Brána nie je niečo čo meníte či vyberáte každý rok. Najskôr sa teda pozrime v čom sú výhody a nevýhody kovaných brán všeobecne.
Výhody kovaných brán
Pevnosť a odolnosť, a teda zabezpečenie bezpečia je jednou z vlastností, ktoré si na kovových bránach budete ceniť od začiatku. Veď nie nadarmo boli v minulosti kované brány známkou vyššieho postavenia i majetku majiteľa. Dlhá životnosť a minimálna nutnosť údržby je ďalším veľkým plusom tohto typu brán.
Ak chcete, aby vaša brána vydržala dlhé desaťročia, stačí ju raz za pár rokov pretrieť farebným náterom a údržba je zasa na dekádu hotová. Pokiaľ sa poškodí niektorá časť, nie je dôvod na paniku ani na výmenu celej brány, stačí zavolať špecialistu, ktorý poškodené miesto opraví a bránu môžete veselo používať ďalej.
Nevýhody kovaných brán
Kované brány majú samozrejme aj vlastnosti, ktoré môžeme považovať za nevýhody. Ak zvolíte napríklad veľmi komplikovaný typ kovaných brán s mnohými spojmi, je možné, že časom príde ku hrdzaveniu práve týchto spojení. Preto je vhodné každú novú kovanú bránu pozinkovať.
Kované brány tiež disponujú väčšou váhou ako trebárs drevené váhy. Pokiaľ zvolíte ozdobné brány, môže byť problémom ich priehľadnosť, čo sa však dá vyriešiť plným zadným panelom brány, ktorý zabezpečí vášmu pozemku dostatočné súkromie.
Plusy a mínusy dvojkrídlových brán
Plusy
- Dvojkrídlové brány majú svoj štýl a tiež predstavujú veľmi praktický prístup autom na pozemok.
- Ich montáž si nevyžaduje žiadne väčšie úpravy ani zložité betónovanie.
- Ak zvolíte menšiu a tým pádom aj ľahšiu dvojkrídlovú bránu, môže byť kotvená do konštrukcie plotu, čím s plotom vytvorí jednoliaty celok a nebude nijako vyčnievať.
- Pri dvojkrídlovej bráne nie je potrebný priestor na strane, aby sa mohla brána zasúvať. Je teda vhodnejšia na užšie pozemky ako posuvná brána.
- Rýchle otváranie a zatváranie.
Mínusy
- V strede brány je nutné vytvoriť pätku na spodný doraz, a to hlavne v prípade manuálne ovládanej dvojkrídlovej brány.
- Ak si zvolíte mohutnejšiu dvojkrídlovú bránu, je potrebné ju namontovať na samostatné kovové stĺpy čím sa zmenší priestor prejazdu.
- Nakoľko sa dvojkrídlové brány otvárajú do pozemku, je potrebné mať na tento úkon dostatočný priestor, pričom zhruba 2 metre pozemku nie je možné využiť na žiadne permanentné účely.
- Odhadzovanie snehu v zime vás pri dvojkrídlových bránach neminie nakoľko sa otvárajú pár centimetrov nad úrovňou zeme.
Prečo sú posuvné brány IN a čo sa im dá vytknúť?
Posuvné brány môžeme rozdeliť na samonosné a brány na koľajnici. Pokúsime sa zhrnúť výhody a nevýhody platiace pre oba typy.
Výhody
- Veľkou výhodou posuvných brán je ich bezúdržbovosť. Na to aby fungovali nie jej potrebné nič okrem výmeny bateriek v ovládači ak sú ovládané elektronicky.
- Na rozdiel od dvojkrídlových brán nie je v zime potrebné odhadzovať sneh ani na jeseň odhrabávať lístie, brána sa pohybuje po koľajnici, takže pre ňu sneh nepredstavuje zábranu. Dôležité je však odstrániť nečistoty z koľajnice, aby sa nezasekávala.
- Využitím posuvnej brány dokážete ušetriť miesto na vašom pozemku, pretože sa brána zasúva pozdĺž plota, a preto je možné prakticky využiť aj priestor blízko nej, napríklad na parkovanie auta.
Nevýhody
- Nutnosť betónovania základov pre koľajnicu pokiaľ nejde o samonosnú posuvnú bránu.
- V prípade koľajnicovej posuvnej brány je potrebné pravidelné čistenie koľajnice, aby sa kolieska nepoškodili a brána fungovala tak ako má.
- Nevýhodou posuvných brán je nemožnosť výsadby stromčekov pozdĺž plotu, pri ktorom sa brána posúva.
Pokiaľ sa neviete ani po našich radách rozhodnúť pre niektorý typ brány, skúste osloviť odborníkov, ktorí sa špecializujú na predaj oboch typov a na základne vašich požiadaviek pre vás isto vyberú správny typ kovanej brány.
autor: Lucia
Apr 29, 2022