Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Krytiny

Typy strešných krytín dostupné na trhu

Hľadáte strechára na krytiny? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Typy strešných krytín dostupné na trhu
KrytinyTypy strešných krytín dostupné na trhu

Úlohou strechy je chrániť stavbu pred vplyvmi počasia, odvádzať vodu a plní tiež estetickú funkciu. V počiatočnej fáze výstavby znamená aj ukončenie prác, ktoré súhrnne nazývame hrubá stavba. Výber strešnej krytiny je pre každú stavbu dôležitý kvôli funkčnosti a zároveň aj dizajnu. Ponuka strešných krytín na súčasnom trhu je mimoriadne bohatá a pokryť sa dá úplne každá budova. Novostavba, historická budova, ľudová architektúra aj rekonštrukcie budú mať rôzne nároky na pokrytie strechy kvalitnou krytinou. V prípade historických budov musí stavebník okrem funkčných a dizajnových hľadísk vyhovieť aj pomerne striktným predpisom na vzhľad a tiež aj materiál.

Na začiatku je typ strechy

Pri hľadaní vhodnej strešnej krytiny vychádzame z typu strechy a jej konštrukcie. Sklon, veľkosť jednotlivých plôch, množstvo konštrukčných prvkov a tiež aj klimatické podmienky zásadne vstupujú do procesu výberu.

Pri definovaní základných typov striech podľa ich konštrukčného tvaru rozoznávame tieto typy:

Sedlová strecha

Najviac používaný a konštrukčne jednoduchý typ strechy. Je charakteristický dvoma plochami, ktoré sú pokryté krytinou, pričom ich vzájomný sklon môže byť rôzny. Pod strechou následne vzniká ďalší obytný priestor vo forme podkrovia. Sedlovú strechu je možné pokryť akýmkoľvek typom strešnej krytiny.  

Stanová strecha 

Tvar ihlanu je charakteristický pre stanovú strechu. V tomto prípade sú pokryté štyri strešné roviny. Aj tu je možné použiť akýkoľvek typ krytiny.

Pultová strecha

Najčastejšie sa využíva na pokrytie prístavby alebo domu na hranici pozemku. Pozostáva z jednej naklonenej strešnej roviny. Tento typ strechy je možné prikryť ľubovoľnou krytinou.

Rovná strecha

Často je použitá na strechách panelákov alebo starších stavbách spred 30 rokov. Používa sa dodnes aj napriek svojej problematickej povesti. Pri dodržaní všetkých technologických postupov a precíznej realizácii môže bezproblémovo plniť svoju úlohu aj dnes. Tu ale nemožno použiť akýkoľvek typ krytiny, náročná je potom diagnostika a oprava problémov.

Typy strešných krytín 

Jednotlivé strešné krytiny sa od seba líšia najmä materiálmi, z ktorých sú vyrobené a tiež aj vzormi. Moderné plechové a plastové strechy dokážu svojím vzorom imitovať oveľa drahšiu keramickú krytinu. Od materiálu sa odvíja aj funkčnosť strechy a jej životnosť.

Konkrétnu krytinu je potrebné vyberať s ohľadom na klimatické podmienky, v ktorých sa stavba nachádza. Do úvahy sa musí zobrať aj typ strechy. Ak sa stavba nachádza v oblasti bohatej na zrážky a častý vietor, rovná alebo pultová strecha nebude dobrým riešením.  

Pálené krytiny

Spolu s betónovou krytinou sa považuje za klasiku. V porovnaní s betónovou krytinou ponúka luxusnejší vzhľad a možnosť dosiahnuť veľmi jemný povrch. Táto výhoda znamená, že sa na streche nebudú zadržiavať nečistoty, ktoré môžu znehodnotiť vzhľad a neskôr spôsobovať aj problémy so zatekaním. Pálené krytiny sú tiež známe pod názvom keramické. 

Nevýhodou je väčšia náchylnosť pri poškodení mrazom. Najkritickejším obdobím je prvých 5 rokov. Ak krytina vydrží bez poškodenia, majiteľ má istotu aj do budúcnosti. Pálené krytiny od domácich výrobcov sú vhodné do každej nadmorskej výšky. Pri krytine z dovozu býva, vzhľadom na odlišnú klímu na Slovensku, životnosť aj funkčnosť strechy problematická.

Betónové krytiny

Betónová krytina je najtvrdšia zo všetkých spomenutých typov krytín. Navyše, betónová krytina časom dozrieva a pevnosť je postupom času stále väčšia. Ďalšie výhody sú robustnosť vďaka vyššej váhe a odolnosť proti silnému vetru. Mrazuvzdornosť a nízka nasiakavosť robia z tejto klasiky naozaj funkčnú a esteticky zaujímavú voľbu. Spolu s pálenými krytinami ale nie je vhodná na strechy s nízkym sklonom. Odporúča sa na strešnú plochu so sklonom 22° a viac.

Plechové krytiny

Plechové strechy sú na Slovensku mimoriadne používané. Vhodné sú už od sklonu 8° a viac. K dispozícii je viacero typov plechov, preto nie je pravda, že plechová strecha je akýmsi lacným riešením bez pridanej hodnoty. Titánzinok a meď sú nezničiteľné materiály, ktoré odolávajú akýmkoľvek podmienkam. 

V minulosti sa využíval najmä rovný alebo falcovaný profil. V súčasnosti je možné zakúpiť dizajny, ktoré imitujú tašky pálenej krytiny alebo aj drevených šindľov. Veľkorozmernosť jednotlivých plechových panelov znamená rýchly postup prác a pri dobrom vymeraní aj minimum odpadu. 

Plastové krytiny

Plastové krytiny sa vyrábajú z polykarbonátovej dutinkovej dosky alebo sklolaminátových vlnitých dosiek. Používajú sa najmä pri rekonštrukciách a všade tam, kde je požiadavka na čo najmenšiu hmotnosť. Svojimi vzormi dokáže, podobne ako plechová krytina, imitovať pálené tašky, bridlicu alebo šindeľ. Dodávané sú vo forme veľkoformátových dosiek a môžu byť použité na prekrytie problematického miesta na už existujúcej streche.  

autor: Andrej

Feb 9, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 22 360 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Jan H.

Firma
Bratislava
5,0
Maliar, Maliarske práce

Radi Vám pomôžem s Vaším projektom, pripravím kompletnú cenovú ponuku a okrem realizácie zabezpečím potrebný materiál. Úzko spolupracujeme s Wilio a patríme medzi ich Wilio TOP poskytovateľov. Práce, ktorým sa venujeme: - všetky druhy rekonštrukčných prác - elektrina a elektroinštalácia - voda a vodoinštalácia - obklady, pokladanie, podlahy - maľovanie - sadrokartón - murárske práce - klampiarske práce, strecha - hodinový manžel Reagujeme okamžite, tešíme sa na nové projekty a spokojných zákazníkov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Roman R.

Firma
Pata
4,6
Oprava strechy

Realizácie strešných plášťov plochých striech,izolácie proti zemnej vlhkosti,tepelné izolacie,Riešenia vždy individuáne navrhnuté pre danú stavbu s ohladom na spokojnosť zákazníka

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4
Obklady, dlažby

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jan H.

Živnostník
Šarovce
4,3
Murárske práce

Ponúkam murárske práce všetkého druhu murovanie fasáda stierky omietky zámkov a dlažba výkopové a zemné práce sme murárske partia robíme rýchlo a za rozumnú cenu

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt