Rady a tipy
Ako to funguje?
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník
Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Zateplenie, izolácia

Všetko čo potrebujete vedieť o tepelnej izolácii

Hľadáte zateplovača na zateplenie, izoláciu? V tejto kategórii máme množstvo profesionálov. Pošlite dopyt.

Všetko čo potrebujete vedieť o tepelnej izolácii
Zateplenie, izoláciaVšetko čo potrebujete vedieť o tepelnej izolácii

Keď si všimnete staré domy, zistíte, že len máloktoré sú vybavené tepelnou izoláciou. Tepelnú izoláciu jednoducho v minulosti nikto neriešil. Pri sprísňovaní stavebných noriem sa však nezabudlo ani na ňu. Aktuálne musia všetky nové rodinné domy spĺňať požiadavku skoro až nulovej spotreby energie. Tepelná izolácia sa síce používa už niekoľko rokov, súčasne platná legislatíva však v oveľa väčšej miere kladie pred stavebníkov povinnosť dobre si premyslieť, akú izoláciu na svoj dom použiť tak, aby všetko prebehlo v súlade s normami.

Prečo je tepelná izolácia dôležitá

V skratke, tepelná izolácia znižuje tepelné straty, zabraňuje úniku tepla z domu smerom von a chráni obyvateľov domu pred spaľujúcou horúčavou zvonku v letných mesiacoch, čím sa stará o ich komfort, pohodlie a tiež financie, keďže aktívne znižujú nároky na vykurovanie, prípadne aj chladenie vnútorných priestorov. 

Možnosti tepelnej izolácie

Ak si odmyslíme prírodnú izoláciu (dnes alternatívne veľmi populárnu), ktorá zahŕňa napríklad seno, trávu, lišajníky, slamu, konopnú alebo ľanovú izoláciu, prípadne dokonca ovčiu vlnu, máte k dispozícii pomerne veľa možností, čím váš dom zatepliť. Môžete zvoliť fúkanú penovú izoláciu, sklenú alebo kamennú minerálnu vlnu či dosky z expandovaného polystyrénu – EPS –, prípadne extrudovaného polystyrénu – XPS.

Biely EPS je takmer už štandard a predstavuje ten najzákladnejší typ polystyrénu a zateplenia. Odoláva vetru, dažďu, ale i vlhkosti. Má nízku tepelnú vodivosť, čo prispieva k jeho vysokým tepelnoizolačným vlastnostiam. Dá sa použiť i v najnáročnejších podmienkach a manipulácia s ním je rýchla a jednoduchá. Veľmi dôležitým faktorom je v porovnaní s inými typmi izolácie jeho prijateľná cena.

Sivý EPS je v podstate vyrobený z toho istého materiálu, len s prídavkom absorbérov infračerveného žiarenia, ktoré zaručia lepší odraz tepelného žiarenia, a tým aj ďalšiu úsporu energie potrebnú v lete na vychladenie objektu. Sivý EPS má približne o 20 % väčšiu účinnosť, čo znamená, že na zateplenie môžete použiť dosky menšej hrúbky. To vám súčasne umožní použiť kratšie kotevné prvky na upevnenie, užšie lišty a ďalšie potrebné klampiarske prvky, čím šetríte peniaze, ale i prírodu a jej zdroje.

Nevýhodou sivého EPS je komplikovanejšia manipulácia a spôsob aplikácie, ktorý predpokladá skúsenú firmu s licenciou. Iba tak z neho môžete dostať tie najlepšie garantované vlastnosti. 

XPS, extrudovaný polystyrén

Na jeho výrobu sa používa tá istá surovina ako na EPS, líši sa však v samotnom procese výroby. Využíva sa na to výrobný proces zvaný extrúzia, pri ktorom dochádza pomocou teploty a tlaku k roztaveniu materiálu, ktorý je následne vytlačený do požadovaného tvaru a ďalej spracovávaný.

XPS polystyrén sa vyznačuje vysokou odolnosťou a pevnosťou v tlaku, čo znamená, že je vhodný aj do ťažších podmienok. Okrem štandardných objektov a plôch na domoch, ako sú steny, strechy, podlahy a stropy, sa dá použiť ako izolácia aj v staviteľstve pri výstavbe ciest a koľajníc.      

Tvrdená pena, v minulosti známa pod označením PUR pena, sa vďaka pokroku vo výrobe pretransformovala na PIR penu. Rozdiel medzi nimi je vo väzbe molekúl. Materiál PIR je tvorený kombináciou uretánových a izokyanurátových väzieb, zatiaľ čo PUR obsahuje predovšetkým molekuly s uretánovými väzbami.

PIR pena sa dostáva na trh s izoláciami v podobe dosiek, na povrchu obojstranne upravených. Má perfektné tepelnoizolačné vlastnosti už pri menších hrúbkach a vhodne zvolená a aplikovaná v súlade s predpismi a pravidlami ňou môžete zatepliť dom, ktorý bude dosahovať vlastnosti nízkoenergetického bývania.        

Všetky tieto spomínané dosky určené na zateplenie sú univerzálne a môžu sa použiť na akúkoľvek plochu (dôležité je správne si vybrať). Okrem tepelnoizolačných vlastností slúžia i na odhlučnenie priestorov, čiže ich súčasne môžete použiť aj ako zvukovú izoláciu a sú nehorľavé. Svojimi vlastnosťami vám teda vedia dodať nielen pocit komfortu pri bývaní, ale dopomôžu vám k bezpečnosti nielen vášho majetku, ale i vašej a navyše dokážu ušetriť veľa financií, ktoré by ste inak museli vynaložiť za energie. 

Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka Norberta Garburjáka zo spoločnosti Izolujeme strechy

Čo je fúkaná izolácia? Aké má výhody?

Fúkaná izolácia je typ zateplenia stavieb, pri ktorom sa rozvláknený izolačný materiál pod vysokým tlakom vháňa do požadovaného priestoru cez hadice pomocou špecializovaného prístroja.

Výhody:

 • materiál vytvorí súvislú izolačnú vrstvu po celej ploche zateplenia a dostane sa do všetkých špár a medzier, vďaka čomu nevzniknú žiadne úniky tepla a tepelné mosty. Práve z tohto dôvodu sa jedná o jednu z najúčinnejších a najpraktickejších izolácií striech
 • bezodpadová aplikácia
 • 100% prírodný materiál
 • odolnosť voči hlodavcom a škodcom
 • nehorľavosť
 • výhodná cena v porovnaní s klasickou izoláciou napríklad rolovanou vatou
Aké oblasti použitia má fúkaná izolácia?

Fúkaná izolácia má široké využitie najmä v:

 • murovaných rodinných domoch
 • chatách
 • drevodomoch
 • bytovkách
 • zruboch a podobne

Využíva sa prevažne na izoláciu striech, ale je ju možné použiť aj pri izolácii podláh, priečok, stien a obytného podkrovia.

Aký je rozdiel medzi voľným a uzavretým fúkaním?

Voľné fúkanie je vhodné pre aplikáciu na:

 • sádrokartón
 • OSB dosky
 • parozábranu
 • betónový aj drevený strop

Uzavreté fúkanie je vhodné pre aplikáciu:

 • uzavretej dutiny
 • šikmej strechy
 • priečky
 • podlahy
 • steny

Spoločnosť Izolujeme strechy - špecialisti na fúkanú a striekanú izoláciu a hydrolizolácie, ktoré sú kvalitné, bezpečné a zdravotne nezávadné

autor: Marián

Oct 13, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?
PoskytovateliaViac ako 24 706 overenych poskytovateľov vo vašom okolí
profile image

Martin Š.

Firma
Svidník
5,0
Zateplenie, izolácia

Mám 5 rokov skúsenosti v oblasti zatepľovania. Práce som vykonával prevažne v Belgicku. Mýslím, že som zodpovedný, šikovný a dôsledný no posúdiť to musíte sami.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

René Š.

Firma
Nitra
4,9
Zateplenie, izolácia

Dobrý deň sme malá rodinná stavebná firma zaoberajúca sa celou škálou stavebných prác ako sú zatepľovanie RD a BD, murárske práce, šikmé a ploché strechy ....

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Radoslav Z.

Živnostník
Žilinský kraj
4,8
Zateplenie, izolácia

Robím murárske práce ako: -Bytove jadrá -Buranie priečok -Murovanie priečok -Znizovanie stropu sadrokartonom -Omietky vnútorné aj vonkajšie -Obklady a dlažby -Malovanie -Plavajuce podlahy. Robím stavebné práce ako: -Vyhotovenie zakladovej platné pre rodinne domy -Vyhotovenie terasy k rodinným domom -Odvodnenie a izolácia pre rodinne domy -Rozne oplotenia všetkého druhu -Murovanie obvodových múrov -Murovanie priečok -Pokladka obrubnikov -Pokladka zámkovej dlažby -Asfaltujem v jazdy do rodinných domov. Robím stavebné práce ako: -Vykopove práce bagrom -Buram rodinné domy -Buram staré oplotenia -Buram hospodárske budovy -Zabezpecim odvoz stavebnej sute -Terenne úpravy pozemku. To všetko robím v okolí: PP,LM,RK,DK,BB,MT,ZA

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Patrik P.

Firma
Zborov nad Bystricou
5,0
Domy na kľúč

Spoločnosť, ktorá vznikla za účelom stavebno obchodnej činnosti. Postupne rozširujeme svoje portfólio s lídrami v oblasti stavebníctva a obchodu na Slovenskom a Českom trhu. Spolupracujeme tiež s významnou nemeckou spoločnosťou Wallpen, ktorá si patentovala revolučnú metódu tlačenia na vertikálne povrchy. Držíme prvensto na domácom a Českom trhu, kde sme prvá a jediná spoločnosť realizujúca vertikálnu tlač. Naším cieľom je poskytovať kvalitne odvedenú prácu za použitia najlepších matárialov a pracovných postupov. Máme viacero referenčných objektov, kde sa budúci zákazník môže osobne presvedčiť o našich kvalitách a výsledneho dojmu zrealizovaného diela.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ladislav K.

Firma
Žilina
5,0
Obklady, dlažby

15 rokov praxe na Slovensku a 5 rokov v zahraničí 😉tak že vieme čo robíme všetko je len otázka dohody vieme prispieť aj vlastnými nápadmi. PS: všetko sa dá len treba chcieť 👍

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Dušan K.

Firma
Bratislava
5,0
Murárske práce

Profesionálny murár s 25-ročnou praxou v stavebníctve. Robíme kompletné rekonštrukcie bytov, vrátane búrania jadra, omietok, maľovky, sádrokartón, obklady, dlažby, pokládka podláh a elektroinštalácie. Profesionálne a kvalitne odvedená práca.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Ján B.

Firma
Kežmarok
5,0
Murárske práce

Sme partia stavbárov. Realizujeme hrubé stavby, vonkajšie dokončovacie (ploty, zámkové dlažby, obrubníky) a vnútorné dokončovacie práce (sadrokartón, oblady, maľovanie, stierkovanie)

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Lukas D.

Firma
Ilija
5,0
Maliar, Maliarske práce

Murar.venujem sa uz tomu 10 rokov.realizujeme-zateplovanie.domy na kluc.zamkova dlazba.obklady a dlazby ,sadrokarton Vybavime stavebne povolenie kolaudaciu.a ponukame stavebneho dozora

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jozef O.

Firma
Senec
5,0
Murárske práce

Práce vykonávame po celom Slovensku našou prvoradou je zameravanie sa v stavebnictve výstava RD, a BD a stavebné práce rôzneho druhu takže pokiaľ bude mať nejaky zaujemca o nejake stavebné práce tak sme tu pre vás našou snahou je sa vždy dojednať sa zo zakaznikom v cenových reláciách tak aby boli obydve strany spokojne takže vždy hľadáme riešenie vyhovieť ale musí i zakaznik pochopiť že firma tiež nemôže moc podliezat z cenami dolu aby prerobila takže vždy vieme urobiť kompromis ale seriozne pre obydve strany takže kľudne volajte pokiaľ bude zaujem. Tešíme sa na spoluprácu pokiaľ sa niekto ozve ďakujem pekne.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Roman K.

Firma
Partizánske
5,0
Murárske práce

Profesionalita, spoľahlivosť, diskrétnosť , spokojnosť zákazníkov , ľudia plný energie ktorý chcú pracovať. A spraviť váš domov. Taký ako si. Predstavujete a chcete , na mieru , kompletné rekonštrukcie domov bytov , dlhoročné skúsenosti Poradíme ,navrhneme, zrealizujeme ,

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Emil G.

Firma
Prievidza
5,0
Murárske práce

Stavebné práce Maliarske práce Búračské práce Výkopové práce Sadrokartónové práce Upratovanie domácností a veľkých budov

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Stefan O.

Firma
Komárno
5,0
Obklady, dlažby

Prerábky bytového jadra,maliárské práce,murárske práce,oblkadačské práce,vybavovanie materiálov atď..Všestrannosť,spoĺahlivosť...Výmena plastových okien,vchodových dvier...Viac ako 17 rokov robím v stavebníctve,Svoje práce robím precízne a rýchlo...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Erik K.

Živnostník
Slovenský Grob
4,9
Hodinový manžel

Menšie Stavebné a inštalačné práce v domácnosti, rôzne opravy skladanie nábytku, maliarske práce, menšie elektrikárske práce a ďalšie stavebné práce...

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Serhii R.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Pomôžem vám dať všetko do poriadku.Dokoncovanie holodomov a holo bytov, Prerabky,Rekonstrukcie bytov. Ponúkam svoje služby ako majster, ktorý dokaže opravovať, inštalovať, premiestňovať, & byte a najmä za spravodlivé ceny. . Iné interiérové práce > montáž políc, vešiakov, regálov > upevnenie obrazov > montáž záclonových tyčí > tmelenie sprchovacích kútov a vaní > výmena zámkov a kovaní dverí > montáž zrkadiel > oprava zásuviek (šuplíkov) > Výmena WC klasické a moderné . > Upchaté WC, vymena a prerobenie renovovať . > Výmena vodovodnej batérie (drez, umývadlo, vaňa, sprcha) . > Výmena sifonov . > Výmena ventilu práčky, umývačky . > Montáž, rekonštrukcia a výmena rozvodov vody . > maľovanie stien > natieranie radiátorov a zábradlí > Pripoejenie práčky, umývačky riadu, elektrický sporák, digestor, indukčný > Vodoinštalatérske > zavesenia zrkadlá do vaničky , svetelne a t.d

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9
Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Dominik K.

Firma
Ružomberok
4,9
Obklady, dlažby

Ponúkam stavebné, montážne a inštalatérske práce v rozsahu: -rekonštrukcie bytov a rod.domov(interier,exterier) -obklady,dlažby(Travertín atď...) kamenné koberce, pláv.podlahy... -stierky, omietky(sanačné, minerálne,sadrové,váp.cementové...) -murovanie -zateplovanie -malovanie -montáž nábytku. Som vyučený murár. Všetko prispôsobím podľa priania zákazníka. Cena práce po dohode

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimír G.

Živnostník
Drienovská Nová Ves
4,9
Elektrikár

Viac informácií sa dozviete v osobnej komunikácii. Som zručný chlap - pochádzam z domu, kde je potreba ovládať všetky práce. Mám papiere na revízie elektrických zariadení ako aj zdvíhacích zariadení.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Jan H.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Radi Vám pomôžem s Vaším projektom, pripravím kompletnú cenovú ponuku a okrem realizácie zabezpečím potrebný materiál. Úzko spolupracujeme s Wilio a patríme medzi ich Wilio TOP poskytovateľov. Práce, ktorým sa venujeme: - všetky druhy rekonštrukčných prác - elektrina a elektroinštalácia - voda a vodoinštalácia - obklady, pokladanie, podlahy - maľovanie - sadrokartón - murárske práce - klampiarske práce, strecha - hodinový manžel Reagujeme okamžite, tešíme sa na nové projekty a spokojných zákazníkov.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

Vladimir F.

Firma
Bratislava
4,9
Maliar, Maliarske práce

Dobrý deň všem budoucím zákazníkům. Provádím zednické (Murarske)tesařské zateplovací práce malířské a sádrokartonarske práce. Každý zákazník je pro mne jiný a tak i také přistupují k práci. Vzdy velmi rád poskytnu reference

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
profile image

PV S.

Firma
Kežmarok
4,9
Murárske práce

 Ponúkam precíznu prácu, som spoľahlivý. Ponúkam kompletné stavebné práce, t. j. omietky, obklady, dlažby, stavby rodinných domov, prerábky domov a bytov, sadrokartonárskych prác. V stavebníctve mám dlhoročné skúsenosti. Cena práce po dohode. Prešovský kraj.

Overený
Certifikovaný
TOP Poskytovateľ
Zadať projekt
Zobraziť viac
Zadajte svoj projekt bezplatne za pár sekúnd
Zadať projekt