Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Rekonštrukcia domu

Rekonštrukcia rodinného domu – takto sa vyhnete problémom

Hľadáte staviteľa na rekonštrukciu domu? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Rekonštrukcia rodinného domu – takto sa vyhnete problémom
Rekonštrukcia domuRekonštrukcia rodinného domu – takto sa vyhnete problémom

Podobne, ako stavba domu, aj jeho rekonštrukcia si vyžaduje dôsledné premyslenie a plánovanie. Zbúranie priečok a otvorenie priestoru môže vyzerať lákavo, no čo ak táto priečka mala nosnú funkciu? A to nie je jediný problém, ktorý môže pri rekonštrukcii nastať. Predtým, ako sa pustíte do rekonštrukcie, si najskôr ujasnite odpovede na nasledujúce otázky.

Čo od rekonštrukcie očakávate?

Základ vydarenej rekonštrukcie, to je splnenie pôvodných očakávaní. Práve preto je pred samotným začiatkom rekonštrukcie potrebné zamyslieť sa nad všetkými vašimi očakávaniami a ich reálnosťou. Taktiež by ste sa mali upriamiť nielen na estetickosť, ale aj funkčné využitie jednotlivých priestorov. Predtým, ako sa pustíte do akýchkoľvek prác, preskúmajte možnosti. Nakreslite si priestor, spíšte požiadavky, prelistujte katalógy, vyberte zariadenie, prípadne sa poraďte s bytovým architektom a dizajnérom.

V tomto kroku je taktiež potrebné ujasniť si aj rozsah rekonštrukcie. Je rozdiel či sa rozhodnete rekonštruovať dom ako celok alebo rekonštruovať len jednu konkrétnu miestnosť a taktiež aj požadovaný rozsah prác v danej miestnosti.

Pred zakomponovaním akýchkoľvek dispozičných a stavebných úprav si overte ich realizovateľnosť – napríklad možnosť posunutia alebo demolácie priečky, zväčšenie okna a podobne. Ak sa chystáte na rozsiahlu rekonštrukciu, požiadajte o pomoc s plánovaním odborníkov. Vypracovanie projektu rekonštrukcie uľahčí prácu a taktiež je súčasťou žiadosti o stavebné povolenie.

Koľko financií ste ochotný investovať?

Stanoviť si rozpočet, ktorý ste ochotný do rekonštrukcie investovať to je základ. Od neho sa následne odvíja celá rekonštrukcia – od jej rozsiahlosti, až po výber materiálov a jej realizáciu.

Pri plánovaní rekonštrukcie počítajte aj s istou finančnou rezervou. Pri prácach sa vždy môžu vyskytnúť aj neočakávané udalosti, ktoré bude potrebné riešiť. Vyhnite sa preto rozplánovaniu celého rozpočtu do posledného centu, ale nejakú jeho časť, ideálne 10 % si nechajte aj pre prípad núdze.

Ak vám príde odloženie financií bokom ako ich mrhanie, naplánujete si ich využitie na niečo, čo nie je nutnou požiadavkou vašej rekonštrukcie, ale urobilo by vám to radosť. Napríklad v prípade rekonštrukcie kúpeľne môže ísť o kúpu sušičky na prádlo. Ak tieto rezervné financie nebudete pri rekonštrukcii potrebovať, na záver si spravíte radosť malou odmenou. Ak financie počas rekonštrukcie využijete na nečakané udalosti nebudú vám chýbať, pretože rekonštrukciu je možné dokončiť aj bez nich.

Aké povolenia budete potrebovať?

Kým pri niektorých stavebných prácach nepotrebujete povolenie žiadne, na ďalšie postačuje oznámenie stavebnému úradu, pri rozsiahlejších úpravách budete musieť čakať na vydanie stavebného povolenia. Povinnosti, ktoré musíte pri rekonštrukcii splniť presne definuje stavebný zákon.

Ak máte pochybnosti o tom, či potrebuje práce súvisiace s prerábkou vášho domu ohlásiť alebo potrebujete stavebné povolenie, všetky potrebné informácie vám poskytnú na príslušnom stavebnom úrade. Zamestnanci stavebného úradu vás taktiež informujú aj o prílohách, ktoré bude k vašej žiadosti potrebné doložiť. Obchádzanie stavebného zákona sa pri rekonštrukcii rozhodne nevypláca, splňte si preto túto povinnosť skôr, ako sa pustíte do akýchkoľvek prác.

Zvládnete práce svojpomocne, alebo ich prenecháte na odborníkov?

Otázka, či sa pustiť do prác svojpomocne, alebo s pomocou odborníkov, je vždy tou najdiskutovanejšou. Pri svojpomocnej rekonštrukcii môžete ušetriť nejaké tie financie, ale nie vždy tomu musí byť tak. Najmä, ak nie ste veľmi zručný, svojpomocné práce vám môžu priniesť viac problémov, ako osohu a v konečnom dôsledku môžu vyjsť drahšie, ako keby ste ich od začiatku nechali na profesionálov. V tomto prípade si prípadné škody budete musieť hradiť sami, ale keby ich spôsobili odborníci, vyriešili by ste vzniknutý problém v rámci reklamácie.

Preto, ak si v niektorej stavebnej oblasti nie ste istý, nebojte sa osloviť skúsených remeselníkov. Ich výber si však dobre premyslite. Stavte na referencie a odporúčania od známych. Vyhnite sa spolupráci s remeselníkmi bez podpisu zmluvy. Správne formulovaná zmluva bude pre vás poistkou kvality odvedenia prác a pomôže k prípadnému riešeniu reklamácie.

Koľko času vám rekonštrukcia zaberie?

Pred začiatkom realizácie rekonštrukcie si spracujte plán prác, aby ste vedeli odhadnúť čas, ktorý vám rekonštrukcia zaberie. Pri spracovaní plánu, podobne ako pri rozpočte, nezabudnite pracovať aj s istou časovou rezervou.

Pri rozsiahlej rekonštrukcii starého domu musíte rátať s množstvom stavebných prác. Náročnosť takejto rekonštrukcie je niekoľko mesiacov, pokojne aj rok. Menšie rekonštrukcie, ako je napríklad rekonštrukcia kúpeľne, sa zmestia do jedného mesiaca.

Každý dom sa časom opotrebuje a vyžaduje si menšie či väčšie stavebné úpravy. Predtým, ako sa pustíte do akejkoľvek rekonštrukcie, je nutné si všetky práce dôkladne premyslieť. Zároveň treba myslieť aj na fakt, že zrekonštruovať celú miestnosť sa často oplatí viac, ako len vymeniť jej časť. Ak sa napríklad chystáte meniť sprchový kút v kúpeľni, zamyslite sa rovno nad stavom celej miestnosti. Nebude vhodné rovno vymeniť aj kachličky? Nie sú steny špinavé a zaplesnené? 

Podobné odporúčanie platí aj pri rekonštrukcii starého domu. Vymeniť okná, všetky rozvody a ďalšie problémové časti sa oplatí viac ako zrekonštruovať jednu miestnosť. 

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka Ing. Vladimíra Hellebrandta zo spoločnosti VH Centrum

Na čo myslieť pri navrhovaní rozpočtu rekonštrukcie?

Na základe mojich dlhoročných praktických skúseností by som pri navrhovaní rozpočtu rekonštrukcie odporučil brať do úvahy aj prípadné „skryté komplikácie“. Aby som nehovoril vo všeobecnosti, spomeniem dva konkrétne prípady:

  1. Pri rekonštrukcii podlahy netreba zabudnúť na skutočnosť, že základová betónová platňa môže byť značne nerovná (viac ako 5 cm) a bude ju potrebné najskôr vyrovnať (nivelizačný alebo klasický poter) čo môže zvýšiť celkové náklady aj o 30%. Tento nedostatok je často vyskytuje pri rekonštrukcii panelákových bytov z 80 alebo 90-tych rokov minulého storočia. Laminátová podlaha sa samozrejme môže položiť aj na krivú betónovú platňu potom však treba počítať s rôznymi nemilými prekvapeniami ako napríklad, že sa nedajú otvoriť dvere, nábytok stojí krivo, podlaha vŕzga a podobne.
  2. Pri realizácii interiérových omietok sa zvyčajne počíta len s nákladmi na sieťku (stavebné lepidlo, Kleber) a natiahnutie omietky. Aj v tomto prípade je dobré najskôr zistiť či sú steny rovné a až potom robiť rozpočet. Vyrovnanie stien sanačnou omietkou je finančne náročná činnosť, ktorú je potrebné do rozpočtu zahrnúť. 
Aké sú momentálne trendy v rekonštrukcii interiérov?

Trendom v rekonštrukcii starších domov a bytov je odstrániť všetky zbytočné priečky, ktoré nie sú nosné a nebudeme ich potrebovať. Tým sa vytvorí väčší otvorený priestor, ktorý sa dá dotvoriť pestrejšie a atraktívnejšie tak, aby sa v ňom majitelia nehnuteľností cítili lepšie. Príkladom takéhoto zväčšenia a prepojenia priestoru býva spojenie kuchyne a obývačky, ktoré vám umožní kontakt s rodinou či návštevou počas prípravy jedla. 

Pri takomto väčšom otvorenom priestore je vhodné kombinovať steny s rôznou farebnosťou a štruktúrou (stará tehla alebo prírodný kameň) s klasickou interiérovou omietkou. Tí odvážnejší sa môžu pustiť do interiérových kvetinových živých stien alebo živých stien ozdobených drevenými samorastami. Moderné je tiež použitie 3D tapiet. Fantázii sa tu medze nekladú.

Ktoré činnosti rekonštrukcie zvládne aj laik, a na ktoré je lepšie zavolať odborníka?

Laikov by som si dovolil rozdeliť na dve skupiny a to menej zručných s minimálnymi praktickými skúsenosťami a viac zručných s bohatšími skúsenosťami v oblasti remeselných prác. 

Prvej skupine by som odporučil urobiť svojpomocne nasledovné práce: vymaľovanie stien, výmena líšt, rekonštrukciu starších okien, výmenu zámku na dverách a iné podobne jednoduché práce. Druhá skupina by okrem spomenutých prác mala zvládnuť položenie plávajúcej podlahy, realizáciu vnútorných omietok, položenie dlažby a obkladov, výmenu dvier a zárubní.

Práce ako je kompletná rekonštrukcia kúpeľne alebo kuchyne treba zveriť iba skúseným odborníkom. Okrem stavebných prác (murovanie stien, sadrokartónové stropy, stierky, položenie keramickej dlažby a obkladu) je potrebné zvládnuť aj vodárenské (prívod studenej a teplej vody a položenie odpadových potrubí z vane, umývadla, práčky a WC) a elektromontážne práce (správne natiahnuť  a zapojiť elektrické káble pre zásuvky, osvetlenie, ventilátory, elektrickú rúru a pod.). 

Odborníci vám vedia povedať aj to či je existujúca rozvodová skrinka s poistkami dostatočná a utiahne aj nové spotrebiče. Okrem toho je potrebné inštalovať aj sanitu: sprchový kút alebo vaňu, umývadlá, vodovodné batérie, WC misu, práčku.

Je toho naozaj dosť a človek by potreboval ovládať niekoľko remesiel, aby všetko zvládol svojpomocne a zároveň práce vykonal profesionálne. Preto by som si dovolil varovať všetkých laikov, nepúšťajte sa do spomínaných náročných prác bez potrebných skúseností a kvalitného náradia.

Spoločnosť VH Centrum - špecialisti na stavebné a rekonštrukčné práce pre dom, byt a záhradu

autor: Jakub

Aug 10, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
banner
Reklama
mobile
Reklama
PoskytovateliaViac ako 26 083 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Jan H.

Firma
Bratislava
5,0
Maliar, Maliarske práce

Radi Vám pomôžem s Vaším projektom, pripravím kompletnú cenovú ponuku a okrem realizácie zabezpečím potrebný materiál. Úzko spolupracujeme s Wilio a patríme medzi ich Wilio TOP poskytovateľov. Práce, ktorým sa venujeme: - všetky druhy rekonštrukčných prác - elektrina a elektroinštalácia - voda a vodoinštalácia - obklady, pokladanie, podlahy - maľovanie - sadrokartón - murárske práce - klampiarske práce, strecha - hodinový manžel Reagujeme okamžite, tešíme sa na nové projekty a spokojných zákazníkov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ľubomír Z.

Živnostník
Košice
5,0
Rekonštrukcia bytu

Kompletne zabezpečovanie projektov a ich realizácia. Developerská činnosť, sprostredkovanie obchodu, gastro segment, prieskum trhu, faktoring a forfaiting, b2b,…

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tomáš K.

Živnostník
Humenné
5,0
Rekonštrukcia bytu

Zdravím ponúkam Vám moje služby v oblasti zateplenia, sadrokartónu, omietky a veľa ďalších prác . Svoju prácu robím zodpovedne a vždy chcem pre zákazníka, aby bola u neho 100% spokojnosť

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Roman H.

Firma
Bratislava
5,0
Nábytok

Poslednych 26 rokov sa venujem dizajnu, interierovym dekoraciam a vyrobe nabytku. Snazim sa pochopit a realizovat priania klientov ..Mam skusenosti s dizajnovym software AutCAD, PYTHA a 3D studio MAX. Nabytok vyrabame podlsa vlastnych dizajnov, ale aj na zaklade klientovych navrhov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Erik K.

Živnostník
Slovenský Grob
4,9
Hodinový manžel

Poskytujeme komplet stavebné práce. Od maličkosti až po väčšie stavebné prace v interiéri ako aj v exteriéri .Rôzne opravy , montáže , zabezpečenie a dovoz materialu , maliarske prace , sadrokartony , obklady a dlazby, parkety , odvoz odpadu a ďalšie iné prace. Nasim cielom je spokojny zakaznik .

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Filip K.

Živnostník
Bratislava
4,9
Rekonštrukcia bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 17 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež vykonavam podlaharske prace (laminatova podlaha, vinylova podlaha,drevena podlaha click alebo lepenim, drevena podlaha do vzoru stromceka, montaz zarubni a pod.). Tiez maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Serhii R.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Pomôžem vám dať všetko do poriadku.Dokoncovanie holodomov a holo bytov, Prerabky,Rekonstrukcie bytov. Ponúkam svoje služby ako majster, ktorý dokaže opravovať, inštalovať, premiestňovať, & byte a najmä za spravodlivé ceny. . Iné interiérové práce > montáž políc, vešiakov, regálov > upevnenie obrazov > montáž záclonových tyčí > tmelenie sprchovacích kútov a vaní > výmena zámkov a kovaní dverí > montáž zrkadiel > oprava zásuviek (šuplíkov) > Výmena WC klasické a moderné . > Upchaté WC, vymena a prerobenie renovovať . > Výmena vodovodnej batérie (drez, umývadlo, vaňa, sprcha) . > Výmena sifonov . > Výmena ventilu práčky, umývačky . > Montáž, rekonštrukcia a výmena rozvodov vody . > maľovanie stien > natieranie radiátorov a zábradlí > Pripoejenie práčky, umývačky riadu, elektrický sporák, digestor, indukčný > Vodoinštalatérske > zavesenia zrkadlá do vaničky , svetelne a t.d

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Dominik K.

Firma
Ružomberok
4,9
Obklady, dlažby

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som vyučený murár. Všetko prispôsobím podľa priania zákazníka. Cena práce po dohode

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Martin S.

Firma
Košice
4,9
Elektroinštalácia

Elektroinštalačné práce Rekonštrukcia a oprava elektroinštalácie Prípojky NN Slaboprúdové rozvody PC,SAT,TEL Podlahové elektrické vykurovanie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Karol J.

Živnostník
Košice
4,9
Rekonštrukcia bytu

Zdravím, mám 31 rokov a ponúkam rôzne stavebné práce. Omietky,sieťky, práca so sadrokartonom, znížené stropy, podlahy, obklad dlažba kúpeľňa wc, a mnoho ďalšieho. V prípade ak by ste mali záujem po telefonickom alebo mailovom dohovore viem prísť pozrieť vami zadanú prácu, pripraviť zdarma cenovú ponuku.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Dušan L.

Firma
Vyšný Kazimír
4,9
Nábytok

Som spoľahlivý zákazníkom vychádzam v ústrety. Ešte som nemal zákazníka ktorý by nebol spokojný či z cenou alebo kvalitou vykonanej práce...............

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Gerhard L.

Firma
Bratislava
4,9
Interiérový dizajn

Projekty rodinných domov | inžinierska a manažérska činnosť | Rakúsko & Slovensko Architektonické štúdie ✓ Projekt na stavebné povolenie ✓ Realizačné projekty a detaily ✓ Vizualizácie interiérov a exteriérov ✓ Zabezpečenie projekt. dokument. profesii ✓ Komunikácia s príslušnými úradmi ✓

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Martin P.

Živnostník
Košický kraj
4,9
Sadrokartóny

Vysoko profesionálny prístup na základe dlhoročnej praxe získanej v zahraničí. Mam skúsenosti v rôznych oblastiach stavebníctva a zakładam si na tom aby zákazník bol maximálne spokojný. Rád Vám pomôžem s rôznymi prácami. Moja praca je aj prístup je vysoko kvalitný

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Michal R.

Firma
Žilina
4,9
Elektroinštalácia

Sme partia zručných majstrov s dlhoročnými skúsenosťami na komplexne stavbne úkony od výkopových prác po finálny vzhľad. Novostavby,rekonstrukcie, údržba. Nevahajte nas kontaktovať.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9
Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter K.

Firma
Nové Zámky
4,9
Maliar, Maliarske práce

Prerábky domov na priestorov Na kľúč od podlahy až po strop V odbore sa pohybujeme 7 rokov Veľa spokojných zakaznilov Našim cieľom aby náš zakaznik bol 100% spokojný Pracujeme na západnom a strednom Slovensku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter P.

Firma
Senec
4,8
Montáž, skladanie nábytku

Mam skúsenosti z mnohých oborov .Rád vám pomôžem.Prax stavebné práce vodoinstalacne prace komplet prerabky bytov kupelky montáž zarubni pokladka podlahy montaz kuchyn montaz nabytkov montaz svietidiel zasuviek vypinacov led pasov.Robim Kvalitne Rychlo a Cisto.Bavi ma to .Rad vam pomozem pripadne poradim

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8
Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimír F.

Firma
Bratislava
4,8
Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt