Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Rekonštrukcia domu

Prestavba starého domu: Čo treba vedieť

Hľadáte staviteľa na rekonštrukciu domu? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Prestavba starého domu: Čo treba vedieť
Rekonštrukcia domuPrestavba starého domu: Čo treba vedieť

Dajte svojmu domovu nový život, od doplnkov a energetickej efektívnosti až po zmeny v usporiadaní.

banner

Či chcete alebo nie starý dom potrebuje prestavbu, aby sa predĺžila jeho životnosť a obývateľnosť na dlhšie obdobie. Stojí to za to, ak má na to stavba a umiestnenie domu potenciál.

Nemusíte sa vzdávať svojich predstáv, ale je tu veľa toho, čo musíte vedieť, ak sa chystáte na veľkú renováciu. Niekedy to znamená zasiahnuť až do konštrukcie domu. A čo je často nevyhnutné renovovať, je elektrické vedenie, vodovodné potrubie, kúrenie a chladenie, ako aj izolácia – to je kľúčom k zaisteniu efektívneho a bezpečného bývania. A keďže pri zásahu do múrov je potrebná odbornosť, nespoliehajte sa na svojpomocnú prácu a radšej si najmite profesionálov. 

Ak je dom starý päťdesiat rokov, prípadne viac, a je v ňom viacero výrazných originálnych architektonických prvkov, možno ich budete chcieť zachovať. Jednou možnosťou je vymeniť niektoré prvky, ako sú napríklad korunové lišty. Výmeny alebo úpravy takýchto detailov sa môže ujať váš dodávateľ.

Pri domoch, ktoré majú historický status môže byť obmedzenie pri zásahoch do pôvodnej stavby - najmä v exteriéri. Ak sú na dome napríklad dvojité okná, nemôžete ich nahradiť jednokrídlovými alebo pevnými oknami. Dokonca môžu byť obmedzené farby rámov a vzľad okien. Ak robíte prestavbu historického domu, musí sa brať do úvahy architektonický štýl. 

V našich končinách sa historické domy, štvrte a pamiatky riadia vyhláškou s pravidlami a predpismi, v ktorých sa podrobne uvádza, čo sa môže a čo nemôže robiť. Uprednostňuje sa napríklad oprava existujúcich krídel a rámov okien pred výmenou. Ak je však potrebné vymeniť okná, musia zodpovedať štýlu, materiálu, veľkosti skla, priečkam, profilu a obloženiu. Hliník, vinyl alebo iné obkladové materiály sa nepovažujú za vhodné ako náhrada drevených šindľov. Pri tehlovej stavbe sa odporúča výmena za materiály, ktoré majú čo najbližšie k originálu.

Rozloha starého domu a pozemok okolo neho určuje, o akú plochu môžete dom rozšíriť. Miestne územné zákony určujú, ako blízko k prednej časti pozemku a susedným pozemkom môže byť dom rozšírený. 

Ak nemáte dostatok miesta na rozšírenie domu, môžete pristavať nové podlažie alebo rozšíriť priestory na úrovni suterénu. Overte si, či to umožňuje vaše miestne územné plánovanie, berúc do úvahy celkovú rozlohu nehnuteľnosti.  

  • V prípade potreby viacerých izieb a kúpeľní môžete rozšíriť existujúce podkrovie alebo pridať jedno prípadne dve podlažia.
  • Vyvýšenie strechy a pridanie nosných konštrukcií, ako sú väzníky, si bude vyžadovať aj výmenu strechy.
  • Suterén ponúka ešte viac obývateľného priestoru. Ak je strop nízky, zvážte podchytenie, vykopanie a naliatie nových základov a pätiek. Nezabudnite, že suterén musí byť tiež chránený pred vlhkosťou.

Aj keď prístavba domu môže byť lacnejšia ako výstavba nového, bude pravdepodobne potrebné presmerovať vodovodné potrubie a elektroinštaláciu (napríklad v prípade novej kuchyne alebo premiestnenia vane). Ak sú odstránené nosné steny, bude zrejme potrebné presmerovať existujúce rozvody vody, plynu, potrubia a elektrického vedenia. Vyžaduje sa určitý druh vystuženia, napríklad stropné nosníky alebo zvislé podpery.

Staršie domy majú často pôdorysy, ktoré v dnešnej dobe už nemusia byť komfortné, napríklad môžu mať príliš malé alebo nesúmerne rozložené miestnosti. Niekedy stačí jednoducho zmeniť usporiadanie existujúceho priestoru.
V dnešnej dobe sa kuchyne často prepájajú s obývacou izbou, vrátane jedálenského kúta. Staré domy obvykle nemali kúpeľne na prvom poschodí. K ďalšiemu kroku k modernizácii preto patrí práčka a sušička, ktorá bude bližšie k spálni na poschodí alebo suterén na izbu pre hostí.

