Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Klimatizácia

Typy chladiacich systémov

Hľadáte technika na klimatizáciu? V tejto kategórii máme 18358 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Typy chladiacich systémov
Klimatizácia

Typy chladiacich systémov

Klimatizácia alebo chladenie je komplikovanejší systém ako kúrenie. Namiesto použitia energie na výrobu tepla používajú klimatizačné zariadenia energiu na odoberanie tepla. Najbežnejší klimatizačný systém využíva na prenos tepla z domu do exteriéru kompresorový cyklus podobný tomu, ktorý používa vaša chladnička.

Predstavte si svoj dom ako chladničku. Na vonkajšej strane je kompresor naplnený špeciálnou tekutinou nazývanou chladivo. Táto tekutina sa vie cestou tam a späť meniť medzi kvapalinou a plynom. Ako sa mení, absorbuje alebo uvoľňuje teplo, takže sa používa na „prenos“ tepla z jedného miesta na druhé, napríklad z vnútornej strany chladničky von. Jednoduché, však?

No, ani nie. A tento proces sa ešte viac komplikuje vďaka všetkým zapojeným ovládacím prvkom a ventilom. Ale jeho účinok je pozoruhodný. Klimatizácia odoberá teplo z chladnejšieho miesta a ukladá ho na teplejšie miesto, čím zdanlivo pracuje proti fyzikálnym zákonom. Tento proces samozrejme poháňa elektrina - v skutočnosti veľmi veľa elektriny.

Typy chladiacich systémov

Centrálne klimatizácie a tepelné čerpadlá sú určené na chladenie celého domu. V každom systéme poháňa proces veľká kompresorová jednotka umiestnená mimo; vnútorná špirála naplnená chladivom ochladzuje vzduch, ktorý sa potom distribuuje do celého domu potrubím.

Tepelné čerpadlá sú ako centrálne klimatizácie, až na to, že počas zimných mesiacov je možné cyklus obrátiť a použiť na vykurovanie. Pri centrálnom klimatizačnom zariadení sa používa rovnaký potrubný systém ako pri peci, ktorá vytvára nútený teplovzdušný ohrev. V skutočnosti centrálna klimatizácia zvyčajne používa ventilátor podobný tomu z pece na distribúciu vzduchu do potrubí.

Centrálne klimatizačné zariadenia a tepelné čerpadlá poháňané vzduchom pracujúce v režime chladenia sú hodnotené podľa ich sezónneho pomeru energetickej účinnosti (SEER). SEER je sezónny chladiaci výkon vydelený sezónnym energetickým vstupom vo watthodinách za predpokladu priemerného podnebie, extrémne výkyvy teplôt sa nerátajú. Pred rokom 1992 sa používali rôzne metriky, ale výkon mnohých starších centrálnych klimatizácií bol ekvivalentný hodnoteniu SEER iba na hranici 6 alebo 7. Priemerná centrálna klimatizácia predaná v roku 1988 mala ekvivalent SEER asi 9; do roku 2002 vzrástla na 11,1.

Národná norma účinnosti pre centrálne klimatizácie a tepelné čerpadlá so zdrojom vzduchu teraz vyžaduje minimálnu SEER 13 (od roku 2006) a pre získanie kvalifikácie pre ENERGY STAR sa vyžaduje SEER 14,5 alebo vyššie. Centrálne klimatizácie majú tiež hodnotenie energetickej účinnosti (EER), čo naznačuje výkon pri vyšších teplotách. Modely vyhovujúce programu ENERGY STAR musia spĺňať požiadavku EER na hodnotu 12.

Klimatizácie a tepelné čerpadlá využívajú cyklus chladiva na prenos tepla medzi vnútornou jednotkou a vonkajším povrchom. Tepelné čerpadlá sa od klimatizačných zariadení líšia iba špeciálnym ventilom, ktorý umožňuje spätný chod cyklu a poskytuje prenos teplého alebo studeného vzduchu dovnútra.

Izbové klimatizácie sú k dispozícii na montáž do okien alebo na steny, ale v obidvoch prípadoch fungujú rovnako a kompresor je umiestnený von. Izbové klimatizácie sú dimenzované tak, aby chladili len jednu izbu, takže ich môže byť potrebných niekoľko pre celý dom. Nákup jednotlivých jednotiek je lacnejší ako v prípade nákupu centrálnych systémov.

Izbové klimatizácie sú klasifikované iba podľa EER, čo je chladiaci výkon vydelený spotrebou energie. Čím vyššia je EER, tým je klimatizácia efektívnejšia. Revidované normy minimálnej účinnosti pre izbové klimatizácie prijaté v roku 2011 nadobudli účinnosť v júni 2014; revidované požiadavky programu ENERGY STAR vstúpili do platnosti v októbri 2013. 

Odparovacie klimatizácie sú menej časté ako klimatizácie s kompresiou pár (chladív), sú však praktickou alternatívou vo veľmi suchých oblastiach, ako je napríklad juhozápad. Fungujú ťahaním čerstvého vonkajšieho vzduchu cez vlhké podložky, kde sa vzduch ochladzuje odparovaním. Chladnejší vzduch potom cirkuluje domom. Tento proces je veľmi podobný pocitu chladu, keď vychádzate z bazéna a cítite jemný vánok. 

Počas leta môžete ušetriť až 75% na nákladoch na chladenie, pretože jediný mechanický komponent, ktorý využíva elektrinu, je ventilátor. Navyše, pretože je táto technológia jednoduchšia, jej nákup vám oproti centrálnej klimatizácii ušetrí veľa peňazí – často až polovicu. 

Priama odparovacia klimatizácia dodáva domu vlhkosť, čo by sa vo veľmi suchom podnebí mohlo považovať za prínos. Nepriama odparovacia klimatizácia sa trochu líši v tom, že odparovanie vody prebieha na jednej strane výmenníka tepla. Vzduch z domu je nútený prechádzať cez druhú stranu výmenníka tepla, kde sa ochladzuje, ale nezachytáva vlhkosť. Oba typy začínajú strácať účinnosť so zvyšujúcou sa vlhkosťou, pretože vlhký vzduch je menej schopný uniesť ďalšiu vlhkosť.

Aby odparovacie klimatizácie mohli robiť svoju prácu, musia mať správnu veľkosť. Chladiaca kapacita odparovacej klimatizácie sa meria nie v množstve tepla, ktoré dokáže odobrať, ale v tlaku ventilátora potrebnom na cirkuláciu chladného vzduchu v celom dome, v kubických metroch za minútu. 

Delené klimatizácie, ktoré sú veľmi populárne v iných krajinách, môžu byť atraktívnou možnosťou dodatočného vybavenia pre klimatizácie miestností a pre domy bez potrubia, napríklad pre tie, ktoré využívajú hydronické teplo. Rovnako ako bežné centrálne klimatizácie, aj delené klimatizácie používajú vonkajší kompresor / kondenzátor a vnútorné vzduchotechnické jednotky.

Rozdiel je v tom, že každá miestnosť alebo zóna, ktorá sa má chladiť, má svoje vlastné vzduchotechnické zariadenie. Každá vnútorná jednotka je pripojená k vonkajšej jednotke prostredníctvom vedenia vedúceho napájania a chladiva. Vnútorné jednotky sa zvyčajne montujú na stenu alebo strop.

Hlavnou výhodou delenej klimatizácie je jej flexibilita pri chladení jednotlivých miestností alebo zón. Použitím vyhradených jednotiek do každého priestoru je jednoduchšie splniť rôzne požiadavky na komfort rôznych miestností. Tým, že sa nepoužívajú vzduchotechnické potrubia, delené klimatizácie bez potrubí tiež zabraňujú stratám energie spojeným s centrálnymi systémami cirkulujúceho vzduchu.

