Pozornosť musíme venovať i výberu materiálu – aj od neho sa odvíjajú ďalšie vlastnosti, ktoré od okien očakávame. Plast, drevo, hliník – to sú materiály, s ktorými sa pri okenných rámoch stretávame najčastejšie. Všetky majú svoje pre a proti. Ktorý z nich je ten správny výber pre Vás?
Plastové okná
Plastové okná zažili veľký boom na prelome tisícročí, keď sa stali extrémne obľúbenou voľbou ako pri novostavbách, tak aj pri rekonštrukciách panelových bytov. S rastúcimi obavami o otázky týkajúce sa ekológie sa odvtedy vzťah mnohých spotrebiteľov k plastu zmenil. Pokiaľ však hľadáte finančne menej náročné riešenie, ktoré Vám ponúkne výborné tepelnoizolačné aj akustické vlastnosti, plastové okná pre Vás môžu byť tou správnou voľbou.
Nevyžadujú si žiadnu špeciálnu starostlivosť, sú ľahké a odolné voči výkyvom teplôt a vlhkosti. Výrobcovia samozrejme myslia aj na spomenuté ekologické hľadisko a kvalitné moderné plastové okná sú recyklovateľné. A pokiaľ si pri pomyslení na plastové okná predstavíte nudné biele rámy, vedzte, že dnes sa už z hľadiska farieb a dekórov určite nemusíte obmedzovať. Plastové okná nájdeme v širokej škále farieb a dekórov vrátane tých dôveryhodne imitujúcich iné materiály. Za túto možnosť si však priplatíte – v prípade obojstranného dekóru aj o 40%.
Nevýhodou plastových okien je nízka farebná stálosť, ale aj nižšia životnosť oproti dreveným či plastovým oknám, okolo 25-35 rokov. Ich mechanická pevnosť navyše nepostačuje v prípade veľkoformátových presklení.
Drevené okná
Drevo je tradičné riešenie, ktoré zaručene nikdy nevyjde z módy. Tento ušľachtilý materiál, ktorý s obľubou používali naši predkovia po stovky rokov, ani v dnešnej dobe ničím nezaostáva za svojimi novšími kolegami. Kvalitné drevené okná poznáme aj pod názvom eurookná.
Vyrábajú sa najčastejšie zo smrekového, smrekovcového, borovicového či dubového dreva, ktoré prechádza špeciálnym procesom pre docielenie tvarovej stálosti a kvalitnou povrchovou úpravou v podobe morenia, lazúr či ekologických fariebných náterov. Drevené okná Vášmu domovu dodajú neopakovateľnú prírodnú atmosféru.
Majú tiež vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Ich nevýhodou je predovšetkým náročnejšia údržba oproti plastu i hliníku – pre zachovanie dokonalého vzhľadu je potrebné dbať na pravidelnú povrchovú starostlivosť. Zatiaľ čo kvalitný okenný rám má životnosť aj 100 rokov, lazúry a nátery si vyžadujú obnovu každých niekoľko rokov. Na druhej strane je renovácia drevených okien pomerne jednoduchá – pri povrchovom poškodení stačí miesto prebrúsiť a prelakovať, čo samozrejme pri iných materiáloch nejde.
Hliníkové okná
Pokiaľ Vám záleží na pôsobivom dizajne a životnosti, hliníkové okná Vás určite nesklamú. Vzhľadom na súčasne prevládajúci trend veľkých otvorených presklení je hliník obľúbeným riešením mnohých architektov. Tento materiál je extrémne stabilný a nepodlieha deformácii ani pri tých najväčších oknách. Umožňuje použitie omnoho užších rámov, než je možné pri iných materiáloch, a tak poskytuje elegantný a minimalistický vzhľad a taktiež maximum presvetlenia pre Váš interiér.
Hliník sa síce vyznačuje horšími tepelnoizolačnými vlastnosťami, než plast alebo drevo, ale výrobcovia túto nevýhodu kompenzujú premyslenými systémami prerušenia tepelných mostov. Čo sa týka farebnosti, ponuka je tu zo všetkých typov okien najširšia. Na výber máte zo stoviek farieb obsiahnutých vo vzorkovníku RAL. Farby navyše lepšie odolávajú času a poveternostným vplyvom.
Aj čo sa týka životnosti sú hliníkové okná bezkonkurenčné – s predpokladanou životnosťou 80-100 rokov Vás bez problémov prežijú. Aký je teda háčik? V prvom rade cena. Hliníkové okná bývajú aj niekoľkonásobne drahšie, než plastové alebo drevené. Pokiaľ sa Vám páčia výhody hliníkových okien, ale Váš rozpočet Vám ich neumožňuje, môžete zvážiť hliníkové klipy pre plastové okná, ktoré zvýšia ich odolnosť a dodajú im luxusnejší vzhľad.
autor: Natália
Dec 7, 2021