Čo sú sendvičové panely?
Sendvičový panel je samozrejme pomerne široký pojem. Zahrňuje viacero druhov prefabrikovaných prvkov pozostávajúcich z jadra, ktoré plní predovšetkým konštrukčnú a izolačnú funkciu, a dvoch vrstiev plášťa, ktorý má za úlohu chrániť výplňový materiál pred poškodením vonkajšími vplyvmi a taktiež sa podpisuje na estetickej stránke panelu.
Jadro môže pozostávať z rôznych materiálov podľa konkrétnej oblasti, pre ktorú je panel určený – často ide o výplne z minerálnej vlny, polystyrénu či polyuretánu. Rôzne jadrá ponúkajú rozličné miery tepelnej izolácie, akustických vlastností či odolnosti voči ohňu. Plášť panelu zas môže byť tvorený OSB doskami alebo hliníkom, ale najobľúbenejším materiálom je snáď pozinkovaná oceľ – najmä pre jej vynikajúcu odolnosť voči poveternostným vplyvom, vysokým teplotám i hrdzaveniu.
Panely sa navzájom spájajú pomocou jednoduchých mechanických spojov, vďaka ktorým je ich inštalácia jednoduchá ako detská skladačka. Následne sa kotvia do nosnej oceľovej alebo betónovej konštrukcie. Spôsobov kotvenia je viac – závisia od typu nosnej konštrukcie i oblasti použitia. Vďaka rozmanitým možnostiam, ktoré panely ponúkajú, je ich využitie všestranné nielen z hľadiska typov stavby, ale i častí konštrukcie – od vnútorných priečok, cez opláštenie fasád až po skladby striech.Výhody sendvičových panelov
Izolačné vlastnosti
Keďže každý sendvičový panel je z najväčšej miery tvorený izolačnou vrstvou, nečudo, že ide o materiál s ideálnymi tepelno i zvukoizolačnými vlastnosťami. Umožňuje dosiahnuť výborný stupeň izolácie pri nižšej hrúbke konštrukcie v porovnaní s konvenčnými stavebnými materiálmi. Najlepšie vlastnosti pritom vykazujú moderné polyuretánové panely, ktoré sa navyše vyznačujú výnimočne nízkou hmotnosťou. Panely s jadrom z minerálnej vlny sú síce v porovnaní o niečo ťažšie, tiež však ponúkajú výborné tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti a navyše poskutujú nadštandardnú odolnosť voči požiaru.
Rýchla a jednoduchá inštalácia
Vzhľadom na to, že sú sendvičové panely prefabrikovanými prvkami umožňujúcimi suchý spôsob výstavby, dokážu oproti “tradičným” technológiám proces stavby urýchliť aj niekoľkonásobne – ak by realizácia za obvyklých okolností trvala niečo cez pol roka, použitím sendvičových panelov je možné rovnaký rozsah prác vykonať aj za menej než dva týždne. Výstavba je možná v akomkoľvek ročnom období a nezastaví ju ani nepriazeň počasia. Vďaka relatívne nízkej hmotnosti a svojmu formátu umožňujú panely taktiež jednoduchú prepravu a manipuláciu.
Estetické vlastnosti
Fasády zo sendvičových panelov si možno spájame najmä s priemyselnými halami, ktoré sotva dbajú na estetickú stránku. Dnes si však už mnohí investori uvedomujú, že i priemyselné stavby môžu firmu reprezentovať v dobrom svetle a výrobcovia fasádnych a strešných panelov berú túto skutočnosť na vedomie.
Panely ponúkajú v najrôznejších formátoch, tvaroch, profiloch, lesklých i matných povrchoch a v neposlednom rade farebných prevedeniach – vybrať si môžeme z bohatej ponuky farieb vzorkovníka RAL. Fantázii sa teda medze nekladú, sendvičové panely umožňujú tvorbu skutočne efektných fasád a vďaka jednoduchej údržbe a čisteniu si svoje estetické vlastnosti zachovávajú mnoho rokov.
Výhodná cena
Pri zohľadňovaní ekonomickej stránky veci musíme brať na vedomie investičné náklady, ale tiež náklady, ktoré nám sendvičové panely ušetria v procese výstavby a neskôr počas používania stavby. Cena samotných panelov sa odvíja od hrúbky panelu i jeho materiálu. Zatiaľ čo polystyrénové panely poskytujú najekonomickejšie riešenie, za panely z polyuretánu si síce niečo priplatíte, no vďaka ich prémiovým vlastnostiam sa rozdiel rýchlo vyrovná v podobe nižších účtov za vykurovanie. Vzhľadom na rýchlosť a nenáročnosť inštalácie ušetríte na práci a keďže sú panely dodávané už s finálnou povrchovou úpravou, nemusíte sa starať ani o omietanie, maľovanie, či nákup krytiny v prípade strešných panelov.
autor: Nadia
Mar 14, 2022