Z najrôznejších dverí v rozmanitých dizajnoch, materiáloch a farbách si vyberie takmer každý – a pokiaľ tie pravé na trhu nenájdete, riešením môžu byť dvere na mieru od stolára, dokonale zladené s farbou nábytku či podlahy. Výberom dverí to však nekončí. Ďalším nevyhnutným krokom je ich správna montáž. Nedoliehajúce dvere, ktoré na seba upozornia hlasným škrípaním pri každom otvorení, predsa len našu radosť z nového bývania rýchlo schladia.
Dôraz na stavebný otvor
Stavebné otvory sa realizujú hneď na začiatku výstavby. Ich štandardné rozmery sa odvíjajú od normy uvádzajúcej rozmery klasických zárubní – zárubne i dvere je dnes už samozrejme možné zaobstarať v akýchkoľvek rozmeroch, no v prípade atypických dverí je potrebné počítať s príplatkom.
Ak teda plánujete inštaláciu štandardných zárubní, je dôležité ujasniť si veľkosť otvoru už pri jeho realizácii, keďže neskoršie zmeny môžu byť o to obtiažnejšie. Otvor by mal byť vysoký 202 cm od hornej hrany dokončenej podlahy a o 10 centimetrov širší než výsledná svetlá šírka dverí. Dvere “70ky” sa teda osadzujú do otvoru šírky 80 centimetrov.
Montáž zárubne
Montáž dverí začína osadením zárubne. Tá býva najčastejšie obložková, existujú však samozrejme aj ďalšie typy zárubní vrátane tých neviditeľných, elegantne ukrytých pod omietkou. Pokiaľ sa chystáte montovať dvere na existujúce staré zárubne, dôkladne sa presvedčte, že sa výšky a rozteče pántov na zárubniach a dverách zhodujú. Nenechajte sa ubezpečiť predajcom, že dvere sedia “na každý typ zárubne” – často to tak v skutočnosti nie je.
Ideálnym riešením bez veľkých stavebných úprav môže byť pri rekonštrukcii bytu obklad kovovej zárubne – typ obložkovej zárubne, ktorú je možné inštalovať priamo na starú zárubňu. Treba však rátať s miernym zúžením dverného otvoru.
Osadenie krídla
Keď je zárubňa pripravená, prichádza čas na upevnenie dverného krídla. Najskôr však nezabudnite nainštalovať kovanie, aby sa Vám dvere pri práci nezabuchli. Pozor, aby bol jazýček na kovaní v správnej výške na to, aby zapadol do zárubne. Inak sa nevyhnete nevzhľadným úpravám. Po nasadení môžete mať pocit, že dvere nedoliehajú, škrípu alebo sa škrú o podlahu. Ešte nezúfajte – možno je ich potrebné len správne vyregulovať.
Všetky kvalitné dvere disponujú pántami, ktoré je možné podľa potreby nastavovať. Nastavovacie skrutky sa môžu líšiť podľa modelu dverí, ale regulovať sa obvykle dajú vo vodorovnom i zvislom smere. V horšom prípade bude potrebné dvere výškovo zrezať. Menšie nedokonalosti dokáže odstrániť správne zarovnanie zárubne. Až po dôkladnom vyskúšaní, že dvere fungujú tak ako majú, by sme mali pristúpiť k zafixovaniu zárubne pomocou nízkoexpanznej montážnej peny.
Posuvné dvere
Posuvné dvere sa líšia svojim spôsobom otvárania a pri ich inštalácii je obzvlášť potrebné dbať na opatrnosť. Pri osádzaní posuvných dverí nikdy nepoužívajte silu – k neodvratnému poškodeniu koľajničky alebo vozíka totiž môže dôjsť jednoduchšie, než by ste si mysleli.
Hoci sa to možno na prvý pohľad nezdá, osadenie dverí je pomerne citlivou témou, ktorú je vo väčšine prípadov lepšie ponechať na odborníkov z Wilio s bohatými skúsenosťami. Iba kvalitne osadené dvere môžu skutočne plniť svoju úlohu po bezpečnostnej, estetickej i akustickej stránke a zabezpečiť komfort, ktorý si Vaša domácnosť zaslúži.
autor: Nadia
Apr 29, 2022