Projekt z katalógu, alebo na mieru?
Táto otázka je jedna z prvých, ktoré si budete musieť zodpovedať hneď na začiatku. Typových projektov je dnes na trhu skutočne nespočet a mnohé z nich spĺňajú i náročné kvalitatívne a estetické požiadavky. Sú atraktívne nie len z finančného, ale i časového hľadiska – projekt môžete mať takmer okamžite vo svojich rukách.
Pokiaľ si teda v katalógu nájdete ideálny dom, ktorý presne sadne do Vašej vízie i na Váš pozemok, typový projekt môže byť tou správnou voľbou. Treba však mať na mysli, že akékoľvek zmeny, predovšetkým tie zasahujúce do nosných konštrukcií, môžu cenu katalógového projektu výrazne navýšiť.
Tieto štandardizované projekty sú navyše navrhované takmer výlučne pre rovinaté pozemky v typických rozmeroch. Vlastníci svahovitých či príliš úzkych parciel by sa teda určite mali zamerať na projekt od architekta. Ten dom nielen prispôsobí špecifickým požiadavkám Vášho pozemku, ale dokáže do návrhu zakomponovať originálne a zaujímavé riešenia, ktoré Váš dom skutočne odlíšia od tých ostatných. Navyše získate i cenné poradenstvo.
Trpezlivosť sa vypláca
Na projekte domu sa neoplatí príliš šetriť – či už peniazmi, alebo časom. Budujete si predsa miesto, kde možno strávite zvyšok svojho života. Výber kvalitného projektanta či architekta teda naozaj netreba podceniť. Zamerajte sa na pozitívne hodnotenia od klientov, dobré referencie a ukážky predchádzajúcich projektov.
Nezanedbajte dôležitosť konzultácií – čím jasnejší obraz Vašich vízií si spolu s architektom vytvoríte, tým autentickejšie ich dokážete preniesť do skutočnosti. Profesionál Vám dokáže na základe svojich skúseností z praxe poskytnúť odborný pohľad a dôležité informácie, vďaka ktorým sa vyhnete nepríjemným sklamaniam.
Menej je niekedy viac
Honosne pôsobiace rodinné domy, ktoré svojho času so svojimi početnými vežičkami, vikérmi a ďalšími ozdobnými prvkami dominovali našim predmestiam, už výrazne stratili na popularite. Môžu za to nie len módne trendy, ale aj sprísňujúce sa požiadavky na energetickú náročnosť novostavieb. Energetickú triedu Vášho budúceho domu dokáže ovplyvniť nielen výber materiálov či typu vykurovania, ale i samotný koncept budovy – najdôležitejšia je vhodná orientácia na svetové strany i eliminácia tepelných mostov.
Kompaktná stavba s racionálnym pôdorysom a tvarom strechy zodpovedajúcim poveternostným podmienkam nielenže jednoduchšie splní požadované kritériá, ale poskytne Vám zdravšie a lepšie bývanie s nižším rizikom vzniku plesní a nižšími nákladmi na energie.
Jasno vo financiách
Mnoho klientov v prvotnom štádiu návrhu nemá ešte stanovený rozpočet. Bez jasnej predstavy o finančnej stránke projektu sa tak architekt do vypracovania štúdie púšťa len tak odhadom. A keďže za spracovanie neskoršieho realizačného projektu je obvykle zodpovedný úplne iný profesionál, nie je nezvyčajné, že stavebná firma po zvážení neštandardných detailov a špecifických situácií napokon náklady nacení omnoho vyššie, než bol prvotný odhad.
Ak chcete podobným prekvapeniam predísť, najlepšie je mať o rozpočte čo najpresnejšiu predstavu už od začiatku a stavebnú firmu zapojiť do procesu návrhu v skorom štádiu, kedy je omnoho jednoduchšie dospieť ku kompromisom, s ktorými budú spokojné všetky strany.
autor: Nadia
Apr 25, 2022