Začíname prípravou náradia
Tak ako pri každej práci v dome alebo byte si aj teraz na začiatku skontrolujeme a pripravíme potrebné náradie. K výmene batérie budeme potrebovať kľúč alebo kliešte s variabilným nastavením, ľudovo nazývané blicky. Po ruke určite majte vedro alebo inú nádobu na zachytávanie vody, ktorá sa bude nachádzať v batérii alebo vo vedení vody. Zároveň si prichystajte textíliu, ktorú použijete na zachytenie menšieho množstva vody a tiež aj ako ochranu novej vodovodnej batérie pri jej inštalácii.
Potrebovať budete tiež novú batériu, ktorú ešte pred samotnou montážou rozbaľte, skontrolujte obsah a oboznámte sa pokynmi pre inštaláciu. Existujú totiž batérie, ktorých inštalácia je mierne odlišná. Sú to najmä podomietkové a stojanové batérie.
Vypnutie prívodu vody
Po úvodnej fáze možno pristúpiť k samotnej výmene. Tá sa začína vypnutím prívodu vody. V byte je tento úkon jednoduchý. V priestore, kde sa nachádzajú stupačkové rozvody nájdete uzáver pre teplú aj studenú vodu. Vypnúť je potrebné obidva.
Pri rodinnom dome ju potrebné vypnúť prívod vody v dome. Ten sa nachádza pred filtrami. Druhou možnosťou je vypnutie hlavného ventilu vo vodomernej šachte. Po uzavretí ventilov ešte pre istotu vypustíme vodu z batérie, ktorú ideme meniť. Rovnako spravíme aj pri niekoľkých ostatných – dosiahneme zníženie tlaku a práca bude potom čistejšia aj suchšia.
Demontáž starej batérie
Po vypustení vody a tlaku nasleduje odstránenie nepotrebnej batérie. Tá sa dá pomerne jednoducho demontovať z umývadla alebo stola. Postupujeme tak, že najprv odskrutkujeme batériu, ktorá je zvyčajne upevnená na jednom alebo dvoch miestach. Použijeme kliešte alebo kľúč. Následne odpojíme batériu od hadičiek, ktoré vedú od rohových ventilov v stene – sú dva. Batériu vytiahneme a odložíme do nádoby, kde z nej vytečie zostatková voda. Podľa jej stavu ju môžeme znova použiť, napríklad v záhrade alebo letnej kuchyni či dielni. Ak je batéria vážne poškodená a nepoužiteľná, zlikvidujeme ju odvozom do zberných surovín.
Montáž novej batérie
Pri montáži novej batérie postupujeme rovnako, ako v prípade demontáže, len v obrátenom poradí. Novú batériu si priložíme k miestu uchytenia. Ako prvé spojíme hadičky vedúce z rohových ventilov. Po dotiahnutí dôkladne skontrolujeme.
Následne umiestnime batériu do drezu alebo umývadla a priskrutkujeme priloženými skrutkami. Dôležité je nezabudnúť do batérie vložiť všetky tesnenia na správne miesto. Opäť skontrolujeme, či batéria drží pevne na svojom mieste.
Pri montáži novej batérie používame pri doťahovaní textilnú ochranu alebo plastové kryty na kliešte. Za každú cenu musíme zabrániť poškriabaniu alebo inému poškodeniu novej batérie.
Finálna kontrola a spustenie
Pred otvorením ventilov a spustením novej vodovodnej batérie do prevádzky ešte raz skontrolujeme, že všetko je pevne prichytené na svojom mieste. Zároveň sa uistíme, že nám v balení nezostalo nič, čo by malo byť nainštalované ako súčasť batérie.
Ak je všetko v poriadku, otvoríme ventily, ktoré sme pred začiatkom práce uzatvorili. Pri tejto činnosti odporúčame ventily otvárať plynule a pomaly, určite nie nárazovo. Predídete tak veľkému preťaženiu v dôsledku vysokého nárazového tlaku. Staršie ventily nemusia túto záťaž vydržať.
Na záver otestujeme samotnú batériu. Nezabudnite na teplú aj studenú vodu. Počas prvého použitia necháme vodu tiecť a priebežne kontrolujeme, či batéria niekde nepreteká. Nezabudnite skontrolovať časť nad umývadlom a tiež aj pod ním.
Tip: Ak si na výmenu netrúfate, obráťte sa radšej na odborníka – predídete tak poškodeniam na batérii alebo interiéri. Odstraňovanie škôd môže byť vo výsledku drahšie ako cena samotnej vodovodnej batérie spolu s prácou odborníka.
autor: Andrej
Apr 27, 2022