Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Klimatizácia

Typy chladiacich systémov

Hľadáte technika na klimatizáciu? V tejto kategórii máme 14 890 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Typy chladiacich systémov
Klimatizácia

Typy chladiacich systémov

Klimatizácia alebo chladenie je komplikovanejší systém ako kúrenie. Namiesto použitia energie na výrobu tepla používajú klimatizačné zariadenia energiu na odoberanie tepla. Najbežnejší klimatizačný systém využíva na prenos tepla z domu do exteriéru kompresorový cyklus podobný tomu, ktorý používa vaša chladnička.

Predstavte si svoj dom ako chladničku. Na vonkajšej strane je kompresor naplnený špeciálnou tekutinou nazývanou chladivo. Táto tekutina sa vie cestou tam a späť meniť medzi kvapalinou a plynom. Ako sa mení, absorbuje alebo uvoľňuje teplo, takže sa používa na „prenos“ tepla z jedného miesta na druhé, napríklad z vnútornej strany chladničky von. Jednoduché, však?

No, ani nie. A tento proces sa ešte viac komplikuje vďaka všetkým zapojeným ovládacím prvkom a ventilom. Ale jeho účinok je pozoruhodný. Klimatizácia odoberá teplo z chladnejšieho miesta a ukladá ho na teplejšie miesto, čím zdanlivo pracuje proti fyzikálnym zákonom. Tento proces samozrejme poháňa elektrina - v skutočnosti veľmi veľa elektriny.

Typy chladiacich systémov

Centrálne klimatizácie a tepelné čerpadlá sú určené na chladenie celého domu. V každom systéme poháňa proces veľká kompresorová jednotka umiestnená mimo; vnútorná špirála naplnená chladivom ochladzuje vzduch, ktorý sa potom distribuuje do celého domu potrubím.

Tepelné čerpadlá sú ako centrálne klimatizácie, až na to, že počas zimných mesiacov je možné cyklus obrátiť a použiť na vykurovanie. Pri centrálnom klimatizačnom zariadení sa používa rovnaký potrubný systém ako pri peci, ktorá vytvára nútený teplovzdušný ohrev. V skutočnosti centrálna klimatizácia zvyčajne používa ventilátor podobný tomu z pece na distribúciu vzduchu do potrubí.

Centrálne klimatizačné zariadenia a tepelné čerpadlá poháňané vzduchom pracujúce v režime chladenia sú hodnotené podľa ich sezónneho pomeru energetickej účinnosti (SEER). SEER je sezónny chladiaci výkon vydelený sezónnym energetickým vstupom vo watthodinách za predpokladu priemerného podnebie, extrémne výkyvy teplôt sa nerátajú. Pred rokom 1992 sa používali rôzne metriky, ale výkon mnohých starších centrálnych klimatizácií bol ekvivalentný hodnoteniu SEER iba na hranici 6 alebo 7. Priemerná centrálna klimatizácia predaná v roku 1988 mala ekvivalent SEER asi 9; do roku 2002 vzrástla na 11,1.

Národná norma účinnosti pre centrálne klimatizácie a tepelné čerpadlá so zdrojom vzduchu teraz vyžaduje minimálnu SEER 13 (od roku 2006) a pre získanie kvalifikácie pre ENERGY STAR sa vyžaduje SEER 14,5 alebo vyššie. Centrálne klimatizácie majú tiež hodnotenie energetickej účinnosti (EER), čo naznačuje výkon pri vyšších teplotách. Modely vyhovujúce programu ENERGY STAR musia spĺňať požiadavku EER na hodnotu 12.

Klimatizácie a tepelné čerpadlá využívajú cyklus chladiva na prenos tepla medzi vnútornou jednotkou a vonkajším povrchom. Tepelné čerpadlá sa od klimatizačných zariadení líšia iba špeciálnym ventilom, ktorý umožňuje spätný chod cyklu a poskytuje prenos teplého alebo studeného vzduchu dovnútra.

Izbové klimatizácie sú k dispozícii na montáž do okien alebo na steny, ale v obidvoch prípadoch fungujú rovnako a kompresor je umiestnený von. Izbové klimatizácie sú dimenzované tak, aby chladili len jednu izbu, takže ich môže byť potrebných niekoľko pre celý dom. Nákup jednotlivých jednotiek je lacnejší ako v prípade nákupu centrálnych systémov.

Izbové klimatizácie sú klasifikované iba podľa EER, čo je chladiaci výkon vydelený spotrebou energie. Čím vyššia je EER, tým je klimatizácia efektívnejšia. Revidované normy minimálnej účinnosti pre izbové klimatizácie prijaté v roku 2011 nadobudli účinnosť v júni 2014; revidované požiadavky programu ENERGY STAR vstúpili do platnosti v októbri 2013. 

Odparovacie klimatizácie sú menej časté ako klimatizácie s kompresiou pár (chladív), sú však praktickou alternatívou vo veľmi suchých oblastiach, ako je napríklad juhozápad. Fungujú ťahaním čerstvého vonkajšieho vzduchu cez vlhké podložky, kde sa vzduch ochladzuje odparovaním. Chladnejší vzduch potom cirkuluje domom. Tento proces je veľmi podobný pocitu chladu, keď vychádzate z bazéna a cítite jemný vánok. 

Počas leta môžete ušetriť až 75% na nákladoch na chladenie, pretože jediný mechanický komponent, ktorý využíva elektrinu, je ventilátor. Navyše, pretože je táto technológia jednoduchšia, jej nákup vám oproti centrálnej klimatizácii ušetrí veľa peňazí – často až polovicu. 

Priama odparovacia klimatizácia dodáva domu vlhkosť, čo by sa vo veľmi suchom podnebí mohlo považovať za prínos. Nepriama odparovacia klimatizácia sa trochu líši v tom, že odparovanie vody prebieha na jednej strane výmenníka tepla. Vzduch z domu je nútený prechádzať cez druhú stranu výmenníka tepla, kde sa ochladzuje, ale nezachytáva vlhkosť. Oba typy začínajú strácať účinnosť so zvyšujúcou sa vlhkosťou, pretože vlhký vzduch je menej schopný uniesť ďalšiu vlhkosť.

Aby odparovacie klimatizácie mohli robiť svoju prácu, musia mať správnu veľkosť. Chladiaca kapacita odparovacej klimatizácie sa meria nie v množstve tepla, ktoré dokáže odobrať, ale v tlaku ventilátora potrebnom na cirkuláciu chladného vzduchu v celom dome, v kubických metroch za minútu. 

Delené klimatizácie, ktoré sú veľmi populárne v iných krajinách, môžu byť atraktívnou možnosťou dodatočného vybavenia pre klimatizácie miestností a pre domy bez potrubia, napríklad pre tie, ktoré využívajú hydronické teplo. Rovnako ako bežné centrálne klimatizácie, aj delené klimatizácie používajú vonkajší kompresor / kondenzátor a vnútorné vzduchotechnické jednotky.

Rozdiel je v tom, že každá miestnosť alebo zóna, ktorá sa má chladiť, má svoje vlastné vzduchotechnické zariadenie. Každá vnútorná jednotka je pripojená k vonkajšej jednotke prostredníctvom vedenia vedúceho napájania a chladiva. Vnútorné jednotky sa zvyčajne montujú na stenu alebo strop.

Hlavnou výhodou delenej klimatizácie je jej flexibilita pri chladení jednotlivých miestností alebo zón. Použitím vyhradených jednotiek do každého priestoru je jednoduchšie splniť rôzne požiadavky na komfort rôznych miestností. Tým, že sa nepoužívajú vzduchotechnické potrubia, delené klimatizácie bez potrubí tiež zabraňujú stratám energie spojeným s centrálnymi systémami cirkulujúceho vzduchu.

Hlavnou nevýhodou delených klimatizácií sú náklady. Stoja oveľa viac ako bežná centrálna klimatizácia rovnakej veľkosti, kde je už vzduchotechnické potrubie nainštalované. Keď však vezmeme do úvahy náklady a straty energie spojené s inštaláciou nového potrubia pre centrálnu klimatizáciu, nemusí byť kúpa delenej klimatizácie až tak zlý výber, najmä vzhľadom na dlhodobé úspory energie. Porozprávajte sa so svojím dodávateľom o tom, ktorá možnosť by bola pre vás najefektívnejšia z hľadiska nákladov.

autor: Jakub

Jun 23, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 22 161 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Marek Z.

Firma
Záhradné
4,9

Vodár

Ponúkam montáž klimatizácii ,vody podlahového kúrenia,odpadu montáž záchodov,zariadzovacích predmetov,kompletáže kúpelní výmeny batérii,rádiatorov,rozvody na centrálny vysávač a podobne

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8

Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ľubomír O.

Firma
Bratislava
4,8

Inštalácia / oprava klimatizácie

Inštalácie a servis klimatizačných zariadení, rekuperácií a tepelných čerpadiel. Som certifikovaný chladiar - vystavim protok o vykonaní servisu. Za sebou stovky odservisovaných a inštalovaných klimatizácií.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš C.

Firma
Holice
4,5

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Klimatizácia

Nižšia cena239,00 €/ks
Priemerná cena353,40 €/ks
Vyššia cena540,00 €/ks

Pošlite dopyt 22161 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte technika na klimatizáciu? V tejto kategórii máme 14 890 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt