Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Podlahové kúrenie

Teplovodné alebo elektrické podlahové kúrenie? Ktoré sa vám hodí viac? 

Hľadáte kurenára na podlahové kúrenie? V tejto kategórii máme 14 945 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Teplovodné alebo elektrické podlahové kúrenie? Ktoré sa vám hodí viac? 
Podlahové kúrenie

Teplovodné alebo elektrické podlahové kúrenie? Ktoré sa vám hodí viac? 

Výhodou podlahového kúrenia je najmä rovnomerné vykurovanie celej plochy miestnosti. Zvažujete podlahové vykurovanie, no neviete si vybrať? V podstate máte na výber z dvoch možností – elektrické alebo teplovodné podlahové kúrenie. Otázkou však nie je, ktoré z týchto dvoch typov podlahového kúrenia je lepšie, ale to, ktoré sa viac hodí do vášho bývania.  

 Výhody podlahového kúrenia zrejme už poznáte. Ak ste mali možnosť prejsť bosou nohou po vyhrievanej podlahe, razom by ste nadobudli predstavu, o čom hovoríme. Ak po podlahovom kúrení túžite, vedzte, že znamená komfort, ktorý predstavuje bosé chodenie, bez ponožiek.

Aké podlahové kúrenie však vybrať a kam? 

Elektrické podlahové kúrenie

Pri elektrickom podlahovom kúrení sa pomocou elektrickej energie používajú elektrické odporové káble alebo rohože, ktoré sú napojené na elektrickú sieť. Tie sa vplyvom prechodu elektrického prúdu zahrievajú a odovzdávajú teplo okoliu – teda aj vrstvám nad nimi. Vyhriata podlaha ďalej odovzdáva teplo vzduchu v miestnosti, rovnomerne po celej jej ploche, čím sa rovnomerne ohrieva celá miestnosť (steny, strop miestnosti). 

Montáž elektrického podlahového kúrenia je jednoduchšia, nevyžaduje si pripojenie na teplovodný zdroj tepla. Preto je tento typ vykurovania vhodný do bytových domov s centrálnym vykurovaním alebo do budov, kde nie je zavedený plyn. Elektrická podlahovka je výhodná aj v prípade, keď teplú vodu v domácnosti pripravuje elektrický ohrievač. Vtedy môžete mať nárok na zvýhodnenú sadzbu za odber elektriny, čím sa vaše náklady znižujú. 

Elektrické káble si vyžadujú na inštaláciu nižšiu hrúbku vykurovacej vrstvy pod podlahou, ich akumulácia tepla je však nižšia. Znamená to, že podlaha, vyhriata pomocou elektriny, neudrží tak dlho teplo ako podlahová konštrukcia s teplovodným vykurovaním. 

Výhody elektrického podlahového kúrenia

Elektrické podlahové vykurovanie reaguje na akékoľvek zmeny pružne a regulácia je tak rýchlejšia, jednoduchšia a presnejšia, než pri teplovodnom systéme. Takýto typ podlahovky si vyžaduje nižšie investičné náklady ako teplovodný systém a nepracuje s centrálnym zdrojom tepla.

Keďže elektrina je drahšia ako plyn, prevádzkové náklady stále prekračujú účty za plyn, preto je lepšie elektrické vykurovanie inštalovať na menšie plochy, napríklad do kúpeľne, pracovne alebo na oddychové miesta. Na druhej strane - teplovodný podlahový systém môžete využiť na vykurovanie celého domu. 

Vráťme sa však k elektrickej podlahovke. Pomocou centrálnej riadiacej jednotky môžete nastaviť teplotu individuálne v každej miestnosti. Centrálna jednotka umožňuje tak individuálnu reguláciu teploty v miestnostiach, ako aj centrálne ovládanie z jedného miesta. Môžete regulovať tiež jednotlivé časti podlahy, napríklad pred francúzskymi oknami. Vyššie typy regulácie umožňujú ovládanie aj cez internet, iné nie sú prepojené káblami, ale komunikujú spolu bezdrôtovo a sú tak ideálne napríklad pri rekonštrukcii.

Teplovodné podlahové kúrenie

Ak v domácnosti kúrite plynovým kotlom a nie elektrickým, potom je výhodnejšie teplovodné podlahové vykurovanie. Toto kúrenie je tvorené rúrkami/potrubím, v ktorých, podobne ako v radiátoroch, prúdi horúca voda, ohrievaná centrálnym zdrojom tepla, na ktoré je potrubie pripojené (kotol, tepelné čerpadlo a pod.) Zdroj tepla rúrky ohrieva a následne prebieha tepelná výmena medzi rúrkami a podlahou a medzi podlahou a vzduchom v miestnosti tak, ako pri elektrickom podlahovom vykurovaní.

Dôležité je, aby rúrky boli z kvalitného materiálu a boli odolné proti prenikaniu kyslíka do vykurovacej vody. Potrubie teplovodných podlahových systémov je zväčša vyhotovené z plastu, plast-hliník alebo z medi, čo mu zaručuje dobrú trvácnosť. 

Výhodou teplovodného podlahového kúrenia je možnosť pripojenia systému na energiu na teplovodné kozuby, kotly na drevo, tepelné čerpadlá alebo solárne kolektory, ktoré čerpajú energiu z obnoviteľných zdrojov. Na teplovodnom vykurovaní možno plynule meniť výkon vykurovania podľa požiadaviek.

Renomovaní výrobcovia k nemu ponúkajú aj univerzálny ovládací modul, ktorý riadi nielen kotol, ale aj solárny systém s doplnkovým solárnym modulom. Ak si nastavíte režim vykurovania na nízku teplotu, bude vaše podlahové vykurovanie maximálne hospodárne. Oproti radiátorom viete takto ušetriť až 30% nákladov. 

Výhody teplovodného podlahového kúrenia

V porovnaní s radiátormi alebo konvektormi má teplovodné podlahové vykurovanie viacero výhod. Okrem toho, že nezasahuje do priestoru, pretože vykurovacie potrubie je uložené v podlahe a voľné steny možno rozumne využiť, ponúka aj rovnomerné rozloženie tepla v celom priestore.

Vďaka veľkej vykurovacej ploche (v porovnaní s plochou klasických radiátorových telies) tak dokáže dodať väčšie množstvo tepla aj napriek nižšej teplote, ktorú využíva počas vykurovania. Ďalším zo základných rozdielov v porovnaní s konvenčným vykurovaním radiátormi je, že teplovodné podlahové vykurovanie dodáva do priestoru sálavé teplo.

Pri podlahovom vykurovaní sa tak najskôr ohrievajú okolité steny či predmety a až následne od stien a týchto predmetov okolitý vzduch. To umožňuje zachovanie optimálnej relatívnej vlhkosti vzduchu v rozpätí 45 až 55 %, nevysúšanie vzduchu a zníženie vírenia prachu. Vzhľadom na spomínané zníženie vírenia prachu v interiéri je tento spôsob vykurovania vhodný aj pre alergikov a astmatikov. 

Ďalšou výhodou teplovodného podlahového vykurovania je v podstate jeho bezúdržbovosť a to, že nehrozí riziko popálenia. Na ohrev podlahy je v porovnaní s radiátormi síce potrebný dlhší čas, avšak po naakumulovaní tepla ostáva ohriata podlaha teplá dlhšie ako radiátory, a to až niekoľko hodín po vypnutí vykurovacieho zdroja. Preto sa odporúča podlahové vykurovanie použiť do obytných priestorov s dlhodobou prevádzkou.

autor: Marián

Oct 13, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 22 219 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Termo T.

Firma
Košice
5,0

Kúrenie

Team odborníkov, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Poradia a vyriešia všetko od vykurovania po klimatizáciu. Sú tu pre vás dostupní vždy, či sa vám pokazí kotol na Vianoce alebo počas vrcholu sezóny klimatizácií. Riešenia na mieru bez starostí Postaráme sa o príjemné teplo a chlad vo vašom domove. Poradíme vám, aké zariadenia sú najvhodnejšie do vašej domácnosti. Zabezpečíme kompletnú montáž a prípadne aj likvidáciu starého zariadenia. Na produkty od nás nemusíte dlho čakať a šetriť. Dodanie celého riešenia sa snažíme realizovať do 7 dní a v prípade potreby aj so splácaním postupne. Montážou sa naša starostlivosť nekončí a ku všetkým produktom patrí aj následný servis. Našou úlohou je prevziať všetky vaše starosti na seba, aby ste si vy mohli užívať príjemnú teplotu vo vašom dome.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan G.

Firma
Tekovský Hrádok
5,0

Oprava strechy

Dobrý deň mám skúsenosti z mnohých odborov ponúkam vám zváračské práce, Inštalatérské práce, kúrenie, kanalizácia, hodinový manžel, tesárske práce, maľovanie a aj iné.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0

Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin O.

Firma
Nové Mesto nad Váhom
4,9

Vodár

Snažim sa robit kvalitne a zodpovedne aby som sa uz nemusel vracat na rovnake miesto nebudem. predsa len je lepsie spravit robotu na 1 x a poriadne ako sa k nej x krat ...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Marek Z.

Firma
Záhradné
4,9

Vodár

Ponúkam montáž klimatizácii ,vody podlahového kúrenia,odpadu montáž záchodov,zariadzovacích predmetov,kompletáže kúpelní výmeny batérii,rádiatorov,rozvody na centrálny vysávač a podobne

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin L.

Živnostník
Prešov
4,9

Elektrikár

Elektrikárske práce - zapájanie zásuviek, svetiel, rozvádzačov, spotrebičov, termostatov. Pokládka plávajúcej podlahy, pokládka elektrického kúrenia.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš B.

Firma
Bratislava
4,8

Vodár

Moje motto Kde je voda tam som doma 😀 Remeslo odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Filozofia mojej firmi spočíva v spokojnosti zákazníkov a budovaní dôveryhodnej firmi, ktoru chcem odovzdať synovi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomáš S.

Firma
Jelka
4,7

Kúrenie

-servisak kotlov Buderus, Junkers -čistenie vykurovacieho systému -kopletná montáž voda, uk, plyn novostavby aj rekonštrukcie -momtáž kotolní -montáž solárnych systémov a tepelných čerpadiel

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukáš Š.

Živnostník
Bratislava
4,7

Plynár

VODA-PLYN-KURENIE-ODPAD-MONTAZ KOTLOV-REVIZIE KOTLOV-PODLAHOVE KURENIE-KOMPLETAZE KUPELNY....................................ROZNE OPRAVY PRI HAVARIACH VODY PLYNU

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Myroslav L.

Firma
Bratislava
4,5

Vodár

Dobrý deň alebo večer drahé zákazníci, som vodo-instalater z 13 ročnou praxou. Prácu som zdedil po otcovi. Mám momentálne 34 rokov rád vám pomôžem z vašimi problémami, a rešim všetko v krátkom čase. Z pozdravom váš vodár Miroslav Lovha.🙂 Ešte mozeme vam spravit rozne obklady, dlažby a kompleknu rekonstrukciý kupelne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Robo H.

Firma
Bratislava
4,5

Vodár

Realizujem vodoinštalačne prace a kurenarske prace, vymena radiatorov, vymena baterii, rozvodov vody a odpadu, montaz kotla montaz podlahoveho kurenia, podomietkovych systemov, prerabky kupelni

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Podlahové kúrenie

Nižšia cena16,90 €/m2
Priemerná cena20,70 €/m2
Vyššia cena30,00 €/m2

Pošlite dopyt 22219 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte kurenára na podlahové kúrenie? V tejto kategórii máme 14 945 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt