Rezanie betónu
Najčastejšie sa s rezaním betónu, presnejšie s rezaním betónového panelu, stretnete pri prerábke bytu, resp. jeho priestorového usporiadania. Pri rezaní otvorov do panelov platí niekoľko zásad, ktoré musíte dodržať. Pred začatím rezania je potrebné vyjadrenie statika. Bez jeho posudku sa nesmie vykonať žiadna úprava v nosnej stene, keďže poškodenie nosných panelov neodborným zásahom alebo búraním pomocou búracích kladív môže vážne ohroziť statiku Vášho bytu aj statiku celého domu.
Otvory do nosných stien sa nesmú robiť búracími kladivami, ale musia sa vždy vyrezať, čím sa zabráni tvorbe trhlín a poškodeniu zostávajúceho panela. Najväčší možný otvor, spôsob jeho vystuženia a aj technológiu jeho zhotovenia stanoví statik.
Ako na rezanie betónu?
Samotný proces rezania betónu nie je náročný. Na vykonávanie tejto práce budete potrebovať:
- elektrický rezač
- diamantové kotúče
Najdôležitejšie je vybrať správny diamantový kotúč, keďže čerstvý betón je mäkší, zatiaľ čo starý betón je tvrdší. Z tohto dôvodu sa vyrábajú rôzne typy kotúčov určené na rôzne typy betónu. Ďalej je samozrejme nutné dodržiavať všetky bezpečnostné opatrenia pri práci s elektrickým rezačom.
Suchý proces
Pri suchom rezaní sa na rezanie využívajú diamantové kotúče chladené vzduchom a tento spôsob sa používa najmä pri menších prierezoch. Výhoda oproti mokrému procesu je zrejmá v prípadoch, keď existuje možnosť, že by chladiaca voda mohla poškodiť okolité zariadenie, steny alebo podlahu bytu. Pri samotnom rezaní sa vytvára veľké množstvo drobných prachových častíc, no zároveň nepripadá do úvahy ohrozenie alebo znehodnotenie bytových stien.
Mokrý proces
Pri mokrom procese sa na rezanie využívajú diamantové kotúče väčších priemerov chladené vodou, ktorá je odsávaná špeciálnym vysávačom. Počas tohto procesu sú betónové časti (nosné steny, priečky) rezané špeciálnym zariadením, ktoré je upevnené na stene, prípadne na podlahe a rezaním dosiahneme čistý rez.
Brúsenie betónu
Na úpravu betónových plôch brúsením sa najčastejšie používajú brúsky a frézky na betón. Najčastejšie ich využijeme pri renováciách podláh v kúpeľniach a tiež v starých garážach, kde je podlaha veľmi často narušená degradáciou, snehom i soľou. Predtým než začneme s brúsením nesmieme zabudnúť na odsávanie betónového prachu a drobných častí, ktorých sa pri brúsení nahromadí veľmi veľa.
Na odsávanie prachu a malých častíc je najlepšie použiť priemyslové vysávače (ich cena sa pohybuje od 200 € – do 1000 €, no môžete si ich taktiež zapožičať v požičovni stavebných strojov a náradia). Odsávať prach budete pri brúsení betónu a tiež po ňom, kedy budete musieť povysávať podlahu v okolí ako keby ste vysávali koberec.
Voľba brúsneho kotúča
S väčšinou brúsok sa používajú špeciálne záťažové diamantové kotúče. U sanačných brúsok sa najčastejšie stretneme s kotúčmi o priemere 125 a 150 mm. Tieto kotúče dokážu brúsiť aj vyzretý betón, nie len čerstvý mäkší betón. Ďalej je dôležité vedieť, čo chcete brúsiť. Diamantové kotúče, ako už bolo spomenuté, sú k dispozícii na rôzne materiály a spôsoby brúsenia, ako sú rýchle, pomalé, jemné a pod.
Postup brúsenia
Čo potrebujeme: ručnú brúsku, priemyselný vysávač, ochranné okuliare, klapky na uši.
- Je potrebné upratať priestor v ktorom budeme brúsiť. Všetko, čo by nám mohlo zavadzať dáme do inej miestnosti.
- Odstránime krytiny na povrchu (ak ideme brúsiť betón v kúpeľni, odstránime dlaždice).
- Nachystáme si brúsku, vysávač, ochranné pomôcky (klapky na uši, okuliare).
- Zapneme vysávač, následne brúsku a začneme brúsiť z jednej strany na druhú.
- Postupujeme pomalými krúživými pohybmi. Na brúsku netlačíme! Brúska bude brúsiť vlastnou váhou.
- Nakoniec z vybrúsených plôch povysávame zvyškový prach pomocou priemyselného vysávača.
Plocha je pripravená k ďalšej úprave (penetrovanie, nátery, k pokládke novej dlažby atď.).
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti Distar SK s.r.o.
Koľko stojí rezanie betónu?
Cena sa odvíja od hrúbky betónu a hrúbky a množstva oceľovej výstuže. Priemerná cena za rezanie je 220 eur/m2 rezu. Napríklad rezanie 10cm hrubej betónovej deky by stálo približne 22eur/bm.
Ako sa brúsi betón?
Malé plochy sa dajú brúsiť ručnou brúskou alebo uhlovou brúskou s brúsnym kotúčom. V prípade, že ide o väčšie plochy je nutné použiť brúsku s elektrickým alebo benzínovým motorom.
Aké sú najčastejšie chyby pri rezaní betónu?
Najčastejšou a zároveň najväčšou chybou pri rezaní betónu je, že sa zákazník pustí do rezania svojpomocne iba s uhlovou brúskou. Až po počiatočnom neúspechu a uvedomení si, že potrebuje pomoc odborníka si zavolá špecializovanú firmu.
Spoločnosť Distar SK s.r.o. - špecialisti na rezanie a vŕtanie do betónu, asfaltu a železobetónu, brúsenie a frézovanie obrazívnych materiálov
autor: Tomáš
Apr 27, 2021