Hlavnou nevýhodou delených klimatizácií sú náklady. Stoja oveľa viac ako bežná centrálna klimatizácia rovnakej veľkosti, kde je už vzduchotechnické potrubie nainštalované. Keď však vezmeme do úvahy náklady a straty energie spojené s inštaláciou nového potrubia pre centrálnu klimatizáciu, nemusí byť kúpa delenej klimatizácie až tak zlý výber, najmä vzhľadom na dlhodobé úspory energie. Porozprávajte sa so svojím dodávateľom o tom, ktorá možnosť by bola pre vás najefektívnejšia z hľadiska nákladov.

autor: Jakub

Jun 23, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 18358 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Marian B.

Živnostník
Prešov
5,0

Inštalácia / oprava klimatizácie

Firma má dlhoročné skúsenosti v oblasti vzduchotechniky,rekuperácii a klimatizácii. Realizovali sme malé projekty ako sú rodinne domy,reštaurácie a bary ale...Zobraziť viac

Firma má dlhoročné skúsenosti v oblasti vzduchotechniky,rekuperácii a klimatizácii. Realizovali sme malé projekty ako sú rodinne domy,reštaurácie a bary ale aj väčšie ako napríklad kultúrne domy atď.

#
#
#
Zadať dopyt

Termo T.

Firma
Košice
5,0

Kúrenie, kurenári

Team odborníkov, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Poradia a vyriešia všetko od vykurovania po klimatizáciu. Sú tu pre vás dostupní...Zobraziť viac

Team odborníkov, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Poradia a vyriešia všetko od vykurovania po klimatizáciu. Sú tu pre vás dostupní vždy, či sa vám pokazí kotol na Vianoce alebo počas vrcholu sezóny klimatizácií. Riešenia na mieru bez starostí Postaráme sa o príjemné teplo a chlad vo vašom domove. Poradíme vám, aké zariadenia sú najvhodnejšie do vašej domácnosti. Zabezpečíme kompletnú montáž a prípadne aj likvidáciu starého zariadenia. Na produkty od nás nemusíte dlho čakať a šetriť. Dodanie celého riešenia sa snažíme realizovať do 7 dní a v prípade potreby aj so splácaním postupne. Montážou sa naša starostlivosť nekončí a ku všetkým produktom patrí aj následný servis. Našou úlohou je prevziať všetky vaše starosti na seba, aby ste si vy mohli užívať príjemnú teplotu vo vašom dome.

#
#
#
Zadať dopyt

Vlastimil L.

Živnostník
Malachov
5,0

Inštalácia / oprava klimatizácie

Vymena radiátorov ,vodovodných rozvodov ,kúrenia ,prerábanie bytových jadier, nove rozvody do RD montáž sanyty baterie,wc, dopajanie kuchynských liniek ........

#
#
#
Zadať dopyt

Marek J.

Firma
Bratislava
5,0

Servis kotlov

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty...Zobraziť viac

Stavebná firma + inštalácie. Stavby rodinných domov, kotolne, plynofikácia, prípojky kanalizácia a voda. Certifikát iso 9001, 3834, autorizovaný inžinier projekty plynu, kúrenia, VZT. Servis kotlov Viessmann, Buderus, Junkers

#
#
#
Zadať dopyt

Michal B.

Firma
Trenčín
5,0

Inštalácia / oprava klimatizácie

Sme firma zaoberajúca sa hĺbkovým čistením klimatizácii a ich montážou. Montáž rekuperačnych jednotiek a vzduchotechniky. Mame 12 ročné skúsenosti v...Zobraziť viac

Sme firma zaoberajúca sa hĺbkovým čistením klimatizácii a ich montážou. Montáž rekuperačnych jednotiek a vzduchotechniky. Mame 12 ročné skúsenosti v obore.

#
#
#
Zadať dopyt

Marek P.

Živnostník
Levice
5,0

Hodinový manžel

Sme partia remeselníkov zaoberajúca sa stavebniny prácami všetkého druhu,cez sadrkarton,,vymurovky bytových jadier,maliarske práce ,vodoinstalacne a kurenarske prace,obklady, dlazbi,terasy,lahke oceľové konštrukcie...Zobraziť viac

Sme partia remeselníkov zaoberajúca sa stavebniny prácami všetkého druhu,cez sadrkarton,,vymurovky bytových jadier,maliarske práce ,vodoinstalacne a kurenarske prace,obklady, dlazbi,terasy,lahke oceľové konštrukcie atď.

#
#
#
Zadať dopyt

Lukas D.

Firma
Ilija
5,0

Maliarske práce, maliar

Murar.venujem sa uz tomu 10 rokov.realizujeme-zateplovanie.domy na kluc.zamkova dlazba.obklady a dlazby ,sadrokarton Vybavime stavebne povolenie kolaudaciu.a ponukame stavebneho dozora

#
#
#
Zadať dopyt

Michal S.

Firma
Ružindol
5,0

Plynár

Odborné prehliadky, skúšky tlakových a plynových zariadení, revízie, servis, montáž, voda, ÚK, plyn.

#
#
#
Zadať dopyt

Marián D.

Živnostník
Ploské
5,0

Hodinový manžel

Prerábka bytového jadra aj v rodinných domoch.Nová montáž rozvodov vody,kanalizácie, plynu,kúrenia,montáž radiátorov či podlahového kúrenia ,solárnych systémov

#
#
#
Zadať dopyt

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9

Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od...Zobraziť viac

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

#
#
#
Zadať dopyt

Tomas H.

Firma
Šaštín-Stráže
4,9

Elektrikár

Dobrý deň, pred rokom som sa vrátil z Londýna a pomalí sa zapracovavam na domácej pôde. Robil som v zahraničí veľmi...Zobraziť viac

Dobrý deň, pred rokom som sa vrátil z Londýna a pomalí sa zapracovavam na domácej pôde. Robil som v zahraničí veľmi podobnú prácu ako ponúka aplikácia Wilio. Údržbár v dáta centre, rôznych budovách, taktiež programátor inteligentného osvetlenia systemov Lutron, Eaton, a Prolojik. Pracoval so. Aj v stolárskej dielni, oprava elektroniky v oblasti osvetlenia, Mam rad všetky remeslá, opravy vodoinštalačné práce, klimatizácie...

#
#
#
Zadať dopyt

Palo P.

Firma
Sabinov
4,9

Inštalácia / oprava klimatizácie

Sme certifikovaná firma, ktorá sa zameriava na dodanie a montáž klimatizácií značiek Samsung, Toshiba, Gree, Carrier a Vivax. Do našej...Zobraziť viac

Sme certifikovaná firma, ktorá sa zameriava na dodanie a montáž klimatizácií značiek Samsung, Toshiba, Gree, Carrier a Vivax. Do našej ponuky sme zaradili aj rekuperácie značky FLEXIT. Každú montáž robíme kvalitne a precízne, akoby sme ju robili sami pre seba. Po našom odchode po nás ostane iba príjemný chlad z Vašej novej klimatizácie. Každá montáž je jedinečná a pre presné určenie ceny je najlepšie osobné stretnutie na mieste montáže. Pri obhliadke, ktorá je vždy zdarma, si spolu prejdeme možnosti a z katalógu vyberieme vhodnú klimatizáciu pre Vás. Následne dostanete cenovú ponuku, ktorá je samozrejme tiež zdarma. Napíšte nám ešte dnes :)

#
#
#
Zadať dopyt

Marek Z.

Firma
Záhradné
4,9

Vodár, inštalatér

Ponúkam montáž klimatizácii ,vody podlahového kúrenia,odpadu montáž záchodov,zariadzovacích predmetov,kompletáže kúpelní výmeny batérii,rádiatorov,rozvody na centrálny vysávač a podobne

#
#
#
Zadať dopyt

Maroš O.

Firma
Palota
4,9

Montáž, skladanie nábytku

Ponúkame-montážne, stavebné, vodárenske a kurenárske práce. Oprava odpadov, železné konštrukcie. Pohotovosť pri problémoch s vodovodom, kúrením.

#
#
#
Zadať dopyt

Radko V.

Firma
Bratislava
4,9

Inštalácia / oprava klimatizácie

Sme mladá rozbiehajuca sa firma ktora ponúka na predaj klimatizácie Samsung, Daikin, Sinclair, Vivax a mnoho dalších. Sme vyučený a...Zobraziť viac

Sme mladá rozbiehajuca sa firma ktora ponúka na predaj klimatizácie Samsung, Daikin, Sinclair, Vivax a mnoho dalších. Sme vyučený a certifikovaný chladiari s papiermi. Na každú svoju prácu ponúkame aj záruku samozrejme. Klimatizácie majú 3-ročnú záruku. Robime aj prípravy na klimatizácie do novostavieb aj do starších domov a taktiež servisy na staršie klimatizácie. Taktiež robime aj bytové rekuperácie, vzduchotechniku a tepelné čerpadla.

#
#
#
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia kúpeľne

Opravár, inštalatér, stavbár, montér nábytku a rôznych iných konštrukcií (drevo,kov) , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy,...Zobraziť viac

Opravár, inštalatér, stavbár, montér nábytku a rôznych iných konštrukcií (drevo,kov) , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava

#
#
#
Zadať dopyt

Martin V.

Firma
Semerovo
4,8

Inštalácia / oprava klimatizácie

Dobrý deň. Venujem sa montáži klimatizácií servis a údržba. Vykonávam aj elektrikárske práce a opravy. Mám vyhlášku § 22....Zobraziť viac

Dobrý deň. Venujem sa montáži klimatizácií servis a údržba. Vykonávam aj elektrikárske práce a opravy. Mám vyhlášku § 22. Som živnostník

#
#
#
Zadať dopyt

Oto Z.

Firma
Bratislava
4,8

Inštalácia / oprava klimatizácie

Prax viac ako 20 rokov, profesionalny pristup, korektne jednanie, dodrziavanie dohodnutych terminov a rozpoctu.

#
#
#
Zadať dopyt

Ľubomír O.

Firma
Bratislava
4,8

Inštalácia / oprava klimatizácie

Inštalácie a servis klimatizačných zariadení, rekuperácií a tepelných čerpadiel. Som certifikovaný chladiar - vystavim protok o vykonaní servisu. Za sebou...Zobraziť viac

Inštalácie a servis klimatizačných zariadení, rekuperácií a tepelných čerpadiel. Som certifikovaný chladiar - vystavim protok o vykonaní servisu. Za sebou stovky odservisovaných a inštalovaných klimatizácií.

#
#
#
Zadať dopyt

Tomas M.

Živnostník
Trnava
4,8

Čistenie klimatizácie

Poskytujem kompletne instalaterske prace vratane dezinfekcie a cistenia klimatizacii a rekuperacii. Pracoval som na projektoch vystavby halovych objektov v ČR...Zobraziť viac

Poskytujem kompletne instalaterske prace vratane dezinfekcie a cistenia klimatizacii a rekuperacii. Pracoval som na projektoch vystavby halovych objektov v ČR a SR, narodny futbalovy stadion v Bratislave atd... Akceptujem platbu v BTC.

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Klimatizácia

Nízka cena239,00 €/ks
Priemerná cena353,40 €/ks
Vysoká cena540,00 €/ks

Pošlite dopyt 18358 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte technika na klimatizáciu? V tejto kategórii máme 18358 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt