Účinná garážová brána:
- šetrí vašim časom
- zahŕňa automatický pohon
- má rýchle funkcie ovládania
- je dostatočne bezpečná
- má dlhú životnosť
- nestojí veľa peňazí
Skĺbiť všetky tieto požiadavky v jednej garážovej bráne nie je najjednoduchšie, avšak ani nereálne. Aj pri nižšej cene viete získať dostatočnú kvalitu produktu. Avšak zamerať sa musíte na vaše priority. Pri požadovanej nižšej hodnote sa nemôžete zameriavať na vzhľad či hlučnosť produktu. Výhodou je ak nie ste obmedzovaný konkrétnymi rozmermi, ktoré musíte dodržať, do ktorých sa garážová brána musí nasádzať. Takto môžete ušetriť a zaistiť si kvalitu adekvátnu k jej cene.
Typy garážových brán
Pred výberom sa zamyslite nad veľkosťou priestoru vo vnútri garáže aj pred ňou. Jednotlivé typy brán majú rozličný spôsob otvárania, a preto nie všetky brány sú vhodnou voľbou pre každý priestor. Ich otváranie sa líši, môžu sa otvárať smerom nahor, do strany alebo ako bežné krídlové dvere.
Dvojkrídlová garážová brána
Veľmi tradične pôsobiaci typ garážových brán, hodiaci sa najmä ku klasickým stavbám. Jednoduché dvojkrídlové brány sa môžu otvárať buď manuálne alebo byť nastavené na otváranie elektrickým pohonom. V súčasnosti trh ponúka dvojkrídlové brány z materiálov, ktoré zvládnu konkurovať aj tým modernejším bránam. Medzi ich výhodu vieme zaradiť to, že pri inštalácii neznižujú originálnu výšku stropu. Ako nevýhodu považujeme nie najlepšie tepelno-izolačné vlastnosti, ktoré môžu mať vplyv na auto pri horších poveternostných podmienkach.
Rolovacia garážová brána
Otváranie zvislo nahor poskytuje maximálny priestor vo vnútri garáže aj pred ňou. Rovnako taktiež využíva všetok priestor pod stropom, keďže brána nepotrebuje žiadne kotvenie. Výberom tohto typu garážovej brány naozaj nič nepokazíte, naopak získate. V garáži sa vďaka tomuto výberu môžete pohrať so skladovým priestorom či osvetlením.
Sekčná garážová brána
Nazývaná aj ako sekciová brána, patrí medzi najpoužívanejšie zo všetkých typov brán, otvárajúc sa zvislo nahor. Tento typ brány je zložený z dlhých častí – sekcií, ktoré sú nenáročné na údržbu. Vďaka ich umiestneniu – priamo pod strop, využívajú maximálny potenciál priestoru garáže. Medzi jej veľkú výhodu patria skvelé tepelno-izolačné vlastnosti – tesnenie na každej zo štyroch strán, ktoré sú dosiahnuté zateplením pomocou polyuretánovej peny. Výhodou je aj ich nízka hlučnosť.
Priemyselná brána
Továrne, sklady, výrobné haly a ďalšie podobné typy takýchto priestorov takisto potrebujú garážovú bránu. Pri priemyselnej bráne sa kladie najvýraznejšia požiadavka na možnosť prejazdu rozličných veľkostí dopravných prostriedkov. Pri výbere sa musí klásť dôraz na dokonalú funkčnosť, bezpečnosť a dôkladné prevedenie. Takáto brána musí vydržať náročnejšie prevádzkové vlastnosti. V priemysle sa preto najčastejšie využíva sekčný typ priemyselných brán upravených podľa konkrétnych požiadaviek daného priemyselného priestoru.
Garážová brána pre motorky
Sekčné garážové brány sú vhodné aj pre motorky, ktorým ponúkajú kvalitné pohodlie a uchovávajú ich v bezpečí pred nepriaznivými podmienkami počasia.
Posuvná garážová brána
Pracuje podobne ako sekčný typ garážových brán, no namiesto otvárania zvislo nahor sa otvára posunom do jednej zo strán. Vďaka spôsobu otvárania sa hodí aj do nezvyčajných typov stavieb, ktoré majú napríklad strešné zošikmenie. Jej zvukové a tepelno-izolačné vlastnosti sú na vysokej úrovni.
Rada na záver
Garážové brány sú jedny z najdôležitejších finálnych prvkov vášho domova. Dobrá garážová brána by preto mala byť funkčná podľa vašich požiadaviek, odolná voči externým nepriaznivým podmienkam, bezpečná a jej vzhľad, ktorý príjemne dopĺňa stavbu je potešujúcim bonusom.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka Ivana Krnáča zo spoločnosti IKO Brány
Aké typy garážových brán poznáme? Aké majú výhody?
Poznáme sekcionálne garážové brány, rolovacie brány, do boku posuvné sekcionálne a výklopné brány.
Výhoda sekcionálnych brán je v ich konštrukcii, kedy zároveň vytvárajú izoláciu garáže, ako zvukovú, tak aj tepelnú. Pri klasických dohora výsuvných bránach treba dbať na dostatočný priestor pod stropom, kde sa bude brána zasúvať. Pri nedestatočnom priestore pod stropom, najmä podzemné garážové státia, je možné priestor uzavrieť aj doboku posuvnou sekcionálnou bránou. Tam stačí mať priestor na jednom boku garáže, kde sa vysunie celá brána cca 10 cm od steny. Zostane ale zachovaná plná výška prejazdu.
Výklopné brány sa nevyrábajú vo všetkých veľkostiach, hlavne nie ako moderné dvojgaráže. Navyše nemajú izolačnú schopnosť, nakoľko sú iba z jednovrstvového plechu bez dodatočnej izolačnej polyuretánovej peny.
Rolovacia brána má jednu výhodu v tom, že je priestorovo úsporná, ak si odmyslíme dosť veľký bubon nad bránou. Nemá však takmer žiadne izolačné schopnosti.
Aký je rozdiel medzi rolovacou a sekcionálnou bránou?
Rozdiel medzi rolovacou a sekcionálnou bránou je okrem ceny aj v tom, že sekcionálna brána je tichšia, má izolačné vlastnosti a je lacnejšia. Rolovacia brána je vždy hlučnejšia a bez izolačných vlastností.
Podľa čoho správne vybrať typ garážovej brány?
Správny výber garážovej brány je otázkou daného priestoru, jeho dispozície a samozrejme so zohľadnením možnosti montáže. S týmto ale vždy ochotne poradíme každému zákazníkovi. Nemenej dôležitá je samozrejme aj celková cena za garážovú bránu, ktorá hrá určitú rolu pri výbere konkrétneho typu garážovej brány.
Spoločnosť IKO Brány - špecialisti na dodávku, montáž a servis všetkých druhov brán
autor: Lukáš
Oct 18, 2021