé ďalšie...Práce sa plánujú na určitý...Zobraziť viac

Dobrý deň...Ponúkame naše služby v oblasti rekonštrukčných a stavebných prác...Zateplenie,Fasáda,Sadrokarton,Stierky,Murovanie,Obklady a Dlažby,Maľovanie,Zámkova dlažba a mnohé ďalšie...Práce sa plánujú na určitý čas dopredu,tak vás prosíme volať aj mesiace skôr,ak niečo chcete, plánujete robiť ;) Pracujeme Len s kvalitným materiálom a každý jeden technologicky a pracovný postup sa dokumentuje! Poctivá práca je naša reklama... Tešíme sa na spoluprácu :)

#
#
#
Zadať dopyt

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody...Zobraziť viac

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

#
#
#
Zadať dopyt

Lukas D.

Firma
Ilija
5,0

Maliarske práce, maliar

Murar.venujem sa uz tomu 10 rokov.realizujeme-zateplovanie.domy na kluc.zamkova dlazba.obklady a dlazby ,sadrokarton Vybavime stavebne povolenie kolaudaciu.a ponukame stavebneho dozora

#
#
#
Zadať dopyt

Daniel H.

Živnostník
Veľký Kýr
5,0

Sadrokartón, montáž sadrokartónu

Pôsobíme na trhu od roku 2018 - Airless striekané maľovanie Tenkovrstvé omietky Stierky Nástreky Nátery Montáž sadrokartonu Montáž plávajúcich podláh Montáž obložkových zárubní

#
#
#
Zadať dopyt

Ján M.

Firma
Zlaté Moravce
5,0

Hrubá stavba

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio, v oblasti stavebníctva .poskytujem služby ako hrube stavby, stavby do holodomu ,základy a...Zobraziť viac

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio, v oblasti stavebníctva .poskytujem služby ako hrube stavby, stavby do holodomu ,základy a zakladove dosky ,krovy, sadrokartóny, betónové ploty, výmena striech a iné

#
#
#
Zadať dopyt

Peter S.

Firma
Bratislava
4,9

Maliarske práce, maliar

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie...Zobraziť viac

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie bytov, domov,maľovanie a natieranie, špecializácia a certifikáty na štukove omietky (caparol)z dodržiavania všetkých technologických postupov a patričných vyhlášok.Teším sa na vašu spoluprácu

#
#
#
Zadať dopyt

Matej B.

Živnostník
Žilina
4,9

Elektroinštalácia

Pracujem ako samostatný projektant elektroinštalácií. Okrem projekčných služieb poskytujem aj realizáciu a revíziu elektroinštalácie. Práca na kľuč podľa požiadaviek zákazníka. V...Zobraziť viac

Pracujem ako samostatný projektant elektroinštalácií. Okrem projekčných služieb poskytujem aj realizáciu a revíziu elektroinštalácie. Práca na kľuč podľa požiadaviek zákazníka. V prípade, že potrebujete navrhnúť elektroinštaláciu vo vašej novostavbe tzv. Realizačný projekt alebo potrebujete kolaudovať stavbu a potrebujete Skutkovy stav ELI a revíziu, tak hľadáte práve mňa.

#
#
#
Zadať dopyt

Peter M.

Firma
Topoľčany
4,9

Murárske práce, murár

Stavebné práce , rekonštrukcie bytov a domov, tesárske a betonárske práce. Taktiež máme expressed Kurierské služby. Rýchlosť - spoľahlivosť....Zobraziť viac

Stavebné práce , rekonštrukcie bytov a domov, tesárske a betonárske práce. Taktiež máme expressed Kurierské služby. Rýchlosť - spoľahlivosť. Dostupnosť 7/24. Fungujeme cely NR kraj a okolie.

#
#
#
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Košice
4,8

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Dobrý deň prajem zaoberáme sa stavebnými úpravami, ktoré začínajú vykopovymi prácami a končia finalizaciou interiéru. Radi Vám pomôžeme s Vašimi...Zobraziť viac

Dobrý deň prajem zaoberáme sa stavebnými úpravami, ktoré začínajú vykopovymi prácami a končia finalizaciou interiéru. Radi Vám pomôžeme s Vašimi požiadavkami tak, aby ste boli maximálne spokojní, pričom však na prvom mieste je výber kvalitných materiálov a nie stále jeho cena. Prajem pekný deň.

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,7

Murárske práce, murár

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako...Zobraziť viac

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

#
#
#
Zadať dopyt

Martin J.

Živnostník
Košice
4,7

Murárske práce, murár

Poskytujeme komplexné stavebné a rekonštrukčné práce, od 3D vizualizácií, cez poradenstvo až po samotnú realizáciu projektu. Kvalitná práca za prijateľné...Zobraziť viac

Poskytujeme komplexné stavebné a rekonštrukčné práce, od 3D vizualizácií, cez poradenstvo až po samotnú realizáciu projektu. Kvalitná práca za prijateľné ceny je samozrejmosťou.

#
#
#
Zadať dopyt

Attila H.

Firma
Šamorín
4,7

Murárske práce, murár

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás...Zobraziť viac

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás naučili profesionalite. Poskytujeme široké spektrum stavebných služieb, ktoré vykonávame s maximálnou spoľahlivosťou. Od zákazníka nežiadame dopredu zálohy. Špecializujeme sa na: Výstavba domov a záhrad na kľúč Rekonštrukcie domov a bytov Obkladačské, maliarske a sadrokartonárske práce Kompletné elektroinštalačné a vodoinštalačné práce Ploty, zámkovú dlažbu a ostatné exteriérové podlahy Zatepľovanie fasád Záhradné domčeky, altánky, prístrešky, bazény a prekrytia Búracie, terénne a upratovacie služby a iné Našou výhodou oproti konkurencii, je náš novootvorený showroom v Šamoríne. Tu si môžete pozrieť našu prácu, ale zároveň si môžete vybrať materiály a technologické postupy. Portfólio činností sme rozšírili a teraz vieme Váš dom vizuálne spracovať, 3D vymodelovať, vytlačiť na 3D tlačiarni a špeciálne odprezentovať.

#
#
#
Zadať dopyt

Martin K.

Firma
Košice
4,6

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Stavebne prace od A po Z. Kvalitna praca + rozumna cena .Rekonstrukcie byt.jadra,rodinneho domu,kupelne,pokladka pl.podlah,obkladov,dlazieb,zamkove dlazby,sadrokarton,osadenie okien,dveri vonkajsich aj vnutornych,voda,elektrina,malby,stierky,tapety.napiste...Zobraziť viac

Stavebne prace od A po Z. Kvalitna praca + rozumna cena .Rekonstrukcie byt.jadra,rodinneho domu,kupelne,pokladka pl.podlah,obkladov,dlazieb,zamkove dlazby,sadrokarton,osadenie okien,dveri vonkajsich aj vnutornych,voda,elektrina,malby,stierky,tapety.napiste nam urobime cenovu ponuku k vasej spokojnosti.

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš C.

Živnostník
Holice
4,5

Maliarske práce, maliar

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj...Zobraziť viac

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

#
#
#
Zadať dopyt

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4

Pokládka dlažby a obkladov

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás...Zobraziť viac

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

#
#
#
Zadať dopyt

Miroslav T.

Firma
Prešov
4,3

Murárske práce, murár

Ponúkame kvalitné služby v stavebníctve: vystavba domov, zakladove dosky, murovanie, rekonštrukcie bytov, zateplovanie. Cenova ponuka po obhliadke, alebo...Zobraziť viac

Ponúkame kvalitné služby v stavebníctve: vystavba domov, zakladove dosky, murovanie, rekonštrukcie bytov, zateplovanie. Cenova ponuka po obhliadke, alebo zaslani projektu.

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Nízkoenergetické domy

Nízka cena45 787,00 €/ks
Priemerná cena63 352,80 €/ks
Vysoká cena87 890,00 €/ks

Pošlite dopyt 20502 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte staviteľa na nízkoenergetické domy? V tejto kategórii máme 20 502 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt