Čo si viete urobiť aj sami
Nemusíte hneď volať plynára, ak potrebujete vymaľovať byt. Ani keď rekonštruujete kuchyňu alebo vymieňate starú kuchynskú linku za novú a potrebujete si za spotrebičom urobiť miesto. Ak je plynový spotrebič primontovaný k rozvodom pružnou hadicou, jednoducho iba zastavíte ventil, odpojíte hadicu a odtiahnete spotrebič. Platí to pri každom plynovom zariadení. Spätný postup je opačný. Najskôr napojíte hadicu, potom pustíte plyn. Máte hotovo, tento jednoduchý spôsob dozaista zvládnete i sami. Sú však situácie, keď sa skúsenému plynárovi nevyhnete.
Kedy volať skúseného plynára
Najdôležitejšie je to na úplnom začiatku stavby domu, hlavne v prípade, ak budete riešiť kúrenie plynovým kotlom. Plynový kotol je zariadenie, ktoré treba nielen správne a bezpečne napojiť, ale aj zariadenie, ktorého činnosť a 100 % funkčnosť je nutné ešte po pripojení a spustení do prevádzky skontrolovať. A nielen to. Dôležité je, že pred akýmkoľvek zapojením nového odberného miesta je nutné vykonať revíziu, ale i tlakovú skúšku celého systému. A túto činnosť vám dokáže zabezpečiť aj s potvrdením jedine odborný servisný technik.
Prečo je to dôležité
Iste je pre vás dôležité, aby ste boli vy, ale aj vaša rodina v bezpečí. To predstavuje ten hlavný dôvod. Domáce spotrebiče sú poväčšine pomerne drahé, a preto je žiaduce, aby fungovali presne tak, ako majú, bez zbytočných porúch. To je druhý dôvod na to, aby ste si zavolali skúseného plynára. No a ďalším dôvodom sú poisťovne. Ak máte poistený dom a táto poistka zahŕňa i poistenie spotrebičov, certifikovaný plynár vám spotrebič nielen zapojí, ale i opečiatkuje záručný list. Tým by malo byť zabezpečené, že ak sa vám niekedy pokazí alebo sa stane i nebodaj niečo horšie, poisťovňa vám bude nútená zaplatiť jeho opravu, prípadne ďalšie vzniknuté škody.
Na čo si dať ešte pozor
Problém nemusí predstavovať iba nesprávne napojenie. Udiať sa môžu i veci, na ktoré nemusíte mať priamo dosah, ako je napríklad poškodený ventil alebo vplyvom času oslabené rôzne tesnenia. V tom prípade môže byť problém zistiť, odkiaľ uniká plyn. Ak je ho málo, nemusíte ho vôbec cítiť, ak ho už zacítite, hlavne nepanikárte. Najideálnejšie riešenie je ihneď pootvárať okná, vyvetrať a okamžite zastaviť hlavný prívod. Ak plyn ucítite v noci, v žiadnom prípade nezažíhajte svetlo, všetko sa pokúste urobiť potme. Aj malý elektrický výboj by mohol viesť k veľkej katastrofe. Ak ste spravili tieto nevyhnutné úkony, opäť zavolajte skúseného plynára, ktorý pomocou prístrojov zistí únik, zabezpečí miesto a všetko dá do poriadku.
Nezabudnite
O svoje zariadenia, hlavne o tie plynové, sa musíte starať a robiť na nich údržbu a servisné prehliadky. Počas týchto prehliadok by mal revízny servisný technik prekontrolovať všetko, čo sa vo vašej domácnosti týka plynu, teda kompletne celé zariadenie od plynovodu až po spotrebiče. Táto kontrola by mala zahŕňať kontrolu tlaku plynu, spoje, uchytenia, tesnenia, hodiny, ale i odvody spalín. Je to teda komplexná záležitosť, ktorá je však pre vašu bezpečnosť nevyhnutná. Mala by sa vykonávať pravidelne s ročnou periodicitou.
Ak sa chcete cítiť chránení a v bezpečí, rozhodne túto povinnosť nezanedbávajte. Aj keď sa tomu vraví povinnosť, je to skutočne iba pre vaše dobro.
autor: Marián
Mar 21, 2022