Modernizácia mechaniky domu

Elektrická energia 

Jedna rozvodová skriňa nemusí stačiť, najmä ak je k dispozícii len niekoľko zásuviek, ktoré sa môžu použiť na ťažšie spotrebiče, viac svetiel a nový vzduchotechnický systém, ktorý zvyšuje záťaž zosilňovačov a obvodov. Vykonanie auditu alebo inšpekcie s profesionálnym elektrikárom pomôže určiť, čo je potrebné inovovať. 

Podľa príručiek ak ističe často vypadávajú, obráťte sa na elektrikára alebo príslušného odborníka, aby zistili zdroj preťaženia namiesto výmeny ističa alebo poistky s väčšou kapacitou.

Inštalatérske práce

Prístavba kúpeľne, vane, sprchy a dokonca aj umývadla navyše nemusí vyžadovať iba premiestnenie potrubia, ale tiež zohľadnenie existujúceho tlaku vody v domácnosti. Zosilnenie prívodného potrubia z hlavnej kanalizácie do vášho domu nie je lacné, ale zabezpečí dobrý prietok vody v celom dome.

V starších domoch je tiež dobré zabezpečiť, aby v potrubí, ventiloch alebo vodovodných kohútikoch nebolo olovo. O tom, či je potrebné vymeniť ohrievač, rozhoduje vek existujúceho ohrievača teplej vody. Zvážte vysokoúčinné ohrievače bez nádrže - zaberajú menej miesta a sú efektívnejšie, pretože dodávajú teplú vodu podľa potreby.

Kúrenie, ventilácia a klimatizácia 

V závislosti od veku vykurovacích a chladiacich systémov bude možno nutné jednotky vymeniť, aby sa zvýšila ich účinnosť. Dimenzovanie sa počíta podľa štvorcových metrov; niekedy sú potrebné dve alebo viac vykurovacích/chladiacich telies a klimatizácie. Užitočné je aj zónovanie priestorov, aby ste mohli uzavrieť oblasti domu, ktoré sa nemusia stále využívať. 

Zvyšovanie energetickej účinnosti

Mnoho starých domov nie je dobre izolovaných, čo môže vytvárať prievan a veľké tepelné straty. Berte do úvahy vek strechy a uistite sa, či je v dobrom stave. Existuje niekoľko spôsobov, ako pridať izoláciu do podkrovia alebo na steny. Izolácia je založená na hodnotách R (tepelný odpor).

Prirodzene, čím vyššia je hodnota R, tým je lepšia (najvyšší počet je 45, hodnotený na vákuovo izolovaných paneloch). V historických domoch môže energetický audítor otestovať energetickú účinnosť domu. Pamiatkové úrady väčšinou odporúčajú, aby ste pred pridaním izolácie alebo iných rozsiahlych prác najskôr zvážili menej invazívne opravy stien alebo striech.

Druhy izolácie 
  • Sklolaminát sa nachádza vo väčšine domov. Dodáva sa ako plsť a zvitky.
  • Celulózová izolácia je starší typ izolácie, ktorý sa zvyčajne vkladá do dutín steny a zodpovedá štruktúre, ktorú izoluje.
  • Injekčná pena je cenovo najdrahšia. Je ohňovzdorná a nezadržiava vodu.

Vymeňte okná

Zvážte výmenu okien za okná, ktoré sú v súlade s energetickou účinnousťou. Niektoré možnosti sú drevo, vinyl, hliník pokrytý drevom vo vnútri a sklolaminát. Dôležité funkcie, ktoré treba hľadať: 

  • nízka emisivita s kovovými povrchmi, ktoré umožňujú oknám skôr odrážať ako absorbovať teplo
  • dvojité alebo trojité tabule
  • plynom plnené (argónový alebo kryptónový plyn) medzi zasklenými vrstvami na zlepšenie tepelnej izolácie a pomalý prenos tepla

Zachovanie drevenej podlahy

Možno máte šťastie a vašu podlahu máte z originálneho tvrdého dreva. Podlahy je možné upravovať. Žltnutie, ktoré často vzniká pri prírodných polyuretánových povrchových úpravách v dôsledku vystavenia slnečnému žiareniu alebo poškodenia vodou, sa dá ľahko vyriešiť brúsením a povrchovou úpravou. Ak sú dosky príliš začiernené, je vhodné ich vymeniť, rovnako ako zvlnené dosky.  

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti AD buildings s.r.o.

Čo je potrebné vedieť predtým, než sa pustíme do rekonštrukcie domu?

V 97 prípadoch zo 100 sa stáva, že podľa zákazníka je rekonštrukcia domu len spraviť nové podlahy, omietky, vymeniť nejaké tie zásuvky a vypínače, namaľovať radiátory...

Avšak vždy to skončí tak, že sa musí vymeniť komplet elektroinštalácia, komplet ústredné kúrenie a toto všetko sú vysoké finančné náklady, s ktorými zákazník nepočítal.

Preto hovoríme: Prvá základná vec je ujasniť si čo všetko chceme ísť rekonštruovať a do akej hĺbky a čo má rekonštrukcia priniesť. Zmenu dispozície, dizajnovú zmenu či iba funkčnosť a zníženie nákladov? 

Odporúčame preto, aby zákazník mal predstavu čo má byť výsledkom rekonštrukcie a následne by mal vyhľadať odborníkov, ktorí predstavy a sny dajú na papier. 

Aké sú výhody rekonštrukcie domu oproti novostavbe?

Ťažko vymenovať výhody a nevýhody, pretože všetko má svoje plusy a mínusy. Základnou výhodou pri rekonštrukcii však je, že v prípade ak zákazník musí v dome zostať bývať, dajú sa všetky procesy naplánovať tak, aby boli zákazníci obmedzovaní minimálne.

Aká inžinierska činnosť sa spája s riešením rekonštrukcie domu?

Čo sa týka inžinierskej činnosti pri rekonštrukcii domu je viacero variant, pretože nie každá rekonštrukcia si vyžaduje povolenia.

Rozsiahle rekonštrukcie, ktoré obsahujú aj búracie práce, prístavby nadstavby vyžadujú projektovú dokumentáciu, vyjadrenia odborníkov na siete a iných dotknutých orgánov (plyn, elektrika, voda...). Ak sa všetky potrebné strany vyjadrili, nasleduje žiadosť o stavebné povolenie.

V prípade jednoduchších rekonštrukcií (výmena strešnej krytiny, výmena ústredného kúrenia, elektroinštalácie) je potrebné len ohlásenie, ale aj v tomto prípade závisí čo všetko sa ide robiť. Preto odporúčame zákazníkom, aby aj toto riešili s odborne spôsobilými osobami, ktoré vedia čo treba/netreba a hlavne kam sa obrátiť, aby vybavovanie potrebných dokumentov netrvalo dlhšie ako samotná rekonštrukcia.

Spoločnosť AD buildings s.r.o. - špecialisti na rekonštrukcie domov, bytov, realizáciu interiérov aj exteriérov 

autor: Lukáš

Jun 4, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 25 855 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Ľubomír Z.

Živnostník
Košice
5,0
Rekonštrukcia bytu

Kompletne zabezpečovanie projektov a ich realizácia. Developerská činnosť, sprostredkovanie obchodu, gastro segment, prieskum trhu, faktoring a forfaiting, b2b,…

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Roman H.

Firma
Bratislava
5,0
Nábytok

Poslednych 26 rokov sa venujem dizajnu, interierovym dekoraciam a vyrobe nabytku. Snazim sa pochopit a realizovat priania klientov ..Mam skusenosti s dizajnovym software AutCAD, PYTHA a 3D studio MAX. Nabytok vyrabame podlsa vlastnych dizajnov, ale aj na zaklade klientovych navrhov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Filip K.

Živnostník
Bratislava
4,9
Rekonštrukcia bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 17 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež vykonavam podlaharske prace (laminatova podlaha, vinylova podlaha,drevena podlaha click alebo lepenim, drevena podlaha do vzoru stromceka, montaz zarubni a pod.). Tiez maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Dominik K.

Firma
Ružomberok
4,9
Obklady, dlažby

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som vyučený murár. Všetko prispôsobím podľa priania zákazníka. Cena práce po dohode

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Serhii R.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Pomôžem vám dať všetko do poriadku.Dokoncovanie holodomov a holo bytov, Prerabky,Rekonstrukcie bytov. Ponúkam svoje služby ako majster, ktorý dokaže opravovať, inštalovať, premiestňovať, & byte a najmä za spravodlivé ceny. . Iné interiérové práce > montáž políc, vešiakov, regálov > upevnenie obrazov > montáž záclonových tyčí > tmelenie sprchovacích kútov a vaní > výmena zámkov a kovaní dverí > montáž zrkadiel > oprava zásuviek (šuplíkov) > Výmena WC klasické a moderné . > Upchaté WC, vymena a prerobenie renovovať . > Výmena vodovodnej batérie (drez, umývadlo, vaňa, sprcha) . > Výmena sifonov . > Výmena ventilu práčky, umývačky . > Montáž, rekonštrukcia a výmena rozvodov vody . > maľovanie stien > natieranie radiátorov a zábradlí > Pripoejenie práčky, umývačky riadu, elektrický sporák, digestor, indukčný > Vodoinštalatérske > zavesenia zrkadlá do vaničky , svetelne a t.d

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Martin S.

Firma
Košice
4,9
Elektroinštalácia

Elektroinštalačné práce Rekonštrukcia a oprava elektroinštalácie Prípojky NN Slaboprúdové rozvody PC,SAT,TEL Podlahové elektrické vykurovanie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Karol J.

Živnostník
Košice
4,9
Rekonštrukcia bytu

Zdravím, mám 31 rokov a ponúkam rôzne stavebné práce. Omietky,sieťky, práca so sadrokartonom, znížené stropy, podlahy, obklad dlažba kúpeľňa wc, a mnoho ďalšieho. V prípade ak by ste mali záujem po telefonickom alebo mailovom dohovore viem prísť pozrieť vami zadanú prácu, pripraviť zdarma cenovú ponuku.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Dušan L.

Firma
Vyšný Kazimír
4,9
Nábytok

Som spoľahlivý zákazníkom vychádzam v ústrety. Ešte som nemal zákazníka ktorý by nebol spokojný či z cenou alebo kvalitou vykonanej práce...............

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Gerhard L.

Firma
Bratislava
4,9
Interiérový dizajn

Projekty rodinných domov | inžinierska a manažérska činnosť | Rakúsko & Slovensko Architektonické štúdie ✓ Projekt na stavebné povolenie ✓ Realizačné projekty a detaily ✓ Vizualizácie interiérov a exteriérov ✓ Zabezpečenie projekt. dokument. profesii ✓ Komunikácia s príslušnými úradmi ✓

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Martin P.

Živnostník
Košický kraj
4,9
Sadrokartóny

Vysoko profesionálny prístup na základe dlhoročnej praxe získanej v zahraničí. Mam skúsenosti v rôznych oblastiach stavebníctva a zakładam si na tom aby zákazník bol maximálne spokojný. Rád Vám pomôžem s rôznymi prácami. Moja praca je aj prístup je vysoko kvalitný

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter K.

Firma
Nové Zámky
4,9
Maliar, Maliarske práce

Naša firma ponúka: Predaj,pokládka podlahových krytín -Laminátové podlahy -Lepenie vinylovej podlahy -Lepenie PVC pásov -Celoplošne lepenie koberca v pásoch - Lepenie kobercových štvorcov - Nivelizácia podlahy -Malovky,stierky,tapety

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9
Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8
Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Július Š.

Živnostník
Bratislava
4,8
Maliar, Maliarske práce

Skúsenosti : stavebná prax , rodinné domy, rekonštrukcie bytových priestorov od A po Z, likvidácia stavebných materiálov + upratovanie od hrubej špiny + hĺbkové upratovanie, projekty, návrhy, riešenia, vysvetlenie stavebných postupov a použitých materiálov +férové cenové kalkulácie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8
Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Mario S.

Živnostník
Sereď
4,8
Maliar, Maliarske práce

Vyštudovaný elektrikár v Trnave komenskeho 1. Skusenosti 10tky domov a bytov, zásuvky, vypínače, podlahové kúrenie elektrické, stropné svetlá, lustre, LED pásy vonkajšie vnútorné, zapojenie spotrebičov, bodové svetlá,pohybove senzorové svetlá,stropné ventilátory, bleskozvody - revízie Obklady, dlažby,parkety,vinyl, sadrokartóny, malovky, stierky, omietky Dom na kľúč :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimír P.

Živnostník
Bratislava
4,8
Murárske práce

Dobrý deň. V úvode by som Vám chcel predstaviť moju stavebnú partiu. Máme bohaté skúsenosti zo zahraničných krajín ako sú Švajčiarko, Nemecko ale aj Rakúsko. Pracovná skupina pozostáva z ludí ktorý maju prax s vonkajšími prácami ako sú napríklad zateplovacie systémy ale aj kompletletnými interierovými prácami či už sa jedná o omietky, stierky, maľovanie alebo aj o niečo komplexnejšie práce s dlažbami a obkladmi. Vieme spracovať vaše nové bývanie k Vašej spokojnosti. Chápeme, že každému zákazníkovy záleži najviac na tom svojom a preto robíme maximum aby sme Vám splnili Vaše sny.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter A.

Firma
Košice
4,7
Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7
Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
banner
Priemerné ceny

Cena za: Rekonštrukcia domu

Nižšia cena9 452,55 €/kpl
Priemerná cena16 611,28 €/kpl
Vyššia cena26 467,14 €/kpl
Pošlite dopyt 25855 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte staviteľa na rekonštrukciu domu? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt