Anhydritový poter je v dnešnej dobe najžiadanejší druh hrubej podlahy. Dôvodom sú z veľkej časti lepšie vlastnosti ako majú ostatné materiály. Okrem iného Anhydrit výborne prenáša teplo a je ideálny pre použitie s podlahovým kúrením. Takáto podlaha sa aplikuje v tekutom stave, čo zamedzuje vytváraniu dutín v okolí vykurovacích rúrok, čím sa zvyšuje účinnosť podlahového kúrenia.
Ďalšou výhodou z mnohých je nízka tepelná rozťažnosť, vďaka ktorej nie je nutné dilatovať jednotlivé miestnosti alebo vykurovacie okruhy. Vysoká pevnosť v ťahu za ohybu, ktorá je oproti klasickému poteru oveľa vyššia, umožňuje aplikáciu v menšej výške. S tým ďalej súvisí aj menšie zaťaženie konštrukcie. Anhydritovú podlahu je vhodné kombinovať s konštrukciami, ktoré majú stlačiteľný podklad (izolácia) alebo podlahovým kúrením.
Základné vlastnosti anhydritových poterov a podláh
- anhydritová podlaha je pochôdzna po cca. 48 hodinách (v závislosti na teplote a vlhkosti prostredia),
- objemová hmotnosť po vyschnutí je 2 100, - kg/m3,
- spracovateľnosť anhydritu od času výroby sú 4 hodiny,
- pri anhydritovom potere sa nemusia vykonávať dilatácie v ploche a to až do 600 m2.
- dokonalá priľnavosť k podkladu, žiadne vzduchové medzery,
- podlaha je možné začať sušiť vetraním po 48 hodinách a podlahovým kúrením po 7 dňoch,
- výborná tepelná vodivosť
- pravidelnosť – veľmi rovný povrch bez potreby ďalších zásahov
- pevnosť – poter zvládne aj veľmi zaťažené terény
- rýchlosť – schnutia a tvrdnutia a možnosť ďalšieho pokračovania v pokládke krytín
- hrúbka a váha - tenký a ľahký anhydridový poter je vhodný aj do podkroví
- úspora – nevyžaduje si ďalšiu vyrovnávaciu vrstvu, zato pomáha rýchlejšie a úspornejšie vykúriť
Majú anhydritové podlahy nejaké nevýhody?
Anhydritové podlahy nie sú vhodné do priestorov s trvalou vlhkosťou, ako napríklad práčovne, kúpalisko, závodné kuchyne alebo okolia bazénov. Povrch anhydritovej podlahy musí byť v tom prípade pokrytý podlahovou krytinou. Tieto potery nie sú tiež vhodné do exteriéru.
Kde sa hodia anhydritové podlahy a potery?
Výhodou anhydritových podláh je ich vysoká praktickosť, pre ktorú si poradia si takmer s každým typom priestoru, medzi ktoré patria:
- obytné budovy a priestory
- administratívne a polyfunkčné budovy
- priemyselné objekty
- ťažké terény
- veľmi zaťažené terény – nákupné centrá
Aké sú podmienky pre aplikáciu anhydritového poteru?
- minimálna teplota stavby by nemala byť nižšia ako 5 °C
- maximálna teplota stavby nesmie prekročiť 30 °C
- stavba musí byť po dobu 48 hodín uzavretá a nesmie z nej unikať vlhkosť
- po 48 hodinách sa môže začať v stavbe vetrať a poter vysúšať
Ako už bolo spomenuté anhydrit by po 48 hodinách mal byť pochôdzny, záleží to však od vlhkosti a teploty prostredia.
Anhydrit sa musí aplikovať na nesavý podklad a je potrebné zabezpečiť, aby nedošlo k strate vody. To je možné vykonať penetráciou betónu v prípade aplikácie priamo na betón. Druhou možnosťou je prekrytie separačnou vrstvou, napríklad vatou alebo polystyrénom. Separačnú vrstvu nie je potrebné aplikovať v prípade, že sa realizácia bude vykonávať na dosky podlahového kúrenia. Po obvode stien je nutná obvodová dilatácia.
Aké sú najčastejšie chyby pri aplikácii anhydritového poteru?
- Často sa stáva, že obvodová dilatácia je nízka a anhydrit sa prelieva do jej úrovne alebo až nad ňu, čo má za následok spojenie anhydritu so stenou. To môže v budúcnosti zapríčiniť postupné praskanie anhydritovej podlahy.
- Môže sa stať, že hrúbka obvodovej dilatácie bude nesprávna, a po vyliatí anhydritovej podlahy dôjde k ohnutiu obvodovej dilatácie od steny. To má za následok vytvorenie medzery medzi stenou a obvodovou dilatáciou.
- Systémová doska, alebo tepelná izolácia nie je ukončená tesne pri obvodovej dilatácii (medzera nesmie byť väčšia ako 1 cm) a pri aplikácii anhydritovej podlahy dôjde k pretečeniu anhydritu pod izoláciu, čím hrozí vyplavenie celej podlahy. Medzeru je nutné vyplniť penou, v žiadnom prípade ju nevyplňujte pieskom alebo betónom.
- Rúrky podlahového kúrenia sú nedostatočne prichytené sponkami alebo nie sú správne uchytené na systémovej doske (je použitá systémová doska pre iný rozmer rúrky). V tomto prípade ich musíte prichytiť pomocou špeciálnych úchytiek.
- Mnohokrát sa stane, že sa anhydritový poter aplikuje do otvorenej stavby. Stavba musí byť uzavretá spôsobom, aby nedochádzalo k úniku vlhkosti a to po dobu 48 hodín. Je potrebné mať utesnené všetky otvory a to vrátane strechy.
Ako prebieha aplikácia anhydritového poteru?
Aplikácia anhydridového poteru prebieha v niekoľkých základných a jednoduchých krokoch. Anhydridový poter má pri aplikácii tekutú konzistenciu. V prvom kroku sa vrstva poteru nahrubo nalieva v jednotlivých pripravených miestnostiach. Ešte predtým sa uistite, že sú dodržané všetky zásady, aby ste sa vyhli všetkým chybám opísaným vyššie.
Zarovnávanie anhydridového poteru čerením.
Liaty sadrový poter je nutné zarovnať ručným vibrujúcim pohybom, kedy sa rovným predmetom, napr. čeriacou tyčou, prechádza po povrchu naliateho poteru v miestnosti. Vibrovaním za pomoci rovného predmetu v pozdĺžnom aj priečnom smere sa poter v tekutom stave samo-nivelizuje.
Brúsenie anhydridového poteru
Brúsenie je vhodné realizovať najskôr po 20 dňoch. Brúsenie anhydridového poteru sa realizuje rotačnou diamantovou brúskou. Počas brúsenia je miestnosť relatívne prašná, preto je vhodné po ukončení brúsenia miestnosť povysávať, čím sa odstráni prach. Následne sa vybrúsený poter môže penetrovať.
autor: Štefan
Apr 27, 2021