Pripravili sme pre vás stručný návod, ako postupovať pri stavbe domu od kúpy pozemku až po sťahovanie sa do nového.
Postup pri stavbe domu, krok za krokom
Výber pozemku
Keďže dom v budúcnosti len tak nezdvihnete a nepreložíte, výber pozemku na stavbu predstavuje jedno z kľúčových rozhodnutí. Vybraný pozemok by mal spĺňať vaše kritéria na občiansku vybavenosť, dopravnú dostupnosť, veľkosť a tvar, rušnosť lokality. Práve lokalita najviac ovplyvňuje aj cenu pozemku. Žiadané pozemky v mestách sú o poznanie drahšie než pozemky v zabudnutých dedinách. No cena by nemala byť jediným rozhodujúcim faktorom.
Príprava projektu domu
Po tom, ako ste našli svoj vytúžený pozemok nasleduje príprava projektu domu. Na výber máte z dvoch možností – kúpa katalógového projektu alebo príprava projektu na mieru. Ideálny dom spĺňajúci všetky vaše požiadavky v katalógu len tak nenájdete preto, ak nechcete robiť veľké kompromisy investujte do prípravy projektu na mieru.
Predsa len, ide o investíciu na celý život a nechcete ďalších mnoho rokov stráviť nadávaním napríklad na nevyhovujúcu veľkosť priestoru medzi vaňou a umývadlom. Pred návštevou architekta si ujasnite základné požiadavky, ktoré by váš nový domov mal spĺňať a s architektom si následne ujasnite všetky vaše požiadavky.
Povolenia a prípojky
Po príprave projektu je pred samotným začiatkom prác ešte potrebné vybaviť stavebné povolenie. Žiadosť o stavebné povolenie sa podáva na príslušnom stavebnom úrade a je k nej potrebné doložiť aj súhlasné stanoviská všetkých dotknutých orgánov. Informáciu o tom, aké všetky prílohy ste povinný k žiadosti doložiť, vám poskytnú na stavebnom úrade.
V tejto fáze sa je taktiež potrebné zamerať aj na komunikáciu s elektrárňami, plynárňami, vodárňami a všetkými inštitúciami, od ktorých budete potrebovať zrealizovať na vašom pozemku prípojku.
Odpoveď na otázku, kto to celé postaví
Ak ste sa doteraz nerozhodli, či sa do stavby pustíte svojpomocne alebo využijete služby dodávateľskej spoločnosti, nastáva najvyšší čas na doriešenie tejto zásadnej otázky. Prenechanie stavby firme je síce finančne náročnejšie, no zároveň pomáha ušetriť množstvo času. Ak sa rozhodnete pre stavebnú firmu, zamerajte sa na jej dôkladný výber. Zverenie prác prvej firme, na ktorú natrafíte, sa vám nemusí vyplatiť. Preto sledujte recenzie, porovnávajte a vyberajte zodpovedne. Opäť by cena nemala byť jediným rozhodovacím kritériom.
Úprava pozemku
Terénne úpravy pozemku zahŕňajú očistenie od prípadných stromov, krovín, kameňov, koreňov, buriny, jednoducho všetkého, čo zabraňuje vytvoriť vhodný priestor pre stavbu.
Výber materiálov
Kvalita stavebných materiálov má zásadný vplyv na kvalitu a životnosť postavenej stavby, preto by ste k jeho výberu mali pristupovať maximálne zodpovedne. Vyberať nemusíte všetok materiál nazad. Postačí jeho postupný výber podľa aktuálnej realizácie stavebných prác.
Realizácia stavby
Či už budete stavať svojpomocne, alebo sa do stavby pustí stavebná spoločnosť, postup pri stavbe rodinného dobu bude zhruba nasledovný:
- Základná doska a prípojky
- Hrubá stavba
- Strecha
- Okná a dvere
- Rozvody v stenách
- Omietky
- Hydroizolácia
- Podlahové kúrenie, rozvody vetrania
- Potery
- Kotolňa
- Sadrokartónové stropy, zateplenie stropov
- Kuchyňa, kúpeľňa
- Podlahy
- Zateplenie
- Obloženia a dvere
- Vonkajšie úpravy
Stavba rodinného domu je náročný projekt, a preto si jeho realizácia vyžaduje dobré plánovanie. Pred realizáciou si nezabudnite zhodnotiť časovú a finančnú náročnosť jednotlivých fáz. Ak sa pri svojpomocnej realizácií stavby rozhodnete využiť pomoc niektorých remeselníkov, nezabudnite pri objednávaní ich služieb plánovať aj s istou časovou rezervou. Predsa len, môžete plánovať, že osadenie okien bude trvať jeden deň, no vždy sa môžu vyskytnúť neočakávané problémy, preto je dobré nechať si aj istú časovú rezervu.
Kolaudácia
Dom je pripravený na kolaudáciu v momente, keď je hotová strecha, komíny, okná a dvere, schodiská a balkóny so zábradlím, povrchové úpravy stien, podláh, stropov a inštalácie. Hotové musia byť prípojky inžinierskych sietí a osadené umývadlá, toalety a sprchy či vane. Podobne, ako žiadosť o stavebné povolenie, aj žiadosť o kolaudáciu musí byť doplnená o požadované prílohy.
Sťahovanie
A na záver prichádza už len tá najkrajšia časť realizácie vlastného bývania – zariadenie a sťahovanie.
Rodinný dom, to je investícia na celý život. Nikdy sa do jednotlivých krokov vedúcich k vášmu domu snov nepúšťajte bezhlavo, ale každý si najskôr dôkladne premyslíte. Ako sa hovorí, aspoň raz sa na každé rozhodnutie vyspite.
Ak sa odhodláte pre tento životný krok, budete potrebovať dodávateľov, ktorí odvedú kvalitnú prácu za rozumnú cenu. Webová a mobilná aplikácia Wilio, ktorá už sprostredkovala riešenie vyše 26 000 projektov, vám pomôže rýchlo a spoľahlivo nájsť odborných dodávateľov vo vašom okolí a uľahčí vám výber pomocou overených užívateľských recenzii. Vyskúšajte si to na www.wilio.sk.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti QUATTRO-H, s.r.o.
Akých chýb sa najčastejšie dopúšťajú ľudia pri stavbe domu?
Najčastejšími chybami pri stavbe domu je v prvom rade nedostatok priestoru, teda nesprávny výber projektu. Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny projekt, zamyslite sa nad veľkosťou priestoru, ktorý potrebujete na výstavbu Vášho vysnívaného domu. Dom by mal mať optimálnu veľkosť pre splnenie všetkých Vašich požiadaviek, snov a túžob.
Hoci dnes môžu byť financie pre mnohých ľudí problémom, na veľkosti miestností vo Vašom dome sa šetriť neodporúča. Nezabúdajte ani na dostatok úložných a odkladacích priestorov, či už je to garáž, pivnica, záhradný domček alebo akákoľvek úložná miestnosť. Taktiež sa snažte zvoliť vhodné rozloženie miestností, aby Vám vznikol v dome čo najtvorenejší priestor.
Ďalšou veľkou chybou je nesprávne osadenie domu na pozemok. Ak si umiestnenie dobre premyslíte, viete sa tak vyhnúť zbytočným problémom, ako sú nedostatočné presvetlenie domu alebo zbytočné náklady spotrebu energií. Dbajte tiež na umiestnenie domu vzhľadom na tvar pozemku, pripojenie na inžinierske siete a v neposlednom rade na dodržanie minimálnych odstupov od susedných stavieb.
Prečo by sme mali zveriť stavbu domu do rúk odborníkovi?
Hoci si mnohí z nás myslia, že stavba domu svojpomocne je dobrou voľbou, nemýlia sa. Pri tejto voľbe môže nastať nespočetné množstvo problémov, poškodení či neočakávaných situácií. Preto je podľa nášho názoru lepšie zveriť výstavbu Vášho vysnívaného domova do rúk odborníkom, ktorí Vás dokážu odbremeniť od zbytočných stresov, únavy a časových tiesní.
Obrovskými výhodami pri oslovení stavebných firiem je okrem profesionality, odbornosti, kvality a skúseností aj pravdepodobnosť vysokej zľavy na materiály, vďaka mnohým vzájomným spoluprácam, ktoré stavebné firmy majú s dodávateľmi materiálov. Stavená firma Vám tiež poskytuje dodatkové služby, ako sú výber správneho pozemku, či projektu, no zároveň podáva pomocnú ruku v riešení potrebných dokumentov a povolení k stavbe. Zamerajte sa na precízny výber odborníkov, kde nie vždy platí - čo je lacné / drahé je aj kvalitné.
Na čo všetko treba dbať pri stavbe domu?
To, čo je raz postavené, už nepostavíte znova. Preto je pri výstavbe domu veľmi dôležité dbať na výber vhodného a kvalitného materiálu, s ktorým budete počas výstavby pracovať. Vyberajte materiály, ktoré spĺňajú požiadavky na energetickú hospodárnosť budov. Ak staviate dom svojpomocne, neváhajte sa poradiť s odborníkmi. Na trhu nájdete mnoho kvalitných materiálov, vďaka ktorým budú mať obvodové steny domu výborné tepelnoizolačné vlastnosti.
V neposlednom rade dbajte na dostatočné utesnenie stavebných otvorov, ktoré by v opačnom prípade mohli spôsobiť zbytočný únik tepla z domu. Vzduchotesnosť stavby tiež vplýva na množstvo spotrebovanej energie na vykurovanie, reguláciu vlhkosti a zníženie prieniku hluku z okolia. Dbajte preto na použitie správneho postupu a materiálov pri montáži okien aj vchodových dverí.
Spoločnosť QUATTRO-H, s.r.o. - špecialisti na výstavby domov na kľúč, rekonštrukcie a plánovanie búracích a stavebných prác
Aug 10, 2021