Riziko vniknutia vody
Zvyčajne je množstvo vody použitej v betóne oveľa väčšie, ako je potrebné. Táto prebytočná voda zaberá priestor v betóne a vytvára sieť kapilárnych dutín. Toto poskytuje priestor pre vodu, aby prenikla do betónu, keď je vystavená hydrostatickému tlaku alebo kapilárnemu pôsobeniu. Riziko vniknutia vody je ešte väčšie, ak sú základy postavené pri vodnej hladine, v jej blízkosti alebo v oblastiach, kde je pôda náchylná na viac vlhkosti, prípadne na miestach s vysokou spodnou vodou.
Vytváranie vodotesného betónu
Na vytvorenie vodotesného betónu sa používajú nepremokavé prísady, ktoré znižujú pravdepodobnosť vniknutia vody znížením priepustnosti a zmrašťovania betónu.
Kedy použiť vodotesný betón
Vodotesný betón (tiež nazývaný integrálny betón) je všeobecne najvhodnejší pre stavby zadržujúce vodu a menej ohrozené suterény, ktoré nie sú hlbšie než 10 metrov, kde nie sú agresívne pôdne podmienky a kde sa predpokladajú menej závažné následky prípadných povodní. Patria sem základné úžitkové priestory, ako sú parkoviská a dielne, kde sú tolerovateľné niektoré priesaky a vlhké plochy.
Výhody a nevýhody vodotesného betónu
Nízke náklady na materiál a ľahká aplikácia sú dve výhody vodotesného betónu. Na výrobu vodotesného betónu iba zapracuje výrobca hotovej zmesi do betónu špeciálnu prísadu, a preto sa zhotoviteľ stavby nemusí obávať toho, že by strácal čas špeciálnymi úkonmi určenými na hydroizoláciu betónu v ďalších krokoch.
Ak sa však spoliehate na hydroizoláciu betónu, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť vyhotoveniu a dokončeniu betónu, ako aj výberu materiálov. Zlé vypracovanie a vibrácie, nedostatočné vytvrdzovanie betónu a menej kvalitné kamenivo môžu mať za následok voštinové, zmršťovacie trhliny alebo praskliny v štruktúre, ktoré umožnia vode preniknúť do konštrukcie. Pridanie vody do zmesi počas prepravy betónu môže navyše zhoršiť priepustnosť betónu. Na predchádzaniu týmto problémom je preto nutná bezchybná betónová zmes a kontrola jej kvality.
Oprava vodotesného betónu
Zmršťovanie, teplotné napätia a súvisiace problémy spôsobujú praskanie a trhliny v betóne. Aj tá najmenšia trhlina je dobrou vstupnou bránou pre vodu. Vodotesné prísady do betónu pomáhajú síce tieto trhliny eliminovať, ale neodstraňujú ich úplne.
Keď zlyhá vodotesný betón, zvyčajne sa na toto zlyhanie ako riešenie používa injektáž. V týchto situáciách však môže byť ťažké izolovať zdroj úniku, pretože voda sa môže nachádzať v betónovej doske alebo betónových stenách, alebo v oboch. Voda môže byť všade a len ťažko sa dá zistiť miesto jej vstupu do betónovej konštrukcie.
Voda v konštrukcii môže viesť k vážnym problémom, ako je napríklad pleseň. Oprava môže byť mimoriadne nákladná. Skutočne neexistuje jednoduchý spôsob, ako odstrániť vodu, ktorá je v betóne. To je ďalší dôvod, prečo je vodotesný betón najlepšie ponechať pre nízkorizikové priestory, pretože otvorenie stien pre injektáž by bolo problematické a nákladné. Najmä v hlbokých suterénoch je ťažké, ak nie nemožné, získať prístup vhodný na lokalizáciu a opravu netesností.
Keď hydroizolácia betónu nestačí
Pre hotové priestory, ktoré vyžadujú suché prostredie, technické/skladovacie priestory alebo hlboké suterény, ktoré majú obmedzenú toleranciu voči vodným parám, sa pred hydroizoláciou betónu uprednostňujú vopred aplikované hydroizolačné fólie.
Tie môžu odolávať hydrostatickým silám, ktoré by inak tlačili vodu do konštrukcie. Pri vopred nanesenej hydroizolácii sa hydroizolačná bariéra umiestni pred nalievaním betónovej dosky a stien. Betón sa potom naleje na vrch membrány, čím sa vytvorí väzba, ktorá zabráni vode a vlhkosti.
S úplne nalepenou vopred nanesenou hydroizoláciou membrána v podstate kompenzuje štrukturálne poruchy. Ak sa napríklad v dôsledku usadenia pôdy vytvoria medzery, vodotesná membrána by mala zostať pripevnená na betón. Okrem toho by akékoľvek problémy s opravou mali byť kvôli pevnosti spojenia medzi betónom a samotnou membránou oveľa jednoduchšie. Táto väzba zabraňuje prestupu vody, takže ak dôjde k úniku, je jednoduchšie a lacnejšie izolovať ju a opraviť, ako by to bolo pri hydroizolácii betónu.
Ďalšou obrovskou výhodou vopred aplikovaných membrán je ochrana pred škodlivými plynmi v pôde. Pomáha to znižovať potenciálne zdravotné riziká pre obyvateľov budovy. Toto je dôležité hlavne pri výstavbe v oblastiach, kde je v pôde vysoké množstvo metánu alebo radónu, alebo v ktorých je pôda kontaminovaná.
autor: Ivana
Jun 4, 2021