V priestoroch, kde o miesto nie je núdza, pomôžu vytvoriť ucelený a elegantný dojem, no hodia sa naopak i tam, kde je potrebné priestor opticky zväčšiť. V tomto článku sa ale budeme venovať konkrétnemu použitiu veľkoformátovej dlažby v exteriéri, ako súčasť moderných a štýlových terás.
Prečo si vybrať veľkoformátovú dlažbu?
Ako už navráva názor, za veľkoformátovú dlažbu považujeme obvykle dlažbu, ktorej prvky v aspoň jednom smere dosahujú dĺžku minimálne 60cm. Zatiaľ čo 60x60cm, 90x90cm alebo napríklad 60x120cm sú praktické a často využívané formáty, ktoré vyhovejú požiadavkám väčšiny z nás, možnosti veľkoformátovej dlažby tu zďaleka nekončia. Fikciou nie sú ani obrie rozmery cez tri metre, za takúto impozantnú dlažbu si však samozrejme náležite priplatíme.
Okrem rozmerov sa ponuka veľkoformátovej dlažby líši taktiež v materiáloch. Najluxusnejším a zároveň finančne najnákladnejším riešením je prírodný kameň, obvykle žula, mramor či travertín. Pri exteriérových dlažbách sa však častejšie stretávame s odolným a značne lacnejším betónom, gresom alebo vždy obľúbenou keramikou. Posledné dve varianty sa vyznačujú najmä výnimočne nízkou hrúbkou – aj mrazuvzdornú exteriérovú dlažbu tak zoženieme v pôsobivej hrúbke iba 2cm.
Čo sa týka farieb a vzorov, favoritom sú dlažby imitujúce prírodné materiály, ktorých krása na veľkých formátoch vynikne viac než na akejkoľvek inej dlažbe. Keramické či gresové platne dnes dokážu dokonale napodobniť nie len vzhľad prírodného kameňa, ale napríklad i dreva.
Luxusnejšie varianty sa vyznačujú najväčšími mierami realizmu, prírodný materiál napodobňujú nie len po vizuálnej stránke, ale aj textúrovaným povrchom. Zaujímavým kritériom je tiež opakovanie motívu – čím viac rôznych variánt vzorov dlažba obsahuje, tým je samozrejme výsledný efekt presvedčivejší.
Výhody veľkoformátovej dlažby však nekončia pri estetike. Zatiaľ čo k nevýhodám klasickej zámkovej dlažby patrí náročnejšie čistenie v dôsledku veľkého množstva škár, veľkoformátová dlažba tento problém prirodzene znižuje. Oproti iným typom povrchov je jej údržba výrazne jednoduchšia, eliminuje sa usádzanie nečistôt, plesní i náletových burín a to predovšetkým pri bezšpárovej variante. Veľký formát znamená tiež rýchlejšiu pokládku, no aplikácia tohto typu dlažby má svoje špecifiká.
Ako položiť veľkoformátovú dlažbu?
Predtým, než sa pustíte do samotnej pokládky, dôsledne sa na túto úlohu pripravte. Prichystajte si kladačský plán, ujasnite si najvhodnejšiu orientáciu a presahy. Tieto otázky môžete konzultovať i s odborníkom, mávajú totiž výrazný vplyv na výsledný efekt dlažby. Premerajte si plochu určenú na obkladanie. Dôležitá je tiež otázka, aký typ pokládky si zvoliť?
V exteriéri máme na výber medzi lepením priamo na betónový podklad, ukladanie dlažby do štrkového alebo pieskového lôžka či použitie plastových terčíkov. V každom prípade je pokládka veľkoformátovej dlažby precíznou prácou, pri ktorej určite pomôže povolanie skúseného špecialistu.
Kľúčom k dosiahnutiu dokonalého výsledku je správna príprava podkladu, ktorý musí byť dokonale rovný, pevný a zhutnený. Chybne pripravený podklad často vedie k nízkej životnosti dlažby, k jej posunom i praskaniu, riziko ktorého je tu v porovnaní s menšími formátmi výrazne väčšie. Kladenie na terče je overený spôsob, ako sa vysporiadať s nerovnosťami a zároveň zabezpečiť dokonale uniformné rozmery škár. Ďalšou výhodou je okamžitá pochôdznosť a v prípade potreby i jednoduchá výmena individuálnych platní. Aj tu však musíme dbať na stabilné podnožie.
autor: Natália
Jul 27, 2021