Tieniace systémy pre exteriér a interiér
Vonkajšie tieniace systémy v porovnaní s interiérovými výraznejšie znižujú slnečné teplo. Krátkovlnné žiarenie, ktoré je absorbované tieniacim systémom, sa premieňa na dlhovlnné žiarenie. Pri vonkajšom systéme je toto teplo vyžarované mimo budovu a nikdy neprenikne cez sklo. Slnečná energia, ktorá je absorbovaná tieniacim systémom v interiéri a potom je vyžarovaná ako teplo, sa však zachytáva vo vnútri budovy. Účinný vonkajší tieniaci systém môže zadržať 90 alebo viac percent slnečného vyžarovania. To môže viesť k obmedzeniu používania klimatizácie a následne i k úspore prevádzkových nákladov.
Vnútorné tieniace systémy pozostávajú z tienidiel alebo roliet, ktoré sa dajú ovládať nahor alebo nadol. Interiérové žalúzie obsahujú lamely, ktorých uhol je možné nastaviť tak, aby reguloval svetlo, oslnenie a teda i teplo. Vnútorné tienidlá je možné úplne alebo čiastočne zdvihnúť alebo nechať plne sklopené, podľa potreby.
Aj keď interiérové tieniace systémy nie sú také účinné ako vonkajšie, majú ďalšie výhody. Napríklad existuje viac druhov materiálu (textílie). Keďže sú súčasťou interiéru, treba pamätať na to, že výber materiálu môže ovplyvňovať kvalitu vzduchu v miestnosti. Tieniace systémy v interiéri môžu byť motorizované alebo ovládané ručne.
Medzi príklady exteriérových riešení patria žalúzie namontované na vonkajšej fasáde budovy, ako aj horizontálne a vertikálne žalúzie, ktoré sú inštalované pred oknom. Rolety a žalúzie je možné použiť v interiéroch aj exteriéroch. Výsuvné systémy umožňujú tienenie, ktoré sa používa v určitom čase v priebehu dňa alebo za určitých poveternostných podmienok. Okrem toho je možné uhol lamely vonkajších žalúzií nastaviť podľa uhla slnka, čo umožňuje prenikanie maximálneho množstva denného svetla do budovy a zároveň zabráni priamemu slnečnému žiareniu.
Vonkajšie tieniace systémy sú účinné po celý rok, čiže bránia slnečnej energii vniknúť do budovy v zimných aj letných mesiacoch. Výhodou zaťahovacích systémov je, že môžu byť ponechané vo vytiahnutej polohe počas zimných mesiacov, keď môže byť žiaduce slnečné teplo. To závisí od cyklu vykurovania a chladenia budovy. V južnejších zemepisných šírkach môže byť budova počas celého roka klimatizovaná. V severnejších klimatických podmienkach je však slnečné teplo prospešné, a preto má zmysel vytiahnutie tieniacich systémov, aby sa toto teplo využilo v maximálnej miere. V takom prípade je však niekedy potrebný aj interiérový tieniaci systém na reguláciu denného svetla a oslnenia.
Aj keď sú tieto systémy navrhnuté pre vonkajšie podmienky, mali by byť počas silného veterného počasia plne vytiahnuté a treba ich tiež chrániť pred ľadom a snehom. Vonkajšie rolety, ktoré obsahujú technológiu zipsu, sú veľmi odolné proti vetru a sú ideálnym riešením pre exponované miesta a vyššie budovy. Takéto systémy zahŕňajú oceľové zipsy privarené na zvislé okraje tienidla, ktoré zafixujú tienidlo do drážok a zabránia ich vyťahovaniu vetrom.
Tieniace systémy je možné inštalovať aj do dvojitej fasády. Tento typ fasádnej konštrukcie môže byť veľmi efektívny v podnebí, ktoré je v lete horúce a v zime chladné. Počas letných mesiacov je teplý vzduch vháňaný spravidla do exteriéru, aby sa minimalizoval solárny tepelný zisk. Počas zimných mesiacov sa vo vnútri fasády zachytáva teplý vzduch, ktorý slúži ako tepelný nárazník; alternatívne je možné do budovy privádzať teplý vzduch pomocou vnútorných prieduchov, ktoré poslúžia ako bezplatné kúrenie. Žalúzie pracujú efektívne v spojení s touto stratégiou. Slnečná energia absorbovaná hliníkovými lamelami pomáha zvyšovať teplotu v pretlakovom priestore, podporuje komínové vetranie v letných mesiacoch a účinnosť tepelného nárazníka v zimných mesiacoch.
Kvôli nákladom na tento typ fasádnej konštrukcie sa však takéto žalúzie zvyčajne montujú prevažne na budovy rôznych inštitúcií alebo súkromné budovy. Tým, že sú tieniace systémy inštalované vo fasáde, sú chránené pred poveternostnými vplyvmi, čo umožňuje ich celoročné použitie. Môžu byť tiež použité vo vysokých budovách, na ktorých by tieniace systémy bežného typu neodolali silnému vetru.
Tieniace systémy sa používajú počas celého roka na zabezpečenie kontroly svetla a oslnenia a na reguláciu solárneho tepelného zisku. Vonkajšie tieniace systémy a tie, ktoré sú inštalované v dvojitej fasáde, sú neoddeliteľnou súčasťou environmentálnej kontroly budovy.
Takmer vždy sú motorizované a zvyčajne automaticky ovládané, čo umožní systémom reagovať na slnečné podmienky a podľa potreby sa roztiahnu a zasunú. V prípade žalúzií sú lamely naklonené medzi niekoľko prednastavených uhlov, aby sa zabránilo priamemu slnečnému žiareniu a do budovy prenikalo čo najviac denného svetla.
Modifikované produkty môžu vytvárať riešenia
Bežne dodávané systémy, ako sú rolety a žalúzie, môžu dobre poslúžiť, ale pre väčšie projekty môžu byť lepším riešením upravenejšie a prispôsobenejšie verzie tieniacich systémov.
Interiérové rolety sú najbežnejšie používané v komerčných priestoroch. Môžu byť ručne ovládané alebo motorizované s možnosťou úplného vysunutia alebo zasunutia. Pri inštalácii roliet však môžu vzniknúť prekážky. Mnoho budov má okná asymetrického tvaru, kde sú potrebné špeciálne tieniace systémy.
autor: Dagmar
Jun 23, 2021