Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Hydroizolácia základov

Vodotesný betón: stačí to na ochranu základov?

Hľadáte staviteľa na hydroizoláciu základov? V tejto kategórii máme 15 324 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Vodotesný betón: stačí to na ochranu základov?
Hydroizolácia základov

Vodotesný betón: stačí to na ochranu základov?

Hydroizolácia chráni vaše obydlie a všetko, čo sa v ňom nachádza, pred poškodením vlhkosťou, prípadne vysokou spodnou vodou. Aj keď hydroizolačné systémy tvoria malú časť nákladov na celkový stavebný projekt, v prípade nesprávneho riešenia alebo nesprávnej montáže môžu byť náklady na sanáciu obrovské.

Riziko vniknutia vody

Zvyčajne je množstvo vody použitej v betóne oveľa väčšie, ako je potrebné. Táto prebytočná voda zaberá priestor v betóne a vytvára sieť kapilárnych dutín. Toto poskytuje priestor pre vodu, aby prenikla do betónu, keď je vystavená hydrostatickému tlaku alebo kapilárnemu pôsobeniu. Riziko vniknutia vody je ešte väčšie, ak sú základy postavené pri vodnej hladine, v jej blízkosti alebo v oblastiach, kde je pôda náchylná na viac vlhkosti, prípadne na miestach s vysokou spodnou vodou.

Vytváranie vodotesného betónu

Na vytvorenie vodotesného betónu sa používajú nepremokavé prísady, ktoré znižujú pravdepodobnosť vniknutia vody znížením priepustnosti a zmrašťovania betónu. 

Kedy použiť vodotesný betón

Vodotesný betón (tiež nazývaný integrálny betón) je všeobecne najvhodnejší pre stavby zadržujúce vodu a menej ohrozené suterény, ktoré nie sú hlbšie než 10 metrov, kde nie sú agresívne pôdne podmienky a kde sa predpokladajú menej závažné následky prípadných povodní. Patria sem základné úžitkové priestory, ako sú parkoviská a dielne, kde sú tolerovateľné niektoré priesaky a vlhké plochy. 

Výhody a nevýhody vodotesného betónu

Nízke náklady na materiál a ľahká aplikácia sú dve výhody vodotesného betónu. Na výrobu vodotesného betónu iba zapracuje výrobca hotovej zmesi do betónu špeciálnu prísadu, a preto sa zhotoviteľ stavby nemusí obávať toho, že by strácal čas špeciálnymi úkonmi určenými na hydroizoláciu betónu v ďalších krokoch. 

Ak sa však spoliehate na hydroizoláciu betónu, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť vyhotoveniu a dokončeniu betónu, ako aj výberu materiálov. Zlé vypracovanie a vibrácie, nedostatočné vytvrdzovanie betónu a menej kvalitné kamenivo môžu mať za následok voštinové, zmršťovacie trhliny alebo praskliny v štruktúre, ktoré umožnia vode preniknúť do konštrukcie. Pridanie vody do zmesi počas prepravy betónu môže navyše zhoršiť priepustnosť betónu. Na predchádzaniu týmto problémom je preto nutná bezchybná betónová zmes a kontrola jej kvality.

Oprava vodotesného betónu

Zmršťovanie, teplotné napätia a súvisiace problémy spôsobujú praskanie a trhliny v betóne. Aj tá najmenšia trhlina je dobrou vstupnou bránou pre vodu. Vodotesné prísady do betónu pomáhajú síce tieto trhliny eliminovať, ale neodstraňujú ich úplne.
Keď zlyhá vodotesný betón, zvyčajne sa na toto zlyhanie ako riešenie používa injektáž. V týchto situáciách však môže byť ťažké izolovať zdroj úniku, pretože voda sa môže nachádzať v betónovej doske alebo betónových stenách, alebo v oboch. Voda môže byť všade a len ťažko sa dá zistiť miesto jej vstupu do betónovej konštrukcie.

Voda v konštrukcii môže viesť k vážnym problémom, ako je napríklad pleseň. Oprava môže byť mimoriadne nákladná. Skutočne neexistuje jednoduchý spôsob, ako odstrániť vodu, ktorá je v betóne. To je ďalší dôvod, prečo je vodotesný betón najlepšie ponechať pre nízkorizikové priestory, pretože otvorenie stien pre injektáž by bolo problematické a nákladné. Najmä v hlbokých suterénoch je ťažké, ak nie nemožné, získať prístup vhodný na lokalizáciu a opravu netesností. 

Keď hydroizolácia betónu nestačí

Pre hotové priestory, ktoré vyžadujú suché prostredie, technické/skladovacie priestory alebo hlboké suterény, ktoré majú obmedzenú toleranciu voči vodným parám, sa pred hydroizoláciou betónu uprednostňujú vopred aplikované hydroizolačné fólie.

Tie môžu odolávať hydrostatickým silám, ktoré by inak tlačili vodu do konštrukcie. Pri vopred nanesenej hydroizolácii sa hydroizolačná bariéra umiestni pred nalievaním betónovej dosky a stien. Betón sa potom naleje na vrch membrány, čím sa vytvorí väzba, ktorá zabráni vode a vlhkosti. 

S úplne nalepenou vopred nanesenou hydroizoláciou membrána v podstate kompenzuje štrukturálne poruchy. Ak sa napríklad v dôsledku usadenia pôdy vytvoria medzery, vodotesná membrána by mala zostať pripevnená na betón. Okrem toho by akékoľvek problémy s opravou mali byť kvôli pevnosti spojenia medzi betónom a samotnou membránou oveľa jednoduchšie. Táto väzba zabraňuje prestupu vody, takže ak dôjde k úniku, je jednoduchšie a lacnejšie izolovať ju a opraviť, ako by to bolo pri hydroizolácii betónu.
  
Ďalšou obrovskou výhodou vopred aplikovaných membrán je ochrana pred škodlivými plynmi v pôde. Pomáha to znižovať potenciálne zdravotné riziká pre obyvateľov budovy. Toto je dôležité hlavne pri výstavbe v oblastiach, kde je v pôde vysoké množstvo metánu alebo radónu, alebo v ktorých je pôda kontaminovaná.

 

autor: Ivana

Jun 4, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 23 256 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Vladimír F.

Firma
Bratislava
5,0

Murárske práce

Sme firma šikovných majstrov. Robíme od 2007 stavebné práce, sadrokartón, obklady, sanity, kompletné prerábky bytov, stavbu garáží, fasádne práce a mnoho iných. Radi Vám pomôžeme s vašimi projektmi.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0

Rekonštrukcia bytu

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Vladimir F.

Firma
Bratislava
4,9

Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň všem budoucím zákazníkům. Provádím zednické (Murarske)tesařské zateplovací práce malířské a sádrokartonarske práce. Každý zákazník je pro mne jiný a tak i také přistupují k práci. Vzdy velmi rád poskytnu reference

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Matúš K.

Firma
Malachov
4,8

Murárske práce

Sme malá stavebná spoločnosť, ktorá vie urobiť práce rôzneho druhu. Všetko záleží na dohode. Prácu sa snažíme odviesť najlepšie ako vieme. -Inžinierska činnosť -Projekčná činnosť - Stavebné práce - Dokončovacie práce Neváhajte nás osloviť. S pozdravom

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Lukaš B.

Firma
Ruskov
4,4

Obklady, dlažby

Realizujeme stavebne prace Sme stavebná firma, ktorá poskytuje komplexné služby v obore stavebníctva. S dôverou sa môžete na nás obrátiť, či už chcete stavať rodinný dom, vykonať jeho rekonštrukciu, alebo chcete zmodernizovať bytový dom. Naše služby: - Maliarske práce - Montáž sádrokartónov - Murárske práce - Obklady a dlažby - Podlahy - Rekonštrukcie - Zemne práce okolo domu - Kompletné rekonštrukcie domov a bytov vrátanie dodávky materiálov - Stavba domov a budov na klúč

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt

Miroslav P.

Firma
Bardejov
4,0

Rekonštrukcia bytu

Realizujem kompletnú stavebnú činnosť rýchlo, kvalitne a za rozumnú cenu. Využívam inovatívne postupy a materiály. Najdôležitejšie sú pre mňa priania a požiadavky zákazníka.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Hydroizolácia základov

Nižšia cena10,00 €/m2
Priemerná cena12,83 €/m2
Vyššia cena15,00 €/m2

Pošlite dopyt 23256 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte staviteľa na hydroizoláciu základov? V tejto kategórii máme 15 324 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt