Čo od rekonštrukcie očakávate?
Základ vydarenej rekonštrukcie, to je splnenie pôvodných očakávaní. Práve preto je pred samotným začiatkom rekonštrukcie potrebné zamyslieť sa nad všetkými vašimi očakávaniami a ich reálnosťou. Taktiež by ste sa mali upriamiť nielen na estetickosť, ale aj funkčné využitie jednotlivých priestorov. Predtým, ako sa pustíte do akýchkoľvek prác, preskúmajte možnosti. Nakreslite si priestor, spíšte požiadavky, prelistujte katalógy, vyberte zariadenie, prípadne sa poraďte s bytovým architektom a dizajnérom.
V tomto kroku je taktiež potrebné ujasniť si aj rozsah rekonštrukcie. Je rozdiel či sa rozhodnete rekonštruovať dom ako celok alebo rekonštruovať len jednu konkrétnu miestnosť a taktiež aj požadovaný rozsah prác v danej miestnosti.
Pred zakomponovaním akýchkoľvek dispozičných a stavebných úprav si overte ich realizovateľnosť – napríklad možnosť posunutia alebo demolácie priečky, zväčšenie okna a podobne. Ak sa chystáte na rozsiahlu rekonštrukciu, požiadajte o pomoc s plánovaním odborníkov. Vypracovanie projektu rekonštrukcie uľahčí prácu a taktiež je súčasťou žiadosti o stavebné povolenie.
Koľko financií ste ochotný investovať?
Stanoviť si rozpočet, ktorý ste ochotný do rekonštrukcie investovať to je základ. Od neho sa následne odvíja celá rekonštrukcia – od jej rozsiahlosti, až po výber materiálov a jej realizáciu.
Pri plánovaní rekonštrukcie počítajte aj s istou finančnou rezervou. Pri prácach sa vždy môžu vyskytnúť aj neočakávané udalosti, ktoré bude potrebné riešiť. Vyhnite sa preto rozplánovaniu celého rozpočtu do posledného centu, ale nejakú jeho časť, ideálne 10 % si nechajte aj pre prípad núdze.
Ak vám príde odloženie financií bokom ako ich mrhanie, naplánujete si ich využitie na niečo, čo nie je nutnou požiadavkou vašej rekonštrukcie, ale urobilo by vám to radosť. Napríklad v prípade rekonštrukcie kúpeľne môže ísť o kúpu sušičky na prádlo. Ak tieto rezervné financie nebudete pri rekonštrukcii potrebovať, na záver si spravíte radosť malou odmenou. Ak financie počas rekonštrukcie využijete na nečakané udalosti nebudú vám chýbať, pretože rekonštrukciu je možné dokončiť aj bez nich.
Aké povolenia budete potrebovať?
Kým pri niektorých stavebných prácach nepotrebujete povolenie žiadne, na ďalšie postačuje oznámenie stavebnému úradu, pri rozsiahlejších úpravách budete musieť čakať na vydanie stavebného povolenia. Povinnosti, ktoré musíte pri rekonštrukcii splniť presne definuje stavebný zákon.
Ak máte pochybnosti o tom, či potrebuje práce súvisiace s prerábkou vášho domu ohlásiť alebo potrebujete stavebné povolenie, všetky potrebné informácie vám poskytnú na príslušnom stavebnom úrade. Zamestnanci stavebného úradu vás taktiež informujú aj o prílohách, ktoré bude k vašej žiadosti potrebné doložiť. Obchádzanie stavebného zákona sa pri rekonštrukcii rozhodne nevypláca, splňte si preto túto povinnosť skôr, ako sa pustíte do akýchkoľvek prác.
Zvládnete práce svojpomocne, alebo ich prenecháte na odborníkov?
Otázka, či sa pustiť do prác svojpomocne, alebo s pomocou odborníkov, je vždy tou najdiskutovanejšou. Pri svojpomocnej rekonštrukcii môžete ušetriť nejaké tie financie, ale nie vždy tomu musí byť tak. Najmä, ak nie ste veľmi zručný, svojpomocné práce vám môžu priniesť viac problémov, ako osohu a v konečnom dôsledku môžu vyjsť drahšie, ako keby ste ich od začiatku nechali na profesionálov. V tomto prípade si prípadné škody budete musieť hradiť sami, ale keby ich spôsobili odborníci, vyriešili by ste vzniknutý problém v rámci reklamácie.
Preto, ak si v niektorej stavebnej oblasti nie ste istý, nebojte sa osloviť skúsených remeselníkov. Ich výber si však dobre premyslite. Stavte na referencie a odporúčania od známych. Vyhnite sa spolupráci s remeselníkmi bez podpisu zmluvy. Správne formulovaná zmluva bude pre vás poistkou kvality odvedenia prác a pomôže k prípadnému riešeniu reklamácie.
Koľko času vám rekonštrukcia zaberie?
Pred začiatkom realizácie rekonštrukcie si spracujte plán prác, aby ste vedeli odhadnúť čas, ktorý vám rekonštrukcia zaberie. Pri spracovaní plánu, podobne ako pri rozpočte, nezabudnite pracovať aj s istou časovou rezervou.
Pri rozsiahlej rekonštrukcii starého domu musíte rátať s množstvom stavebných prác. Náročnosť takejto rekonštrukcie je niekoľko mesiacov, pokojne aj rok. Menšie rekonštrukcie, ako je napríklad rekonštrukcia kúpeľne, sa zmestia do jedného mesiaca.
Každý dom sa časom opotrebuje a vyžaduje si menšie či väčšie stavebné úpravy. Predtým, ako sa pustíte do akejkoľvek rekonštrukcie, je nutné si všetky práce dôkladne premyslieť. Zároveň treba myslieť aj na fakt, že zrekonštruovať celú miestnosť sa často oplatí viac, ako len vymeniť jej časť. Ak sa napríklad chystáte meniť sprchový kút v kúpeľni, zamyslite sa rovno nad stavom celej miestnosti. Nebude vhodné rovno vymeniť aj kachličky? Nie sú steny špinavé a zaplesnené?
Podobné odporúčanie platí aj pri rekonštrukcii starého domu. Vymeniť okná, všetky rozvody a ďalšie problémové časti sa oplatí viac ako zrekonštruovať jednu miestnosť.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka Ing. Vladimíra Hellebrandta zo spoločnosti VH Centrum
Na čo myslieť pri navrhovaní rozpočtu rekonštrukcie?
Na základe mojich dlhoročných praktických skúseností by som pri navrhovaní rozpočtu rekonštrukcie odporučil brať do úvahy aj prípadné „skryté komplikácie“. Aby som nehovoril vo všeobecnosti, spomeniem dva konkrétne prípady:
- Pri rekonštrukcii podlahy netreba zabudnúť na skutočnosť, že základová betónová platňa môže byť značne nerovná (viac ako 5 cm) a bude ju potrebné najskôr vyrovnať (nivelizačný alebo klasický poter) čo môže zvýšiť celkové náklady aj o 30%. Tento nedostatok je často vyskytuje pri rekonštrukcii panelákových bytov z 80 alebo 90-tych rokov minulého storočia. Laminátová podlaha sa samozrejme môže položiť aj na krivú betónovú platňu potom však treba počítať s rôznymi nemilými prekvapeniami ako napríklad, že sa nedajú otvoriť dvere, nábytok stojí krivo, podlaha vŕzga a podobne.
- Pri realizácii interiérových omietok sa zvyčajne počíta len s nákladmi na sieťku (stavebné lepidlo, Kleber) a natiahnutie omietky. Aj v tomto prípade je dobré najskôr zistiť či sú steny rovné a až potom robiť rozpočet. Vyrovnanie stien sanačnou omietkou je finančne náročná činnosť, ktorú je potrebné do rozpočtu zahrnúť.
Aké sú momentálne trendy v rekonštrukcii interiérov?
Trendom v rekonštrukcii starších domov a bytov je odstrániť všetky zbytočné priečky, ktoré nie sú nosné a nebudeme ich potrebovať. Tým sa vytvorí väčší otvorený priestor, ktorý sa dá dotvoriť pestrejšie a atraktívnejšie tak, aby sa v ňom majitelia nehnuteľností cítili lepšie. Príkladom takéhoto zväčšenia a prepojenia priestoru býva spojenie kuchyne a obývačky, ktoré vám umožní kontakt s rodinou či návštevou počas prípravy jedla.
Pri takomto väčšom otvorenom priestore je vhodné kombinovať steny s rôznou farebnosťou a štruktúrou (stará tehla alebo prírodný kameň) s klasickou interiérovou omietkou. Tí odvážnejší sa môžu pustiť do interiérových kvetinových živých stien alebo živých stien ozdobených drevenými samorastami. Moderné je tiež použitie 3D tapiet. Fantázii sa tu medze nekladú.
Ktoré činnosti rekonštrukcie zvládne aj laik, a na ktoré je lepšie zavolať odborníka?
Laikov by som si dovolil rozdeliť na dve skupiny a to menej zručných s minimálnymi praktickými skúsenosťami a viac zručných s bohatšími skúsenosťami v oblasti remeselných prác.
Prvej skupine by som odporučil urobiť svojpomocne nasledovné práce: vymaľovanie stien, výmena líšt, rekonštrukciu starších okien, výmenu zámku na dverách a iné podobne jednoduché práce. Druhá skupina by okrem spomenutých prác mala zvládnuť položenie plávajúcej podlahy, realizáciu vnútorných omietok, položenie dlažby a obkladov, výmenu dvier a zárubní.
Práce ako je kompletná rekonštrukcia kúpeľne alebo kuchyne treba zveriť iba skúseným odborníkom. Okrem stavebných prác (murovanie stien, sadrokartónové stropy, stierky, položenie keramickej dlažby a obkladu) je potrebné zvládnuť aj vodárenské (prívod studenej a teplej vody a položenie odpadových potrubí z vane, umývadla, práčky a WC) a elektromontážne práce (správne natiahnuť a zapojiť elektrické káble pre zásuvky, osvetlenie, ventilátory, elektrickú rúru a pod.).
Odborníci vám vedia povedať aj to či je existujúca rozvodová skrinka s poistkami dostatočná a utiahne aj nové spotrebiče. Okrem toho je potrebné inštalovať aj sanitu: sprchový kút alebo vaňu, umývadlá, vodovodné batérie, WC misu, práčku.
Je toho naozaj dosť a človek by potreboval ovládať niekoľko remesiel, aby všetko zvládol svojpomocne a zároveň práce vykonal profesionálne. Preto by som si dovolil varovať všetkých laikov, nepúšťajte sa do spomínaných náročných prác bez potrebných skúseností a kvalitného náradia.
Spoločnosť VH Centrum - špecialisti na stavebné a rekonštrukčné práce pre dom, byt a záhradu
autor: Jakub
Aug 10, 2021