1. Príliš skorý začiatok renovácie
Ak je to možné, bývajte nejaký čas vo svojom dome a potom urobte akékoľvek plány na generálnu opravu. Zvyknite si na dom a sami si určite, kde budete skladovať potraviny, kam pôjde bielizeň, ako dopadá slnko či kde sú tmavšie miesta – jednoducho povedané, splyňte s duchom vášho domova. Verte, že keď váš dom spoznáte, bude oveľa jednoduchšie vedieť, čo v ňom treba zmeniť a ako zmena ovplyvní vaše ďalšie fungovanie v ňom.
2. Podcenenie nákladov
Väčšina prác bude stáť viac a bude trvať dlhšie, ako čakáte, takže pri rozpočte na projekt vždy pridajte 20 percent viac k sume, o ktorej si myslíte, že projekt celkovo dosiahne. Len tak, pre istotu. Finančná rezerva nikdy nie je zlá, tobôž pri renovácii. Ak sa vám vaše ciele podarí splniť a rezerva vám ostane, peniaze nazvyš vždy potešia.
3. Očakávanie, že všetko pôjde podľa plánu
Práce na starších budovách môžu priniesť veľa nepredvídaných udalostí. Ktovie, čo je za tou stenou, ktorú otvárate? Nová výstavba je kontrolovanejšia, ale to nemusí vždy znamenať hladký priebeh a preto sa pripravte aj na neočakávané. Všetci dúfame a modlíme sa, aby všetko išlo podľa plánu. No nie vždy to tak ide.
4. Nie vždy ide o najnižšiu ponuku
Dobrá profesionálna pomoc stojí za tie peniaze. To znamená dizajn aj konštrukciu. Buďte ochotní zaplatiť za dobrého dodávateľa a dajte si pozor na toho, kto je lacný a ihneď k dispozícii.
5. Najatie profesionála, ktorý sa nehodí
To, že je niekto dobrý dizajnér, ešte neznamená, že sa k vám bude dobre hodiť. Máte rovnakú estetiku? Priority? Ak sa vás nepýta na veľa otázok o vašich potrebách, túžbach a spôsobe života, nájdite si niekoho iného. Načúvacie schopnosti a zvedavosť sú u dizajnérov kľúčové.
6. Nežiadanie referencií
Konzultanti v oblasti renovácie odporúčajú čitať referencie na dodávateľa od predchádzajúcich klientov. Títo ľudia budú mať skúsenosť s danou osobou čo sa týka jeho práce, komunikácie či dohodnutých termínov. Na Wilio si môžete prečítať recenzie od poskytovateľov, ktorí vám zašlú ponuku a rozhodnúť sa podľa odporúčaní.
7. Príliš dlhé čakanie na konzultáciu s dodávateľom
Požiadajte dodávateľa, aby sa pozrel na plány v schematickej fáze, a nie na podrobné hotové plány. Aj týmto spôsobom môžete včas zistiť, či je váš projekt časovo dobre rozvrhnutý. Je to tiež dobrý spôsob, ako spoznať potenciálnych dodávateľov, získať ich podklady a neplytvať ich časom.
8. Predstieranie porozumenia schémy návrhu
Väčšina ľudí nevie čítať plány. Namiesto toho, aby ste sa v nich strácali, vyskladajte si skutočne miestnosť alebo budovu či záhradu a použite pri tom skutočnú maliarsku pásku. Oblepenie priestoru funguje lepšie ako ktorákoľvek iná skica alebo dizajnová aplikácia, aby ste pochopili, ako a či sa veci zmestia tak, ako plánujete.
9. Nepýtate sa dosť otázok
Pýtajte sa a klaďte veľa otázok. Neexistujú hlúpe otázky. Okrem toho, sú to vaše peniaze, ktoré sa chystáte minúť. Mali by ste vedieť, prečo a kam pôjdu.
10. Počas renovácie robíte príliš veľa zmien
Zmeny, ktoré sa vám zdajú jednoduché, si v konečnom dôsledku môžu vyžadovať veľa práce. Nezabudnite sa preto svojich návrhárov alebo staviteľov opýtať na čo najmenšie úpravy. Aj pohyb a smer vypínača čo i len o kúsok vás neskôr môže stáť dosť peňazí a pritom na sa vám to na začiatku zdalo ako drobnosť.
11. Nenastavovanie si časovej osi
Spolupracujte so svojím dodávateľom na zostavení zoznamu položiek, ktoré je potrebné zakúpiť a tiež termínov na prijímanie rozhodnutí. Posledná vec, ktorú chcete, je cítiť sa pod stresom a urobiť dôležitý výber a rozhodnutie z minúty na minútu, ktoré by ste neskôr mohli ľutovať.
12. Neuvažovanie v širších súvislostiach
Odkvapy, obklady a strechy môžu znieť nudne, ale ak chcete, aby váš dom vydržal, musíte si postaviť pevnú stavbu. Ak máte na výber z vonkajšej alebo vnútornej práce, začnite zvonku. Nemá zmysel vkladať novú podlahu, ak strecha preteká alebo dom potrebuje opravu zvonku.
13. Interiér na druhej koľaji
Na druhej strane, príliš často sú interiéry považované za doplnok. Nováčikovia si často myslia, že môžu dokončiť prácu sami alebo hodiť svoj starý gauč do novej miestnosti. Ak však chcete svoj priestor milovať - a zvýšiť jeho hodnotu - nezabudnite v rozpočte ponechať priestor na prácu na dizajne a výzdobe interiéru.
14. Podceňovanie psychologických aspektov
Akýkoľvek stavebný projekt vo vašom dome je plný dynamiky a energie. Stavební konzultanti a dizajnéri odporúčajú, aby ste sa ako partneri, žijúci pod jednou strechou, najskôr zapojili do menšieho projektu - povedzme postavenia vtáčej búdky. Vážne. Možno vás prekvapí, aké rôzne sú vaše štýly, nápady a prístupy a koľko kompromisov bude nutné urobiť pri renovácii len preto, že vy a váš partner máte odlišný vkus, názor. Pri menšom projekte sa možno pohádate, no naučí vás to akceptovať pripomienky a názory jeden druhého.
15. Šetrenie na kvalite
Utrácajte väčšie peniaze za veci, ktorých sa každý deň dotknete – ako napríklad kovanie, dvere, faucety, spotrebiče, kuchynské skrinky. Zážitok, ktorý vám prinesie dotyk týchto súčastí vám a vašim hosťom každý deň pripomenie pevnosť a kvalitu vášho domu.
16. Najväčšie predmety nemusia stáť najviac
Aj keď v predchádzajúcom bode spomíname, aby ste na kvalite nešetrili, nenechajte sa zmiasť myšlienkou, že najväčšie predmety by mali stáť najviac. Pekné vankúše môžu zdobiť pohovku strednej triedy. Alebo nakombinujte jedálenský stôl nižšej kategórie s drahším svietidlom. Obrúsenie starej podlahy bude oveľa nákladovo efektívnejšie ako celková výmena či oprava.
17. Výmena okien
Pred výmenou okien premýšľajte dlho a poriadne. Ak sú súčasné okná vyhovujúce pre dom a majú ešte použiteľný tvar, môžu byť renovované a nemusíte ich hneď vymeniť. Ak však vaše staré okná netesnia, sú pred rozpadnutím a prichádzate zbytočne o teplo, energiu a peniaze, vymeňte ich.
18. Nepoznanie rozmerov
Keď viete, aké veľkosti pohoviek, stolov a nástenných svietidiel potrebujete, zapíšte si ich a tento zoznam noste vždy so sebou. Nikdy neviete, kedy vám do cesty skočí dokonalý predmet do vášho nového domu.
19. Nákup obrovského nábytku
Keď už sme pri tom, poznačte si tiež šírku dverí. Zaistite, aby sa vaše nové nákupy zmestili prednými dverami. Neuveríte, ako často ľudia na tento detail pri renovácii zabúdajú.
20. Nákup malých rozmerov kobercov
Poddimenzované koberce sú najčastejšou chybou. Váš koberec by mal uzemniť a uchytiť váš nábytok tak, aby aspoň predné nohy nábytku boli na koberci.
21. Odložte si návody
Ak kupujete spotrebiče, osvetlenie a ďalšie predmety na renováciu, vytlačte si všetky svoje technické parametre alebo pokyny na inštaláciu a odložte si ich. Neskôr sa môžu dizajnérom alebo niekomu, kto bude s vaším zariadením manipulovať, zísť. Bonusový tip: Ak by ste svoju nehnuteľnosť niekedy predali alebo prenajali, môžete tieto manuály dať novému majiteľovi, aby sa mu s vybavením bezproblémovo pracovalo.
22. Príliš veľa výdavkov na technológie
Technológia môže byť drahá a rýchlo zastaraná. Aj keď sa zdá, že prepojenie každej miestnosti vo vašom dome s videom je v pohode, nemusí to byť nevyhnutne veľká investícia. Ako sa hovorí, všetko s mierou a všetko s rozumom.
23. Práce na príliš veľkom počte miestností naraz
Pre každého, kto má rozpočet na väčšiu renováciu, respektíve na kompletnú renováciu, máme malú radu. Miesto, kde trávite najviac času, by malo skutočne slúžiť ako zameranie vašej energie a investícií. Keď to rozpočet dovolí, prejdite na ďalšie miesto.
autor: Lucia
Jun 24, 2021