Či chcete alebo nie starý dom potrebuje prestavbu, aby sa predĺžila jeho životnosť a obývateľnosť na dlhšie obdobie. Stojí to za to, ak má na to stavba a umiestnenie domu potenciál.
Nemusíte sa vzdávať svojich predstáv, ale je tu veľa toho, čo musíte vedieť, ak sa chystáte na veľkú renováciu. Niekedy to znamená zasiahnuť až do konštrukcie domu. A čo je často nevyhnutné renovovať, je elektrické vedenie, vodovodné potrubie, kúrenie a chladenie, ako aj izolácia – to je kľúčom k zaisteniu efektívneho a bezpečného bývania. A keďže pri zásahu do múrov je potrebná odbornosť, nespoliehajte sa na svojpomocnú prácu a radšej si najmite profesionálov.
Ak je dom starý päťdesiat rokov, prípadne viac, a je v ňom viacero výrazných originálnych architektonických prvkov, možno ich budete chcieť zachovať. Jednou možnosťou je vymeniť niektoré prvky, ako sú napríklad korunové lišty. Výmeny alebo úpravy takýchto detailov sa môže ujať váš dodávateľ.
Pri domoch, ktoré majú historický status môže byť obmedzenie pri zásahoch do pôvodnej stavby - najmä v exteriéri. Ak sú na dome napríklad dvojité okná, nemôžete ich nahradiť jednokrídlovými alebo pevnými oknami. Dokonca môžu byť obmedzené farby rámov a vzľad okien. Ak robíte prestavbu historického domu, musí sa brať do úvahy architektonický štýl.
V našich končinách sa historické domy, štvrte a pamiatky riadia vyhláškou s pravidlami a predpismi, v ktorých sa podrobne uvádza, čo sa môže a čo nemôže robiť. Uprednostňuje sa napríklad oprava existujúcich krídel a rámov okien pred výmenou. Ak je však potrebné vymeniť okná, musia zodpovedať štýlu, materiálu, veľkosti skla, priečkam, profilu a obloženiu. Hliník, vinyl alebo iné obkladové materiály sa nepovažujú za vhodné ako náhrada drevených šindľov. Pri tehlovej stavbe sa odporúča výmena za materiály, ktoré majú čo najbližšie k originálu.
Rozloha starého domu a pozemok okolo neho určuje, o akú plochu môžete dom rozšíriť. Miestne územné zákony určujú, ako blízko k prednej časti pozemku a susedným pozemkom môže byť dom rozšírený.
Ak nemáte dostatok miesta na rozšírenie domu, môžete pristavať nové podlažie alebo rozšíriť priestory na úrovni suterénu. Overte si, či to umožňuje vaše miestne územné plánovanie, berúc do úvahy celkovú rozlohu nehnuteľnosti.
- V prípade potreby viacerých izieb a kúpeľní môžete rozšíriť existujúce podkrovie alebo pridať jedno prípadne dve podlažia.
- Vyvýšenie strechy a pridanie nosných konštrukcií, ako sú väzníky, si bude vyžadovať aj výmenu strechy.
- Suterén ponúka ešte viac obývateľného priestoru. Ak je strop nízky, zvážte podchytenie, vykopanie a naliatie nových základov a pätiek. Nezabudnite, že suterén musí byť tiež chránený pred vlhkosťou.
Aj keď prístavba domu môže byť lacnejšia ako výstavba nového, bude pravdepodobne potrebné presmerovať vodovodné potrubie a elektroinštaláciu (napríklad v prípade novej kuchyne alebo premiestnenia vane). Ak sú odstránené nosné steny, bude zrejme potrebné presmerovať existujúce rozvody vody, plynu, potrubia a elektrického vedenia. Vyžaduje sa určitý druh vystuženia, napríklad stropné nosníky alebo zvislé podpery.
Staršie domy majú často pôdorysy, ktoré v dnešnej dobe už nemusia byť komfortné, napríklad môžu mať príliš malé alebo nesúmerne rozložené miestnosti. Niekedy stačí jednoducho zmeniť usporiadanie existujúceho priestoru.
V dnešnej dobe sa kuchyne často prepájajú s obývacou izbou, vrátane jedálenského kúta. Staré domy obvykle nemali kúpeľne na prvom poschodí. K ďalšiemu kroku k modernizácii preto patrí práčka a sušička, ktorá bude bližšie k spálni na poschodí alebo suterén na izbu pre hostí.
Modernizácia mechaniky domu
Elektrická energia
Jedna rozvodová skriňa nemusí stačiť, najmä ak je k dispozícii len niekoľko zásuviek, ktoré sa môžu použiť na ťažšie spotrebiče, viac svetiel a nový vzduchotechnický systém, ktorý zvyšuje záťaž zosilňovačov a obvodov. Vykonanie auditu alebo inšpekcie s profesionálnym elektrikárom pomôže určiť, čo je potrebné inovovať.
Podľa príručiek ak ističe často vypadávajú, obráťte sa na elektrikára alebo príslušného odborníka, aby zistili zdroj preťaženia namiesto výmeny ističa alebo poistky s väčšou kapacitou.
Inštalatérske práce
Prístavba kúpeľne, vane, sprchy a dokonca aj umývadla navyše nemusí vyžadovať iba premiestnenie potrubia, ale tiež zohľadnenie existujúceho tlaku vody v domácnosti. Zosilnenie prívodného potrubia z hlavnej kanalizácie do vášho domu nie je lacné, ale zabezpečí dobrý prietok vody v celom dome.
V starších domoch je tiež dobré zabezpečiť, aby v potrubí, ventiloch alebo vodovodných kohútikoch nebolo olovo. O tom, či je potrebné vymeniť ohrievač, rozhoduje vek existujúceho ohrievača teplej vody. Zvážte vysokoúčinné ohrievače bez nádrže - zaberajú menej miesta a sú efektívnejšie, pretože dodávajú teplú vodu podľa potreby.
Kúrenie, ventilácia a klimatizácia
V závislosti od veku vykurovacích a chladiacich systémov bude možno nutné jednotky vymeniť, aby sa zvýšila ich účinnosť. Dimenzovanie sa počíta podľa štvorcových metrov; niekedy sú potrebné dve alebo viac vykurovacích/chladiacich telies a klimatizácie. Užitočné je aj zónovanie priestorov, aby ste mohli uzavrieť oblasti domu, ktoré sa nemusia stále využívať.
Zvyšovanie energetickej účinnosti
Mnoho starých domov nie je dobre izolovaných, čo môže vytvárať prievan a veľké tepelné straty. Berte do úvahy vek strechy a uistite sa, či je v dobrom stave. Existuje niekoľko spôsobov, ako pridať izoláciu do podkrovia alebo na steny. Izolácia je založená na hodnotách R (tepelný odpor).
Prirodzene, čím vyššia je hodnota R, tým je lepšia (najvyšší počet je 45, hodnotený na vákuovo izolovaných paneloch). V historických domoch môže energetický audítor otestovať energetickú účinnosť domu. Pamiatkové úrady väčšinou odporúčajú, aby ste pred pridaním izolácie alebo iných rozsiahlych prác najskôr zvážili menej invazívne opravy stien alebo striech.
Druhy izolácie
- Sklolaminát sa nachádza vo väčšine domov. Dodáva sa ako plsť a zvitky.
- Celulózová izolácia je starší typ izolácie, ktorý sa zvyčajne vkladá do dutín steny a zodpovedá štruktúre, ktorú izoluje.
- Injekčná pena je cenovo najdrahšia. Je ohňovzdorná a nezadržiava vodu.
Vymeňte okná
Zvážte výmenu okien za okná, ktoré sú v súlade s energetickou účinnousťou. Niektoré možnosti sú drevo, vinyl, hliník pokrytý drevom vo vnútri a sklolaminát. Dôležité funkcie, ktoré treba hľadať:
- nízka emisivita s kovovými povrchmi, ktoré umožňujú oknám skôr odrážať ako absorbovať teplo
- dvojité alebo trojité tabule
- plynom plnené (argónový alebo kryptónový plyn) medzi zasklenými vrstvami na zlepšenie tepelnej izolácie a pomalý prenos tepla
Zachovanie drevenej podlahy
Možno máte šťastie a vašu podlahu máte z originálneho tvrdého dreva. Podlahy je možné upravovať. Žltnutie, ktoré často vzniká pri prírodných polyuretánových povrchových úpravách v dôsledku vystavenia slnečnému žiareniu alebo poškodenia vodou, sa dá ľahko vyriešiť brúsením a povrchovou úpravou. Ak sú dosky príliš začiernené, je vhodné ich vymeniť, rovnako ako zvlnené dosky.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti AD buildings s.r.o.
Čo je potrebné vedieť predtým, než sa pustíme do rekonštrukcie domu?
V 97 prípadoch zo 100 sa stáva, že podľa zákazníka je rekonštrukcia domu len spraviť nové podlahy, omietky, vymeniť nejaké tie zásuvky a vypínače, namaľovať radiátory...
Avšak vždy to skončí tak, že sa musí vymeniť komplet elektroinštalácia, komplet ústredné kúrenie a toto všetko sú vysoké finančné náklady, s ktorými zákazník nepočítal.
Preto hovoríme: Prvá základná vec je ujasniť si čo všetko chceme ísť rekonštruovať a do akej hĺbky a čo má rekonštrukcia priniesť. Zmenu dispozície, dizajnovú zmenu či iba funkčnosť a zníženie nákladov?
Odporúčame preto, aby zákazník mal predstavu čo má byť výsledkom rekonštrukcie a následne by mal vyhľadať odborníkov, ktorí predstavy a sny dajú na papier.
Aké sú výhody rekonštrukcie domu oproti novostavbe?
Ťažko vymenovať výhody a nevýhody, pretože všetko má svoje plusy a mínusy. Základnou výhodou pri rekonštrukcii však je, že v prípade ak zákazník musí v dome zostať bývať, dajú sa všetky procesy naplánovať tak, aby boli zákazníci obmedzovaní minimálne.
Aká inžinierska činnosť sa spája s riešením rekonštrukcie domu?
Čo sa týka inžinierskej činnosti pri rekonštrukcii domu je viacero variant, pretože nie každá rekonštrukcia si vyžaduje povolenia.
Rozsiahle rekonštrukcie, ktoré obsahujú aj búracie práce, prístavby nadstavby vyžadujú projektovú dokumentáciu, vyjadrenia odborníkov na siete a iných dotknutých orgánov (plyn, elektrika, voda...). Ak sa všetky potrebné strany vyjadrili, nasleduje žiadosť o stavebné povolenie.
V prípade jednoduchších rekonštrukcií (výmena strešnej krytiny, výmena ústredného kúrenia, elektroinštalácie) je potrebné len ohlásenie, ale aj v tomto prípade závisí čo všetko sa ide robiť. Preto odporúčame zákazníkom, aby aj toto riešili s odborne spôsobilými osobami, ktoré vedia čo treba/netreba a hlavne kam sa obrátiť, aby vybavovanie potrebných dokumentov netrvalo dlhšie ako samotná rekonštrukcia.
Spoločnosť AD buildings s.r.o. - špecialisti na rekonštrukcie domov, bytov, realizáciu interiérov aj exteriérov
autor: Lukáš
Jun 4, 2021