Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Stavebný materiál

Typy stavebných lepidiel a ich použitie

Hľadáte dodávateľa na stavebný materiál? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Typy stavebných lepidiel a ich použitie
Stavebný materiálTypy stavebných lepidiel a ich použitie

Stavebné lepidlá sa uplatnia na každej stavbe alebo počas rekonštrukcie takmer pri každej činnosti. Ponuka je mimoriadne bohatá, zahŕňa lepidlá pre rôzne účely, vo viacerých farbách aj konzistenciách. Prinášame vám prehľad stavebných lepidiel spolu s ich použitím. Správnym výberom lepidla predídete problémom s odpadávaním obkladov alebo vydúvaním vplyvom poveternostných podmienok či mechanického namáhania.  

Stavebné lepidlá na báze cementu

Cementové lepidlá sú tvorené najmä cementovou zložkou, ku ktorej môžu byť pridané ďalšie látky. Tie vylepšujú niektorú z vlastností, vďaka ktorým je možné použitie v extrémnych podmienkach alebo špecifických situáciách.

Univerzálne lepidlá

Samotný názov napovedá, že tento typ stavebného lepidla je určený na takmer všetky stavebné práce. Využívajú sa na murovanie, realizáciu fasády alebo aj pokládku dlažby či obkladu. V obchodoch ich nájdete vo forme väčších alebo menších vriec, ktoré obsahujú cementový prášok. Ľahká spracovateľnosť a dostupnosť robí z univerzálneho stavebného lepidla najviac používanú stavebnú hmotu. 

Flexibilné lepidlá

Tento druh lepidla má rovnaké využitie ako univerzálne. Je ale obohatené o ďalšie prísady, ktorý zvyšujú jeho flexibilitu. Tá je potrebná pri inštalácii nenasiakavých materiálov, kde obyčajné lepidlo nevyhovuje. Medzi nenasiakavé materiály patria najmä pálené a keramické obklady. Rovnako tu patria aj veľkoformátové obklady, kde je väčšie riziko poškodenia obkladu vplyvom mechanického namáhania alebo vplyvom vlhkosti.

Lepidlá do exteriéru

Hlavnou požiadavkou na lepidlo do exteriéru je mrazuvzdornosť. Dlažba aj obklad vďaka špeciálnemu lepidlu dokáže odolávať zmenám teplôt, vlhkosti a tiež aj mrazu. Vhodné je použiť ho na lepenie klasických exteriérových obkladov aj na obklady z kameňa.

Fasádne lepidlo

Aj tento typ lepidla je mrazuvzdorný. Je špeciálne určený na lepenie fasádnych dosiek z penového polystyrénu a minerálnej vlny. Nedá sa použiť na drevo, vápennú omietku ani podlahové vykurovanie. Použitie je možné v exteriéri aj v interiéri. Lepidlo má dlhú životnosť. Pri dodržaní technologického postupu, poskytujú niektorí výrobcovia záruku.

Akrylátové lepidlá

Akrylátové lepidlá majú, na rozdiel od cementových, pastovitú konzistenciu a sú vopred zmiešané a ihneď pripravené k použitiu. V obchodoch sú najčastejšie dostupné v tubách alebo kartušiach, z ktorých sú pri aplikácii vytláčané pomocou stavebnej pištole. 

Akrylátové lepidlá možno použiť na lepenie umakartových fólií, polystyrénu a hlavne okenných parapiet. Okrem lepenia fungujú spoľahlivo aj ako tmel. Pomocou nich je možné utesniť spoje v strope, na fasáde, v betóne alebo na podlahe. Dodávajú sa vo viacerých farebných odtieňoch, existujú aj bezfarebné – transparentné akrylátové lepidlá. Pri použití v interiéri je možné lepidlá z akrylátu natierať obyčajnými náterovými látkami.

Polyuretánové lepidlá (peny)

Húževnatý, pružný a nerozpustný spoj vytvoríte použitím polyuretánového lepidla. Po vytlačení z kartuše má podobu peny. Z uvedeného dôvodu sa ľudovo nazývajú aj stavebné peny. Použiť ich možno na spájanie a rovnako tak aj na upchávanie medzier a trhlín. 

Medzi ďalšie vlastnosti patrí odolnosť voči poveternostným vplyvom, chemická odolnosť a vysoké predĺženie. Veľmi praktické je ich nasadenie pri realizácii zatepľovacieho systému. Polystyrén na pripravenú fasádu rýchlejšie a praktickejšie upevníme práve použitím polyuretánového lepidla. 

Rôzne druhy pien disponujú rozdielnymi parametrami. Niektoré sú vďaka nízkej rozťažnosti viac vhodné ako lepidlá, iné sú vhodnejšie ako tmeliaci prvok kvôli vysokej rozťažnosti. Všetky peny výborne izolujú a pri montáži v zime sa zamerajte na špeciálny typ do nízkych teplôt. 

autor: Andrej

Mar 22, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
banner
Reklama
mobile
Reklama
PoskytovateliaViac ako 25 549 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Lukas B.

Živnostník
Bratislava
4,9
Hodinový manžel

Som domáci kutil ktorý má za sebou neobmedzené veľa prác viem vám vymeniť zásuvky ,lampy, batériu , vyčistiť odtok, zaplátať v sadrokatrone dieru , zapojiť varnu dosku či wc a milión domácich malickosti

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Peter P.

Firma
Senec
4,8
Montáž, skladanie nábytku

Mam skúsenosti z mnohých oborov .Rád vám pomôžem.Prax stavebné práce vodoinstalacne prace komplet prerabky bytov kupelky montáž zarubni pokladka podlahy montaz kuchyn montaz nabytkov montaz svietidiel zasuviek vypinacov led pasov.Robim Kvalitne Rychlo a Cisto.Bavi ma to .Rad vam pomozem pripadne poradim

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jan H.

Živnostník
Bratislava
4,8
Rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcie bytov a domov. Opravár, inštalatér, stavbár, búracie a demolačné práce , hodinový manžel, servisný technik klimatizácií a zariadení. Byty, domy, chaty ale aj komerčné priestory. Bratislava okolie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Július Š.

Živnostník
Bratislava
4,8
Maliar, Maliarske práce

Skúsenosti : stavebná prax , rodinné domy, rekonštrukcie bytových priestorov od A po Z, likvidácia stavebných materiálov + upratovanie od hrubej špiny + hĺbkové upratovanie, projekty, návrhy, riešenia, vysvetlenie stavebných postupov a použitých materiálov +férové cenové kalkulácie

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Milos B.

Firma
Trnava
4,7
Montáž, skladanie nábytku

Som profesional a vyuceny stolar a zaroven je to aj moj konicek Celozivotna prax v stolarskych pracach. Specializujem sa na montaz kuchynskych liniek a kompletneho zariadenia interierov. Mam licencie na zapajanie elektriny do 400V zapajanie vody a odpadu v ramci montaze nabytku.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt