Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Rezanie betónu

Rezanie a brúsenie betónu

Hľadáte staviteľa na rezanie betónu? V tejto kategórii máme 20 640 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Rezanie a brúsenie betónu
Rezanie betónu

Rezanie a brúsenie betónu

Ak sa už dlho premáhate do prerábky bytu alebo domu, myslite na to, že práca s betónom nebude jednoduchá. V súčasnom staviteľstve sa totiž čoraz viac využíva betón, vďaka ktorému možno na fasádach domov, nosných zvislých konštrukciách, dopravných alebo priemyselných objektoch vytvoriť rozličné štruktúry, farby a dokonca tvary. Betón sa vyznačuje dobrými fyzikálno-mechanickými vlastnosťami, napríklad vysokou pevnosťou v tlaku, trvanlivosťou, mrazuvzdornosťou, nízkou nasiakavosťou, a tiež má mnoho technických, technologických, estetických a ekonomických výhod.

banner

Rezanie betónu

Najčastejšie sa s rezaním betónu, presnejšie s rezaním betónového panelu, stretnete pri prerábke bytu, resp. jeho priestorového usporiadania. Pri rezaní otvorov do panelov platí niekoľko zásad, ktoré musíte dodržať. Pred začatím rezania je potrebné vyjadrenie statika. Bez jeho posudku sa nesmie vykonať žiadna úprava v nosnej stene, keďže poškodenie nosných panelov neodborným zásahom alebo búraním pomocou búracích kladív môže vážne ohroziť statiku Vášho bytu aj statiku celého domu.

Otvory do nosných stien sa nesmú robiť búracími kladivami, ale musia sa vždy vyrezať, čím sa zabráni tvorbe trhlín a poškodeniu zostávajúceho panela. Najväčší možný otvor, spôsob jeho vystuženia a aj technológiu jeho zhotovenia stanoví statik.

Ako na rezanie betónu?

Samotný proces rezania betónu nie je náročný. Na vykonávanie tejto práce budete potrebovať:    

  • elektrický rezač
  • diamantové kotúče

Najdôležitejšie je vybrať správny diamantový kotúč, keďže čerstvý betón je mäkší, zatiaľ čo starý betón je tvrdší. Z tohto dôvodu sa vyrábajú rôzne typy kotúčov určené na rôzne typy betónu. Ďalej je samozrejme nutné dodržiavať všetky bezpečnostné opatrenia pri práci s elektrickým rezačom.

Suchý proces

Pri suchom rezaní sa na rezanie využívajú diamantové kotúče chladené vzduchom a tento spôsob sa používa najmä pri menších prierezoch. Výhoda oproti mokrému procesu je zrejmá v prípadoch, keď existuje možnosť, že by chladiaca voda mohla poškodiť okolité zariadenie, steny alebo podlahu bytu. Pri samotnom rezaní sa vytvára veľké množstvo drobných prachových častíc, no zároveň nepripadá do úvahy ohrozenie alebo znehodnotenie bytových stien.

Mokrý proces

Pri mokrom procese sa na rezanie využívajú diamantové kotúče väčších priemerov chladené vodou, ktorá je odsávaná špeciálnym vysávačom. Počas tohto procesu sú betónové časti (nosné steny, priečky) rezané špeciálnym zariadením, ktoré je upevnené na stene, prípadne na podlahe a rezaním dosiahneme čistý rez.

Brúsenie betónu

Na úpravu betónových plôch brúsením sa najčastejšie používajú brúsky a frézky na betón. Najčastejšie ich využijeme pri renováciách podláh v kúpeľniach a tiež v starých garážach, kde je podlaha veľmi často narušená degradáciou, snehom i soľou. Predtým než začneme s brúsením nesmieme zabudnúť na odsávanie betónového prachu a drobných častí, ktorých sa pri brúsení nahromadí veľmi veľa. 

Na odsávanie prachu a malých častíc je najlepšie použiť priemyslové vysávače (ich cena sa pohybuje od 200 € – do 1000 €, no môžete si ich taktiež zapožičať v požičovni stavebných strojov a náradia). Odsávať prach budete pri brúsení betónu a tiež po ňom, kedy budete musieť povysávať podlahu v okolí ako keby ste vysávali koberec.

Voľba brúsneho kotúča

S väčšinou brúsok sa používajú špeciálne záťažové diamantové kotúče. U sanačných brúsok sa najčastejšie stretneme s kotúčmi o priemere 125 a 150 mm. Tieto kotúče dokážu brúsiť aj vyzretý betón, nie len čerstvý mäkší betón. Ďalej je dôležité vedieť, čo chcete brúsiť. Diamantové kotúče, ako už bolo spomenuté, sú k dispozícii na rôzne materiály a spôsoby brúsenia, ako sú rýchle, pomalé, jemné a pod.

Postup brúsenia

Čo potrebujeme: ručnú brúsku, priemyselný vysávač, ochranné okuliare, klapky na uši.

  1. Je potrebné upratať priestor v ktorom budeme brúsiť. Všetko, čo by nám mohlo zavadzať dáme do inej miestnosti.
  2. Odstránime krytiny na povrchu (ak ideme brúsiť betón v kúpeľni, odstránime dlaždice).
  3. Nachystáme si brúsku, vysávač, ochranné pomôcky (klapky na uši, okuliare).
  4. Zapneme vysávač, následne brúsku a začneme brúsiť z jednej strany na druhú.
  5. Postupujeme pomalými krúživými pohybmi. Na brúsku netlačíme! Brúska bude brúsiť vlastnou váhou.
  6. Nakoniec z vybrúsených plôch povysávame zvyškový prach pomocou priemyselného vysávača.

Plocha je pripravená k ďalšej úprave (penetrovanie, nátery, k pokládke novej dlažby atď.).

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti Distar SK s.r.o.

Koľko stojí rezanie betónu?

Cena sa odvíja od hrúbky betónu a hrúbky a množstva oceľovej výstuže. Priemerná cena za rezanie je 220 eur/m2 rezu. Napríklad rezanie 10cm hrubej betónovej deky by stálo približne 22eur/bm.

Ako sa brúsi betón?

Malé plochy sa dajú brúsiť ručnou brúskou alebo uhlovou brúskou s brúsnym kotúčom. V prípade, že ide o väčšie plochy je nutné použiť brúsku s elektrickým alebo benzínovým motorom.

Aké sú najčastejšie chyby pri rezaní betónu?

Najčastejšou a zároveň najväčšou chybou pri rezaní betónu je, že sa zákazník pustí do rezania svojpomocne iba s uhlovou brúskou. Až po počiatočnom neúspechu a uvedomení si, že potrebuje pomoc odborníka si zavolá špecializovanú firmu.

Spoločnosť Distar SK s.r.o. - špecialisti na rezanie a vŕtanie do betónu, asfaltu a železobetónu, brúsenie a frézovanie obrazívnych materiálov

autor: Tomáš

Apr 27, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 20 640 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Peter P.

Firma
Senec
4,8

Montáž, skladanie nábytku

Mam skúsenosti z mnohých oborov .Rád vám pomôžem.Prax stavebné práce vodoinstalacne prace komplet prerabky bytov kupelky montáž zarubni pokladka podlahy...Zobraziť viac

Mam skúsenosti z mnohých oborov .Rád vám pomôžem.Prax stavebné práce vodoinstalacne prace komplet prerabky bytov kupelky montáž zarubni pokladka podlahy montaz kuchyn montaz nabytkov montaz svietidiel zasuviek vypinacov led pasov.Robim Kvalitne Rychlo a Cisto.Bavi ma to .Rad vam pomozem pripadne poradim

#
#
#
Zadať dopyt

Ivan N.

Firma
Košice
4,8

Montáž, skladanie nábytku

Stavebné práce pri výstavbe a rekonštrukcii budov. Pokládka plávajúcich podláh, montáž obložkových zárubní, pokládka obkladov a dlažieb, inštalácia sanity.

#
#
#
Zadať dopyt

Ján K.

Živnostník
Malacky
4,7

Klampiar, strechár

stavebné práce exteriér aj interiér. Zamkova dlažba Altánky Záhradné domčeky Strechy Terasy Ploty Orezavanie stromov Asvaltovanie Malovanie

#
#
#
Zadať dopyt

Matúš C.

Firma
Holice
4,5

Maliarske práce, maliar

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj...Zobraziť viac

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

#
#
#
Zadať dopyt

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4

Pokládka dlažby a obkladov

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás...Zobraziť viac

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
banner
Priemerné ceny

Cena za: Rezanie betónu

Nízka cena17,00 €/m
Priemerná cena21,60 €/m
Vysoká cena28,00 €/m

Pošlite dopyt 20640 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte staviteľa na rezanie betónu? V tejto kategórii máme 20 640 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt