Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Stavebný materiál

Stavebné materiály bežne používané v stavebníctve

Hľadáte dodávateľa na stavebný materiál? V tejto kategórii máme 16 131 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Stavebné materiály bežne používané v stavebníctve
Stavebný materiál

Stavebné materiály bežne používané v stavebníctve

Stavebný priemysel používa rôzne stavebné materiály pre rôzne aspekty stavby domov. Architekti konzultujú so statikmi nosnosť materiálov, ktoré používajú pri stavbách. Najbežnejšími materiálmi sú betón, oceľ, drevo, murivo a kameň. Každý z nich má inú pevnosť, hmotnosť a odolnosť, vďaka čomu je každý vhodný na iné použitie.

banner

Existujúce štátne normy a testovacie metódy upravujúce použitie stavebných materiálov v stavebníctve, aby sa na ne bolo možné spoľahnúť pri zabezpečovaní štrukturálnej integrity stavby. Architekti tiež vyberajú materiály na základe nákladov a estetiky.

Stavebné materiály sa zvyčajne delia na dva zdroje: prírodný a vyrobený človekom. Materiály ako kameň a drevo sú prírodné a betón, murivo a oceľ sú vyrobené človekom. Pred použitím na stavbe však musia byť oba riadne pripravené alebo ošetrené.

Prinášame zoznam stavebných materiálov, ktoré sa bežne používajú v stavebníctve. 

1. OCEĽ

Oceľ je vo svojom zložení kovová zliatina železa a uhlíka a často aj iný legujúci materiál, ktorý ju robí pevnejšiu a odolnejšiu voči zlomeniu ako železo. Nerezové ocele odolávajú korózii a oxidácii vďaka pridanému chrómu v ich zložení. Pretože je taká silná v porovnaní s hmotnosťou a veľkosťou, stavební inžinieri ju často používajú na konštrukciu vysokých moderných budov a veľkých priemyselných zariadení. 

Medzi jej vlastnosti patrí:

 • Oceľ má vysoké pomery pevnosti k hmotnosti a k veľkosti.
 • Je v porovnaní s inými kovmi drahá. Stavební inžinieri môžu konzultovať výber nákladovo najefektívnejších veľkostí materiálu, ktoré môžu byť použité v dome na podporu skutočného zaťaženia budovy.
 • Oceľ je menej časovo náročná na inštaláciu ako betón.
 • Môže byť inštalovaná v akomkoľvek prostredí.
 • Oceľ môže byť pri nesprávnej inštalácii alebo údržbe náchylná na koróziu.
 • Chróm, zlato a striebro sa zvyčajne používajú ako povrchová úprava alebo dekorácia, pretože im chýba pevnosť v porovnaní s oceľou.

2. BETÓN 

Betón je kompozitný materiál vyrobený z jemného a hrubého kameniva (napríklad štrk, drvený kameň, recyklovaný betón a geosyntetické kamenivo), ktoré sú navzájom spojené tekutým spojivom, napríklad cementom, ktoré časom tuhne alebo vytvrdzuje priestory použitia. 

Portlandský cement je najbežnejším typom cementu a predstavuje jemný prášok, ktorý sa vyrába zahriatím vápenca a ílu v peci a pridaním sadry. Portlandský betón teda pozostáva z minerálneho kameniva spojeného s portlandským cementom a vodou. Po zmiešaní cement vytuhne alebo vytvrdne do kamenného materiálu, ktorý považujeme za betón.

Konkrétne atribúty betónu:

 • Sila sa líši v závislosti od zmesi. Dodávatelia v betónovom priemysle zvyčajne dodávajú materiály použité na ich betón a testujú pevnosť betónovej zmesi.
 • Betón je možné nalievať do formy, ktorá nadobudne prakticky akýkoľvek tvar a vytvrdne do podobného materiálu ako kameň.
 • Tvrdnutie trvá najmenej sedem dní, takže inžinieri a architekti musia pri navrhovaní harmonogramov betónových stavieb zohľadniť tento čas tvrdnutia.
 • Jeho všestrannosť, cena a pevnosť z neho robia ideálny materiál pre základy domu. Pretože dokáže niesť ťažké bremená a odoláva silám okolitého prostredia, je bežné používať betónové základy domov.
 • Pre zvýšenie pevnosti betónu v praxi inžinieri často používajú jeho vystuženie oceľovými rúrami alebo tyčami (armovanie).

3. DREVO

Drevo patrí medzi najstaršie, alebo snáď predstavuje úplne najstarší zo stavebných materiálov. Používa sa už tisíce rokov a má vlastnosti, ktoré z neho robia ideálny stavebný materiál, dokonca aj v dnešných dňoch používania umelých a syntetických materiálov.  

Na stavebné účely sú kusy dreva hobľované strojom a narezané na štandardné rozmery, napríklad 2 ”x4” (skutočný 1,5 ”x 3,5”) a 2 ”x6” (skutočný 1,5 ”x5,5”), aby sa dali merať a presne zapracovať do stavebných plánov - toto sa nazýva dimenzionálne rezivo. Drevo vo väčších rozmeroch sa zvyčajne nazýva drevo alebo trámy a často sa používa na konštrukciu rámov veľkých konštrukcií, ako sú mosty a poschodové budovy.

Niektoré druhy stromov sú na niektoré účely a na použitie v niektorých klimatických podmienkach lepšie ako iné. Stavební inžinieri a architekti vedia určiť, ktorý druh dreva je ideálny pre daný stavebný projekt.

Drevo má tieto vlastnosti:

 • Je ľahko dostupné a predstavuje ekonomický prírodný zdroj.
 • Drevo je pomerne ľahké a jeho veľkosť sa dá ľahko štandardizovať.
 • Poskytuje dobrú izoláciu, a preto ho množstvo architektov a inžinierov  často používa pri výstavbe domov a obytných budov.
 • Drevo má vysokú pevnosť pri ťahu - udržuje si svoju pevnosť pri ohybe - a je veľmi silné pri vertikálnom stlačení.
 • Pretože je ľahké a je potrebné ho podrobiť tlaku, aby prišlo do styku s okolitou pôdou, je drevo menej obľúbenou voľbou pri stavbe základov alebo stien suterénu. (Permanentné drevené základy, známe ako PWF, sa však medzi staviteľmi dostávajú do povedomia vďaka tomu, že dokážu vytvoriť teplé a príjemné obytné priestory v suteréne.) Domy s drevenými rámami majú obvykle železobetónový základ alebo základňu z móla a trámov .

4. KAMEŇ

Najdlhšie dostupný stavebný materiál je ten, ktorý je tu už tisíce rokov: kameň. Najstaršie budovy na svete, ktoré dodnes existujú, sú v skutočnosti vyrobené z kameňa. Kameň má veľa výhod, aj keď pri projektovaní budovy z kameňa musia inžinieri a architekti venovať zvláštnu pozornosť mnohým faktorom.

Suché kamenné múry z hustej horniny sa používajú už tisíce rokov. Neskôr sa používali rôzne formy malty, ktoré zabezpečovali, aby kamene držali spolu. Pretože je taký ťažký, dá sa s ním ťažko pracovať najmä kvôli jeho hmotnosti a obťažnosti pri jeho premiestňovaní.

Kameň nie je efektívnym izolátorom, pretože je ťažké ho zahriať. Na rôzne použitie sú vhodné rôzne druhy kameňov. Napríklad bridlica je ohňovzdorná. Žula je jedným z najtvrdších kameňov a jedným z najtrvanlivejších dostupných produktov; Inkovia stavali svoje neuveriteľne silné budovy z vápenca alebo žuly.

5. TEHLA / MURIVO

Murovaná sústava využíva jednotlivé celky (napríklad tehly) na stavbu konštrukcií, ktoré sú zvyčajne spojené nejakou maltou. Hlinené tehly sa už od dávna formovali do formy a vypaľovali v peci. Najpevnejším a najbežnejšie používaným murovacím prvkom je teraz betónový blok, ktorý môže byť vystužený oceľou. V murovanej konštrukcii je možné použiť sklo, tehly a kameň.

Vlastnosti, ktoré by ste mali poznať:

 • Murivo je odolné a protipožiarne.
 • Tento spôsob konštrukcie je schopný odolať tlakovým zaťaženiam, čo z neho robí vhodný materiál pre nosné steny.
 • Murivo vystužené betónom alebo v kombinácii so železobetónom môže tvoriť základy viacpodlažných budov a môže predstavovať najviac ekonomickú voľbu.
 • Aj keď je to pri mnohých druhoch stavieb veľmi silná a stabilná metóda, môže trvalosť muriva závisieť od kvality malty a vyhotovenia.

autor: Marcel

Jun 22, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

banner
Priemerné ceny

Cena za: Stavebný materiál

Nižšia cena1,20 €/ks
Priemerná cena2,34 €/ks
Vyššia cena4,50 €/ks

Pošlite dopyt 25060 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte dodávateľa na stavebný materiál? V tejto kategórii máme 16 131 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt