Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Servis kotlov

Sprievodca pri výbere nového kotla

Hľadáte plynára na servis kotlov? V tejto kategórii máme 13 622 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Sprievodca pri výbere nového kotla
Servis kotlov

Sprievodca pri výbere nového kotla

Čas a úsilie, ktoré investujete do prieskumu recenzií vášho nového vykurovacieho systému sa môže enormne vyplatiť. Ak ste nedávno vymenili svoje auto, budete určite vedieť, že aj novší ale základný model je plný vychytávok a hračiek. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že technológia vykurovania domácností sa v priebehu posledného desaťročia posunula míľovými krokmi tiež dopredu.

Dobrou správou je, že aj vylepšenia samotných kotlov prešli inováciami ako efektivity tak aj dizajnu, aby boli schopné udržať sa na trhu aj v modernej dobe. Výsledkom je, že ak sa rozhodnete správne, tak váš nový vykurovací systém bude efektívny a dizajnovo nadčasový. 

Výber náhradného kotla

Prvým krokom je rozhodnúť sa, ktorý kotol je pre vás najlepší: kombinovaný alebo systém? Kombinované kotly sú najpredávanejší typ kotlov, ktoré sú kompaktné a rýchlo sa inštalujú - poskytujú teplo pre radiátory a tým aj vykurovanie a horúcu tečúcu vodu na počkanie. Nepotrebujú zásobník na vodu a zaberajú tak menej miesta, takže sú ideálne pre menšie nehnuteľnosti.

Pre väčšie domácnosti alebo pre tých, ktorí si vyberú radšej pohodlie bude tým správnym výberom systémový kotol, vďaka ktorému bude teplá voda tiecť v každej kúpeľni. Pre zaistenie dostatku teplej vody pre vašu rodinu zo štandardného jednocievkového valca je pravidlom povoliť používanie 25 litrov teplej vody na osobu a deň. Odporúčame však, aby všetky nové inštalácie mali namiesto toho dvojvalec, aby sa tak zabezpečil váš dom aj pre prípad, že sa v budúcnosti rozhodnete pre solárny, termálny alebo obnoviteľný vykurovacím systémom.

Za zváženie stojí tiež vylepšenie systému gravitačného napájania, kde sa tlak vytvára z nádrže na studenú vodu, často umiestnenej v podkroví na štvorrúrkový systém. Zatiaľ čo väčšina kotlov má dve potrubia, ktoré súčasne zabezpečujú teplú vodu a kúrenie, niektoré zariadenia používa štyri potrubia na samostatnú dodávku teplej vody do vykurovacích aj teplovodných okruhov. Pritom kotol uprednostňuje teplú vodu, aby sa zabezpečila jej okamžitá dostupnosť a teplota vykurovacej vody sa znížila, takže kotol väčšinu času úplne kondenzuje. Vďaka tomu je možné inštalovať lacnejší kotol s nižším výkonom a menšou spotrebou energie.

TYPY KOTLOV

Kombinované kotly

Kombinované kotly pracujú ako uzavreté systémy, ktoré zabezpečujú teplú vodu pre vodovodné kohútiky aj pre systém ústredného kúrenia, ohrievajú vodu priamo zo siete, kedykoľvek je to potrebné - to znamená, že nie je potrebný zásobník na teplú vodu alebo nádrž na streche. 

Kombinovaný kotol sa montuje rýchlejšie, ľahšie a lacnejšie ako systémové kotly, rovnako väčšia je aj úspora miesta, keďže pri týchto kotloch nie je potrebný valec alebo nádrž. Voda sa dodáva pod tlakom, takže si môžete vychutnať silnejší prúd sprchy

Je to prioritný systém, takže uspokojuje iba jednu potrebu vykurovania súčasne. Aj keď je to dobré pre malé rodiny s jednou kúpeľňou, väčšie rodiny budú mať slabšie prietoky, keď sa vo veľkých rodinách používa často viac kohútikov. Výkon závisí aj od priemeru potrubia vstupujúceho do objektu - ak je menší ako 22 mm, potom je kombinovaný kotol veľmi zlá voľba.

Systémové kotly

Systémové kotly sú namontované na uzavretých vykurovacích systémoch, ale na rozdiel od kombinovaných fungujú na princípe skladovania teplej vody vo valci, takže môžu napájať niekoľko výstupov naraz, samozrejme pri dobrom tlaku. V podkroví nie je potrebná nádrž. Namiesto nej je zabudovaná expanzná nádoba.

Sú ideálne pre väčšie domy s vyššími nárokmi a pretože majú zabudovanú väčšinu svojich hlavných komponentov je inštalácia rýchlejšia a lacnejšia. Prietoky sú zvyčajne vysoké, pretože voda sa dodáva pod tlakom z hlavnej siete a horúca je dostupná okamžite.

Ak dôjde k nadmernému užívaniu, dôjde mu horúca voda. Niektorí inštalatéri tvrdia, že sú zložitejšie a náchylnejšie na problémy ako bežné kotly, napríklad na stratu tlaku.

Bežné kotly

Bežné kotly sa dnes väčšinou kupujú ako náhrada za tie, ktoré sú nainštalované v domoch s vykurovacím systémom s otvoreným vetraním. Rovnako ako systémové kotly aj tieto bežné kotly pracujú na princípe akumulovanej vody a vyžadujú samostatný zásobník na teplú vodu.

Voda z kohútikov bude mať dobrý prietok (nesmie sa zamieňať s tlakom) a okamžite sa môže púšťať horúca voda. Toto je ideálny stav pre takú sprchu, ktorá vyžaduje prívod studenej vody z nádrže a samostatné elektrické čerpadlo.

Ich inštalácia je nákladnejšia, vyžaduje viac komponentov a potrubí a tiež kotol zaberá viac miesta. Ak nádrž nie je umiestnená dostatočne vysoko, tlak nebude dostatočne silný a to znamená, že sprcha bude potrebovať ďalšie zosilovače tlaku vody. 

Ovládanie kúrenia

Vylepšeniam kotlov zodpovedal aj pokrok v ich ovládaní. Namiesto tradičného samostatného termostatu na chodbe umožňujú inteligentné zónové regulácie nastavenie rôznych teplôt a časových programov v rôznych častiach domu, čím sa zabráni vykurovaniu prázdnych miestností. Spotrebu energie môžete tiež diaľkovo ovládať a monitorovať pomocou aplikácie v smartfóne.

Ovládače kompenzácie počasia môžu zvýšiť účinnosť kondenzačného kotla až o 15 percent. Vďaka malému senzoru na vonkajšej strane budovy kotol zvyšuje alebo znižuje teplotu radiátora, aby vyrovnal zmeny oproti vonkajšej teplote. Tieto malé úpravy neustále udržiavajú miestnosť na vami zvolenej teplote bez ohľadu na pokles alebo nárast teploty vonku.

Existuje všeobecná mylná predstava, že na starý kotol nie je možné namontovať ovládače kompenzácie počasia, aby sa zvýšila účinnosť kotla. Vlastne to možné je, pokiaľ inštalatér správne nastaví prevádzkový spád kotla. Tento benefit je do značnej miery určený tým, ako dobre je nehnuteľnosť zateplená.

Do výberu správneho kotla sa oplatí investovať ako čas tak aj peniaze a to najmä preto, že taký kotol sa nekupuje len na rok či dva. Väčšinou slúži pár dekád a správny výber vám ušetrí aj peniaze. 

Výber správnej veľkosti kotla

Kedysi bolo bežnou praxou predimenzovať kotly o približne 30%, ale dnes sa to považuje za zbytočné, takže je dôležité určiť správnu veľkosť vášho domu. O tom sa rozhoduje pomocou výpočtu tepelných strát a samozrejme, že to ovplyvňuje aj veľkosť domu, použité materiály a úroveň izolácie a vzduchotesnosti, ako aj vaše požiadavky na teplú vodu - koľko kúpeľní je v dome? Kurenár to môže vyriešiť za vás, alebo môžete tiež použiť bezplatnú online kalkulačku.

Keď poznáte požiadavky na vykurovanie každej miestnosti v kilowattoch, môžete nastaviť veľkosť vykurovacích zariadení - tj radiátorov alebo podlahového kúrenia - a potom budete vedieť, že vami zvolený kotol bude dostatočne veľký na to, aby efektívne vykuroval celý dom.

Kondenzačné kotly boli navrhnuté tak, aby cieľom extrahovať čo najviac tepelnej energie z paliva a premeniť ju na využiteľné teplo na vykurovanie domu. To znamená, že pri rovnakom množstve kúrenia spália menej paliva. Od roku 2005 sú kondenzačné kotly povinné podľa stavebných predpisov pre nové domáce kotly ústredného kúrenia.

