Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Statika stavebných konštrukcií

Statik a jeho služby v procese budovania

Hľadáte statika? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Statik a jeho služby v procese budovania
Statika stavebných konštrukciíStatik a jeho služby v procese budovania

Každá stavebná konštrukcia musí byť navrhnutá tak, aby bez problémov zvládla a preniesla predpokladané a navrhované zaťaženie do podpier a zostala zachovaná jej stabilita, bez výrazných viditeľných, ale i neviditeľných zmien, ale hlavne bola bezpečná – a to počas celej plánovanej životnosti objektu.

Statika je náročná oblasť stavebníctva a vyžaduje si od odborníka množstvo vedomostí, skúseností, roky praxe a znalosti nielen zo stavebníctva, ale i aktuálnej legislatívy. Statiku všetkých stavieb by preto mali vykonávať naozaj kvalifikovaní inžinieri. Tí vám vedia poskytnúť komplexné služby tak, aby ste sa vo svojich objektoch mohli vždy cítiť bezpečne.

Čo vám môžu ponúknuť

Statik je potrebný prakticky pri každej väčšej stavebnej činnosti. Týka sa to tak novostavieb, ako i rôznych úprav a rekonštrukcií starších domov, ich vnútorných priestorov, ale i vonkajších častí obydlí, ako sú napríklad balkóny či lodžie. To, že sa s ním osobne nestretnete, ešte neznamená, že sa nepodieľal i na vašej novostavbe. Určite je prítomný napríklad i v projektovej dokumentácii na realizáciu stavby, ktorú si napríklad kúpite od firmy ponúkajúcej katalógové domy na kľúč.

Projektová dokumentácia na realizáciu stavby

Pri výstavbe domu sa môžete stretnúť s viacerými typmi dokumentácie, pričom projektová dokumemtácia na realizáciu stavby je tá podrobnejšia. Poskytuje sa stavebnému úradu a slúži ako podrobný návod na realizovanie stavby. Na jej základe dokážete vy (ak ste dostatočne šikovní a zruční) alebo stavebná firma postaviť prakticky akúkoľvek nehnuteľnosť. Viete si vyhotoviť základy, ale i hrubú stavbu. Nájdete v nej informácie o stavebných materiáloch, všetkých konštrukčných prvkoch, výkaz krovu a všetky materiály a konštrukčné záležitosti dôležité na výstavbu strechy.

Sú v nej uvedené aj rozpisy takých prvkov, ako sú napríklad okná či dvere, materiály na podlahu a steny. Projektová dokumentácia na realizáciu stavby jednoducho obsahuje všetko potrebné pre majstrov a firmy participujúce na konštrukcii nového domu, preto je dôležité, aby bola vypracovaná čo najkvalitnejšie a veľmi detailne.

Optimalizácia konštrukcií

Statik vám dokáže pomôcť i s optimalizáciou nosných konštrukcií. Proces optimalizácie znamená hľadenie riešení v oblasti technického a materiálového vyhotovenia. Výstupom optimalizácie môže byť mierna úprava, alebo i napríklad výrazná zmena typu, tvaru či materiálu, z ktorého je konštrukcia vyhotovená.

Celá optimalizácia však musí prebiehať v súlade s platnou legislatívou tak, aby výsledok zodpovedal hraničným stavom, čo sa týka používateľnosti, únosnosti a bezpečnosti a súčasne znamenal pre stavebníka pomerne značnú úsporu finančných prostriedkov. 

Statik ako autorský dozor

Pri realizácii stavby je nutné postupovať podľa projektovej dokumentácie, prípadne na nej robiť iba minimálne zmeny a úpravy. Na dodržiavanie tohto pravidla by mal dohliadať autorský dozor. Autorský dozor vykonáva zhotoviteľ, teda autor projektu. Budete ho potrebovať hlavne v prípade, ak stavbu realizujete svojpomocne.

Pri väčších projektoch sa autorský dozor dokonca podieľa pri riadení stavby a spolu so zhotovovateľom sa zúčastňuje na poradách a promptne rieši prípadné vznikajúce a vzniknuté problémy. Podáva informácie investorovi o odchýlkach v realizačnom projekte a vypracováva potrebné a najlepšie návrhy riešení na ich odstránenie. V prípade nevyhnutných alebo potrebných zmien sa zúčastňuje na ich schvaľovaní a upozorňuje na potrebu súhlasu tejto zmeny pre ukončením stavby. Je prítomný aj pri konečnom odovzdaní stavby.   

Územné rozhodnutie a stavebné povolenie

Vydáva ich stavebný úrad na základe návrhu, ktorý musí obsahovať všetky náležitosti uvedené v zákone. Pri jednoduchých menších objektoch typu bungalov s jedným podlažím a podkrovím a stavbách do 300 m2 môžete získať stavebné povolenie na ich výstavbu v spojenom územnom a stavebnom konaní. Ak si plánujete postaviť väčší dom s viacerými nadzemnými podlažiami, na získanie územného rozhodnutia musí prebehnúť samotné územné konanie.

Statik je človek, ktorý je v procese budovania jedným z najdôležitejších. Od jeho odbornosti a profesionality závisí vaše pohodlie a bezpečnosť. Nezabudnite si preto vyhľadať toho najlepšieho a najfundovanejšieho. Napríklad aj na wilio.sk.   

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti CotzurConstruct

Na čo slúži optimalizácia statických posudkov?

Optimalizácia slúži na presnejší a konkrétnejší návrh statického riešenia stavby alebo konkrétnejšie - daného stavebného prvku. V tomto kroku projektovania sa zohľadňujú viaceré aspekty. Výsledkom je najlepší návrh z pohľadu finančného alebo z pohľadu náročnosti prác. V praxi sú však aj prípady, keď je potrebné návrh stavby optimalizovať z časových dôvodov. Vtedy je cieľom optimalizácie urýchliť čas výstavby a to aj za cenu vyšších finančných nákladov.

Kedy treba osloviť expertov kvôli optimalizácii statických riešení? 

Optimalizácia by mala prebiehať automaticky pri vyšších stupňoch projektovej dokumentácie. V štádiu zhotovovania realizačného projektu je priestor na konkrétnejší a hospodárnejší návrh. Optimalizovať je potrebné, keď do výstavby vstupujú jasne definované vonkajšie podmienky alebo možnosti a podmienky zhotoviteľa stavby. Či už ide o voľbu a dostupnosť materiálu v danom regióne, dopravné náklady, alebo preprava nadrozmerných nákladov (najčastejšie stropných alebo strešných nosníkov). Všetky tieto činitele ovplyvňujú cenu alebo dobu výstavy a už pri ich malých zmenách môžu nastať veľké finančné alebo časové úspory.

Čo všetko sa rieši pomocou statických výpočtov navrhovaných stavieb v 3D modely?

V prípade 3D statického výpočtu sa rieši stavba ako celok, nie ako jednotlivé charakteristické časti stavebného diela. V priestorovom výpočte je vymodelovaná celá stavba z konkrétnych materiálov s konkrétnymi fyzikálno - mechanickými vlastnosťami. Čo však ja považujem za najväčší prínos je presné určenie vzájomného vplyvu susedných nosných konštrukcií a následný hospodárny návrh. V priestorovom 3D návrhu je jednoduchšie určiť tuhosť stavby ako celku a následný návrh hrúbky a materiálovej charakteristiky celého nosného systému. V prípade použitia priestorového modelu je presne vypočítaný prenos a tok síl z najvyšších častí konštrukcie, cez stropné dosky, steny a stĺpy až do základových konštrukcií.

Spoločnosť CotzurConstruct - špecialisti na na komplexné spracovanie projektovej dokumentácie od územného riešenia cez projektovanie po autorský dozor pri realizácií stavebného diela

autor: Marián

Oct 15, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 21 201 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Radko C.

Živnostník
Nitra
5,0
Obklady, dlažby

20 ročná prax. Monoliticke stavby, hrubé stavby rodinných domov, strechy,zateplovanie, podbytie,omietky,obklady dlažby, nakomplet kúpeľne aj zo sanitou, sadrokartóny, zámkové dlažby a mnoho iného.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Gerhard L.

Firma
Bratislava
4,9
Interiérový dizajn

Projekty rodinných domov | inžinierska a manažérska činnosť | Rakúsko & Slovensko Architektonické štúdie ✓ Projekt na stavebné povolenie ✓ Realizačné projekty a detaily ✓ Vizualizácie interiérov a exteriérov ✓ Zabezpečenie projekt. dokument. profesii ✓ Komunikácia s príslušnými úradmi ✓

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9
Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8
Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Martin B.

Živnostník
Košice
4,8
Hodinový manžel

Už 10 rokov poskytujem svoje služby ako montáž interiérových dverí, pokládka podlahy, skladanie nábytku a rôzne údržbárske práce.Som pedant a preto kvalita vykonanej práce je pre mňa dôležitá.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8
Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimír P.

Firma
Trenčín
4,7
Rekonštrukcia bytu

Sme spoľahlivá stavebná firma ktorá si zakladá na kvalitnom prevedení našich prác a služieb ktoré ponúkame. Realizujeme výstavby domov na kľúč, elektroinštalačné práce, maliarske práce, návrh a výroba nábytku na mieru, sadrokartónové práce, terénne úpravy okolo domu, strechy, skrátka od A po Z čo sa týka stavebníctva. Používame prvotriedne materiály a ponúkame dlhoročné skúsenosti. U nás budete mať všetko z jednej ruky !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jan H.

Živnostník
Šarovce
4,3
Murárske práce

Ponúkam murárske práce všetkého druhu murovanie fasáda stierky omietky zámkov a dlažba výkopové a zemné práce sme murárske partia robíme rýchlo a za rozumnú cenu

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter G.

Živnostník
Malacky
4,0
Murárske práce

Som stavbár telom i dušou. Od malička ma nadchýnali všetky stavebné práce na vôkol. Preto som sa vybral aj týmto smerom v štúdiu. Vyštudoval som strednú priemyselnú školu stavebnú a geodetickú v Bratislave odbor pozemné staviteľstvo a architektúra kde som získal aj certifikát na projektovanie jednoduchých stavieb. Ďalej som pokračoval v štúdiu na vysokej škole STU na stavebnej fakulte odbor technológie a manažérstvo stavieb. Momentálne pôsobím na pozícii pri vedení stavby na významných projektoch v Bratislave. Rád by som poskytol svoje znalosti a prax aj pri posúdení relevantnosti cenových ponúk ktoré ľudia dostávajú od rôznych firiem a ktoré sú často krát veľmi prestrelené. Týmto viem človeku ušetriť aj stovky či až tisícky eur.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt