Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Projekty domov

Projektová dokumentácia – cesta k vášmu bývaniu

Hľadáte projektanta na projekty domov? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Projektová dokumentácia – cesta k vášmu bývaniu
Projekty domovProjektová dokumentácia – cesta k vášmu bývaniu

Každý človek túži po vlastnom bývaní a každému vyhovuje niečo iné. Ak sa potrebujete vymaniť zo šede mesta, nestačia vám hotové domy niekde v radovej zástavbe a túžite po svojom vlastnom rodinnom domčeku, na jeho stavbu budete potrebovať projektovú dokumentáciu na jednoduchú stavbu.

Pozor, nepomýľte sa. Existujú ešte aj drobné stavby. Rozdiel je v tom, že na drobné stavby stačí iba ohlásenie na stavebný úrad. Stavebné povolenie nepotrebujete. Sú to doplnkové stavby k hlavnej stavbe a patria sem napríklad komory, šopy, hospodárske budovy, priestory na skladovanie, prípadne malé stavby určené na oddych a rekreáciu, sauny, kočikárne, oplotenia a rôzne rozkopávky pri prípojkách. Jednoduché stavby sú niečo úplne iné a aj tento pojem je presne definovaný v stavebnom zákone.

Čo sú teda jednoduché stavby

Medzi jednoduché stavby patria bytové budovy, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 300 m2, majú jedno nadzemné podlažie, môžu mať aj jedno podzemné podlažie a podkrovie, stavby na individuálnu rekreáciu, prízemné stavby a stavby zariadenia staveniska, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a výšku 15 m, podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a hĺbka 6 m.

Dokumentácia a projekt

Ak sa už teda rozhodnete pre stavbu svojho vysnívaného bývania, rozhodne budete potrebovať projektovú dokumentáciu. A nielen vy, túto dokumentáciu bude od vás vyžadovať aj stavebný úrad vo forme prílohy k žiadosti o stavebné povolenie.

Projektová dokumentácia je v podstate rozsiahla množina schém a výkresov, ktorú dopĺňa textová časť. Definuje neskoršiu stavbu do najmenších podrobností. Obsahuje detailný opis, tvar, výzor, funkčnosť a prakticky všetko, čo by ste mali poznať a vedieť na zdarnú realizáciu projektu.

Požiadavky na projektovú dokumentáciu nie sú v zákone presne dané. Každý projekt je iný, jedinečný a špecifický a vzhľadom na to aj výsledná projektová dokumentácia býva často vypracovaná v rôznej kvalite. Všetko závisí od snahy projektanta, stavebného úradu, hlavne však od investora a finančných prostriedkov, ktoré je ochotný do projektovej dokumentácie investovať.

Šetrenie však nie je absolútne namieste, naopak, projektová dokumentácia by mala byť spracovaná pokiaľ možno čo najpodrobnejšie. Vtedy existuje najväčšia šanca, že sa pri samotnej realizácii nevyskytnú nepredpokladané a neočakávané chyby, ktoré by mohli neskôr v budúcnosti celú stavbu úplne znehodnotiť, prípadne kvôli reklamáciám a vynúteným opravám neúmerne predražiť. 

Ako si zaobstarať projektovú dokumentáciu

Najjednoduchšia, hlavne však najlacnejšia možnosť, ako si zabezpečiť projektovú dokumentáciu, predstavuje jej zabezpečenie prostredníctvom firiem, ktoré sa zaoberajú presne touto činnosťou, doplnenou stavbami na kľúč. Tie majú k dispozícii desiatky, ak nie stovky projektov, z ktorých si môžete vyberať. Výhodou je už spomínaná cena, ale napríklad aj rýchlosť (projekt máte k dispozícii okamžite), nevýhodou je, že tento projekt nebudete mať ako jediní. Jednoducho sa budete musieť zmieriť s tým, že váš dom nebude unikátny a jedinečný.

Ak by ste však trvali na tom, že chcete mať niečo špecifické, môžete to mať. Navštívte projektantské kancelárie a dajte si vypracovať projekt presne na mieru a podľa vašich požiadaviek. V tomto prípade rátajte s tým, že celé to potrvá oveľa dlhšie. S povereným projektantom si budete musieť pravdepodobne naplánovať niekoľko schôdzok, aby ste si navzájom odsúhlasili všetky navrhnuté, naplánované a požadované detaily. Okrem časového aspektu musíte rátať oproti štandardným projektom aj s oveľa vyššími výdavkami.

O niečo lacnejšie riešenie predstavuje projektant, ktorý nepracuje pre veľké projektantské domy, ale funguje ako samostatne zárobkovo činná osoba so všetkými potrebnými povoleniami, ktoré na výkon svojej živnosti potreboval predložiť a ktoré aj získal. Časovo možno neušetríte, finančne by sa vám to mohlo vyplatiť o trochu viac. 

Dôležité je zorientovať sa na trhu, porovnať ponuku, možnosti a ceny. Ak sa rozhodnete pre svoj vlastný projekt, overte si buď kanceláriu, alebo konkrétneho projektanta. Nevezmite prvú a najlacnejšiu ponuku. Od kvalitne vypracovanej projektovej dokumentácie môže totiž závisieť doslova vaša strecha nad hlavou. 

autor: Marián

Mar 22, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 21 861 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Juraj T.

Firma
Nýrovce
5,0
Murárske práce

Som mladý ale velmi skúsený skoro vo všetkom. Môže to byť z dreva, železa, plast, sklo, betón, murárske práce ovládam perfektne, a všetko okolo domu, záhrada.,vyrábame aj záhradné domčeky a altánky na mieru. Veľmi rád poskytnem moje služby a skúsenosti.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Jana D.

Živnostník
Žarnovica
5,0
Interiérový dizajn

Artist and architect. Professional interior design practice since 2016. I offer full package of services, including architectural and interior modelling, visualisations, drawings, projects for building permission, as well as creating artistic decorations, painting, lighting, wall hangings etc. I enjoy all kind of unsual and challeging solutions for architecture!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Ján P.

Živnostník
Bratislava
5,0
Interiérový dizajn

Vyštudovaný architekt a scénograf s viac ako 10 ročnou praxou v navrhovaní a realizovaní množstva objektov a inštalácií. Vo voľnom čase rád pomôžem s roznymi typmi úloh a manuálnych prác.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Gerhard L.

Firma
Bratislava
4,9
Interiérový dizajn

Projekty rodinných domov | inžinierska a manažérska činnosť | Rakúsko & Slovensko Architektonické štúdie ✓ Projekt na stavebné povolenie ✓ Realizačné projekty a detaily ✓ Vizualizácie interiérov a exteriérov ✓ Zabezpečenie projekt. dokument. profesii ✓ Komunikácia s príslušnými úradmi ✓

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter M.

Firma
Senec
4,7
Upratovacie služby

Vykonávam pravidelné alebo jednorazové údržby na objektoch v Bratislave a blízkom okolí. Ponúkam nasledovné práce: ◦ kompletné upratovacie služby,◦ kompletné záhradnícke služby, ◦ starostlivosť o interiérové rastliny, ◦ projektovanie a realizáciu okrasných záhrad, ◦ realizáciu a servis automatických závlah, ◦ orezávanie stromov, strihanie stromov a živých plotov, ◦ čistenie zanedbaných pozemkov, ◦ zemné práce, dovoz zeminy, štrkov, pieskov, okrasného kameniva, ◦ rôzne iné práce v interiéroch a exteriéroch nehnuteľností. Prácam sa venujem od roku 2016 v minulosti som pôsobil na objekte administratívnej budovy BBC, momentálne so svojim tímom zabezpečujem údržbu pre bytový dom Na Križovatkách, bytové domy Jégeho Alej, bytový dom Dubravia a rôzne iné nehnuteľnosti v Bratislave. V spolupráci s pražiarňou kávy GORIFEE zabezpečíme pre vašu oslavu, event, svadbu, firemnú akciu či inú akciu zaujímavý kávový catering. Teším sa na spoluprácu s Vami.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

T S.

Firma
Trnava
4,2
Rekonštrukcia bytu

Kompletné extrierové a interiérové práce, obklady, dlažby, ploty, zateplenie fasády, malé stavby, malovky, prerábky bytov, vizualizácie, elektrika a pod.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Projekty domov

Nižšia cena800,00 €/projekt
Priemerná cena1 530,00 €/projekt
Vyššia cena3 700,00 €/projekt
Pošlite dopyt 21861 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte projektanta na projekty domov? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt