Vysoká paropriepustnosť pórobetónových tvárnic však obmedzuje výber dokončovacích materiálov a technológií ich použitia. Kým na pórobetón nanesiete omietku, musíte ešte dokončiť všetky „mokré“ vnútorné práce či vypočítať vhodnú hrúbku omietky. Rovnako, ako všetky ostatné zmesi, aj fasádna omietka na pórobetón sa vyrába na minerálnej i polymérnej báze.
Na steny z pórobetónu a plynosilikátu sa používajú ľahké minerálne omietky, do ktorých sa namiesto obyčajného piesku pridáva perlit alebo iné porézne a ľahké plnivo. Takáto omietka má nízku hmotnosť, nevyvíja veľké zaťaženie na základňu a má zvýšenú paropriepustnosť.
Mnohé omietky na báze akrylových živíc sú takisto vhodné na omietanie pórobetónu, pretože majú tiež dobrú paropriepustnosť. Podobnými vlastnosťami sa však môže pochváliť aj silikónová omietka a silikátové zmesi, ktoré možno použiť aj ako konečný dekoratívny náter.
Tenkovrstvová omietka na pórobetón
Tenkovrstvové pastovité omietky sú v súčasnosti najpoužívanejším typom povrchovej úpravy. Sú ľahko aplikovateľné, ľahko spracovateľné a dostupné v širokej škále farebných odtieňov. Medzi vlastnosti, ktoré ich predurčujú k omietaniu na pórobetón, patrí difúzia vodnej pary, nasiakavosť či trvanlivosť. Ďalšími dôležitými vlastnosťami tenkovrstvovej omietky sú napríklad odolnosť voči plesniam, riasam a aj to, že majú akýsi samočistiaci efekt.
Najčastejšie sa tenkovrstvové omietky delia na silikónové, silikátové a akrylátové. Obľúbenou omietkou na slovenskom trhu je silikónová omietka, čo je omietka na báze silikónových živíc. Jej hlavnými výhodami sú vysoká paropriepustnosť, jednoduchá aplikácia, vysoká odolnosť voči vlhkosti a vyzretosť podkladu pri samotnej aplikácii. Asi najväčšou výhodou silikónovej omietky je jej tzv. samočistiaci efekt – omietka má hladký povrch, neusádza sa na nej prach, a preto zostáva dlhšie čistá. Táto omietka je tiež vhodná pre alergikov.
Čo sa silikátovej omietky týka, je vyrobená na báze vodných roztokov kremičitanu draselného. Má extrémne vysokú paropriepustnosť a tiež jednoduchú aplikáciu. Vyžaduje si však opatrnosť pri aplikácii v chladnejších mesiacoch, pretože je citlivá na vlhkosť vzduchu a vyzretosť samotného podkladu.
Pravé silikátové omietky majú obmedzenú škálu farebných odtieňov. Preto je v prípadoch, kde sa požaduje extrémna sýtosť farebného odtieňa na obvodovom plášti budovy, vhodnejšia akrylátová omietka.
Akrylátovú omietku je možné namiešať v akomkoľvek farebnom odtieni bez obmedzenia. Je vhodná na aplikáciu aj počas mesiacov, v ktorých sa vyskytuje ranná a večerná vlhkosť vzduchu. Jej nevýhodou je však ale čiastočne znížená paropriepustnosť.
Tenkovrstvové omietky možno deliť aj podľa spôsobu ich zrenia. Akrylátové a silikónové omietky tuhnú tak, že vysychajú, teda zbavujú sa vody, čo je čistý fyzikálny proces. Silikónové omietky, naopak, tuhnú chemickou cestou.
Akú tenkovrstvovú omietku si vybrať?
Pri výbere správneho typu tenkovrstvovej omietky je nevyhnutné brať do úvahy komplexnosť a rôznorodosť okolitého prostredia stavby. Omietka na pórobetón by mala byť špecifická z toho dôvodu, že materiál, z ktorého bol dom postavený, potrebuje dobrú ochranu pred rôznymi nepriaznivými faktormi. Na základe získaných informácií sa následne vyberie tenkovrstvová omietka, ktorej fyzikálne a chemické ukazovatele majú tie najlepšie vlastnosti pre vašu stavbu. V prípade jej správnej aplikácie vám môže vhodne zvolená omietka zaručiť dlhú životnosť a spokojnosť.
Tenkovrstvová sadrová omietka
Cena za 1 m2: 1,43 – 1,68 €
Použitie
Bez prípravy podkladu ju možno použiť na murivo z presných tehlových murovacích prvkov a na drevocementové materiály.
Výhody
- Hladký povrch, neusádza sa na nej prach, vhodná pre alergikov.
- Priedušnosť, absorbuje vlhkosť a uvoľňuje ju.
- Jednoduchá aplikácia.
Na čo si dať pozor
Nemožno ju použiť v trvale vlhkých priestoroch a pri sanácii vlhkého muriva.
autor: Lucia
Dec 10, 2021