Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Servis okien, oprava okien

Veľký sprievodca oknami

Hľadáte okenára na servis okien, opravu okien? V tejto kategórii máme 15 247 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Veľký sprievodca oknami
Servis okien, oprava okien

Veľký sprievodca oknami

V predaji nájdete dva druhy okien, a to okná určené pre novú výstavbu a okná určené na výmenu. Okná pre novú výstavbu disponujú klincovou plutvou – to je lem, ktorý umožňuje zaistenie v hrubom otvore steny. Náhradné okná nemajú klincovú plutvu. Sú zaistené v existujúcom okennom ráme pomocou spojovacích prvkov, ktoré vznikajú montážou okna, čo uľahčuje samotnú inštaláciu.

Pokiaľ nie je potrebné vymeniť existujúci rám okolo otvoru, pri renovácii existujúcich okien sa zvyčajne používajú samotné náhradné okná. Pred zakúpením náhradných okien sa uistite, či máte dobré rozmery existujúcich hrubých otvorov. 

Okná sú buď funkčné (dajú sa otvoriť), alebo pevné (nedajú sa otvoriť). V každom okne je najmenej jedno krídlo, a teda tabuľa skla, a rám zo zvislých nosníkov a vodorovných koľajníc. Tabuľa skla je zarámovaná v okne. Za zasklenie môžeme označovať buď sklo v okne, alebo proces zaistenia skla v ráme. Rám okna sa skladá z hlavy, rámu, bočného rámu a prahu.

Z čoho sa skladá okno 

Vinylové okno s jednoduchým alebo dvojitým zavesením

1.    Hlava rámu
2.    Mriežky medzi sklom 
3.    Zasklenie / sklo
4.    Krídlo
5.    Bočné obloženie 
6.    Štýl
7.    Koľajnica
8.    Parapet

Typy okien

Každý typ okna má špecifické danosti a vlastnosti. Okrem vzhľadu (zvnútra aj zvonka) zvážte aj ich funkciu, či ich budete chcieť otvárať alebo nie, alebo aké množstvo svetla prepúšťajú. Myslite tiež na to, ako budete okná čistiť a udržiavať. 

Dvojité zavesenie okien

Okná s dvojitým zavesením ponúkajú klasický vzhľad. Majú ovládateľné horné a spodné krídlo. Zníženie horného krídla a zdvihnutie spodného krídla môže umožniť teplejšiemu vzduchu v blízkosti stropu pohybovať sa hore, zatiaľ čo chladnejší vzduch môže prúdiť dnu. Mnoho dvojito zavesených okien má krídla, ktoré sa sklápajú dovnútra, čo umožňuje čistenie vonkajších povrchov zvnútra domu či bytu. Táto vlastnosť je obzvlášť cenná, ak sú okná na druhom poschodí. 

Jednokrídlové okná

Okná s jedným zavesením vyzerajú podobne ako modely s dvoma závesmi, ale ovládateľné je iba spodné krídlo. Rovnako ako v prípade dvojito zavesených okien, niektoré vybrané modely vám umožňujú otvoriť krídlo dovnútra, aby ste mohli exteriér jednoducho očistiť.

Posuvné okná

Posuvné okná majú jeden alebo viac panelov, ktoré sa pohybujú vodorovne pozdĺž horných a dolných koľajníc a umožňujú vám tak ľahko otvoriť polovicu okna kvôli ventilácii.

Okná s dorazom

Okná s dorazom sú k dispozícii v štandardnom obdĺžnikovom dizajne alebo v  tvaroch, ktoré poskytujú vizuálnejšiu rozmanitosť, napríklad osemuholník. Tieto okná sú zvyčajne pevné a neumožňujú vetranie.

Okná so skleneným blokom

Sklenené tvárnice sú vytvorené z jednotlivých tvárnic zatmelených maltou. Hrubé sklo je odolné proti rozbitiu  a poskytuje súkromie, ale stále prepúšťa dostatočné svetlo do vášho domova. Okná zo sklenených tvárnic sú pevné, ale niektoré majú zabudovaný prieduch, ktorý môžete odklopiť. 

Iné modely – napríklad tie, ktoré sú určené na použitie v práčovni - disponujú výstupom pre odvzdušňovaciu hadicu sušiča.

Okná v suteréne

Okná suterénu sú dole sklopené a zhora otvorené. Umožňujú prúdenie vzduchu do suterénu a sú zvyčajne umiestnené nízko na vonkajšej stene.

Ostatné typy okien

Existujú aj ďalšie bežné typy okien, ktoré sú často určené najmä pre novú výstavbu.

Na dome sa dobre vynímajú projekčné okná. 

Lukové okno predstavuje zostava troch alebo viacerých samostatných jednotiek umiestnených v miernych uhloch, napríklad 10 stupňov, ktoré pôsobia dojmom jemného oblúku smerom von. 

Bayové okná sú podobné, ale zapadajú do seba vo väčších uhloch - napríklad 30 alebo 45 stupňov - a vyčnievajú ďalej od domu.

Obrazové okná sú pevné modely navrhnuté tak, aby ponúkali široký a ničím nerušený výhľad a poskytovali veľa svetla.

Krídla okien sú na jednom konci sklopené a na druhom konci vyklopené kvôli ventilácii. Ľahko sa otvárajú a poskytujú dobré prúdenie vzduchu.

Markízové okná majú krídlo s horným výklopom, ktoré sa vyklopí zdola. Dizajn markízového okna pomáha udržiavať dážď vonku, keď je okno otvorené.

Búrkové okná znižujú prúdenie vzduchu do domácnosti a poskytujú ekonomický spôsob zvýšenia energetickej účinnosti jednokomorových okien. Priestor medzi búrkovým oknom a existujúcim oknom slúži ako dodatočná izolácia.

Svetlíky sa montujú do stropu a môžu byť pevné alebo ovládateľné. Počas dňa fungujú ako stropné svietidlá. Väčšie tradičné svetlíky potrebujú na inštaláciu priame spojenie medzi stropom a strechou. Menšie trubicové svetlíky zahŕňajú reflexnú trubicu, ktorá vedie prirodzené svetlo cez podkrovný priestor a k difúzoru v strope a osvetľuje malé priestory, napríklad chodby alebo kúpeľne. Ich veľkosť im umožňuje pracovať s akýmkoľvek typom podpory strechy bez rezania a vystužovania trámov.

Materiály okenných rámov

Materiál rámu okna ovplyvňuje faktory, ako je prestupovanie tepla, životnosť a údržba.

  • Vinyl je bežný materiál používaný pri výmene okien. Vinylové okná sú vyrobené z pevného nárazu vzdorného polyvinylchloridu (PVC) s vnútornými dutými komorami, ktoré im pomáhajú odolávať prenosu tepla a kondenzácii. Vinylové okná nevyžadujú maľovanie ani konečnú úpravu a materiál nebledne ani nehnije.
  • Ekonomickým variantom pri výmene okien môžu byť hliníkové okná. Sú odolné, ľahké a relatívne ľahko sa s nimi manipuluje. Hliníkové okná sú odolné proti korózii a vyžadujú iba malú údržbu.
  • Drevo je populárne najmä pre vnútorné časti okien. Takisto sa používa pri montovaní nových okien na stavbe. Drevo nevedie toľko tepla alebo chladu ako iné materiály a neumožňuje toľko kondenzácie. Drevené okná často nie sú finálne upravené, ale dokážete si ušetriť prácu tým, že si ich kúpite už natreté základným náterom na vonkajšom alebo vnútornom povrchu. Môžete si ich tiež kúpiť už nafarbené v niekoľkých štandardných farbách.
  • Okná z plátovaného dreva ponúkajú výhody dreva vo vnútorných priestoroch, ale z vonkajšej strany sú pokryté tvrdým hliníkovým plášťom nenáročným na údržbu. Vďaka oplášteniu je exteriér odolný a zabraňuje hnilobe. Pre montovanie okien na novej stavbe sú k dispozícii okná z plátovaného dreva.
  • Okná zo sklenených vlákien sú odolné a vodotesné. Neprasknú, neohnú sa, nekrútia, nehrdzavejú, nehnijú, nekorodujú ani sa neodlupujú a sú trvanlivé a ich údržba je jednoduchá. Nižšia tepelná vodivosť a nižšia tepelná rozťažnosť znamená, že rámy sa nebudú rozťahovať a sťahovať tak ako iné materiály.

Okná a energetická účinnosť

Niektoré okná majú dve vrstvy skla (dvojité tabule) alebo tri vrstvy (trojitá rovina). Vzduch alebo argónový plyn, ktorý má lepšie izolačné vlastnosti, je utesnený medzi sklami ako izolátor. Ak je jednotka správne skonštruovaná, medzi tabuľami by nemalo dôjsť ku kondenzácii. Avšak ako dodatočná ochrana pred kondenzáciou sa medzi nimi môže použiť prípravok na sušenie nazývaný sušidlo.

Sklo s nízkou emisivitou má vrstvu, ktorá prepúšťa svetlo dovnútra, ale blokuje väčšinu tepla, ktoré ho kontaktuje. Táto vrtsva môže pomôcť udržať váš domov chladný počas horúcich dní znížením množstva vonkajšieho tepla vstupujúceho do vášho domu. Počas chladných dní pomôže zabrániť tomu, aby väčšina tepla z interiéru unikla von cez sklo.

Tento typ skla znižuje množstvo ultrafialového (UV) svetla vstupujúceho do domácnosti a pomáha chrániť koberce, čalúnenie a nábytok pred vyblednutím.
Hodnota U alebo faktor U okna udáva rýchlosť, ktorou teplo prúdi cez okno a rám, a meria celkovú energetickú účinnosť. Nižšia hodnota U znamená, že okno bude lepšie izolovať.

Koeficient solárneho tepelného zisku je špecifikácia, ktorá udáva, koľko slnečnej energie prejde oknom. Vyššie číslo znamená, že okno umožňuje priechod vyššiemu percentu slnečného tepla. Ak žijete v teplejších oblastiach, možno budete chcieť zvážiť okná s nižšími hodnotami SHGC, ktoré v lete blokujú teplo a znižujú náklady na chladenie. V chladnejších oblastiach možno budete chcieť vyhľadať okná s vyššou hodnotou, ktoré umožnia slnečnému žiareniu zahriať váš domov.

Ďalšie funkcie a možnosti okna

Tvrdené sklo je typ bezpečnostného zasklenia. Sklo sa pri rozbití rozpadne a nerozbije sa ako štandardné (žíhané) okenné sklo.
Hodnotenie triedy prenosu zvuku okna označuje, ako dobre okno znižuje hluk prichádzajúci zvonka. Vyššie číslo znamená, že cez okno sa prenáša menej zvuku.

Sklo s dvojitou pevnosťou je hrubšie a odoláva rozbitiu lepšie ako sklo s jednou silou.

Hrubé rozmery otvoru označujú veľkosť otvoru, do ktorého sa okno zmestí. Skutočné rozmery okna sú o niečo menšie ako hrubé rozmery, pretože je potrebné, aby sa zohľadnili inštalačné materiály.

U niektorých okien sú k dispozícii mriežky, ktoré simulujú vzhľad okna zloženého z niekoľkých menších sklenených tabúľ. Mriežka môže byť namontovaná na povrchu okna alebo zapuzdrená medzi sklenené tabule.

Tipy na čistenie okien

Existuje veľa nápadov, ako najlepšie vyčistiť okná. Všeobecne účinná receptúra je jednoduchá zmes 4L vody zmiešaných s čajovou lyžičkou detského šampónu alebo 1 - 2 šálkami octu.

Aby vaše okná zostali čisté a bez šmúh, postupujte podľa týchto jednoduchých krokov:

  • Opláchnite povrch okna čistou vodou zhora nadol.
  • Vyčistite špongiou a jednou zo zmesí uvedených vyššie. Tlačte rovnomerne vodorovne a potom zvisle.
  • Nedovoľte, aby vám zostávali kvapky roztoku na vinylových povrchoch. Rýchlo ich opláchnite, osušte a vytrite.
  • Dôkladne opláchnite čistou vodou tak, aby na povrchu okna nezaschol žiaden roztok.
  • Okno, rám a parapet otrite suchou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. 

autor: Michaela

Jun 2, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 20 575 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Ivan Š.

Firma
Hlohovec
5,0

Servis okien, oprava okien

Poskytujeme kompletný pozáručný servis všetkých typov okien, dodávka a montáž tieniacej techniky ( žalúzie, siete proti hmyzu , rolety deň noc atď .) Renovácia eurookien , profesionálny prístup , poradenstvo . Mojím cieľom je vždy maximálne spokojný zákazník.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Roman Ž.

Firma
Zlaté Moravce
4,9

Servis okien, oprava okien

Profesionálny servis a opravy všetkých druhov okien ako aj dodanie a montáž sieťok proti hmyzu a žalúzií. Obhliadka a diagnostika okien zdarma. Západné a stredné Slovensko

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lubomir O.

Firma
Bratislava
4,9

Servis okien, oprava okien

Stovky kvalitne servisovaných nehnuteľností. 1 rok záruka na zrealizovaný servis. Doprava v BA a obhliadka zdarma. Nové žalúzie a sieťky proti hmyzu. Vonkajšie predokenné rolety a žalúzie.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Andrej S.

Firma
Trnavský kraj
4,9

Servis okien, oprava okien

Sme firma poskytujúca kvalitné služby v oblasti servisu a údržby plastových a eurokien. Samy si uvedomujeme, že o okná sa treba pravidelne starať aby sa predĺžila ich životnosť a preto sme tu vždy pre Vás

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Andrej V.

Živnostník
Bratislava
4,9

Vodár

Mám skúsenosti z mnohých odborov. Rád vám pomôžem s rôznymi vodouinštaláčnými prácami (opravy vodovodných batérii, sifónov, vymeny WC atď.) s opravami sadrokartónov, inštaláciou svietidiel, garniži, držiakov televízorov, montážou nábytku a podobne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Miroslav S.

Firma
Bratislava
4,9

Laminátová podlaha

Ponúkam montáž dverí a okien a pokládku plávajucej podlahy, brúsenie parkiet renováciu dreveného nábytku, servis a montáž okien. Pôsobím v rámci západného Slovenska, po vzájomnej dohode aj v zahraničí.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Tomas H.

Firma
Šaštín-Stráže
4,9

Elektrikár

Dobrý deň, pred rokom som sa vrátil z Londýna a pomalí sa zapracovavam na domácej pôde. Robil som v zahraničí veľmi podobnú prácu ako ponúka aplikácia Wilio. Údržbár v dáta centre, rôznych budovách, taktiež programátor inteligentného osvetlenia systemov Lutron, Eaton, a Prolojik. Pracoval so. Aj v stolárskej dielni, oprava elektroniky v oblasti osvetlenia, Mam rad všetky remeslá, opravy vodoinštalačné práce, klimatizácie...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Serhii R.

Firma
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Pomôžem vám dať všetko do poriadku.Dokoncovanie holodomov a holo bytov, Prerabky,Rekonstrukcie bytov. Ponúkam svoje služby ako majster, ktorý dokaže opravovať, inštalovať, premiestňovať, & byte a najmä za spravodlivé ceny. . Iné interiérové práce > montáž políc, vešiakov, regálov > upevnenie obrazov > montáž záclonových tyčí > tmelenie sprchovacích kútov a vaní > výmena zámkov a kovaní dverí > montáž zrkadiel > oprava zásuviek (šuplíkov) > Výmena WC klasické a moderné . > Upchaté WC, vymena a prerobenie renovovať . > Výmena vodovodnej batérie (drez, umývadlo, vaňa, sprcha) . > Výmena sifonov . > Výmena ventilu práčky, umývačky . > Montáž, rekonštrukcia a výmena rozvodov vody . > maľovanie stien > natieranie radiátorov a zábradlí > Pripoejenie práčky, umývačky riadu, elektrický sporák, digestor, indukčný > Vodoinštalatérske > zavesenia zrkadlá do vaničky , svetelne a t.d

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jakub J.

Živnostník
Bratislava
4,9

Kuchyne

Ponúkam prácu. Veci čo sa týkajú stavby,prepravy, výroba nábytku na mieru,prístrešky,sadrokartón pokládka zámkovej dlažby výroba hliníkových okien. Betónovanie atď.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Dusan S.

Firma
Bratislava
4,8

Hodinový manžel

Všestranne zameraný s dlhoročnými skúsenosťami i s najnovšími technológiami, precíznym prevedením prác do najmenšieho detailu. Rád pomôžem i poradim s výberom a vhodnosťou riešenia daného problému.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Peter A.

Firma
Košice
4,7

Hodinový manžel

Som SZCO a venujem sa zámočníctvu kovovyrobe,stolarstvu,oprave,vyrobe,montáži skrin,servis okien,montáži svetiel,vodarstvu,instalaterstvu a kurenarstvu. Často niečo prerabam vyrabam opravujem. Rád vám pomôžem zo všetkým čo potrebujete.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4

Obklady, dlažby

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Jaroslav C.

Živnostník
Košice
4,4

Maliar, Maliarske práce

Mam skusenosti v interieroch s montazou fototapiet s aplikaciou benatskeho stuku,mikrocement,lepenie mozaik na stenu,vykonavam aj malby a natery roznych technologii.Robim pokladky dlazieb na steny a podlahu,kompletaz novych kupelni a sprchovacich kutoch.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Servis okien, oprava okien

Nižšia cena12,00 €/úkon
Priemerná cena23,40 €/úkon
Vyššia cena39,00 €/úkon

Pošlite dopyt 20575 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte okenára na servis okien, opravu okien? V tejto kategórii máme 15 247 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt