Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Rekonštrukcia domu

Prestavba starého domu: Čo treba vedieť

Hľadáte staviteľa na rekonštrukciu domu? V tejto kategórii máme 19235 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Rekonštrukcia domu

Prestavba starého domu: Čo treba vedieť

Dajte svojmu domovu nový život, od doplnkov a energetickej efektívnosti až po zmeny v usporiadaní.

Či chcete alebo nie starý dom potrebuje prestavbu, aby sa predĺžila jeho životnosť a obývateľnosť na dlhšie obdobie. Stojí to za to, ak má na to stavba a umiestnenie domu potenciál.

Nemusíte sa vzdávať svojich predstáv, ale je tu veľa toho, čo musíte vedieť, ak sa chystáte na veľkú renováciu. Niekedy to znamená zasiahnuť až do konštrukcie domu. A čo je často nevyhnutné renovovať, je elektrické vedenie, vodovodné potrubie, kúrenie a chladenie, ako aj izolácia – to je kľúčom k zaisteniu efektívneho a bezpečného bývania. A keďže pri zásahu do múrov je potrebná odbornosť, nespoliehajte sa na svojpomocnú prácu a radšej si najmite profesionálov. 

Ak je dom starý päťdesiat rokov, prípadne viac, a je v ňom viacero výrazných originálnych architektonických prvkov, možno ich budete chcieť zachovať. Jednou možnosťou je vymeniť niektoré prvky, ako sú napríklad korunové lišty. Výmeny alebo úpravy takýchto detailov sa môže ujať váš dodávateľ.

Pri domoch, ktoré majú historický status môže byť obmedzenie pri zásahoch do pôvodnej stavby - najmä v exteriéri. Ak sú na dome napríklad dvojité okná, nemôžete ich nahradiť jednokrídlovými alebo pevnými oknami. Dokonca môžu byť obmedzené farby rámov a vzľad okien. Ak robíte prestavbu historického domu, musí sa brať do úvahy architektonický štýl. 

V našich končinách sa historické domy, štvrte a pamiatky riadia vyhláškou s pravidlami a predpismi, v ktorých sa podrobne uvádza, čo sa môže a čo nemôže robiť. Uprednostňuje sa napríklad oprava existujúcich krídel a rámov okien pred výmenou. Ak je však potrebné vymeniť okná, musia zodpovedať štýlu, materiálu, veľkosti skla, priečkam, profilu a obloženiu. Hliník, vinyl alebo iné obkladové materiály sa nepovažujú za vhodné ako náhrada drevených šindľov. Pri tehlovej stavbe sa odporúča výmena za materiály, ktoré majú čo najbližšie k originálu.

Rozloha starého domu a pozemok okolo neho určuje, o akú plochu môžete dom rozšíriť. Miestne územné zákony určujú, ako blízko k prednej časti pozemku a susedným pozemkom môže byť dom rozšírený. 

Ak nemáte dostatok miesta na rozšírenie domu, môžete pristavať nové podlažie alebo rozšíriť priestory na úrovni suterénu. Overte si, či to umožňuje vaše miestne územné plánovanie, berúc do úvahy celkovú rozlohu nehnuteľnosti.  

  • V prípade potreby viacerých izieb a kúpeľní môžete rozšíriť existujúce podkrovie alebo pridať jedno prípadne dve podlažia.
  • Vyvýšenie strechy a pridanie nosných konštrukcií, ako sú väzníky, si bude vyžadovať aj výmenu strechy.
  • Suterén ponúka ešte viac obývateľného priestoru. Ak je strop nízky, zvážte podchytenie, vykopanie a naliatie nových základov a pätiek. Nezabudnite, že suterén musí byť tiež chránený pred vlhkosťou.

Aj keď prístavba domu môže byť lacnejšia ako výstavba nového, bude pravdepodobne potrebné presmerovať vodovodné potrubie a elektroinštaláciu (napríklad v prípade novej kuchyne alebo premiestnenia vane). Ak sú odstránené nosné steny, bude zrejme potrebné presmerovať existujúce rozvody vody, plynu, potrubia a elektrického vedenia. Vyžaduje sa určitý druh vystuženia, napríklad stropné nosníky alebo zvislé podpery.

Staršie domy majú často pôdorysy, ktoré v dnešnej dobe už nemusia byť komfortné, napríklad môžu mať príliš malé alebo nesúmerne rozložené miestnosti. Niekedy stačí jednoducho zmeniť usporiadanie existujúceho priestoru.
V dnešnej dobe sa kuchyne často prepájajú s obývacou izbou, vrátane jedálenského kúta. Staré domy obvykle nemali kúpeľne na prvom poschodí. K ďalšiemu kroku k modernizácii preto patrí práčka a sušička, ktorá bude bližšie k spálni na poschodí alebo suterén na izbu pre hostí.

Modernizácia mechaniky domu

Elektrická energia 

Jedna rozvodová skriňa nemusí stačiť, najmä ak je k dispozícii len niekoľko zásuviek, ktoré sa môžu použiť na ťažšie spotrebiče, viac svetiel a nový vzduchotechnický systém, ktorý zvyšuje záťaž zosilňovačov a obvodov. Vykonanie auditu alebo inšpekcie s profesionálnym elektrikárom pomôže určiť, čo je potrebné inovovať. 

Podľa príručiek ak ističe často vypadávajú, obráťte sa na elektrikára alebo príslušného odborníka, aby zistili zdroj preťaženia namiesto výmeny ističa alebo poistky s väčšou kapacitou.

Inštalatérske práce

Prístavba kúpeľne, vane, sprchy a dokonca aj umývadla navyše nemusí vyžadovať iba premiestnenie potrubia, ale tiež zohľadnenie existujúceho tlaku vody v domácnosti. Zosilnenie prívodného potrubia z hlavnej kanalizácie do vášho domu nie je lacné, ale zabezpečí dobrý prietok vody v celom dome.

V starších domoch je tiež dobré zabezpečiť, aby v potrubí, ventiloch alebo vodovodných kohútikoch nebolo olovo. O tom, či je potrebné vymeniť ohrievač, rozhoduje vek existujúceho ohrievača teplej vody. Zvážte vysokoúčinné ohrievače bez nádrže - zaberajú menej miesta a sú efektívnejšie, pretože dodávajú teplú vodu podľa potreby.

Kúrenie, ventilácia a klimatizácia 

V závislosti od veku vykurovacích a chladiacich systémov bude možno nutné jednotky vymeniť, aby sa zvýšila ich účinnosť. Dimenzovanie sa počíta podľa štvorcových metrov; niekedy sú potrebné dve alebo viac vykurovacích/chladiacich telies a klimatizácie. Užitočné je aj zónovanie priestorov, aby ste mohli uzavrieť oblasti domu, ktoré sa nemusia stále využívať. 

Zvyšovanie energetickej účinnosti

Mnoho starých domov nie je dobre izolovaných, čo môže vytvárať prievan a veľké tepelné straty. Berte do úvahy vek strechy a uistite sa, či je v dobrom stave. Existuje niekoľko spôsobov, ako pridať izoláciu do podkrovia alebo na steny. Izolácia je založená na hodnotách R (tepelný odpor).

Prirodzene, čím vyššia je hodnota R, tým je lepšia (najvyšší počet je 45, hodnotený na vákuovo izolovaných paneloch). V historických domoch môže energetický audítor otestovať energetickú účinnosť domu. Pamiatkové úrady väčšinou odporúčajú, aby ste pred pridaním izolácie alebo iných rozsiahlych prác najskôr zvážili menej invazívne opravy stien alebo striech.

Druhy izolácie 
  • Sklolaminát sa nachádza vo väčšine domov. Dodáva sa ako plsť a zvitky.
  • Celulózová izolácia je starší typ izolácie, ktorý sa zvyčajne vkladá do dutín steny a zodpovedá štruktúre, ktorú izoluje.
  • Injekčná pena je cenovo najdrahšia. Je ohňovzdorná a nezadržiava vodu.

Vymeňte okná

Zvážte výmenu okien za okná, ktoré sú v súlade s energetickou účinnousťou. Niektoré možnosti sú drevo, vinyl, hliník pokrytý drevom vo vnútri a sklolaminát. Dôležité funkcie, ktoré treba hľadať: 

  • nízka emisivita s kovovými povrchmi, ktoré umožňujú oknám skôr odrážať ako absorbovať teplo
  • dvojité alebo trojité tabule
  • plynom plnené (argónový alebo kryptónový plyn) medzi zasklenými vrstvami na zlepšenie tepelnej izolácie a pomalý prenos tepla

Zachovanie drevenej podlahy

Možno máte šťastie a vašu podlahu máte z originálneho tvrdého dreva. Podlahy je možné upravovať. Žltnutie, ktoré často vzniká pri prírodných polyuretánových povrchových úpravách v dôsledku vystavenia slnečnému žiareniu alebo poškodenia vodou, sa dá ľahko vyriešiť brúsením a povrchovou úpravou. Ak sú dosky príliš začiernené, je vhodné ich vymeniť, rovnako ako zvlnené dosky.  

autor: Lukáš

Jun 4, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 19235 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Filip K.

Firma
Bratislava
5,0

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.)...Zobraziť viac

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 16 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

#
#
#
Zadať dopyt

Gerhard L.

Firma
Bratislava
5,0

Interierový dizajn a návrh interiéru

Projekčná činnosť | Návrh rodinných domov | Projekty na Slovensku | Projekty v Rakúsku Tlmočenie a prekladateľské služby - nemecký jazyk Architektonické...Zobraziť viac

Projekčná činnosť | Návrh rodinných domov | Projekty na Slovensku | Projekty v Rakúsku Tlmočenie a prekladateľské služby - nemecký jazyk Architektonické štúdie ✓ Projekt na stavebné povolenie ✓ Realizačné projekty a detaily ✓ Vizualizácie interiérov a exteriérov ✓ Zabezpečenie projekt. dokument. profesii ✓ Komunikácia s príslušnými úradmi ✓

#
#
#
Zadať dopyt

Vladimír P.

Firma
Žilinský kraj
5,0

Murárske práce, murár

Vyučený ako murár, práca s montážou okien, dverí, Fasád, Šalungou, Murárčiny, Maliarské práce. Rôzne výstavby/opravy a rôznych projektov. Sieťky, omietky....Zobraziť viac

Vyučený ako murár, práca s montážou okien, dverí, Fasád, Šalungou, Murárčiny, Maliarské práce. Rôzne výstavby/opravy a rôznych projektov. Sieťky, omietky. Montáž ako aj rovnako demontáž rôznych druhou stav. Prác. Montáž/demontáž/úprava čistenie Klimatizácii do obytných aj neobytných priestorov..

#
#
#
Zadať dopyt

Roman H.

Firma
Bratislava
5,0

Výroba nábytku

Poslednych 26 rokov sa venujem dizajnu, interierovym dekoraciam a vyrobe nabytku. Snazim sa pochopit a realizovat priania klientov ..Mam...Zobraziť viac

Poslednych 26 rokov sa venujem dizajnu, interierovym dekoraciam a vyrobe nabytku. Snazim sa pochopit a realizovat priania klientov ..Mam skusenosti s dizajnovym software AutCAD, PYTHA a 3D studio MAX. Nabytok vyrabame podlsa vlastnych dizajnov, ale aj na zaklade klientovych navrhov.

#
#
#
Zadať dopyt

Dominik K.

Firma
Ružomberok
4,9

Pokládka dlažby a obkladov

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som...Zobraziť viac

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som vyučený murár. Všetko prispôsobím podľa priania zákazníka. Cena práce po dohode

#
#
#
Zadať dopyt

Lukáš M.

Firma
Stupava
4,9

Pokládka dlažby a obkladov

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio. Ponúkam Vám murárske služby viac info po tel.alebo po osobnej obhliadke. Pri osobnej obhliadke...Zobraziť viac

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio. Ponúkam Vám murárske služby viac info po tel.alebo po osobnej obhliadke. Pri osobnej obhliadke poprosím co najmenej osôb. Z dôvodu covid 19.

#
#
#
Zadať dopyt

Peter S.

Firma
Bratislava
4,9

Maliarske práce, maliar

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie...Zobraziť viac

37 ročný, flexibilný mladý muž,zo 14 ročnými skúsenosťami zo zahraničia,stavebnou priemyslovkou, certifikáty na zateplovanie (domov, bytov), rekonštrukcie podkroví, kompletné rekonštrukcie bytov, domov,maľovanie a natieranie, špecializácia a certifikáty na štukove omietky (caparol)z dodržiavania všetkých technologických postupov a patričných vyhlášok.Teším sa na vašu spoluprácu

#
#
#
Zadať dopyt

Peter K.

Firma
Nové Zámky
4,9

Maliarske práce, maliar

Naša firma ponúka: Predaj,pokládka podlahových krytín -Laminátové podlahy -Lepenie vinylovej podlahy -Lepenie PVC pásov -Celoplošne lepenie koberca v pásoch - Lepenie kobercových štvorcov...Zobraziť viac

Naša firma ponúka: Predaj,pokládka podlahových krytín -Laminátové podlahy -Lepenie vinylovej podlahy -Lepenie PVC pásov -Celoplošne lepenie koberca v pásoch - Lepenie kobercových štvorcov - Nivelizácia podlahy -Malovky,stierky,tapety

#
#
#
Zadať dopyt

Vladimír P.

Firma
Trenčín
4,8

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Sme spoľahlivá stavebná firma ktorá si zakladá na kvalitnom prevedení našich prác a služieb ktoré ponúkame. Realizujeme výstavby domov na kľúč,...Zobraziť viac

Sme spoľahlivá stavebná firma ktorá si zakladá na kvalitnom prevedení našich prác a služieb ktoré ponúkame. Realizujeme výstavby domov na kľúč, elektroinštalačné práce, maliarske práce, návrh a výroba nábytku na mieru, sadrokartónové práce, terénne úpravy okolo domu, strechy, skrátka od A po Z čo sa týka stavebníctva. Používame prvotriedne materiály a ponúkame dlhoročné skúsenosti. U nás budete mať všetko z jednej ruky !

#
#
#
Zadať dopyt

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce, murár

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a...Zobraziť viac

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,7

Murárske práce, murár

Sme malá stavebná spoločnosť http://**** ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť...Zobraziť viac

Sme malá stavebná spoločnosť http://* ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

#
#
#
Zadať dopyt

Roman L.

Firma
Bratislava
4,7

Maliarske práce, maliar

Som maliar,murar.Viac ako 8rokov skúsenosti. Malovanie,tapetovsnie,uprava stien,murarske murárske práce a velo ineho.Robim aj ine stavebne práce po dohode.

#
#
#
Zadať dopyt

Ladislav G.

Živnostník
Bratislava
4,7

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Všetko pre spokojnost zákazníka. Pracovity svedomity pracujem 20 rokov zo zakaznikom sa vzdy viem dohodnut. Venujem sa prevazne murarskym pracam malovaniu stirkovaniu.

#
#
#
Zadať dopyt

Peter P.

Firma
Bitarová
4,7

Maliarske práce, maliar

Zaoberáme sa obnovou domov, bytov, priemyselných objektov a komerčných priestorov v exteriéri a interiéri. Sme profesionáli, ktorí odvádzajú 100% prácu...Zobraziť viac

Zaoberáme sa obnovou domov, bytov, priemyselných objektov a komerčných priestorov v exteriéri a interiéri. Sme profesionáli, ktorí odvádzajú 100% prácu a držia slovo. Pomáhame firmám a ľuďom, aby sa vo svojich domovoch cítili lepšie, bezpečnejšie a zdravšie. Radi pomôžeme aj vám, kontaktujte nás.

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš C.

Živnostník
Holice
4,6

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj...Zobraziť viac

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

#
#
#
Zadať dopyt

Lukáš V.

Živnostník
Galanta
4,6

Murárske práce, murár

snazim.sa robit pracu najlepsie ako sa da a na profesionalnej urovni som viuceny v odbore murar obkladac , disponujem...Zobraziť viac

snazim.sa robit pracu najlepsie ako sa da a na profesionalnej urovni som viuceny v odbore murar obkladac , disponujem certifikatom na velkoroZmerove obklady a maloformatove obklady od firiem,murexin a mapei

#
#
#
Zadať dopyt

Ladislav H.

Živnostník
Podolie
4,6

Oprava strechy

Realizácia hydroizolácie, oprava a servis šikmých a plochých striech.Výkopové a zemné práce Rekonštrukcie bytov, jadier, kúpeľní, domov. Maliarske, natieračské, murárske, obkladacie, Pokládka...Zobraziť viac

Realizácia hydroizolácie, oprava a servis šikmých a plochých striech.Výkopové a zemné práce Rekonštrukcie bytov, jadier, kúpeľní, domov. Maliarske, natieračské, murárske, obkladacie, Pokládka zámkovej dlažby.vypratavanie domov bytov pivníc garáží stodol zahrad a iných v rôznych plôch.pre viac informácií ma kontaktujte.

#
#
#
Zadať dopyt

Stanislav P.

Firma
Dunajská Lužná
4,6

Murárske práce, murár

Dobrý deň, Poskytujeme profesionálne služby v stavebnom odvetvií ako napríklad: stavba rodinných domov na kľúč, kompletná rekonštrukcia bytov , inštalačné prace,...Zobraziť viac

Dobrý deň, Poskytujeme profesionálne služby v stavebnom odvetvií ako napríklad: stavba rodinných domov na kľúč, kompletná rekonštrukcia bytov , inštalačné prace, exteriérové a záhradnícke prace . Týmto prácam sa venujeme vyše 10 rokov so stabilným tímom skúsených majstrov a odborníkov. Velmy radi Vám vieme poskytnúť poradenstvo v stavebnom sektore. Tešíme sa na každú spoluprácu z budúcimi klientami.

#
#
#
Zadať dopyt

Henrich R.

Firma
Nová Dedinka
4,6

Rekonštrukcia bytu, prerábka bytu

Sme partia remeselníkov ako murár, obkladač, maliar, sadrokartónista, vodár, kúrenár, elektrikár. Robíme kompletné rekonštrukcie bytov, bytových jadier, elektroinštalačné a vodoinstalačné...Zobraziť viac

Sme partia remeselníkov ako murár, obkladač, maliar, sadrokartónista, vodár, kúrenár, elektrikár. Robíme kompletné rekonštrukcie bytov, bytových jadier, elektroinštalačné a vodoinstalačné práce. Montujeme alarmy, kamerové systémy, elektrické kúrenia, fotovoltaické panely. Robíme kompletné kúrenárske a vodoinstalačné práce, montujeme bojlery, solárne panely, montujeme plynové kotly. Všetok elektroinštalačný a vodoinstalačný materiál vrátane kotlov a vyhrievaných telies a panely na solár a fotovoltaiku vieme dodať. Maľujeme, stierkujeme, robíme sádrokartóny, murujeme, obkladáme a dlaždíme, robíme nivelačky a potery. Pokladáme parkety, montujeme zárubne a dvere. Zabezpečujeme kompletný dovoz materiálu a vývoz stavebného odpadu. PS: kompletná rekonštrukcia bytov a rodinných domov "na kľúč", upratovanie s našou upratovačku máte Grátis.

#
#
#
Zadať dopyt

Richard Č.

Živnostník
Bratislava
4,4

Maliarske práce, maliar

Profesionálne Maľovanie stierkovanie a Sadrokarton bytov domov kancelárii nebytových priestorov - dekoratívne úpravy stien magnetické a popisovatelne steny mám dlho...Zobraziť viac

Profesionálne Maľovanie stierkovanie a Sadrokarton bytov domov kancelárii nebytových priestorov - dekoratívne úpravy stien magnetické a popisovatelne steny mám dlho ročne skúsenosti v odbore základ je robiť podstivo remeslo. Som preškolený firmou Rigips technická akadémia a firmou Caparol dekoratívne steny a omietky.

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Rekonštrukcia domu

Nízka cena7 500,00 €/kpl
Priemerná cena13 180,00 €/kpl
Vysoká cena21 000,00 €/kpl

Pošlite dopyt 19235 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte staviteľa na rekonštrukciu domu? V tejto kategórii máme 19235 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt