Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Vitajte vo Wilio!

Wilio prezeráte ako neprihlásený zákazník

Prepnúť na poskytovateľa
Navigácia
Služby
Cenníky
Rady a tipy
O aplikácií
Stiahnuť aplikáciu
Ako to funguje
Často kladené otázky
Ako sa môžeme zlepšiť
Kontaktujte nás
O Wilio
Prihlásiť sa
Jazierka

Vybudovanie záhradného jazierka

Hľadáte staviteľa na jazierka? V tejto kategórii máme 15 502 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Vybudovanie záhradného jazierka
Jazierka

Vybudovanie záhradného jazierka

Mať vlastnú záhradku, v ktorej si viete po náročnom dni vydýchnuť, zrelaxovať a stráviť v nej príjemný a pokojný čas je v tejto uponáhľanej dobe samo o sebe luxusom. Každý kto vlastní záhradku bude isto súhlasiť s tvrdením, že o túto oázu pokoja sa treba aj patrične starať, tak aby pôsobila nášmu oku prívetivo. Jedným zo skvelých spôsobov ako príjemne dotvoriť atmosféru v záhradke a dodať jej nie len šmrnc, ale aj pocit intenzívnejšieho kontaktu s prírodou je vybudovanie vlastného záhradného jazierka. Jazierko prinesie do vašej záhradky nový život v podobe malých živočíchov, vtákov či vodného hmyzu, zintenzívni váš pocit pohody a nenechá chladných ani okolitých susedov, ktorí ho budú so závisťou obdivovať.

Záhradné jazierko je mimoriadne estetickou, no taktiež cenovo nákladnou záležitosťou. S dobrými radami však zvládnete vybudovať jazierko ekonomicky aj sami. Prinášame vám niekoľko rád a tipov na čo pri svojpomocnej výstavbe záhradného jazierka myslieť, aj to na čo nezabúdať pri jeho údržbe. 

Vhodná poloha 

Snažte sa umiestniť jazierko v mieste, na ktoré nebude počas celého dňa páliť slnko, neumiestňujte ho však pod listnaté stromy. Silné slnečné žiarenie spôsobuje rýchlu tvorbu rias v jazierku, ktoré následne vytvárajú zelený odtieň vody. Listy z listnatých stromov vám budú jazierko pravidelne znečisťovať a zanášať. 

Správna hĺbka 

Chcete mať v jazierku rybičky alebo rastlinnú dekoráciu? Jeho hĺbka závisí hlavne od týchto požiadaviek. Pri rastlinkách zvoľte hĺbku medzi 0,6 – 0,9 metra, závisiac od daného typu rastliny. Ak chcete v jazierku chovať rybičky, hĺbka by mala byť medzi 1 – 1,5 metrom, opäť závisí od daného druhu ryby. V hlbších jazierkach sa vytvára biologická rovnováha prirodzenejšie. Dobrou voľbou je pri výstavbe hlbšieho jazierka zaistiť aj plytšie miesta, ktoré prilákajú menších živočíchov a vodný hmyz. 

Typ vodotesného materiálu

Ak sa svojpomocnou výstavbou snažíte ušetriť čo najviac financií, ale zároveň chcete kvalitné a funkčné jazierko, odporúčame vám siahnuť po PVC fólii. Tá je jednou z najjednoduchších a najpraktickejších volieb. Odoláva slnečnému žiareniu, teplotným výkyvom a ľahko sa s ňou pracuje. Okrem PVC fólie odporúčame taktiež pružnú a ľahko tvarovateľnú EPDM fóliu. 

Tvar jazierka 

Kreativite sa medze nekladú, najmä pri budovaní vášho jazierka. Môžete experimentovať so zakrivenejšími tvarmi alebo staviť na presné a ostré línie. Tvar jazierka si dokážete najskôr vizualizovať napríklad pomocou špagátu, záhradnej hadice alebo rozsypaným pieskom. Ak je tvar hotový a vy ste s ním spokojní, môžete začať s výkopom. Snažte sa vytvoriť viaceré úrovne hĺbky jazera, tie vám poslúžia pri použití rastlín aj pri rybkách v jazierku. Podstatou pri vybudovaní jazierka je zaistiť jeho vodorovné položenie. 

Budovanie jazierka 

Ak ste brali ohľad na všetky predchádzajúce kroky, môžete sa pustiť do výkopovej práce. Či už budete vykopávať jazierko ručne alebo pomocou bagra, nezabudnite na ponechanie niekoľkých úrovní v jazierku, ktoré vám neskôr poslúžia ako vhodné miesto pre dekoračné vodné rastliny alebo ako miesta s teplejšou vodou pre ryby. Všetky úrovne jazierka však musia byť vo vodorovnej línii. 

Pred aplikáciou fólie odstráňte z pôdy všetky ostré kamenia a korene rastlín, poprípade posypte dno jazierka pred položením fólie pieskom. Tým eliminujete jej možné poškodenia. Následne môžete jazierko naplniť vodou a vami vybranými rastlinkami. Hotovo! Vaše jazierko je pripravené esteticky doplniť záhradku a priniesť vám vytúžený pocit pokoja a relaxu.

Údržba záhradného jazierka 

Základom “zdravého“ jazierka je jeho biologická rovnováha. V jazierku sa nachádzajú živé organizmy, ktoré sa navzájom s vonkajším prostredím ovplyvňujú. Spôsob akým udržíte ekosystém jazierka v rovnováhe je sledovanie a správne reagovanie na tieto podnety.

Čím je v jazierku viac vody, tým prirodzenejšie sa v ňom vytvorí biologická rovnováha, ktorá nie je ohrozovaná prirodzeným zhoršovaním kvality vody ani veľkými teplotnými výkyvmi. Preto ak máte možnosť, zvoľte si jazierko s väčšou hĺbkou, ktoré sa bude udržiavať samostatnejšie ako plytké jazierka. 

Sledovanie teploty vody je dôležitým aspektom zdravého jazierka. Voda by nemala presiahnuť teplotu 30°C. Kontrola chemických vlastností vody znamená, že pH vo vašom jazierku by malo byť neutrálne, nemalo by byť zásadité ani kyslé, a teda nemalo by presiahnuť hodnotu pH 7 ani neisť pod túto hodnotu. 

Dbajte na to, aby ste v okolí jazierka nepoužívali chemické postreky či hnojivá, ktoré by sa mohli dostať do jazierka a narušiť jeho ekosystém. 

Starostlivosť podľa ročných období

Jar 
 • Čistenie jazierka od väčších nečistôt po zimnom období
 • Kontrola funkčnosti filtrov, UV lámp
 • Použitie špeciálnych baktérií, ktoré pomôžu vytvoriť biologickú rovnováhu jazierka
Leto 
 • Pravidelná kontrola kvality vody 
 • Pravidelné čistenie od povrchových nečistôt 
 • Udržiavanie zdravých rastlín a odstraňovanie ich odumretých častí
Jeseň 
 • Pravidelné čistenie od povrchových nečistôt
 • Dbanie na čistotu filtračného systému, ak je v jazierku použitý
Zima 
 • Zazimovanie jazierka 
 • Čistenie filtračného systému a jeho následne zazimovanie 
 • Použitie jazierkových odmrazovačov 

autor: Lukáš

Sep 7, 2021

Boli pre vás tieto informácie užitočné?

Poskytovatelia

Viac ako 15 502 overenych poskytovateľov vo vašom okolí

Franistek B.

Firma
Gajary
5,0

Murárske práce, murár

Dobrý deň som murár vise 20 rokov, nie som žiaden fuser, všetko čo zhotovujem zhotovujem na 100% ešte som sa...Zobraziť viac

Dobrý deň som murár vise 20 rokov, nie som žiaden fuser, všetko čo zhotovujem zhotovujem na 100% ešte som sa nestretol z niekim ktorý by nebol spokojný za odvedenie mojej práce, na cene sa viem vzdi dohodnúť, mam slušných zamestnancov a vzornych.

#
#
#
Zadať dopyt

Vladimir P.

Živnostník
Bratislava
5,0

Pokládka dlažby a obkladov

Mam 21 rokov skúseností v stavebníctve. Pracoval som aj v Nemecku,Anglicku aj Švajčiarskom Bazileji. Mám ukončených niekoľko stavieb na kľúč...Zobraziť viac

Mam 21 rokov skúseností v stavebníctve. Pracoval som aj v Nemecku,Anglicku aj Švajčiarskom Bazileji. Mám ukončených niekoľko stavieb na kľúč rekonštrukcie bytov ,domov, kúpeľní.Robíme precízne s dôrazom na kvalitu a detail. Vykonávame aj menšie stavebné úpravy, murárske práce aj obklady a dlažby na terasách,ako aj rôzne iné stavebné práce..

#
#
#
Zadať dopyt

Juraj O.

Živnostník
Súlovce
4,9

Vodoinštalácia

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od...Zobraziť viac

Realizujem dodávku, montáž, záručný aj pozáručný servis kondenzačných kotlov a tepelných čerpadiel. Podlahové, stenové a stropné kúrenie aj chladenie od návrhu až po revíznu správu.

#
#
#
Zadať dopyt

Attila H.

Firma
Šamorín
4,7

Murárske práce, murár

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás...Zobraziť viac

Sme moderná a dynamická firma pôsobiaca v oblasti stavebníctva a exteriérových úprav viac ako 20 rokov. Tieto dlhoročné skúsenosti nás naučili profesionalite. Poskytujeme široké spektrum stavebných služieb, ktoré vykonávame s maximálnou spoľahlivosťou. Od zákazníka nežiadame dopredu zálohy. Špecializujeme sa na: Výstavba domov a záhrad na kľúč Rekonštrukcie domov a bytov Obkladačské, maliarske a sadrokartonárske práce Kompletné elektroinštalačné a vodoinštalačné práce Ploty, zámkovú dlažbu a ostatné exteriérové podlahy Zatepľovanie fasád Záhradné domčeky, altánky, prístrešky, bazény a prekrytia Búracie, terénne a upratovacie služby a iné Našou výhodou oproti konkurencii, je náš novootvorený showroom v Šamoríne. Tu si môžete pozrieť našu prácu, ale zároveň si môžete vybrať materiály a technologické postupy. Portfólio činností sme rozšírili a teraz vieme Váš dom vizuálne spracovať, 3D vymodelovať, vytlačiť na 3D tlačiarni a špeciálne odprezentovať.

#
#
#
Zadať dopyt

Pavol K.

Živnostník
Konská
4,5

Murárske práce, murár

Zdravím, poskytujem profesionálne služby na platforme Wilio.komplet stavby od základov Obklady Dlažby Maľovanie Sadrokartónové systémy Podlahy Betonáže Zváracie práce Obvodové múry Zateplenie Podhľady

#
#
#
Zadať dopyt

Jozef A.

Živnostník
Bratislava
4,3

Pokládka dlažby a obkladov

Čalúnené veskereho nábytku .obklady a dlažby revízie komínov a elektriky a spotrebičov Plynu kotlov.malovanie a všetky Stavebné práce

#
#
#
Zadať dopyt

Lukáš A.

Firma
Bratislava
4,3

Elektroinštalácia

Poskytujeme full-servis v oblasti stavebníctva, najmä však : Stavba domov na kľúč, výkopové práce, realizácie bazénov a záhrad, elektroinštalácie, stavba...Zobraziť viac

Poskytujeme full-servis v oblasti stavebníctva, najmä však : Stavba domov na kľúč, výkopové práce, realizácie bazénov a záhrad, elektroinštalácie, stavba plotov z pohľadového betónu, alebo tvárnic. Nezľakneme sa však žiadnej výzvy !

#
#
#
Zadať dopyt
Zobraziť viac
Priemerné ceny

Cena za: Jazierka

Nízka cena39,99 €/ks
Priemerná cena49,74 €/ks
Vysoká cena61,00 €/ks

Pošlite dopyt 15502 poskytovateľom v tejto kategórii!

Hľadáte staviteľa na jazierka? V tejto kategórii máme 15 502 poskytovateľov. Pošlite dopyt.

Zadať dopyt