Na začiatku je typ strechy
Pri hľadaní vhodnej strešnej krytiny vychádzame z typu strechy a jej konštrukcie. Sklon, veľkosť jednotlivých plôch, množstvo konštrukčných prvkov a tiež aj klimatické podmienky zásadne vstupujú do procesu výberu.
Pri definovaní základných typov striech podľa ich konštrukčného tvaru rozoznávame tieto typy:
Sedlová strecha
Najviac používaný a konštrukčne jednoduchý typ strechy. Je charakteristický dvoma plochami, ktoré sú pokryté krytinou, pričom ich vzájomný sklon môže byť rôzny. Pod strechou následne vzniká ďalší obytný priestor vo forme podkrovia. Sedlovú strechu je možné pokryť akýmkoľvek typom strešnej krytiny.
Stanová strecha
Tvar ihlanu je charakteristický pre stanovú strechu. V tomto prípade sú pokryté štyri strešné roviny. Aj tu je možné použiť akýkoľvek typ krytiny.
Pultová strecha
Najčastejšie sa využíva na pokrytie prístavby alebo domu na hranici pozemku. Pozostáva z jednej naklonenej strešnej roviny. Tento typ strechy je možné prikryť ľubovoľnou krytinou.
Rovná strecha
Často je použitá na strechách panelákov alebo starších stavbách spred 30 rokov. Používa sa dodnes aj napriek svojej problematickej povesti. Pri dodržaní všetkých technologických postupov a precíznej realizácii môže bezproblémovo plniť svoju úlohu aj dnes. Tu ale nemožno použiť akýkoľvek typ krytiny, náročná je potom diagnostika a oprava problémov.
Typy strešných krytín
Jednotlivé strešné krytiny sa od seba líšia najmä materiálmi, z ktorých sú vyrobené a tiež aj vzormi. Moderné plechové a plastové strechy dokážu svojím vzorom imitovať oveľa drahšiu keramickú krytinu. Od materiálu sa odvíja aj funkčnosť strechy a jej životnosť.
Konkrétnu krytinu je potrebné vyberať s ohľadom na klimatické podmienky, v ktorých sa stavba nachádza. Do úvahy sa musí zobrať aj typ strechy. Ak sa stavba nachádza v oblasti bohatej na zrážky a častý vietor, rovná alebo pultová strecha nebude dobrým riešením.
Pálené krytiny
Spolu s betónovou krytinou sa považuje za klasiku. V porovnaní s betónovou krytinou ponúka luxusnejší vzhľad a možnosť dosiahnuť veľmi jemný povrch. Táto výhoda znamená, že sa na streche nebudú zadržiavať nečistoty, ktoré môžu znehodnotiť vzhľad a neskôr spôsobovať aj problémy so zatekaním. Pálené krytiny sú tiež známe pod názvom keramické.
Nevýhodou je väčšia náchylnosť pri poškodení mrazom. Najkritickejším obdobím je prvých 5 rokov. Ak krytina vydrží bez poškodenia, majiteľ má istotu aj do budúcnosti. Pálené krytiny od domácich výrobcov sú vhodné do každej nadmorskej výšky. Pri krytine z dovozu býva, vzhľadom na odlišnú klímu na Slovensku, životnosť aj funkčnosť strechy problematická.
Betónové krytiny
Betónová krytina je najtvrdšia zo všetkých spomenutých typov krytín. Navyše, betónová krytina časom dozrieva a pevnosť je postupom času stále väčšia. Ďalšie výhody sú robustnosť vďaka vyššej váhe a odolnosť proti silnému vetru. Mrazuvzdornosť a nízka nasiakavosť robia z tejto klasiky naozaj funkčnú a esteticky zaujímavú voľbu. Spolu s pálenými krytinami ale nie je vhodná na strechy s nízkym sklonom. Odporúča sa na strešnú plochu so sklonom 22° a viac.
Plechové krytiny
Plechové strechy sú na Slovensku mimoriadne používané. Vhodné sú už od sklonu 8° a viac. K dispozícii je viacero typov plechov, preto nie je pravda, že plechová strecha je akýmsi lacným riešením bez pridanej hodnoty. Titánzinok a meď sú nezničiteľné materiály, ktoré odolávajú akýmkoľvek podmienkam.
V minulosti sa využíval najmä rovný alebo falcovaný profil. V súčasnosti je možné zakúpiť dizajny, ktoré imitujú tašky pálenej krytiny alebo aj drevených šindľov. Veľkorozmernosť jednotlivých plechových panelov znamená rýchly postup prác a pri dobrom vymeraní aj minimum odpadu.
Plastové krytiny
Plastové krytiny sa vyrábajú z polykarbonátovej dutinkovej dosky alebo sklolaminátových vlnitých dosiek. Používajú sa najmä pri rekonštrukciách a všade tam, kde je požiadavka na čo najmenšiu hmotnosť. Svojimi vzormi dokáže, podobne ako plechová krytina, imitovať pálené tašky, bridlicu alebo šindeľ. Dodávané sú vo forme veľkoformátových dosiek a môžu byť použité na prekrytie problematického miesta na už existujúcej streche.
Feb 9, 2022