Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Novostavba

Stavba domu – krok za krokom

Hľadáte staviteľa na novostavbu? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Stavba domu – krok za krokom
NovostavbaStavba domu – krok za krokom

Stavba vlastného bývania predstavuje veľký životný krok, z ktorého sa každý teší. No okrem radosti so sebou prináša aj množstvo doposiaľ nepoznaných starostí. Viete, ako postupovať pri stavbe domu tak, aby ste na nič nezabudli, nenechali sa nachytať a mohli si nový domček čím skôr naplno užiť?

banner

Pripravili sme pre vás stručný návod, ako postupovať pri stavbe domu od kúpy pozemku až po sťahovanie sa do nového.

Postup pri stavbe domu, krok za krokom

Výber pozemku

Keďže dom v budúcnosti len tak nezdvihnete a nepreložíte, výber pozemku na stavbu predstavuje jedno z kľúčových rozhodnutí. Vybraný pozemok by mal spĺňať vaše kritéria na občiansku vybavenosť, dopravnú dostupnosť, veľkosť a tvar, rušnosť lokality. Práve lokalita najviac ovplyvňuje aj cenu pozemku. Žiadané pozemky v mestách sú o poznanie drahšie než pozemky v zabudnutých dedinách. No cena by nemala byť jediným rozhodujúcim faktorom.

Príprava projektu domu

Po tom, ako ste našli svoj vytúžený pozemok nasleduje príprava projektu domu. Na výber máte z dvoch možností – kúpa katalógového projektu alebo príprava projektu na mieru. Ideálny dom spĺňajúci všetky vaše požiadavky v katalógu len tak nenájdete preto, ak nechcete robiť veľké kompromisy investujte do prípravy projektu na mieru.

Predsa len, ide o investíciu na celý život a nechcete ďalších mnoho rokov stráviť nadávaním napríklad na nevyhovujúcu veľkosť priestoru medzi vaňou a umývadlom. Pred návštevou architekta si ujasnite základné požiadavky, ktoré by váš nový domov mal spĺňať a s architektom si následne ujasnite všetky vaše požiadavky.

Povolenia a prípojky

Po príprave projektu je pred samotným začiatkom prác ešte potrebné vybaviť stavebné povolenie. Žiadosť o stavebné povolenie sa podáva na príslušnom stavebnom úrade a je k nej potrebné doložiť aj súhlasné stanoviská všetkých dotknutých orgánov. Informáciu o tom, aké všetky prílohy ste povinný k žiadosti doložiť, vám poskytnú na stavebnom úrade.

V tejto fáze sa je taktiež potrebné zamerať aj na komunikáciu s elektrárňami, plynárňami, vodárňami a všetkými inštitúciami, od ktorých budete potrebovať zrealizovať na vašom pozemku prípojku.

Odpoveď na otázku, kto to celé postaví

Ak ste sa doteraz nerozhodli, či sa do stavby pustíte svojpomocne alebo využijete služby dodávateľskej spoločnosti, nastáva najvyšší čas na doriešenie tejto zásadnej otázky. Prenechanie stavby firme je síce finančne náročnejšie, no zároveň pomáha ušetriť množstvo času. Ak sa rozhodnete pre stavebnú firmu, zamerajte sa na jej dôkladný výber. Zverenie prác prvej firme, na ktorú natrafíte, sa vám nemusí vyplatiť. Preto sledujte recenzie, porovnávajte a vyberajte zodpovedne. Opäť by cena nemala byť jediným rozhodovacím kritériom.

Úprava pozemku

Terénne úpravy pozemku zahŕňajú očistenie od prípadných stromov, krovín, kameňov, koreňov, buriny, jednoducho všetkého, čo zabraňuje vytvoriť vhodný priestor pre stavbu.

Výber materiálov

Kvalita stavebných materiálov má zásadný vplyv na kvalitu a životnosť postavenej stavby, preto by ste k jeho výberu mali pristupovať maximálne zodpovedne. Vyberať nemusíte všetok materiál nazad. Postačí jeho postupný výber podľa aktuálnej realizácie stavebných prác.

Realizácia stavby

Či už budete stavať svojpomocne, alebo sa do stavby pustí stavebná spoločnosť, postup pri stavbe rodinného dobu bude zhruba nasledovný:

 1. Základná doska a prípojky
 2. Hrubá stavba
 3. Strecha
 4. Okná a dvere
 5. Rozvody v stenách
 6. Omietky
 7. Hydroizolácia
 8. Podlahové kúrenie, rozvody vetrania
 9. Potery
 10. Kotolňa
 11. Sadrokartónové stropy, zateplenie stropov
 12. Kuchyňa, kúpeľňa
 13. Podlahy
 14. Zateplenie
 15. Obloženia a dvere
 16. Vonkajšie úpravy

Stavba rodinného domu je náročný projekt, a preto si jeho realizácia vyžaduje dobré plánovanie. Pred realizáciou si nezabudnite zhodnotiť časovú a finančnú náročnosť jednotlivých fáz. Ak sa pri svojpomocnej realizácií stavby rozhodnete využiť pomoc niektorých remeselníkov, nezabudnite pri objednávaní ich služieb plánovať aj s istou časovou rezervou. Predsa len, môžete plánovať, že osadenie okien bude trvať jeden deň, no vždy sa môžu vyskytnúť neočakávané problémy, preto je dobré nechať si aj istú časovú rezervu.

Kolaudácia

Dom je pripravený na kolaudáciu v momente, keď je hotová strecha, komíny, okná a dvere, schodiská a balkóny so zábradlím, povrchové úpravy stien, podláh, stropov a inštalácie. Hotové musia byť prípojky inžinierskych sietí a osadené umývadlá, toalety a sprchy či vane. Podobne, ako žiadosť o stavebné povolenie, aj žiadosť o kolaudáciu musí byť doplnená o požadované prílohy.

Sťahovanie

A na záver prichádza už len tá najkrajšia časť realizácie vlastného bývania – zariadenie a sťahovanie.

Rodinný dom, to je investícia na celý život. Nikdy sa do jednotlivých krokov vedúcich k vášmu domu snov nepúšťajte bezhlavo, ale každý si najskôr dôkladne premyslíte. Ako sa hovorí, aspoň raz sa na každé rozhodnutie vyspite. 

Ak sa odhodláte pre tento životný krok, budete potrebovať dodávateľov, ktorí odvedú kvalitnú prácu za rozumnú cenu. Webová a mobilná aplikácia Wilio, ktorá už sprostredkovala riešenie vyše 26 000 projektov, vám pomôže rýchlo a spoľahlivo nájsť odborných dodávateľov vo vašom okolí a uľahčí vám výber pomocou overených užívateľských recenzii. Vyskúšajte si to na www.wilio.sk

 

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti QUATTRO-H, s.r.o.


Akých chýb sa najčastejšie dopúšťajú ľudia pri stavbe domu?

Najčastejšími chybami pri stavbe domu je v prvom rade nedostatok priestoru, teda nesprávny výber projektu. Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny projekt, zamyslite sa nad veľkosťou priestoru, ktorý potrebujete na výstavbu Vášho vysnívaného domu. Dom by mal mať optimálnu veľkosť pre splnenie všetkých Vašich požiadaviek, snov a túžob.

Hoci dnes môžu byť financie pre mnohých ľudí problémom, na veľkosti miestností vo Vašom dome sa šetriť neodporúča. Nezabúdajte ani na dostatok úložných a odkladacích priestorov, či už je to garáž, pivnica, záhradný domček alebo akákoľvek úložná miestnosť. Taktiež sa snažte zvoliť vhodné rozloženie miestností, aby Vám vznikol v dome čo najtvorenejší priestor.

Ďalšou veľkou chybou je nesprávne osadenie domu na pozemok. Ak si umiestnenie dobre premyslíte, viete sa tak vyhnúť zbytočným problémom, ako sú nedostatočné presvetlenie domu alebo zbytočné náklady spotrebu energií. Dbajte tiež na umiestnenie domu vzhľadom na tvar pozemku, pripojenie na inžinierske siete a v neposlednom rade na dodržanie minimálnych odstupov od susedných stavieb.

Prečo by sme mali zveriť stavbu domu do rúk odborníkovi?

Hoci si mnohí z nás myslia, že stavba domu svojpomocne je dobrou voľbou, nemýlia sa. Pri tejto voľbe môže nastať nespočetné množstvo problémov, poškodení či neočakávaných situácií. Preto je podľa nášho názoru lepšie zveriť výstavbu Vášho vysnívaného domova do rúk odborníkom, ktorí Vás dokážu odbremeniť od zbytočných stresov, únavy a časových tiesní.

Obrovskými výhodami pri oslovení stavebných firiem je okrem profesionality, odbornosti, kvality a skúseností aj pravdepodobnosť vysokej zľavy na materiály, vďaka mnohým vzájomným spoluprácam, ktoré stavebné firmy majú s dodávateľmi materiálov. Stavená firma Vám tiež poskytuje dodatkové služby, ako sú výber správneho pozemku, či projektu, no zároveň podáva pomocnú ruku v riešení potrebných dokumentov a povolení k stavbe. Zamerajte sa na precízny výber odborníkov, kde nie vždy platí - čo je lacné / drahé je aj kvalitné.

Na čo všetko treba dbať pri stavbe domu?

To, čo je raz postavené, už nepostavíte znova. Preto je pri výstavbe domu veľmi dôležité dbať na výber vhodného a kvalitného materiálu, s ktorým budete počas výstavby pracovať. Vyberajte materiály, ktoré spĺňajú požiadavky na energetickú hospodárnosť budov. Ak staviate dom svojpomocne, neváhajte sa poradiť s odborníkmi. Na trhu nájdete mnoho kvalitných materiálov, vďaka ktorým budú mať obvodové steny domu výborné tepelnoizolačné vlastnosti.

V neposlednom rade dbajte na dostatočné utesnenie stavebných otvorov, ktoré by v opačnom prípade mohli spôsobiť zbytočný únik tepla z domu. Vzduchotesnosť stavby tiež vplýva na množstvo spotrebovanej energie na vykurovanie, reguláciu vlhkosti a zníženie prieniku hluku z okolia. Dbajte preto na použitie správneho postupu a materiálov pri montáži okien aj vchodových dverí.

Spoločnosť QUATTRO-H, s.r.o. - špecialisti na výstavby domov na kľúč, rekonštrukcie a plánovanie búracích a stavebných prác

autor: Roman

Aug 10, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 25 797 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Patrik P.

Firma
Zborov nad Bystricou
5,0
Domy na kľúč

Spoločnosť, ktorá vznikla za účelom stavebno obchodnej činnosti. Postupne rozširujeme svoje portfólio s lídrami v oblasti stavebníctva a obchodu na Slovenskom a Českom trhu. Spolupracujeme tiež s významnou nemeckou spoločnosťou Wallpen, ktorá si patentovala revolučnú metódu tlačenia na vertikálne povrchy. Držíme prvensto na domácom a Českom trhu, kde sme prvá a jediná spoločnosť realizujúca vertikálnu tlač. Naším cieľom je poskytovať kvalitne odvedenú prácu za použitia najlepších matárialov a pracovných postupov. Máme viacero referenčných objektov, kde sa budúci zákazník môže osobne presvedčiť o našich kvalitách a výsledneho dojmu zrealizovaného diela.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Radoslav Z.

Živnostník
Žilinský kraj
5,0
Zateplenie, izolácia

Robím murárske práce ako: -Bytove jadrá -Buranie priečok -Murovanie priečok -Znizovanie stropu sadrokartonom -Omietky vnútorné aj vonkajšie -Obklady a dlažby -Malovanie -Plavajuce podlahy. Robím stavebné práce ako: -Vyhotovenie zakladovej platné pre rodinne domy -Vyhotovenie terasy k rodinným domom -Odvodnenie a izolácia pre rodinne domy -Rozne oplotenia všetkého druhu -Murovanie obvodových múrov -Murovanie priečok -Pokladka obrubnikov -Pokladka zámkovej dlažby -Asfaltujem v jazdy do rodinných domov. Robím stavebné práce ako: -Vykopove práce bagrom -Buram rodinné domy -Buram staré oplotenia -Buram hospodárske budovy -Zabezpecim odvoz stavebnej sute -Terenne úpravy pozemku. To všetko robím v okolí: PP,LM,RK,DK,BB,MT,ZA

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Daniel H.

Firma
Veľký Kýr
5,0
Sadrokartóny

Pôsobíme na trhu od roku 2018 - Airless striekané maľovanie Tenkovrstvé omietky Stierky Nástreky Nátery Montáž sadrokartonu Montáž plávajúcich podláh Montáž obložkových zárubní

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Lukas D.

Firma
Ilija
5,0
Maliar, Maliarske práce

Murar.venujem sa uz tomu 10 rokov.realizujeme-zateplovanie.domy na kluc.zamkova dlazba.obklady a dlazby ,sadrokarton Vybavime stavebne povolenie kolaudaciu.a ponukame stavebneho dozora

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Filip K.

Živnostník
Bratislava
4,9
Rekonštrukcia bytu

Venujem sa rekonštrukciám a stavebným prácam už 17 rokov.Mojou špecializáciou sú hlavne obklady a dlažby (mozaiky,jolly hrany,murované pulty a pod.) ale taktiež vykonavam podlaharske prace (laminatova podlaha, vinylova podlaha,drevena podlaha click alebo lepenim, drevena podlaha do vzoru stromceka, montaz zarubni a pod.). Tiez maliarske a sadrokartonárske práce.Dokončujem aj holodomy na klúč.Spolupracujem s kvalitnými vodármi,elektrikármi,stolármi.Moja práca ma velmi baví a ku každej zákazke pristupujem k maximálnej spokojnosti zákaznika.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Martin B.

Živnostník
Košice
4,9
Hodinový manžel

Už 10 rokov poskytujem svoje služby ako montáž interiérových dverí, pokládka podlahy, skladanie nábytku a rôzne údržbárske práce.Som pedant a preto kvalita vykonanej práce je pre mňa dôležitá.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimír G.

Živnostník
Drienovská Nová Ves
4,9
Elektrikár

Viac informácií sa dozviete v osobnej komunikácii. Som zručný chlap - pochádzam z domu, kde je potreba ovládať všetky práce. Mám papiere na revízie elektrických zariadení ako aj zdvíhacích zariadení.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Miroslava B.

Živnostník
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, naša stavebná firma Vám ponúka svoje komplexné služby v oblasti stavebníctva. Našou hlavnou činnosťou sú výstavby domov na kľúč, rekonštrukcie starých domov, bytov a bytových jadier. Poskytujeme Vám viac ako 10 ročné skúsenosti!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9
Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter P.

Firma
Senec
4,8
Montáž, skladanie nábytku

Mam skúsenosti z mnohých oborov .Rád vám pomôžem.Prax stavebné práce vodoinstalacne prace komplet prerabky bytov kupelky montáž zarubni pokladka podlahy montaz kuchyn montaz nabytkov montaz svietidiel zasuviek vypinacov led pasov.Robim Kvalitne Rychlo a Cisto.Bavi ma to .Rad vam pomozem pripadne poradim

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8
Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Maroš Š.

Živnostník
Košice
4,8
Elektrikár

Domová a bytová elektroinštalácia komplet od prívodného kábla až po montáž zásuvky, poruchy, opravy, výmeny atď Základova platňa od výkopu až po betonáž (precíznosť) Založenie prvej rady, murovanie obvodových a vnútorných priečok z porobetónu (prácu si vážim a robím ju dôsledne). Referencie nájdete v mojom profile.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Martin V.

Firma
Prešov
4,8
Obklady, dlažby

Dobrý den prajem, Naša firma sa venuje výstavbe a rekonstrukcii domov a bytov. Zameriavame sa na hrubé stavby,holodomy ako aj domy na kľúč v štandarde ako aj z vyšším štandardom. Ponúkame omietky,poter, pokladku nivelacej podlahy,murovanie odvodového muriva , priečok ,zatepľovacie prace, izolácie , sadrokartony, fasády, obklady a dlažby,pokladka plávajúcich podláh.... Tiež sa zaoberáme terennými úpravami strojovo.Výkopové prace a presun zeminy a všetkeho sypkého materiálu kolesovym nakladačom Lokust 753 Disponujeme už aj z nákladným autom do 12t Auto z rukou Týmto by som Vás chcel osloviť a ponúknuť spoluprácu Ak by ste maly záujem tuna je na mna kontakt

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7
Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Peter M.

Firma
Senec
4,7
Upratovacie služby

Vykonávam pravidelné alebo jednorazové údržby na objektoch v Bratislave a blízkom okolí. Ponúkam nasledovné práce: ◦ kompletné upratovacie služby,◦ kompletné záhradnícke služby, ◦ starostlivosť o interiérové rastliny, ◦ projektovanie a realizáciu okrasných záhrad, ◦ realizáciu a servis automatických závlah, ◦ orezávanie stromov, strihanie stromov a živých plotov, ◦ čistenie zanedbaných pozemkov, ◦ zemné práce, dovoz zeminy, štrkov, pieskov, okrasného kameniva, ◦ rôzne iné práce v interiéroch a exteriéroch nehnuteľností. Prácam sa venujem od roku 2016 v minulosti som pôsobil na objekte administratívnej budovy BBC, momentálne so svojim tímom zabezpečujem údržbu pre bytový dom Na Križovatkách, bytové domy Jégeho Alej, bytový dom Dubravia a rôzne iné nehnuteľnosti v Bratislave. V spolupráci s pražiarňou kávy GORIFEE zabezpečíme pre vašu oslavu, event, svadbu, firemnú akciu či inú akciu zaujímavý kávový catering. Teším sa na spoluprácu s Vami.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Martin D.

Firma
Trnava
4,7
Hodinový manžel

Som vyučený stolár s maturitou ale viem pracovať aj s vodou ,odpadmi , elektrinou .Som taktiež zvárač obaľovanou elektródou ,CO2,aj Tigom Ale prakticky mi nerobia problém žiadne práce čo sa týka interiéru ako je zariaďovanie alebo opravy.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Vladimír P.

Firma
Trenčín
4,7
Rekonštrukcia bytu

Sme spoľahlivá stavebná firma ktorá si zakladá na kvalitnom prevedení našich prác a služieb ktoré ponúkame. Realizujeme výstavby domov na kľúč, elektroinštalačné práce, maliarske práce, návrh a výroba nábytku na mieru, sadrokartónové práce, terénne úpravy okolo domu, strechy, skrátka od A po Z čo sa týka stavebníctva. Používame prvotriedne materiály a ponúkame dlhoročné skúsenosti. U nás budete mať všetko z jednej ruky !

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Gustin L.

Firma
Miloslavov
4,6
Obklady, dlažby

ahojte, nam 40 rokov a robim pokladku zamkovej dlazby, kachliciek, chodníky, ploty, zahrada, taktiez viem aj malovat interiéri, plus viem robit aj veškere prace v dome a byte ako hodinový manžel teda okrem elektriky a plynu :)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
profile image

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4
Obklady, dlažby

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
banner
Priemerné ceny

Cena za: Novostavba

Nižšia cena57 707,19 €/ks
Priemerná cena79 846,07 €/ks
Vyššia cena110 771,28 €/ks
Pošlite dopyt 25797 poskytovateľom v tejto kategórii!
Hľadáte staviteľa na novostavbu? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.
Zadať dopyt