Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Krytiny

Typy strešných krytín dostupné na trhu

Hľadáte strechára na krytiny? V tejto kategórii máme 14 412 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Typy strešných krytín dostupné na trhu
Krytiny

Typy strešných krytín dostupné na trhu

Úlohou strechy je chrániť stavbu pred vplyvmi počasia, odvádzať vodu a plní tiež estetickú funkciu. V počiatočnej fáze výstavby znamená aj ukončenie prác, ktoré súhrnne nazývame hrubá stavba. Výber strešnej krytiny je pre každú stavbu dôležitý kvôli funkčnosti a zároveň aj dizajnu. Ponuka strešných krytín na súčasnom trhu je mimoriadne bohatá a pokryť sa dá úplne každá budova. Novostavba, historická budova, ľudová architektúra aj rekonštrukcie budú mať rôzne nároky na pokrytie strechy kvalitnou krytinou. V prípade historických budov musí stavebník okrem funkčných a dizajnových hľadísk vyhovieť aj pomerne striktným predpisom na vzhľad a tiež aj materiál.

Na začiatku je typ strechy

Pri hľadaní vhodnej strešnej krytiny vychádzame z typu strechy a jej konštrukcie. Sklon, veľkosť jednotlivých plôch, množstvo konštrukčných prvkov a tiež aj klimatické podmienky zásadne vstupujú do procesu výberu.

Pri definovaní základných typov striech podľa ich konštrukčného tvaru rozoznávame tieto typy:

Sedlová strecha

Najviac používaný a konštrukčne jednoduchý typ strechy. Je charakteristický dvoma plochami, ktoré sú pokryté krytinou, pričom ich vzájomný sklon môže byť rôzny. Pod strechou následne vzniká ďalší obytný priestor vo forme podkrovia. Sedlovú strechu je možné pokryť akýmkoľvek typom strešnej krytiny.  

Stanová strecha 

Tvar ihlanu je charakteristický pre stanovú strechu. V tomto prípade sú pokryté štyri strešné roviny. Aj tu je možné použiť akýkoľvek typ krytiny.

Pultová strecha

Najčastejšie sa využíva na pokrytie prístavby alebo domu na hranici pozemku. Pozostáva z jednej naklonenej strešnej roviny. Tento typ strechy je možné prikryť ľubovoľnou krytinou.

Rovná strecha

Často je použitá na strechách panelákov alebo starších stavbách spred 30 rokov. Používa sa dodnes aj napriek svojej problematickej povesti. Pri dodržaní všetkých technologických postupov a precíznej realizácii môže bezproblémovo plniť svoju úlohu aj dnes. Tu ale nemožno použiť akýkoľvek typ krytiny, náročná je potom diagnostika a oprava problémov.

Typy strešných krytín 

Jednotlivé strešné krytiny sa od seba líšia najmä materiálmi, z ktorých sú vyrobené a tiež aj vzormi. Moderné plechové a plastové strechy dokážu svojím vzorom imitovať oveľa drahšiu keramickú krytinu. Od materiálu sa odvíja aj funkčnosť strechy a jej životnosť.

Konkrétnu krytinu je potrebné vyberať s ohľadom na klimatické podmienky, v ktorých sa stavba nachádza. Do úvahy sa musí zobrať aj typ strechy. Ak sa stavba nachádza v oblasti bohatej na zrážky a častý vietor, rovná alebo pultová strecha nebude dobrým riešením.  

Pálené krytiny

Spolu s betónovou krytinou sa považuje za klasiku. V porovnaní s betónovou krytinou ponúka luxusnejší vzhľad a možnosť dosiahnuť veľmi jemný povrch. Táto výhoda znamená, že sa na streche nebudú zadržiavať nečistoty, ktoré môžu znehodnotiť vzhľad a neskôr spôsobovať aj problémy so zatekaním. Pálené krytiny sú tiež známe pod názvom keramické. 

Nevýhodou je väčšia náchylnosť pri poškodení mrazom. Najkritickejším obdobím je prvých 5 rokov. Ak krytina vydrží bez poškodenia, majiteľ má istotu aj do budúcnosti. Pálené krytiny od domácich výrobcov sú vhodné do každej nadmorskej výšky. Pri krytine z dovozu býva, vzhľadom na odlišnú klímu na Slovensku, životnosť aj funkčnosť strechy problematická.

Betónové krytiny

Betónová krytina je najtvrdšia zo všetkých spomenutých typov krytín. Navyše, betónová krytina časom dozrieva a pevnosť je postupom času stále väčšia. Ďalšie výhody sú robustnosť vďaka vyššej váhe a odolnosť proti silnému vetru. Mrazuvzdornosť a nízka nasiakavosť robia z tejto klasiky naozaj funkčnú a esteticky zaujímavú voľbu. Spolu s pálenými krytinami ale nie je vhodná na strechy s nízkym sklonom. Odporúča sa na strešnú plochu so sklonom 22° a viac.

Plechové krytiny

Plechové strechy sú na Slovensku mimoriadne používané. Vhodné sú už od sklonu 8° a viac. K dispozícii je viacero typov plechov, preto nie je pravda, že plechová strecha je akýmsi lacným riešením bez pridanej hodnoty. Titánzinok a meď sú nezničiteľné materiály, ktoré odolávajú akýmkoľvek podmienkam. 

V minulosti sa využíval najmä rovný alebo falcovaný profil. V súčasnosti je možné zakúpiť dizajny, ktoré imitujú tašky pálenej krytiny alebo aj drevených šindľov. Veľkorozmernosť jednotlivých plechových panelov znamená rýchly postup prác a pri dobrom vymeraní aj minimum odpadu. 

Plastové krytiny

Plastové krytiny sa vyrábajú z polykarbonátovej dutinkovej dosky alebo sklolaminátových vlnitých dosiek. Používajú sa najmä pri rekonštrukciách a všade tam, kde je požiadavka na čo najmenšiu hmotnosť. Svojimi vzormi dokáže, podobne ako plechová krytina, imitovať pálené tašky, bridlicu alebo šindeľ. Dodávané sú vo forme veľkoformátových dosiek a môžu byť použité na prekrytie problematického miesta na už existujúcej streche.  

autor: Andrej

Feb 9, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 21 718 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Juraj T.

Firma
Nýrovce
5,0

Murárske práce

Som mladý ale velmi skúsený skoro vo všetkom. Môže to byť z dreva, železa, plast, sklo, betón, murárske práce ovládam perfektne, a všetko okolo domu, záhrada.,vyrábame aj záhradné domčeky a altánky na mieru. Veľmi rád poskytnem moje služby a skúsenosti.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan G.

Firma
Tekovský Hrádok
5,0

Oprava strechy

Dobrý deň mám skúsenosti z mnohých odborov ponúkam vám zváračské práce, Inštalatérské práce, kúrenie, kanalizácia, hodinový manžel, tesárske práce, maľovanie a aj iné.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukas D.

Firma
Ilija
5,0

Maliar, Maliarske práce

Murar.venujem sa uz tomu 10 rokov.realizujeme-zateplovanie.domy na kluc.zamkova dlazba.obklady a dlazby ,sadrokarton Vybavime stavebne povolenie kolaudaciu.a ponukame stavebneho dozora

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jozef O.

Firma
Senec
5,0

Murárske práce

Práce vykonávame po celom Slovensku našou prvoradou je zameravanie sa v stavebnictve výstava RD, a BD a stavebné práce rôzneho druhu takže pokiaľ bude mať nejaky zaujemca o nejake stavebné práce tak sme tu pre vás našou snahou je sa vždy dojednať sa zo zakaznikom v cenových reláciách tak aby boli obydve strany spokojne takže vždy hľadáme riešenie vyhovieť ale musí i zakaznik pochopiť že firma tiež nemôže moc podliezat z cenami dolu aby prerobila takže vždy vieme urobiť kompromis ale seriozne pre obydve strany takže kľudne volajte pokiaľ bude zaujem. Tešíme sa na spoluprácu pokiaľ sa niekto ozve ďakujem pekne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jan D.

Firma
Kysucké Nové Mesto
5,0

Strecha

Venujem sa hlavne krytinam Ruuki a Isola... ponukam aj stavby krovov podla projektovej dokumentacie pripadne aj nadstavby rodinnych domov murovanie salovanie, vencov, montaz okapoveho systemu,plechovanie kominov, foliovanie latovanie a pokryvanie striech

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9

Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter M.

Firma
Bratislava
4,9

Pokladač, obklady

Hodinovy manzel, drobne elektro opravy, montaz svietidiel, obkladacske prace, montaz nabytku, pomocne prace v zahrade, montaz vstavanych skrin, drobne murarske prace, pomoc pri preberani novostavby,...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Patrik P.

Živnostník
Šaľa
4,9

Oprava strechy

Ponukame vyrobu drevostavieb na mieru.Výroba drevostavieb, altanky,pergoly na terasu krovy,prístrešky na auto,prístrešky pre viac aut atd. Pouzivame certifikovane produkty

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Pavol H.

Živnostník
Košice
4,9

Rekonštrukcia bytu

Som stavebný majster s 25 ročnou stavebnou praxou, a projektami po celej Europe. Mám 43 rokov začínal som ako pomocník a prešiel som si vsetkými stavebnými prácami pokým som sa nevypracoval na stavebného majstra. Vykonávam tieto stavebné práce : -murárske -tesárske -betonárske -obkladačské -úprava stien a podláh -pokládka podlahy -všetky drobné stavebné úpravy -maliarske a štukatérske práce -zatepľovanie -sadrokartón -drevené obklady -mnoho ďalších okrem elektra a vodoinštalácie -montáž sanity -šalovanie -základové dosky -skladanie aj preprava nabytku -pokládka zámkovej dlažby -búracie práce -odborné prerábky starych a vaľkovych domov Nakoľko som väčšinu času cca 17 rokov pracoval v zahraničí certifikáty mám v cuzdom (nemeckom) jazyku

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Roman U.

Živnostník
Bratislava
4,8

Hodinový manžel

Dobry den Mam všestranné skúsenosti v prácach všetkého druhu viac ako 12r Vodoinstalacia. Kurenie. Sadrokarton. Montaz nábytku. Montaz kuchinske linky. Vsetko co vás napadne. Co neviem urobyt na 100% taku pracu racej odmietnem.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8

Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Milan T.

Živnostník
Piešťany
4,7

Murárske práce

Každa zákazka si vždy vyžaduje svoju pozornosť slovíčko nepoznám alebo nedá sa neexistuje každému zákazníkovi rad pomôžem vyriešiť zákazku a rad pomôžem aj keď nebude dostupná

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Maroš Š.

Živnostník
Košice
4,7

Elektrikár

Základova platňa od výkopu až po betonáž (precíznosť) Založenie prvej rady, murovanie obvodových a vnútorných priečok z porobetónu (prácu si vážim a robím ju dôsledne) v prípade zájujmu poskytnem referencie. Venujem sa aj domovej inštalácii (mám §)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Attila H.

Firma
Šamorín
4,7

Rekonštrukcia bytu

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás naučili profesionalite. Poskytujeme široké spektrum stavebných služieb, ktoré vykonávame s maximálnou spoľahlivosťou. Od zákazníka nežiadame dopredu zálohy. Špecializujeme sa na: Výstavba domov a záhrad na kľúč Rekonštrukcie domov a bytov Obkladačské, maliarske a sadrokartonárske práce Kompletné elektroinštalačné a vodoinštalačné práce Ploty, zámkovú dlažbu a ostatné exteriérové podlahy Zatepľovanie fasád Záhradné domčeky, altánky, prístrešky, bazény a prekrytia Búracie, terénne a upratovacie služby a iné Našou výhodou oproti konkurencii, je náš novootvorený showroom v Šamoríne. Tu si môžete pozrieť našu prácu, ale zároveň si môžete vybrať materiály a technologické postupy. Portfólio činností sme rozšírili a teraz vieme Váš dom vizuálne spracovať, 3D vymodelovať, vytlačiť na 3D tlačiarni a špeciálne odprezentovať.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Martin B.

Firma
Hlohovec
4,7

Oprava strechy

Naša firma sa venuje plochým strechám,zeleným strechám na rodinných domoch,výrobných halách, taktiež izolácii bazénov, jazierok, spodným izoláciám,prístreškom...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Roman R.

Firma
Pata
4,6

Oprava strechy

Realizácie strešných plášťov plochých striech,izolácie proti zemnej vlhkosti,tepelné izolacie,Riešenia vždy individuáne navrhnuté pre danú stavbu s ohladom na spokojnosť zákazníka

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Michal P.

Firma
Bratislava
4,6

Klampiar, Klampiarstvo

Zaoberám sa prácou vo výškach a ťažko dostupných miestach s využitím horolezeckej techniky.Výškové práce pomocou horolezeckej techniky využívam tam, kde nie je možné pracovať z pevných a bezpečných pracovných podláh, prípadne sú pracovníci ohrození pádom z výšky do hĺbky, prepadnutím alebo zasunutím a musia sa zaistiť proti pádu.Táto technika je ekonomicky a časovo výhodnejšia ako prenájom a stavba lešenia, alebo zapožičanie mobilnej hydraulickej plošiny. Horolezeckú techniku je možné použiť aj v ťažko dostupných miestach, kde z technických príčin nie je možné využiť lešenie alebo pojazdné plošiny.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš C.

Firma
Holice
4,5

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň, volám sa Matúš Csölle, zaoberám sa s prerábkami a s komplexnými stavebnými prácami. Robíme maliarské, aj murárske, aj izolatérske, aj montérské a aj podlaharské práce. Žiadna práca pre mňa nie je príliš veľká ani malá. Mám 7 ročnú skúsenosť. V prípade záujmu ma kontaktujte telefonicky. Ďakujem!

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Robo S.

Firma
Senec
4,5

Murárske práce

Stavba ekologických a pasívnych domov, drevostavby, murovanie z kameňa, domy na kľúč, rekonštrukcie domov a bytov. Výškové práce horolezeckou technikou.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Krytiny

Nižšia cena8,42 €/m2
Priemerná cena12,61 €/m2
Vyššia cena18,58 €/m2

Pošlite dopyt 21718 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte strechára na krytiny? V tejto kategórii máme 14 412 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt