Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Stavebný materiál

Všetko, čo potrebujete vedieť o chemických kotvách

Hľadáte dodávateľa na stavebný materiál? V tejto kategórii máme 16 131 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Všetko, čo potrebujete vedieť o chemických kotvách
Stavebný materiál

Všetko, čo potrebujete vedieť o chemických kotvách

Chemická malta, tekutá hmoždinka či tekutý klinec – všetko tieto pomenovania referujú na spoľahlivého pomocníka každého profesionálneho stavebníka, ale aj domáceho majstra. Ide o chemickú kotvu - plnohodnotnú náhradu bežných hmoždiniek, ktorá si využitie nájde najmä tam, kde by obyčajné hmoždinky nemuseli zvládať požadované zaťaženie. Ak potrebujete zavesiť ťažkú policu, umývadlo, luster, či konzolu pre televízor, použitím chemickej kotvy určite stavíte na istotu.

banner

Čo je to chemická kotva a kde ju využijete?

Chemická kotva je jedno alebo dvojzložková rýchloschnúca hmota na báze polyesterových alebo vinylesterových živíc a cementu. Zoženieme ju v ktoromkoľvek železiarstve, buď v podobe tekutého prípravku v tube, ktorý sa aplikuje ako bežný tmel, alebo v sklenených ampulách, ktoré sú ideálnou voľbou, pokiaľ Vám postačí menšie množstvo hmoty.

Tento materiál rýchlo zatvrdne okolo kotveného predmetu, vytvárajúc tak vysoko pevný a fixný spoj schopný zvládať aj extrémne namáhanie. O konkrétnom maximálnom zaťažení sa samozrejme dočítate na obale samotného produktu, chemické kotvy však nezriedka dokážu dosiahnuť nosnosť viac než 1500kg – čo je samozrejme omnoho viac, než môžeme očakávať od obyčajnej plastovej hmoždinky. 

Táto nosnosť pochopiteľne závisí aj od materiálu, do ktorého kotvíme. Jednou z najväčších výhod chemických kotiev je ich všestrannosť – zatiaľ čo uchytiť bežnú hmoždinku do dutých tehál býva problémové, chemickú kotvu využijeme pri kotvení do širokého spektra materiálov – betónu, pórobetónu, plných i dutých tehál, prírodného kameňa, sadry, ale aj dreva. Často sa používa tam, kde súdržnosť materiálu nie je samozrejmosťou – v prípade narušeného muriva, v blízkosti rohov, ale aj kdekoľvek inde, kde rátame s upevnením ťažkých predmetov a to ako v interiéri, tak i v exteriéri.

Výrobcovia ponúkajú hneď niekoľko možností určených pre rozličné situácie. Do extrémnych podmienok, ako je napríklad kotvenie v styku s vodou či spoje vystavené vysokým mrazom sú určené vinylesterové kotvy, ktoré Vás síce vyjdú drahšie, no poradia si aj s tými najnáročnejšími situáciami.

Kotvám obsahujúcim styrén by sme sa mali ideálne vyhnúť, táto zlúčenina sa totiž vyznačuje nie len výrazným zápachom, ale môže dokonca pôsobiť karcinogénne. Pokiaľ však nemáte na výber, dbajte na použitie produktov s obsahom styrénu výlučne v exteriéri.

Ako aplikovať chemickú kotvu?

Aplikácia chemickej kotvy je skutočne rýchla a jednoduchá. Nepotrebujete na ňu žiadne špeciálne nástroje ani zručnosti. Pokiaľ ste si zakúpili kotvu v kartuši, budete potrebovať kvalitnú aplikovaciu pištoľ, v prípade ampule Vám postačí oceľový svorník, ktorým sklenenú ampulu prerazíte. Postup kotvenia sa ale môže líšiť v závislosti od podkladového materiálu. Najjednoduchšie je samozrejme kotvenie do pevného meteriálu, akým je betón alebo kameň. V tomto prípade sa stačí držať nasledujúcich krokov:

  1. Vyvŕtajte otvor s priemerom o 2-4mm širším, než je kotvený prvok
  2. Otvor dôkladne očistite od prachu a iných nečistôt
  3. Do pripraveného otvoru aplikujte chemickú kotvu
  4. Kotvený prvok naskrutkujte do kotvou vyplneného otvoru
  5. Počkajte na vytvrdnutie kotvy.

O detailoch a množstve hmoty či dobe tvrdnutia sa vždy informujte v návode na použitie od konkrétneho výrobcu.
Pri kotvení do dutých materiálov je potrebné rátať s krokom naviac. Po vyvŕtaní a vyčistení otvoru  sa doň aplikuje plastové či kovové sitko, ktoré zabezpečí potrebnú stabilitu. Ďalší postup je potom rovnaký, ako sme si uviedli v prípade pevných materiálov. Po uplynutí času potrebného pre zatvrdnutie kotvy je celý proces hotový a prichádza čas na zavesenie Vášho nového nábytku, zábradlia či markízy.

Pokiaľ nespotrebujete celé balenie kotvy, neznamená to ešte, že musíte zvyšok vyhadzovať – jednoducho neodstraňujte zmiešavaciu špičku, ktorá poslúži ako viečko. Takto uzavretú tubu si môžete odložiť na ďalšie použitie, pri ktorom bude potrebné špičku vymeniť.

autor: Nadia

Jan 4, 2022

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

banner
Priemerné ceny

Cena za: Stavebný materiál

Nižšia cena1,20 €/ks
Priemerná cena2,34 €/ks
Vyššia cena4,50 €/ks

Pošlite dopyt 25063 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte dodávateľa na stavebný materiál? V tejto kategórii máme 16 131 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt