Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vzduchotechnika

Príčiny vysokej vlhkosti v domácnosti

Hľadáte technika na vzduchotechniku? V tejto kategórii máme 13 589 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Príčiny vysokej vlhkosti v domácnosti
Vzduchotechnika

Príčiny vysokej vlhkosti v domácnosti

Príčin vlhkosti v dome môže byť viacero, pričom niektoré sa dajú odstrániť ľahšie, a u iných to môže byť zložitejšie. Aj v prípade, že sa presťahujete do nového domu, sa môže stať, že v interiéri sa vám zdá byť veľmi dusno. Klimatizácia funguje dobre, preto vzniká otázka, prečo je v dome tak vysoká vlhkosť.

Aby ste problém vyriešili čo najskôr, a tak zabránili ďalším, je potrebné zistiť príčinu.

Kedy však ide o vysokú vlhkosť?

Ideálna vnútorná relatívna vlhkosť vzduchu by mala byť medzi 30% a 50% – vlhkosť nad 50% sa považuje za vysokú. Vysoká úroveň vlhkosti už môže spôsobovať diskomfort, zdravotné problémy a dokonca môže spôsobiť ďalšie problémy v domácnosti. Nadmerná vlhkosť vyvolá kondenzáciu na oknách, toaletných nádržiach a potrubiach.

Kondenzácia nastáva pri kontakte teplého a vlhkého vzduchu s chladnými povrchmi, a pary vo vzduchu sa tak premenia na tekutú vodu. Stopy vlhkosti sa môžu rozšíriť na stropy a steny, spôsobiť nežiaduce sfarbenie a vznik plesní.

Ďalším následkom je odlupovanie farby a vŕzganie alebo deformácia podlahových dosiek. Vysoká úroveň vlhkosti vzduchu má v konečnom dôsledku mnoho rôznych príčin: podnebie, každodenné činnosti a zlé vetranie. 

Podnebie ovplyvňuje úroveň vlhkosti vo vašej domácnosti

Podnebie môže prispievať k vysokej vlhkosti v dome. Ak je vonku výnimočne vlhko, je pravdepodobné, že v interiéri bude dusno. Meniace sa ročné obdobia a teplota môžu byť významnými faktormi pre zvyšovanie vnútornej vlhkosti vzduchu a hlavným vinníkom nekomfortného prostredia.

Každodenné činnosti, ako je varenie, umývanie, sprchovanie a mnohé iné jednoduché aktivity môžu ovplyvňovať úroveň vlhkosti. Varenie a prevádzka umývačky riadu vypúšťa viac vodnej pary do vzduchu v kuchyni. Dlhé, horúce sprchy dodávajú kúpeľni veľa vlhkosti. Vetranie priestorov otvorením okna alebo inštalácia odsávacieho ventilátora môže znížiť hladinu vlhkosti. Profesionál môže prispôsobiť niektoré spotrebiče, ako sú sušičky bielizne a kachle, na odvetrávanie mimo domu.

Príčinou úniku vlhkosti môžu byť i netesnosti a trhliny vo vodovodnom systéme. Je dôležité často kontrolovať praskliny a koróziu potrubí. Zistenie úniku v počiatočnom štádiu by mohlo zabrániť poškodeniu vodou, zatuchnutému zápachu a možnému množeniu plesní. Aj keď niektoré úniky možno ľahko zistiť, pri iných to tak nemusí byť. Hľadajte sfarbenie steny, oduté farby alebo tapety, zvuk kvapkania alebo zatuchnutý zápach.

Do domu môže prenikať vlhkosť z pôdy pod vaším domom

Vlhkosť môže prechádzať cez pôdu pod základy vášho domu. Vzniká tak riziko, pretože v základoch domu sa pravdepodobne budú hromadiť podzemné vody a dažde. Suterény môžu byť vlhké v dôsledku nedostatočnej izolácie a keď nemajú okná, môže to viesť k ďalším problémom.

Ak žijete v oblasti s častými zrážkami, zaistite, aby žľaby a zvody boli funkčné a dažďová voda smerovala smerom od domu. Profesionálne namontované markízy umiestnené nad oknami a dverami sú vynikajúcim spôsobom, ako tiež udržať vodu mimo domu.

Slabé vetranie alebo chýbajúci ventilačný systém

Primerané vetranie môže pomôcť regulovať hladinu vlhkosti v domácnosti, čo ovplyvňuje zdravie a štruktúru domu. Ak je vo vašom dome vysoká vlhkosť, často je za tým nedostatočné vetranie. Ak máte podozrenie, že to je dôvod vašich nepríjemných pocitov alebo dokonca zdravotných problémov (vysoká vlhkosť vzduchu v interiéri môže viesť k problémom s dýchaním), prvým krokom je otvorenie okien a dlhodobo ich udržiavať otvorené, najmä v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, ako kúpeľne a kuchyne. Zvážte tiež odbornú inštaláciu ventilačného systému.

Vaša sieťová jednotka môže byť príliš veľká

Väčšie nemusí vždy znamenať lepšie. Nadrozmerné okno alebo centrálna jednotka striedavého prúdu môžu byť príčinou nadmernej vlhkosti v domácnosti. Cievka výparníka nachádzajúca sa vo vnútri klimatizačnej jednotky slúži ako odvlhčovač vzduchu a pri behu odvádza vlhkosť zo vzduchu. Ak je však jednotka príliš veľká, môže ochladiť miestnosť alebo celú domácnosť príliš rýchlo a v horúcom dni môže bežať iba 10 až 15 minút, než sa náhle vypne. Na správne odvlhčenie domácnosti je potrebný dlhší čas.

autor: Dagmar

Jun 28, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 16 627 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0

Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomas H.

Firma
Šaštín-Stráže
4,9

Elektrikár

Dobrý deň, pred rokom som sa vrátil z Londýna a pomalí sa zapracovavam na domácej pôde. Robil som v zahraničí veľmi podobnú prácu ako ponúka aplikácia Wilio. Údržbár v dáta centre, rôznych budovách, taktiež programátor inteligentného osvetlenia systemov Lutron, Eaton, a Prolojik. Pracoval so. Aj v stolárskej dielni, oprava elektroniky v oblasti osvetlenia, Mam rad všetky remeslá, opravy vodoinštalačné práce, klimatizácie...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ľubomír O.

Firma
Bratislava
4,8

Inštalácia / oprava klimatizácie

Inštalácie a servis klimatizačných zariadení, rekuperácií a tepelných čerpadiel. Som certifikovaný chladiar - vystavim protok o vykonaní servisu. Za sebou stovky odservisovaných a inštalovaných klimatizácií.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš C.

Firma
Holice
4,5

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin L.

Firma
Bratislava
4,4

Vodoinštalácia

Dobrý deň. V prípade že máte akýkoľvek problém s vodoinštaláciou, alebo kanalizáciu, kedykoľvek ma kontaktujte. Pracujem vo večerných hodinách,víkendy a sviatky sú samozrejmosťou.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Vzduchotechnika

Nižšia cena263,00 €/zariadenie
Priemerná cena404,00 €/zariadenie
Vyššia cena517,00 €/zariadenie

Pošlite dopyt 16627 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte technika na vzduchotechniku? V tejto kategórii máme 13 589 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt