Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Servis okien, oprava okien

Sprievodca opravami okien

Hľadáte okenára na servis okien, opravu okien? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Sprievodca opravami okien
Servis okien, oprava okienSprievodca opravami okien

Oprava okien pomáha zachovať charakter a čaro starších budov a z dlhodobého hľadiska môže byť často lacnejšou voľbou. Dozviete sa, ako opraviť bežné problémy, od zhnitých rámov až po zahmlené sklá.

Pôvodné okná sú veľkým plusom pre každý starší dom a zvyčajne sa hodia oveľa lepšie ako moderné alternatívy. To je dôvod, prečo by sa malo pred rozhodnutím o výmene vyvinúť úsilie na opravu okna.

Takéto rozhodnutie samozrejme ovplyvní rozpočet, ale je častou mylnou predstavou, že oprava okien bude nákladná, nehovoriac o mnohých pridružených problémoch.

Riešenie hniloby a zahmlených skiel je reálne - hoci prácu je najlepšie nechať na profesionálov. Predtým, ako si niekoho najmete, si v našom článku prečítajte o častých problémoch a nájdete rady, ako ich vyriešiť. 

Koľko stojí oprava okna?

Aj keď sa to veľmi líši v závislosti od stavu a veľkosti okien, ako aj od zložitosti potrebných prác, počítajte s tým, že za renováciu s výmenou kľúk, žalúzií a ostatného príslušenstva zaplatíte za jedno okno okolo 350 eur. Pre porovnanie však majte na pamäti, že výmena celého okna vás môže stáť okolo 600 eur za okno. Dobre zrekonštruované a udržiavané drevené okno môže mať životnosť aj 100 rokov, takže stojí to za úvahu.

Vopred sa informujte u dodávateľa, či je v cene zahrnuté zapracovanie vnútorných omietok a úprav, externých omietok atď. Pokiaľ ide o drevené okná, otvor by mal byť tiež obložený materiálom odolným proti vlhkosti.

Bude oprava/výmena okenného systému pridanou hodnotou pre nehnuteľnosť?

Keďže vo väčšine moderných domov je bežné dvojité zasklenie a majitelia domov sa pri nákupe zameriavajú na zvýšenie energetickej účinnosti, je renovácia okien v starom dome všeobecne múdrym rozhodnutím. V historickom dome treba k obnove rámov a výmene jednotlivých tabúľ pristupovať citlivo, zatiaľ čo v modernom dome bude investícia do náhrady dreva materiálom napríklad z PVC žiadanejšia.

Potrebujem na výmenu okien povolenie?

Na výmenu okien sa zvyčajne nevyžaduje stavebné povolenie, pokiaľ sa stavba nenachádza na chránenom území. Pri výmene starých okien za nové je potrebné vziať do úvahy niekoľko faktorov, ako sú tepelný výkon, bezpečnosť, vetranie. Súhlas stavebných úradov bude potrebný pri stavebných úpravách ako je rozšírenie existujúceho otvoru.  

Bezpečnosť a ventilácia

Aspoň jedno okno na poschodí by malo byť dostatočne veľké, aby umožňovalo núdzový únik v prípade požiaru. Bezpečnostné sklo je potrebné pre okná, kde je spodná časť zasklenia do 800 mm od úrovne podlahy. Pre novovytvorené okenné otvory do obytných miestností existujú požiadavky na minimálnu veľkosť zodpovedajúcu najmenej 1/20 podlahovej plochy miestnosti.

V 60. rokoch sa často používali farby na báze olova, takže pod novšími vrstvami moderného laku sa môžu objaviť takéto staré vrstvy. Pri brúsení buďte opatrní, pretože existuje potenciálne riziko požitia alebo vdýchnutia zlúčenín olova.

Ako opraviť zhnité drevené okná

Mäkké, rozpadajúce sa drevo, odlupujúca sa farba a prilepené rámy sú všetko známky hniloby v drevených oknách. Spôsobuje to zatekanie vody a jej hromadenie a zvyčajne je výsledkom nedostatku údržby alebo uvoľnenia rohových spojov. Ak chcete zistiť stav hniloby, skontrolujte, či je drevo mäkké a hubovité. Dobrým spôsobom je vyskúšať to pomocou skrutkovača. Ak je prítomná hniloba, bude potrebné to zveriť do rúk odborníka.

Ako obnoviť rámy
 • Odstráňte časti hniloby a vyplňte tmelom.
 • Obrúste veľké plochy poškodeného dreva, zdravé drevo ošetrite konzervačnou látkou a na miesto naneste nové časti dreva. Pomôcť môže aj vloženie konzervačných tabliet do otvorov vyvŕtaných v ráme, pretože uvoľňujú do dreva konzervačný prostriedok.
 • Na povrch naneste základný náter a potom dva vrchné nátery vonkajšej farby.
 • Obnoviť sa musí aj prasknutý alebo uvoľnený tmel zasklenia. Je dôležité zabezpečiť, aby na spodnej strane vonkajšej výplne bola čistá odkvapová drážka, aby dažďová voda mohla bezpečne odtekať od steny. Odkvapkávacie drážky môžu byť niekedy zanesené a blokované farbou. Výsledkom môže byť nasiaknutie vody cez stenu.
 • Ďalším častým problémom sú uvoľnené kĺby. Najjednoduchšou formou opravy je spevnenie kĺbu okna pomocou uhlovej konzoly vyrobenej z nehrdzavejúcej mosadze alebo ocele. Konzolu je možné zaistiť na mieste a skryť, akonáhle dôjde k vyrezaniu a vyplneniu poškodeného miesta. Prípadne jednoducho znovu nalepte voľné kĺby. To zvyčajne vyžaduje vybratie okien a upnutie nalepených rámov na pracovnom stole. Ak sú poškodené väčšie plochy dreva, je možné ich vyrezať a vložiť do nich nové zodpovedajúce profily k rámom, koľajniciam, stĺpikom a lištám.

Oprava okien so zahmlenými sklami

Jedným z najbežnejších problémov, ktoré sa vyskytujú pri dvojitom zasklení, je tendencia zahmlievania. Niekedy sa to môže stať v prekvapivo krátkom čase po montáži.

Zahmlené tabule sú spôsobené eróziou okrajových tesnení, ktoré sú priepustné. Vo vnútri utesnenej jednotky medzi vnútornou a vonkajšou tabuľou sa potom vytvorí kondenzácia. Aj cez malú dierku v tesnení môže unikať vodná para do vnútorného priestoru medzi sklenenými tabuľami.

Akonáhle dochádza k zahmlievaniu, žiaľ, už nie je možné urobiť nič iné ako výmenu (aj keď opravy môžu byť niekedy krátkodobo účinné).

Vyberte a vymeňte buď samotnú zasklenú jednotku, alebo celé okno.

Pred vybratím starých okien je dôležité zabezpečiť podporu horného muriva. 
Ak staré sklo nie je možné ľahko odstrániť bez poškodenia alebo prerezania, je dobré pokryť obe strany lepiacou fóliou, aby sa znížilo riziko rozbitia a zranenia.

 Renovácia okenného krídla

 • Krídla sú ťažké a náchylné na zaseknutie alebo zlepenie, prípadne môžu nekontrolovateľne skĺznuť dole. Všeobecne je oprava okenných krídel celkom jednoduchá.
 • V prípade, že pôvodné 2 mm tenké sklo bolo nahradené novým hrubším sklom (ktoré musí byť minimálne 3 mm), bude potrebné prispôsobiť závesy v bočnej konštrukcii.
 • Drevené obruby rámov, ktoré držia krídla v jednej línii, sa tiež môžu zlomiť alebo uvoľniť a je bežné, že staré okná sú natreté farbou.

Pri generálnej oprave krídel je potrebné ich demontovať z rámov. To je možné dosiahnuť z interiéru opatrným kývaním a dvíhaním krídla zo závesov. Krídlové tiahla sa dajú pomerne ľahko vymeniť.

 • Namažte kĺby.
 • Demontujte a obrúste pätky.
 • Obrúste zdeformované drevo, potom namažte boky voskom na sviečky a namažte kladky.
 • Odstráňte všetku farbu z rámov krídla (najlepšie opálením) a ošetrite ľanovým olejom. Dajte pozor, aby ste nezanechali stopy po opaľovaní, a prípadne použite chemické odstraňovače v blízkosti skla, aby neprasklo.
 • Lepšie riešenie je upevnenie pätiek mosadznými skrutkami a nie klincami.
Riešenie vlhkosti a poškodeného tesnenia pri opravách okien

Znakom je voda a vzduch prenikajúci cez škáry v oknách a okolo nich. Kondenzácia, ktorá sa vytvára na oknách alebo vo vnútri, vedie k vytváraniu plesne. Niekedy môžu byť škáry medzi rámami a múrom už značne viditeľné. 
Častejšie vetranie, prípadne ventilátory na odsávanie vlhkého vzduchu zmierňujú kondenzáciu. Je bežné, že bočné steny okolo okenných rámov sú navlhnuté a napadnuté plesňou v dôsledku teplotných výkyvov (chladný vonkajší a teplý vnútorný vzduch).

Ako utesniť drevené okná?
 • Medzery medzi rámami a okolitými stenami muriva je potrebné utesniť vhodným silikónovým tmelom, väčšie medzery maltou.
 • Aplikujte izolačné tesnenie.
 • Kvalitné dvojité zasklenie je nákladnejšie, ale je dobrým spôsobom, ako zamedziť prenikaniu vzduchu, minimalizovať tepelné straty a zvýšiť zvukovú izoláciu.
Riešenie poškodených prekladov a štrukturálnych zmien

Akýkoľvek otvor v stene je slabým miestom a staršie budovy s pevnými stenami môžu mať problém, keď sú vnútorné drevené preklady zhnité. Je to poznať na prasklinách, ktoré vedú od okien cez murivo. Tam, kde sú poškodené vnútorné preklady, môže dôjsť k presakovaniu vnútorných omietok.

Drevo bolo tradičným materiálom pre preklady preklenujúce otvory nad dverami a oknami. Dokonca aj v starších budovách s pevnými stenami, kde má vonkajšia strana steny murovaný oblúk alebo kamenný preklad, môže byť za ňou osadený sekundárny drevený trám, ktorý je často omietnutý.

Aj keď starý drevený preklad začal hniť, nemusí byť automaticky nutná jeho výmena. Dôležité je odkryť ho a nechať ho vyschnúť. To si často vyžaduje odstránenie cementových omietok alebo nepriepustných moderných farieb, ktoré zachytávajú vlhkosť.

Pokiaľ ide o modernejšie budovy, pred odstránením starých okien je nutné vykonať kontroly. Mnoho nehnuteľností postavených medzi 40. a 70. rokmi nemá nad okennými otvormi preklady. Pôvodné rámy boli navrhnuté tak, aby podopierali steny hore, ale náhradné okná už nie sú prispôsobené na podporu takej záťaže. Ak nie je preklad, je potrebné zabezpečiť vhodnú dočasnú podporu a vložiť nový preklad pod vedením statika. 

Tam, kde už boli vymenené okná v stenách bez prekladov, je veľmi časté stupňovité praskanie na stene nad otvorom. Aby sa to napravilo, je potrebné otvor stabilizovať a podľa potreby vložiť nový preklad, ktorý unesie váhu vonkajšej dutiny. Podobný, ale závažnejší problém môže nastať pri starých domoch. Pôvodné okná mali často celistvé stĺpy podporujúce veľké zaťaženie striech. Je teda opäť dôležité, aby boli náhradné okná navrhnuté tak, aby poskytovali dostatočnú podporu konštrukcie.

Renovácia okien v starších budovách

Odstránenie pôvodných okien v historických budovách môže nepriaznivo zmeniť ich charakter, znížiť trhovú hodnotu, a možno aj porušiť legislatívu spojenú s ochranou historických budov.

Dobrou alternatívou môže byť generálna oprava a údržba, vrátane okien s dvojitým zasklením vo forme sekundárneho zasklenia, ktoré sa otvára dovnútra. To zaistí kvalitné tlmenie zvuku.

Do existujúcich okenných rámov sa môžu namontovať nové tenké tabule s dvojitým zasklením, ktoré nahradia okná s jednoduchým zasklením. To sa však hodí skôr na otváracie krídla, než na posuvné, pretože väčšia váha môže spôsobiť problémy s vyvažovaním.
Pamätajte na to, že ochranári sa všeobecne bránia odstráneniu pôvodného zasklenia. Pri zásahoch na chránených stavbách je potrebné stavebné povolenie.

Berúc do úvahy vnútornú i vonkajšiu stranu, odstránenie a výmena starých okien naruší okolité murivo, ktoré musí byť po namontovaní nových okien plne upravené. Staré budovy sa zvyknú prispôsobovať sezónnym zmenám pôdnych podmienok. Náhradné okná preto tomu musia byť tiež prispôsobené. Preto sú vhodnejšie drevené okná viac ako hliníkové alebo plastové.

Všeobecne vládne mylná predstava, že najlepším spôsobom, ako znížiť účty za energiu, je dať si dvojité sklá a znížiť tak tepelné straty. V skutočnosti však z okien zvyčajne uniká iba okolo 10% celkových tepelných strát domu, v porovnaní s 35% unikajúcimi cez steny.
Ukazuje sa, že môže trvať aj desiatky rokov, kým sa náklady na inštaláciu nových okien vrátia v znížených účtoch. Jedna vec, ktorú predajcovia zabúdajú zdôrazniť, je, že veľká časť tepelných strát sa zamedzí vďaka dobre namontovaným novým rámom.

Ďalšou častou mylnou predstavou je, že plastové okná majú najdlhšiu životnosť a nevyžadujú údržbu. Čas však môže spôsobiť množstvo problémov, ako napríklad poškodené kľuky, poškodené tesnenia a zahmlievanie skla. Navyše čokoľvek z plastu na vonkajšej strane domu nakoniec podlieha účinkom UV žiarenia. Pretože sú krehké, vyblednuté alebo žlté, nie je nič neobvyklé, že v priebehu 25 až 30 rokov nakoniec potrebujú výmenu.

Oprava skorodovaných kovových okien

Najzávažnejším problémom, ktorý môže postihnúť kovové okná, je hrdza. Keď kov koroduje, rozpína sa a spôsobuje deformácie, ktoré môžu nakoniec viesť k prasknutiu skla. Ale aj okná, ktoré sa zdajú byť neopraviteľné, sa dajú často úspešne opraviť.

Ako opraviť koróziu v kovových oknách
 • Tam, kde je hrdza len na povrchu, sa dá jednoducho očistiť drôtenou kefou. 
 • Vybrúste skorodované časti starých okien a zvarte nové náhradné časti.
 • Odstráňte všetku hrdzu a pred lakovaním naneste kvalitný zinkový základný náter.
 • Staré kovové okná majú často viac vrstiev farby, ktoré po odstránení môžu výrazne zlepšiť ich funkčnosť.

 

autor: Martin

Jun 29, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 20 901 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Ivan Š.

Firma
Hlohovec
5,0
Servis okien, oprava okien

Poskytujeme kompletný pozáručný servis všetkých typov okien, dodávka a montáž tieniacej techniky ( žalúzie, siete proti hmyzu , rolety deň noc atď .) Renovácia eurookien , profesionálny prístup , poradenstvo . Mojím cieľom je vždy maximálne spokojný zákazník.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Lubomir O.

Firma
Bratislava
4,9
Servis okien, oprava okien

Stovky kvalitne servisovaných nehnuteľností. 1 rok záruka na zrealizovaný servis. Doprava v BA a obhliadka zdarma. Nové žalúzie a sieťky proti hmyzu. Vonkajšie predokenné rolety a žalúzie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Andrej S.

Firma
Trnavský kraj
4,9
Servis okien, oprava okien

Sme firma poskytujúca kvalitné služby v oblasti servisu a údržby plastových a eurokien. Samy si uvedomujeme, že o okná sa treba pravidelne starať aby sa predĺžila ich životnosť a preto sme tu vždy pre Vás

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Andrej V.

Živnostník
Bratislava
4,9
Vodár

Mám skúsenosti z mnohých odborov. Rád vám pomôžem s rôznymi vodouinštaláčnými prácami (opravy vodovodných batérii, sifónov, vymeny WC atď.) s opravami sadrokartónov, inštaláciou svietidiel, garniži, držiakov televízorov, montážou nábytku a podobne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Miroslav S.

Firma
Bratislava
4,9
Interiérové ​​dvere

Ponúkam montáž dverí a okien a pokládku plávajucej podlahy, brúsenie parkiet renováciu dreveného nábytku, servis a montáž okien. Pôsobím v rámci západného Slovenska, po vzájomnej dohode aj v zahraničí.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Serhii R.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Pomôžem vám dať všetko do poriadku.Dokoncovanie holodomov a holo bytov, Prerabky,Rekonstrukcie bytov. Ponúkam svoje služby ako majster, ktorý dokaže opravovať, inštalovať, premiestňovať, & byte a najmä za spravodlivé ceny. . Iné interiérové práce > montáž políc, vešiakov, regálov > upevnenie obrazov > montáž záclonových tyčí > tmelenie sprchovacích kútov a vaní > výmena zámkov a kovaní dverí > montáž zrkadiel > oprava zásuviek (šuplíkov) > Výmena WC klasické a moderné . > Upchaté WC, vymena a prerobenie renovovať . > Výmena vodovodnej batérie (drez, umývadlo, vaňa, sprcha) . > Výmena sifonov . > Výmena ventilu práčky, umývačky . > Montáž, rekonštrukcia a výmena rozvodov vody . > maľovanie stien > natieranie radiátorov a zábradlí > Pripoejenie práčky, umývačky riadu, elektrický sporák, digestor, indukčný > Vodoinštalatérske > zavesenia zrkadlá do vaničky , svetelne a t.d

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Branislav V.

Firma
Bratislava
4,9
Obklady, dlažby

Sme ambiciózny mladý tím s 10 ročnou skúsenosťou v odbore rôznych stavebných činnosti. Prevažne sa zaoberáme realizaciou nových kúpeľni alebo rekonštrukciu starých. Dôkladnosť a profesiálny prístup je na prvom mieste.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Tomas H.

Firma
Šaštín-Stráže
4,9
Elektrikár

Dobrý deň, pred rokom som sa vrátil z Londýna a pomalí sa zapracovavam na domácej pôde. Robil som v zahraničí veľmi podobnú prácu ako ponúka aplikácia Wilio. Údržbár v dáta centre, rôznych budovách, taktiež programátor inteligentného osvetlenia systemov Lutron, Eaton, a Prolojik. Pracoval so. Aj v stolárskej dielni, oprava elektroniky v oblasti osvetlenia, Mam rad všetky remeslá, opravy vodoinštalačné práce, klimatizácie...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Daniel Ď.

Živnostník
Považská Bystrica
4,9
Elektrikár

Elektroinštalačné práce, zapojovanie spotrebičov, zásuviek....montáž rozvodných skríň, svietidiel....opravárenské práce...kosenie, upratovanie pozemkov, zimná údržba.... hodinový manžel... Opravy stien pred maľovaním ( diery po hmoždinách, praskliny...) , Maľovanie interiéru Drobné opravy nábytku ( pánty, závesy, madlá...)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Michal P.

Živnostník
Trnava
4,9
Stavebné práce

Hodinovy manzel Po viacerych rokoch som sa vypracoval a nabral skusenosti v stavebnictve. V poslednych rokoch som zacal fungovat viac ako hodinovy manzel. Praca ma bavi a naplna. Som detailista a mam rad, ked vidim za sebou kvalitnu robotu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimír F.

Firma
Bratislava
4,8
Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Andrej L.

Firma
Senec
4,8
Hodinový manžel

Hodinový manžel Pozáručný servis okien - výmena tesnenie ,servis , výmena kovania .... Drobné elektrikasrke práce - výmena zásuviek, lámp, vypínač ... Drobné vodárenské práce - výmena sifónu , vodovodnej batérie ... A iné drobné práce skúsenosti som nabral v Kanade , Holandsku , fínsku ale aj na Slovensku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter A.

Firma
Košice
4,7
Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4
Obklady, dlažby

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jaroslav C.

Živnostník
Košice
4,4
Maliar, Maliarske práce

Mam skusenosti v interieroch s montazou fototapiet s aplikaciou benatskeho stuku,mikrocement,lepenie mozaik na stenu,vykonavam aj malby a natery roznych technologii.Robim pokladky dlazieb na steny a podlahu,kompletaz novych kupelni a sprchovacich kutoch.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt