Aké sú ich benefity suchých omietkových a maltových zmesí?
Suché zmesi
Koncept suchých zmesí a suchej omietky je častokrát zamieňaný. Trh ponúka nemalé množstvo suchých zmesí, ktoré sú veľmi jednoduché na prípravu. Stačí zmes v správnom pomere zmiešať s vodou a hotovo. Nie je potrebné pridávanie žiadnych ďalších prísad. Pri suchých 40 kg zmesiach budete potrebovať približne 6 až 7 litrov vody a aktívne miešanie, ktorým sa dosiahne ideálna konzistencia.
Omietkové zmesi sú častým materiálom na úpravu vonkajších aj vnútorných priestorov. Zohľadniť sa však musí typ podkladu, na základe ktorého sa použije istý druh zmesi. Výroba zmesí pozostáva z viacerých druhov malty. Maltu tvorí spojivo, plnivo, voda a prípadné ďalšie prísady. Ako spojivo sa najčastejšie využívajú vápno, sadra a cement.
Benefity súchých zmesí
- Suché zmesi sú strojovo aplikovateľné vo vnútornom aj vonkajšom prostredí.
- Každá zložka zmesi je v ideálnom pomere, čo zaručuje ich nepoprierateľnú kvalitu.
- Suché zmesi kombinujú každú zložku v správnom pomere tak, aby sa čo najhospodárnejšie využili všetky materiály v nej zahrnuté.
- Cement je v pomere, v akom je potrebný pre správnu kvalitu produktu.
- Výhodné 40 kg balenia.
- Predmiešané zmesi sú rýchlo pripravené pre strojovú aplikáciu. Keďže na prípravu stačí voda, práca je vykonávaná produktívnejšie.
Druhy suchých zmesí a ich použitie
Cementovo-piesková zmes
Zloženie:
- Cement
- Piesok
- Voda
Klasická a jedna z najpopulárnejších omietkových zmesí. Jej univerzalita jej dovoľuje použitie vo vnútorných aj vonkajších prostrediach. K výhodám patrí jej vysoká odolnosť voči externým nepriaznivým faktorom ako aj dlhá životnosť.
Vápenno-cementová zmes
Zloženie:
- Cement
- Piesok
- Vápno
- Voda
Najvhodnejšia je na použitie vo vnútorných priestoroch, no použiť sa dá aj v exteriéri. Mnohí výrobcovia pridávajú do jej zmesi hydrofóbne zložky, ktoré ešte viac zlepšujú jej prirodzenú ľahkú priľnavosť na akýkoľvek povrch. Veľmi rýchle tuhnutie a schnutie materiálu, rovnako ako antibakteriálne vlastnosti a paropriepustnosť z nej robia atraktívny typ zmesi.
Sadrová zmes
Zloženie:
- Sadra
- Minerálne prísady
- Voda
Sadrové zmesi sú pre svoju zlú znášanlivosť vlhkosti nevhodné na použitie do exteriéru. Pri kúpe hotovej suchej zmesi myslite ne rýchlo tvrdnúcu povahu tohto materiálu. Pri použití materiálu na väčšie plochy preto pripravujte zmes po častiach.
Štuková omietka
Zloženie:
- Piesok
- Cement
- Polymérne prísady
Na jej prípravu sa používa veľmi jemný piesok. Je to jedna z najviac využívaných typov omietok v interiéri. Nanášaná je v dvoch vrstvách a vyhladzuje sa pomocou hladidla.
Suché zmesi sú neodmysliteľnou súčasťou prác na stavbách. Tieto predpripravené, hotové maltové zmesi sú kvalitným a časovo ekonomickým riešením. Výrobcovia suchých zmesí definujú ich zloženie aj atribúty, podľa ktorých zistíte na čo je daný typ suchej zmesi najvhodnejší. Medzi tie najznámejšie produkty suchých omietkových zmesí patria napríklad PERLFIX, VOLMA, GIPSOKONTAKT.
autor: Lucia
Oct 20, 2021