Základom úspechu je dobré plánovanie. V dnešnom článku Vám poradíme nie len to, ako si jarné upratovanie správne naplánovať, ale prihodíme aj niekoľko tipov a trikov, vďaka ktorým túto úlohu zaručene zvládnete ľavou zadnou.
Zbavte sa zbytočností
Ruku na srdce, koľko starého oblečenia, detských hračiek, časopisov a ďalších nepotrebných vecí Vám doma zaberá miesto len preto, že Vám je ich ľúto vyhodiť? Jarné upratovanie je tým správnym časom, aby ste sa v tomto ohľade prekonali a konečne sa zbavili všetkých zbytočností, ktoré iba sadajú prachom.
Pustite sa do triedenia. Čím menej nepotrebných kúskov, tým jednoduchšie sa Vám bude udržiavať poriadok po zvyšok roka. Nie všetko musí samozrejme skončiť rovno v koši – zachovalé kúsky môžete darovať či dokonca predať, papier, sklo i plasty patria do zberu a staré textílie ako bavlnené tričká, plachty či uteráky Vám pri ďalšom upratovaní vďačne poslúžia ako handry.
Čo oko nevidí?
Kde vôbec začať? To je otázka, ktorú si musíme ešte pred začatím prác položiť. Začať upratovaním priestorov, v ktorých trávime najviac času a sú nám konštantne na očiach, sa zdá lákavé. Ak sa však na vec pozrieme systematicky, opak je pravdou – energiu by sme mali sústrediť najskôr do častí domácností, ktorým po zvyšok roka nevenujeme toľko pozornosti.
Majte na mysli, že dôkladná upratovacia akcia Vám neskôr ušetrí množstvo času a úsilia. Prácu si rozdeľte do fáz, predídete tak pocitu, že Vám jarné upratovanie perastá cez hlavu. Skutočne dôkladná očista Vám potrvá niekoľko dní, preto si ju rozložte tak, aby ste nestretili motiváciu hneď na začiatku.
V každej miestnosti začínajte zhora nadol, teda od stropu, garniží, závesov a okien sa postupne dopracujte až k podlahe. Nezabúdajte na detaily – pri umývaní okien venujte patričnú pozornosť nielen sklám, ale i okenným rámom, pri čistení kuchyne nezabudnite vypratať i obsah chladničky, mrazničky a skriniek a zbaviť sa produktov po dátume spotreby.
Pozornosť venujte tiež textíliám, ktoré po zvyšok roka neraz zanedbávame. Nájdite si čas na vyčistenie sedačky, matracov, vytepovanie kobercov a vypranie perín a vankúšov. Vaša domácnosť tak bude voňať čistotou dlhší čas.
Vymeňte chemikálie za domáce recepty
V obchodoch nájdeme širokú ponuku čistiacich prostriedkov na každé použitie. Skutočne však naše domácnosti potrebujú všetky z nich? Overené recepty starých mám sa často s nečistotami popasujú rovnako efektívne a navyše sú ekologickejšie a priateľskejšie k našim peňaženkám. Mix vody, sódy bikarbóny a kvapky lacného prostriedku na riad Vám pomôže pri čistení kobercov a ďalších textílií, ale i rúry.
Obľúbeným pomocníkom je ocot, ktorý si poradí s vodným kameňom na batériách, zrkadlách či v práčke. Pri umývaní okien naše babičky nedajú dopustiť na vanilkový puding v prášku – zaručí nie len lesklé okná bez šmúh, ale aj príjemnú vôňu. Na ošetrenie drevených prvkov v interiéri Vám zas poslúži včelí vosk alebo olivový olej.
Prečo sa teda nepustiť do tohtoročného jarného upratovania zdravšie a priateľsky k prírode?
Apr 12, 2022