Kotly je ideálne umiestniť na prízemí v domoch, alebo v technickej miestnosti. Dobre dimenzovaný solárny systém na ohrev vody môže poskytnúť až 60% vašich ročných požiadaviek na teplú vodu, je však potrebné starostlivo zvážiť, ako bude systém ústredného kúrenia fungovať ako celok. Najskôr si musíte kúpiť kompatibilný kotol - nie veľa kombinovaných kotlov pracuje so solárnymi panelmi, ale väčšina bežných a systémových kotlov bude fungovať. Ako druhé, budete potrebovať dvojčinný valec, ktorý sa bude ohrievať prostredníctvom výmenníkov tepla z kotla aj zo solárneho systému.

Ak je dostatočne horúci, je možné zásobu vody privádzať priamo do kohútika. Ak voda nedosahuje požadovanú teplotu, kotol to kompenzuje a celkovo spotrebuje menej paliva. Tepelné čerpadlá zemného zdroja sú často koncipované ako jediný zdroj vykurovania a teplej vody v domácnosti, ale veľa modelov je možné nakonfigurovať tak, aby využívali doplnkový zdroj tepla, napríklad kotol na olej alebo plyn.

Je dôležité kúpiť si čo najefektívnejší kotol vo vhodnej veľkosti. Snažte sa o najmenej päťročnú záruku. Kotly, ktoré pracujú na najvyššej úrovni, sú chladené ventilátorom - tj. odoberajú vzduch zvonka budovy a produkty spaľovania sú vytlačované von za pomoci ventilátora.

Zvyšovanie efektívnosti

Plynové a olejové kotly triedy A sú teraz takmer na 90% alebo viac účinné, takže nie je veľa priestoru pre ich zlepšenie. Aby sme zvýšili celkovú účinnosť, musíme sa pozerať ďalej ako len na samotný kotol. Typicky kotly pracujú s jednou výstupnou teplotou, ktorá bude tou správnou buď pre ústredné kúrenie, alebo pre teplú vodu, ale nie pre obidve. 

Rozumnejšou možnosťou je inštalácia tepelného zásobníka, ktorý bude akumulovať vodu pri rôznych teplotách od hornej po spodnú časť nádrže. To môže kotlu umožniť jeho optimálnu účinnosť a dodávanie vody v správnej teplote do ústredného kúrenia alebo do kohútika.

Ovládanie ústredného  kúrenia je samozrejme nevyhnutné. Všadeprítomný izbový termostat s časovačom je nevyhnutný, vylepšený o radiátorové termostaty alebo ešte lepšie o zónové ovládanie. Takýto termostat reguluje čas a teplotu pre každú zvolenú zónu alebo miestnosť a zaisťujú, že miestnosti, ktoré nie sú obsadené, sa nevykurujú súčasne alebo na rovnakú teplotu.
Dobrý kotol vyžaduje aj správne nainštalovaný systém rozvodu kúrenia. Starý systém ústredného kúrenia sa môže upchať pretože sa na spodku radiátorov sa nahromaďuje kal. Nový kotol bude síce efektívnejší, ale čistenie systému a pridanie kvapaliny proti usadeninám iba pomôže.

Je ťažké predpovedať dobu, kedy úplne vymiznú plynové a naftové kotly, a rovnako ťažké je predpovedať, že sa dostanú oveľa bližšie k 100% účinnosti. Bolo by tiež odvážne predpovedať, že ceny ropy a zemného plynu začnú klesať. Kľúčovou prioritou je v prvom rade minimalizácia spotreby paliva. Kotol s hodnotením A je ten správny štart. Je čoraz ťažšie uveriť, že jeden kotol využívajúci jeden zdroj energie z fosílnych palív je dlhodobou a udržateľnou možnosťou. Obnoviteľná energia má tiež vplyv na trh s nehnuteľnosťami, najmä medzi staviteľmi a renovátormi. Teplárenský priemysel uznal, že bivalentné systémy majú výhody a vyvinul riadiace systémy, ktoré umožňujú zdarnú spoluprácu dvoch zdrojov tepla.

 

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti PLYN MB, s.r.o.


Aká je životnosť plynového vykurovacieho kotla?

Životnosť vykurovacieho kotla je určená hlavne konštrukciou kotla, optimálnym návrhom, jeho správnou inštaláciou, spôsobom prevádzky a v neposlednom rade pravidelnou a profesionálnou starostlivosťou o kotol. V ideálnom prípade vám plynový vykurovací kotol môže slúžiť kľudne aj 30 rokov.

Ktoré vykurovacie kotle sú podľa Vás optimálnym riešením z hľadiska efektívnosti využitia paliva a nákladov na prevádzku? Ktoré by ste odporučili zákazníkom?

Zákazníkom, ktorí hľadajú vhodný kotol by som poradil, aby sa zamerali na kotly vyrobené na území bývalého Československa. A to najmä s ohľadom na cenu obstarania, v pomere ku kvalite vyhotovenia a dostupnosti náhradných dielov.

Ak by som mal zákazníkom odporučiť konkrétnych výrobcov, určite by som sa zameral na Viessmann, Wolf, Protherm či Attack.

Aké sú aktuálne trendy vo vykurovacích plynových kotloch?

Klasické plynové kotly s atmosférickými horákmi sú pre nízku účinnosť zakázané montovať, pretože predpísané požiadavky spĺňajú len kotly kondenzačné.

Podľa dostupných informácií výrobcovia bojujú s problémom rastu cien vstupov, energií a udržateľnosti výslednej ceny hotového kotla vyrobeného v závode.

Dlhoročnou tendenciou výrobcov je zmenšovanie konštrukčných rozmerov, možnosť diaľkového riadenia prevádzky, využívanie ekvitermickej regulácie, regulácie open-term a schopnosti prechodu kotla na rôzne druhy palív, najmä na vodík.

Spoločnosť PLYN MB, s.r.o. - špecialisti na odborné prehliadky a servis plynových a tlakových zariadení

autor: Ivan

Jun 23, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 16 800 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0

Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Termo T.

Firma
Košice
5,0

Kúrenie

Team odborníkov, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Poradia a vyriešia všetko od vykurovania po klimatizáciu. Sú tu pre vás dostupní vždy, či sa vám pokazí kotol na Vianoce alebo počas vrcholu sezóny klimatizácií. Riešenia na mieru bez starostí Postaráme sa o príjemné teplo a chlad vo vašom domove. Poradíme vám, aké zariadenia sú najvhodnejšie do vašej domácnosti. Zabezpečíme kompletnú montáž a prípadne aj likvidáciu starého zariadenia. Na produkty od nás nemusíte dlho čakať a šetriť. Dodanie celého riešenia sa snažíme realizovať do 7 dní a v prípade potreby aj so splácaním postupne. Montážou sa naša starostlivosť nekončí a ku všetkým produktom patrí aj následný servis. Našou úlohou je prevziať všetky vaše starosti na seba, aby ste si vy mohli užívať príjemnú teplotu vo vašom dome.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ján P.

Firma
Ružomberok
5,0

Vodoinštalácia

Som inštalatér vody a kúrenia s 10 ročnou praxou. Pomôžem vám z realizáciou vášho projektu. - rozvody vody.a kurenia - montáž plynových kotlov - montáž kotlov na pelety a pevné palivo - montáž sanity - solárne kolektory - atď Na fotkách v profile si môžte pozrieť moju prácu

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter P.

Firma
Senec
4,8

Montáž, skladanie nábytku

Mam skúsenosti z mnohých oborov .Rád vám pomôžem.Prax stavebné práce vodoinstalacne prace komplet prerabky bytov kupelky montáž zarubni pokladka podlahy montaz kuchyn montaz nabytkov montaz svietidiel zasuviek vypinacov led pasov.Robim Kvalitne Rychlo a Cisto.Bavi ma to .Rad vam pomozem pripadne poradim

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter A.

Firma
Košice
4,7

Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš S.

Firma
Jelka
4,7

Kúrenie

-servisak kotlov Buderus, Junkers -čistenie vykurovacieho systému -kopletná montáž voda, uk, plyn novostavby aj rekonštrukcie -momtáž kotolní -montáž solárnych systémov a tepelných čerpadiel

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš Š.

Živnostník
Bratislava
4,7

Plynár

VODA-PLYN-KURENIE-ODPAD-MONTAZ KOTLOV-REVIZIE KOTLOV-PODLAHOVE KURENIE-KOMPLETAZE KUPELNY....................................ROZNE OPRAVY PRI HAVARIACH VODY PLYNU

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Servis kotlov

Nižšia cena60,00 €/úkon
Priemerná cena110,00 €/úkon
Vyššia cena150,00 €/úkon

Pošlite dopyt 16800 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte plynára na servis kotlov? V tejto kategórii máme 13 622 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt