Sklená minerálna vlna vyzerá po spracovaní ako biela rohož upravená do požadovaných dosiek alebo pásov. Základom pre jej vznik sú piesok a sklené črepy, ktoré sa pri veľmi vysokej teplote okolo 1400°C pretavujú na vlákno. Vlákna sa vďaka spojivu poukladajú na seba a vzniká dobre známa sklená vata. Vhodná je na použitie ako izolácia tam, kde nie je mechanicky zaťažovaná a kde je potrebné zabezpečiť priestor pred nadbytočným hlukom.
Kamenná minerálna vlna vzniká tavením rôznych hornín, pričom najbežnejšou horninou je čadič. Kamenná vata musí prechádzať tavením pri vyššej teplote ako sklená, čo je zhruba 1600°C. Konečný vzhľad je väčšinou doska. Vďaka vyššej teplote tavenia má vyšší stupeň ohňovzdornosti. Takisto sa vyznačuje vysokou pevnosťou. Môže sa použiť nielen ako izolácia častí domu, ale aj na izoláciu rozvodov.
Minerálna izolácia z obnoviteľných materiálov vzniká premenou organických materiálov do inertného polyméru. Ide o novú technológiu, ktorá dokázala vytvoriť minerálnu izoláciu bez použitia chemických látok a je dokonca menej energeticky náročná na výrobu ako pôvodné produkty. Okrem toho, že je nová minerálna vlna čisto prírodná, má prirodzenú hnedú farbu a je menej prašná.
Aké sú vlastnosti minerálnej izolácie?
Dobré akustické vlastnosti – vďaka tejto vlastnosti vás minerálna izolácia spoľahlivo ochráni pred hlukom
Nízka tepelná vodivosť a výborná tepelnoizolačná schopnosť – minerálna izolácia predstavuje nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti čím minimalizuje tepelné straty. Vďaka jemnej štruktúre dokáže minerálna izolácia zadržiavať vzduch a nenechať ho prúdiť, čím vzniká prostredie, ktoré má výborné tepelnoizolačné vlastnosti.
Nehorľavosť – nehorľavosť minerálnej vlny je spôsobená výrobou pri vysokých teplotách, ktoré dosahujú až 1600°C. Vďaka premyslenému spôsobu výroby je zaradená do triedy horľavosti A1.
Dokonalá tesniaca vlastnosť – izolované priestory sú vďaka unikátnym vlastnostiam minerálnej izolácie dokonale utesnené a zabraňujú tak prieniku hluku, tepla alebo vlhkosti z priestorov.
Ľahká formovateľnosť a bezproblémové rezanie – ak potrebujete minerálnu izoláciu orezávať alebo inak formovať, nie je to žiaden problém. Minerálnou vlnou dokážete vyplniť aj oblúky alebo ju zrezať do rôznych tvarov.
Odolnosť voči plesniam – vďaka svojmu anorganickému pôvodu sa nemusíte pri minerálnej izolácii obávať vzniku plesní či iných baktérií.
Chemická neutrálnosť – táto vlastnosť zabezpečí, že minerálna vlna nebude reagovať s okolitým materiálom, a tak si udrží svoje charakteristiky.
Dlhá životnosť – minerálna vlna je vďaka výrobe zo surovín na prírodnej báze odolná voči starnutiu či korózii.
Stálosť tvaru – minerálne izolácie majú nulovú tepelnú rozťažnosť čo znamená, že zmeny teplôt nespôsobujú zmenu tvarov ani zmršťovanie či naťahovanie. Zároveň zabraňuje vzniku tepelných i požiarnych mostov.
Pevnosť v tlaku i v ťahu – minerálna izolácia vďaka svojmu zloženiu i výrobe nielenže spĺňa, ale aj prekračuje hodnoty predpísané v európskych normatívoch na kontaktné zatepľovacie systémy.
Paropriepustnosť – vďaka svojej štruktúre síce zadržiava minerálna izolácia vzduch, ale napriek tomu prepúšťa paru, čo zabezpečuje, že váš dom dokáže dýchať.
Nevýhody minerálnej izolácie
Vlhkosť je veľkým nepriateľom minerálnej izolácie. Voda dokáže úplne odbúrať všetky tepelnotechnické vlastnosti minerálnej izolácie, čo žiadneho staviteľa nepoteší. Preto sa vyhýbajte použitiu minerálnej vaty v oblastiach s vysokou vlhkosťou.
Minerálna izolácia predstavuje jednu z ekologickejších alternatív izolácií pričom dokáže vydržať večnosť. Vďaka jej unikátnym vlastnostiam je obľúbeným materiálom staviteľov. Učarovala aj vám?
autor: Martin
Dec 7, 2021