Pozemok, inžinierske siete, základy a základová doska
Ďalšie práce so zemou môžu patriť vyrovnaniu pozemku. Ak máte pozemok v takom stave, v akom ho chcete mať, vymerajte a vyznačte si základy domu, pre istotu s určitou rezervou. Môžete začať kopať. Jednoduchšie a rýchlejšie je to minibagrom, počítajte však s tým, že to bude finančne nákladnejšie a základy môžu byť širšie, než potrebujete. Pri stavbe obyčajného domu si základy dokážete vykopať aj samostatne, prípadne s niekoľkými pomocníkmi. Pôjde to síce o niečo pomalšie, ale bude to lacnejšie a presnejšie, čím v konečnom dôsledku ušetríte pri betónovaní.
Pokračujte zabetónovaním základov. Samozrejme, viete si to opäť vyriešiť aj svojpomocne, ale odporúčame zabezpečiť betón v betonárke. Namiešajú vám ho presne podľa požadovaného pomeru a v každej časti základu bude rovnako pevný. Do betónu môžete dať na spevnenie kamene a železné prvky. Pozor, ešte pred zaliatím základov je nutné myslieť aj na inžinierske siete, ktoré sa do nich umiestňujú. Pokračujte betónovaním soklovej časti. Ideálne sú na to tvárnice. Po vytiahnutí do požadovanej výšky zasypte priestor medzi nimi navážkou, zhutnite a môžete budovať základovú dosku.
Hrubá stavba a strecha
Skôr než začnete zakladať prvý rad, a teda fakticky celú stavbu, myslite na izoláciu pod múrmi. Keď máte izoláciu hotovú, začnite zakladať prvý rad. Tento krok je mimoriadne dôležitý. Ak nemáte skúsenosti, odporúčame nájsť si človeka alebo firmu, ktorá to urobí za vás. Vytiahnite múry. Ak staviate bungalov, pokračujete strechou, ak ďalšie poschodie, čaká vás strop (vrchná deka). Tú môžete zhotoviť buď pomocou prekladov a armovacích prvkov, alebo pomocou debniacich dielcov, na ktoré nalejete betón. Ešte predtým však myslite na komíny pre všetky výhrevné telesá.
Necháte vytvrdnúť a pokračujete budovaním múrov a priečok. Celé to ukončíte stužujúcim, železobetónovým vencom. Veniec je nutnosť a príprava na ďalšie práce. Tentoraz tesárske, pretože nasleduje strecha. Počas budovania strechy sa do nej zakomponovávajú všetky potrebné prvky, ako sú napríklad strešné okná, vikiere, prípadne iné architektonické strešné prvky.
Vnútro
Stavbu už máme pod strechou, potrebujeme ju uzatvoriť. Na rad teda prichádzajú okná a dvere, a ak je už stavba zatvorená, pokračujeme rozvodmi. Medzi úplne štandardy patria rozvody vody, kanalizácie, elektrické rozvody a dátové rozvody. Ak plánujete zabudovať do svojho nového domu aj ďalšie technológie, ako sú napríklad slnečné kolektory, fotovoltika alebo rekuperácia, myslite na ne už v tejto chvíli.
Ak máte v podlahe všetky potrebné rozvody vody, kúrenia a podobne, pokračujte poterom, a ak máte osadené už aj všetky elektrické rozvody v stene, môžete realizovať omietky, namontovať zásuvky, vypínače a svetlá. Následne na vás čaká zateplenie strechy a namontovanie sadrokartónov.
V tomto momente by ste mali mať tie najhrubšie a relatívne najhoršie vnútorné práce za sebou a čakajú na vás už len také „malé a milé drobnosti“, ako je maľovanie, osádzanie podláh, zariaďovanie vnútorného priestoru.
Ešte vás čaká vonkajšia strana v podobe zateplenia a fasády a finálne úpravy pozemku a oplotenie, prípadne múriky.
Ak ste naozaj zručný majster, dokážete si pri stavbe domu vyriešiť množstvo prác vo vlastnej réžii, ale napríklad na strechu, omietky či elektrikárske a kúrenárske práce si budete musieť zavolať špecializované firmy.
Rodinný dom je investícia väčšinou na celý život. Treba si naozaj dobre zhodnotiť a zvážiť svoje sily a schopnosti, aby ste sa do budúca vyhli dodatočným zbytočne vynaloženým financiám potrebným na opravy.
autor: Marián
Apr 27, 2022