Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Stavebný materiál

Stavebné materiály - typy a použitie v stavebníctve

Hľadáte dodávateľa na stavebný materiál? V tejto kategórii máme 16 128 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Stavebné materiály - typy a použitie v stavebníctve
Stavebný materiál

Stavebné materiály - typy a použitie v stavebníctve

Kvalitná stavba vyžaduje skúsených pracovníkov a použitie vhodných stavebných materiálov v závislosti od požiadaviek klienta, lokality či poveternostných podmienok. Preto sa spoločne pozrieme na to aké rôzne typy stavebných materiálov sú v súčasnosti na trhu dostupné a ako sa používajú v stavebníctve.

banner

Čo sú stavebné materiály?

Stavebný materiál je akýkoľvek materiál, ktorý sa dá použiť na stavebné účely. Bežne zahŕňa drevo, betón, oceľ, cement, kamenivo, tehly, hlinu, kov a mnoho iného. V staroveku ľudia používali čisté tehly, drevo alebo slamu. V súčasnosti sa však inžinieri naučili kombinovať a spájať materiály tak, aby vo výsledku vytvorili finálne produkty vyššej kvality. Samozrejme, výber vždy závisí od rozpočtu klienta.

Ako sme už spomenuli, v stavebníctve sa používalo veľa prírodných látok, akými sú drevo, piesok, hlina, skaly a dokonca aj vetvičky a listy. V minulosti bolo vytvorených mnoho umelých materiálov, medzi ktoré patria aj tie syntetické. Aj keď to nie je úplne prirodzené, z niektorých sa vyrábajú ekologické domy, napríklad 3D domy, ktoré vyhovujú zeleným stavebným štandardom. Pozitívom je taktiež, že sa dnes drevo v stavebníctve používa čoraz menej. Vzniká tak menšia záťaž na životné prostredie.

Väčšina stavebných materiálov sa dnes vyrába. A toto odvetvie je v mnohých krajinách dobre etablované. To iba dokazuje, že stavebný priemysel je rentabilný a rok čo rok neustále rastie. Z výroby stavebných materiálov profitujú aj ďalšie súvisiace špecializované remeslá, ako napríklad obkladanie, vodoinštalácia, pokrývačstvo, tesárstvo a izolačné práce.

Na vytvorenie kvalitnej štruktúry je možné použiť všetky stavebné materiály. To však závisí od toho, ako sa použijú v stavebníctve. Z tohto dôvodu musia projektoví manažéri a inžinieri v teréne starostlivo analyzovať materiál, ktorý potrebujú vo svojich projektoch.

Dôležitosť výberu správnych stavebných materiálov

Správne stavebné materiály majú veľký vplyv na kvalitu konštrukcie. Bez ohľadu na to aký zdatný je stavebný tím či majster, v prípade, že sú použité lacné a neštandardné materiály, búdú vďaka tomu po celú dobu výstavby vznikať nové a nové problémy. Bohužiaľ, výber správnych stavebných materiálov je často prehliadaný. Mnoho projektantov má tendenciu v prvom rade šetriť náklady a ignorovať tak použitie najkvalitnejších materiálov. Cena je často dôvodom pre výber alternatívnych materiálov, ktoré nie sú také dobré ako pôvodná voľba. 

Typy stavebných materiálov

Prírodné materiály

Materiály použité pri stavbe možno rozdeliť do dvoch všeobecných skupín – prírodné a syntetické. Prírodnými stavebnými materiálmi sa rozumejú tie, ktoré nie sú spracované alebo sú spracované minimálne, napríklad rezivo alebo sklo. Na druhej strane syntetické stavebné materiály sú také, ktoré sa vyrábajú a prechádzajú spracovaním a rôznymi úpravami, ako napríklad farby na plasty alebo farby na báze ropy.

Okrem dreva patria medzi najpoužívanejšie prírodné materiály hlina či kameň. Ako základný stavebný materiál sa zväčša používa kameň, zatiaľ čo hlina a bahno sa využíva predovšetkým na vyplnenie medzier. Bahno taktiež slúži ako prírodná izolácia konštrukcie.

Bahno a hlina

Ako bolo spomenuté, bahno a hlina sú prírodné stavebné materiály, ktoré sa používajú dodnes. Množstvo bahna alebo hliny použitej pri stavbe vytvára rôzne štýly budov, takže ak chcete vo svojom dizajne flexibilitu, mali by ste si vybrať práve tieto prírodné materiály. 

Jedným z dôvodov, prečo sa hlinené stavby používajú v niektorých oblastiach dodnes je jej schopnosť izolácie. Napríklad stavby z ílovitej pôdy bývajú cez leto chladné a počas chladnejších období teplé. Je známe, že hlina udržuje teplo alebo chlad, čo plní funkciu "prírodnej klimatizácie".

Horniny

Používanie hornín ako stavebného materiálu siaha až do staroveku. V skutočnosti bola celá egyptská civilizácia, konkrétne pyramídy, vyrobená z hornín. Je to jeden z najdlhšie dostupných materiálov, takže aj keď v dnešnej dobe bežne neuvidíte skalné domy v jaskynnom štýle, skaly a horniny sa stále používajú ako komponenty alebo iné stavebné materiály. Výhodou tohto materiálu je jeho dobrá dostupnosť a tým pádom nízka cena.

Hornina je všeobecne veľmi hustý materiál, čo z nej robí dobrý ochranný prvok. Jeho hmotnosť a hustota energie sa považujú za jeho najväčšie nevýhody, pretože môže byť ťažké udržať kamene v teple. V dávnych dobách sa na držanie kameňov používala malta, zatiaľ čo v súčasnosti sa bežne používa cement.

Drevo

V dávnych dobách sa drevo používalo takmer nespracované ako guľatina a potom sa na požadované miesto viazalo. Dnes sa však drevo už používa opracované, lisované do drevených dosiek a najčastejšie sa využíva na stavbu strechy, podlahy či nábytku.

Drevo zostáva všeobecným materiálom a používa sa pri stavbe budov v takmer akomkoľvek podnebí. Je pružné a dokáže sa ohýbať pri zachovaní svojej sily. Kvalita a trvanlivosť dreva závisí od jeho druhu. Napríklad dub a javor sú vhodné na podlahy a nábytok, zatiaľ čo borovica je ideálna na steny.

Tehly a tvárnice

Tehly sa vyrábajú z materiálu vypaľovaného v peci. Na výrobu tehál sa zvyčajne používa hlina alebo bridlica. V niektorých prípadoch sa používa bahno, čo predstavuje nižšiu finančnú náročnosť, avšak takýto materiál častokrát nedosahuje požadovanú kvalitu. Hlinené tehly sa vyrábajú lisovaním hliny alebo jej pretláčaním. 

Betón

Väčšina obchodných a priemyselných budov je v súčasnosti vyrábaných z betónu. Je to trendom najmä kvôli svojej sile a životnosti. Je to kompozitný materiál vyrobený zvyčajne z kameniva a cementu. Nevýhodou betónu je jeho malá pevnosť v ťahu.

Spravidla sa zosilňuje vystužením pomocou oceľových tyčí alebo výstuží. Preto sa často používajú železobetónové konštrukcie. Obyčajne betón oslabujú vzduchové bubliny. Z tohto dôvodu by sa betónu, ktorý sa nalieva do stavieb, mala venovať zvýšená pozornosť. Na odstránenie vzniknutých bubliniek, sa používa špeciálne náradie.

Kov

Kov je jedným z najdôležitejších materiálov pri stavbe moderných budov, akými sú napríklad výškové komplexy vo veľkých mestách. V stavebníctve sa používajú rôzne druhy kovov. Oceľ, ktorej hlavným komponentom je železo, je najbežnejším kovom používaným v stavebníctve. Oceľ je obľúbeným materiálom vďaka svojej životnosti, pevnosti a pružnosti. Môže však byť oslabovaná koróziou.

Z toho dôvodu sa ako alternatíva niekedy používa hliníková zliatina. Je nákladnejšia ako oceľ, ale ak potrebujete budovu postaviť blízko vody, resp. miesta kde je zvýšená vlhkosť, bude výhodnejšie použiť hliník. Medzi ďalšie kovy používané ako stavebné materiály patrí mosadz, striebro, chróm a zlato. V stavebníctve je možné použiť i titán a mosadz, zatiaľ čo v dekoratívnych detailoch sú použité špeciálne kovy.

Sklo

V komerčných budovách v súčasnosti prevládajú takzvané sklenené steny. Môžu byť lacnejšie a vizuálne atraktívnejšie ako betón, ale nikdy nedosiahnu takú trvanlivosť ako v prípade betónu. Tieto moderné sklené steny sú však samozrejme vyrábané tak, aby boli dostatočne pevné a hrubé. Zároveň ich výhodou môže byť taktiež jednoduchá údržba a starostlivosť.

Keramika

Keramika je v súčasnosti tiež pomerne bežným stavebným materiálom. Používa sa najmä ako dlažba, armatúry, dosky, steny či stropy. Keramika sa v minulosti vyrábala z pálenej hlinenej keramiky v peciach. Používa sa v čoraz väčšej miere i dnes, vyrába sa však viac technickými postupmi.

Plast

Plast sa všeobecne používa v inštalatérskych a elektrických zariadeniach, akými sú napríklad plastové rúry pokrývajúce drôty. Plastové časti sú zvyčajne vyrobené zo syntetických alebo polysyntetických organických materiálov, ktoré sa dajú tvarovať do rôznych prvkov. Plasty používané ako stavebné materiály sa líšia tepelnou toleranciou, pružnosťou a tvrdosťou. Preto si dnes plasty nachádzajú svoje miesto vo väčšine stavebných projektov, v závislosti od aplikácie, pre ktorú môžu byť potrebné.

Moderné stavebné materiály

Stavebné projekty sa momentálne realizujú všade okolo nás vo väčšej miere ako kedykoľvek predtým. Rýchlo sa rozvíjajúci stavebný priemysel a veľké developerské spoločnosti zapríčinili veľký nárast stavebníctva v posledných rokoch. Pretože sa čím ďalej tým viac začalo diskutovať o negatívnych dopadoch na životné prostredie spôsobené neustálou výstavbou. Práve preto sa začali vyvíjať a vyrábať moderné a ekologické alternatívy k starým a rokmi overeným stavebným materiálom. Množstvo ekológov a aktivistov napríklad vyzdvihuje výrobu materiálov zo stavebných zvyškov prostredníctvom 3D tlačiarne.  

autor: Andreas

Jul 1, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

banner
Priemerné ceny

Cena za: Stavebný materiál

Nižšia cena1,20 €/ks
Priemerná cena2,34 €/ks
Vyššia cena4,50 €/ks

Pošlite dopyt 25056 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte dodávateľa na stavebný materiál? V tejto kategórii máme 16 128 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt