Pórobetónové schodisko je vhodné umiestniť najmä do interiérov rodinných domov a bytových domov a zároveň je možné ho vystavať a používať v relatívne krátkom čase. Aké sú jeho výhody?
Okamžitá použiteľnosť a pochôdznosť
Veľkou výhodou schodiska z pórobetónových dielcov, je možnosť používania schodiska ihneď po položení. Nemusíte čakať kým betón či lak zaschne alebo sa schodisko usadí, stačí počkať na vytvrdnutie malty a môžete po ňom hneď začať chodiť. Povrchovú úpravu schodiska, a teda obloženie odolnejším a krajším materiálom, stačí vykonať neskôr.
Rýchla a jednoduchá stavba
Tým, že nie je potrebný žiaden mokrý proces betónovania a na spájanie sa používa iba tenkovrstvá malta, proces stavby schodiska závisí hlavne od šikovnosti murárov. Poskladanie stupňov podľa návodu dokáže aj zručnejší domáci majster s jedným pomocníkom. Ak si však na to netrúfate, jednoduchšie a istejšie je zveriť stavbu do rúk odborníkov, ktorí schodisko zhotovia za naozaj krátku dobu.
Nízka hmotnosť a tichosť
Pórobetón patrí medzi ľahké materiály, a teda jeho objemová hmotnosť je nízka. Vďaka tomu nie je stavba príliš zaťažená. Pórobetón zároveň predstavuje materiál, ktorý je nehlučný, nevŕzga ani nijako obzvlášť s postupom času nepracuje.
Požiarna odolnosť
Pórobetón ako materiál sa vyznačuje ohňovzdornosťou a vďaka svojim vlastnostiam sa zaraďuje do triedy A1 čo sa týka požiarnej odolnosti.
Cenová dostupnosť
Pórobetónové schodiská predstavujú jednu z cenovo najvýhodnejších možností stavby schodiska na našom trhu. Okrem toho, že cena materiálu je relatívne nízka, vďaka nenáročnosti procesu stavby schodiska z pórobetónu, ušetríte aj na cene práce pokiaľ si necháte schodisko postaviť odborníkmi.
Dlhá životnosť a žiadna údržba
Zatiaľ čo drevené schodisko potrebuje časom prelakovať alebo inak ošetrovať, pórobetónové schodisko nevyžaduje ďalšiu údržbu. Takisto sa tento materiál vyznačuje dlhou životnosťou, takže bude fungovať kým bude vaša stavba stáť.
Chystáte sa schodisko stavať sami? Ako na to?
- Nákup dielcov
Dielce na výstavbu schodiska si objednáte u špecializovaných predajcov, ktorí vám ich pripravia v presných veľkostiach podľa objednávky. Stupne nie je potrebné dodatočne upravovať. Väčšina firiem poskytuje ku dielcom presný plán skladby dielcov a presný nákres.
- Vymeranie priestoru pre schodisko
Priestor pre schodisko si vymeriame presne podľa projektovej dokumentácie. Pokiaľ staviate schodisko na stavbe, je potrebné správne položiť prvý stupeň. Nezabudnite pokladať stupeň s ohľadom na výšku budúcej podlahy.
- Maltové lôžko
Stupne môžeme pokladať do nosnej steny schodiska, na podmurovku alebo na oceľové konzoly. Pripravte si maltové lôžka v murive alebo podmurovke a stupne môžete začať pokojne osádzať. Uloženie stupňa musí byť minimálne 1,5 cm. Výšku schodov môžete ovplyvniť pomocou hrúbky maltového lôžka, do ktorého stupeň osádzate. Maltu nanášajte na stupeň i na nosnú schodiskovú stenu.
- Obloženie stupňov
Po položení pórobetónových stupňov, je možné obložiť nášľapné plochy. Na obloženie je možné použiť rôzne typy obkladov. Medzi často používané patria keramické obklady, drevo či laminát.
- Omietnutie zbytku schodiska
Spodnú časť schodiska ošetrite omietkou alebo obložte sadrokartónom, prípadne drevom. Na výber máte z vápennej, vápenno-cementovej, sadrovej alebo vápenno-sadrovej omietky.
Schodisko z pórobetónu sa vyznačuje mnohými kladnými vlastnosťami. Veľkou výhodou je aj jednoduchosť procesu stavby. Tak čo poviete, je pre vás pórobetón to pravé?
Mar 21, 2022