Pozor, nepomýľte sa. Existujú ešte aj drobné stavby. Rozdiel je v tom, že na drobné stavby stačí iba ohlásenie na stavebný úrad. Stavebné povolenie nepotrebujete. Sú to doplnkové stavby k hlavnej stavbe a patria sem napríklad komory, šopy, hospodárske budovy, priestory na skladovanie, prípadne malé stavby určené na oddych a rekreáciu, sauny, kočikárne, oplotenia a rôzne rozkopávky pri prípojkách. Jednoduché stavby sú niečo úplne iné a aj tento pojem je presne definovaný v stavebnom zákone.
Čo sú teda jednoduché stavby
Medzi jednoduché stavby patria bytové budovy, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 300 m2, majú jedno nadzemné podlažie, môžu mať aj jedno podzemné podlažie a podkrovie, stavby na individuálnu rekreáciu, prízemné stavby a stavby zariadenia staveniska, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a výšku 15 m, podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a hĺbka 6 m.
Dokumentácia a projekt
Ak sa už teda rozhodnete pre stavbu svojho vysnívaného bývania, rozhodne budete potrebovať projektovú dokumentáciu. A nielen vy, túto dokumentáciu bude od vás vyžadovať aj stavebný úrad vo forme prílohy k žiadosti o stavebné povolenie.
Projektová dokumentácia je v podstate rozsiahla množina schém a výkresov, ktorú dopĺňa textová časť. Definuje neskoršiu stavbu do najmenších podrobností. Obsahuje detailný opis, tvar, výzor, funkčnosť a prakticky všetko, čo by ste mali poznať a vedieť na zdarnú realizáciu projektu.
Požiadavky na projektovú dokumentáciu nie sú v zákone presne dané. Každý projekt je iný, jedinečný a špecifický a vzhľadom na to aj výsledná projektová dokumentácia býva často vypracovaná v rôznej kvalite. Všetko závisí od snahy projektanta, stavebného úradu, hlavne však od investora a finančných prostriedkov, ktoré je ochotný do projektovej dokumentácie investovať.
Šetrenie však nie je absolútne namieste, naopak, projektová dokumentácia by mala byť spracovaná pokiaľ možno čo najpodrobnejšie. Vtedy existuje najväčšia šanca, že sa pri samotnej realizácii nevyskytnú nepredpokladané a neočakávané chyby, ktoré by mohli neskôr v budúcnosti celú stavbu úplne znehodnotiť, prípadne kvôli reklamáciám a vynúteným opravám neúmerne predražiť.
Ako si zaobstarať projektovú dokumentáciu
Najjednoduchšia, hlavne však najlacnejšia možnosť, ako si zabezpečiť projektovú dokumentáciu, predstavuje jej zabezpečenie prostredníctvom firiem, ktoré sa zaoberajú presne touto činnosťou, doplnenou stavbami na kľúč. Tie majú k dispozícii desiatky, ak nie stovky projektov, z ktorých si môžete vyberať. Výhodou je už spomínaná cena, ale napríklad aj rýchlosť (projekt máte k dispozícii okamžite), nevýhodou je, že tento projekt nebudete mať ako jediní. Jednoducho sa budete musieť zmieriť s tým, že váš dom nebude unikátny a jedinečný.
Ak by ste však trvali na tom, že chcete mať niečo špecifické, môžete to mať. Navštívte projektantské kancelárie a dajte si vypracovať projekt presne na mieru a podľa vašich požiadaviek. V tomto prípade rátajte s tým, že celé to potrvá oveľa dlhšie. S povereným projektantom si budete musieť pravdepodobne naplánovať niekoľko schôdzok, aby ste si navzájom odsúhlasili všetky navrhnuté, naplánované a požadované detaily. Okrem časového aspektu musíte rátať oproti štandardným projektom aj s oveľa vyššími výdavkami.
O niečo lacnejšie riešenie predstavuje projektant, ktorý nepracuje pre veľké projektantské domy, ale funguje ako samostatne zárobkovo činná osoba so všetkými potrebnými povoleniami, ktoré na výkon svojej živnosti potreboval predložiť a ktoré aj získal. Časovo možno neušetríte, finančne by sa vám to mohlo vyplatiť o trochu viac.
Dôležité je zorientovať sa na trhu, porovnať ponuku, možnosti a ceny. Ak sa rozhodnete pre svoj vlastný projekt, overte si buď kanceláriu, alebo konkrétneho projektanta. Nevezmite prvú a najlacnejšiu ponuku. Od kvalitne vypracovanej projektovej dokumentácie môže totiž závisieť doslova vaša strecha nad hlavou.
autor: Marián
Mar 22, 2022